aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Restaurovanie zadymenej bankovky
-
Restaurovanie zadymenej bankovky
Posted by samoiio on 1. marca 2014 at 22:36Chcel by som poprosiť o radu nasiel som bankovku Kanadskú bankovku v hodnote dvoch dolárou z roku 1937 chcel by som bankovku vyčistit bankovka je z prednej strany strašne zadymená cela zožltnuta a uz aj s vekom bankovky uz ziskala dosť nepekny hnedý nádych. Neviem ako to je niekde som sa dočital ze bankovky s vodou jarom ale neviem ako to je pri stárych bankovkach lebo asi nebúdu mat takú upravú jak terajšie…
Keby mi niekto vedel poradit akoby som vedel bankovku vyčistit a zadymená je preto lebo bola vystavená nad barom v krčme niekolko rokou…
Dakujem za každú radu :)
A prikládam aj fotku dotycnej bankovky na googly som ju naišiel a mala by mat taký ružový nádych.
A ešte by sam nechcel aby sa porušila hodnota bankovky.
mazoslav odpovedal 10 years, 8 months ago 6 Členovia · 14 odpovede/odpovedí -
14 odpovede/odpovedí
-
Samoiio, bankovka z vystavenej časti pravděpodbně prešla degradáciou farbiva svetlom, čo sposobilo farebný posun zelená – hnedá. Toto poškodenie je trvalé a nedá sa napraviť. Vhzladom na komplikovansoť mokrého procesu čistenia papiera, by som ti doporučil použit makků gumu na opatrné vytieranie nečistoto z povrchu. Dlhodobé posobenie dymu na druh papiera, je velmi ťažko predpokladatelné. Obával by som sa posobenia dechtov na rozpustnosť farbív vo vode. Vodostálosť sa dá jednoducho určiť za pomoci tampónika na malej časti bankovky, pritlačením na nesavej podložke na malej ploche bankovky. Bolo by zaújmavé zmerať pH bankovky, určite by zaujala aj samotná analýza vlivov prostredia na papier. Nie je tých banoviek viac z rovnakého prostredia, vie sa ako dlho boli vystavené dymu?
-
Mazoslav to s gumou urcite skusim uz ma to aj napadlo len sa ktomu dajako neviem dostat…
a ano je tych bankoviek viac z toho isteho prostredia a vystavene dymu mohly byt tak dobrych 5,6 rokou cigaretovemu dymu a aj dymu z krbu.No urcite by analiza bola zaujimava ja viem ze na vela povrchoch ako aj klasicky typ papiera, plasty, polystiren, drevene oblozenie, atd.. sa zachytava cigaretovy dym proste nikotin a je to riadne svinstvo, ale viem ze s vela povrchou ho zasa nieje tazke odstranit ale pri papiery asi mas pravdu ze uz sa stym asi nic neda robit … Dakujem velmi pekne za odpoved :)
-
mazoslav – bankovka je dvojfarebna na licnej strane. revers je do hneda. ten nedoslo k posunu zelena-hneda. skor na lici ta ruzova ci hneda, ci aka to je, uz uplne vybledla ( nasiel som na wikipedie ze ta prevladajuca farba na bankovke je terra cotta ). slnko vytahalo farby doslova, po nasom od krcmoveho stolu.
je to zazrata spina, mastnota a ktovie co za flaky este na nej su – a to vsetko nie je na povrchu,ale vnutri vlakien. ja by som gumu neodporucal, zvnutra s nou nevytiahnies nic a tie vlakna maju tiez svoj vek a mohol by si ich poskodit este viac ako su, vratane farby. ja by som s nou bud nerobil nic alebo skus kusocek veru osetrit v teplej vode a nejakom nie moc silnom saponate a uvidis sam. ak to zaberie..doslova si ju recne oper/preplachni. tato bankovka by mala byt tiez z cistej bavlny.
ak tam mas aj ine podobne zaspinene bankovky tak si urob pokus najprv na nejakej menej hodnotnej samozrejme.
-
Benjo mi nehovor že ak máš bankovku nacapenu na stene roky, že nedojde k fotodegradacii a na jedneh starne bude farebne posunuta. V bankovkách a papiery sa moc nevyznám, ale nezdá sa mi žeby to bola čistá bavlna. Nieje súčastou napríklad aj hodváb? Gumovaním z povrchu odstrrániš najma prach (inak bežná konzervačná prax http://www.ceiba.cz/new/produkty.php?cat=2&subcat=20), decht a látky viazané chemicky na vlákna papiera určite nie a to ani teplou vodou so saponátom. Ak nemáš skúsenosti s prácou s morkým papierom ktorý bobtná atd. nepracuješ s podložkou a pri sušení nelisuješ, urobíš praním viac škody ako úžitku a toto všetko by si chcel od človeka čo si chce len vyčistiti bankovku? :)
-
No tak dakujem vam obydvom za radi dneska idem skusit to s gumou a skusit vycistit aj s vodou a saponatom niejaku inu bankovku ktora viem ze je bezcenna a uvidim a dam vediet ta saponat by mal aspon tu mastnotu vytahat a nemusi vyzerat jak nova ked uz 77 rokou stara :) tak este raz dakujem za radi keby napadlo nahodou niekoho este daco kludne piste kazda rada je dobre po pokusoch tu dam aj fotky jak dopadla :3
-
[quote=mazoslav]
mi nehovor že ak máš bankovku nacapenu na stene roky, že nedojde k fotodegradacii a na jedneh starne bude farebne posunuta.
[/quote]
to ja pisem len co sa mi nezda alebo co si logicky odvodim :)
ano, jasne ze tam svetlo mohlo spravit svoje..mozno. ta fotka co sem dal Samoiio k dospozicii tiez nie je super a ja to z nej neviem vycitat ci sa skutocne povodna farba natolko vyrazne zmenila alebo je to fakt len spinave.
ale podla mna to nebol posun zelena-hneda. lebo zelena mi na tej fotke pride stale ako zelena, cervena ako cervena a ta tehlova na rube zase ako tehlova. cize mne sa tie farby zdaju byt zachovale.
mooozno,ze ta ruzovkasta farba na lici vybledla vplyvom svetla, len to som chcel. aaalebo ju nacisto prekryla spina, zazraty prach, proste vsetok sajrajt vo vzduchu, ktory to cele sfarbil do hneda.
na wikipedii sa da docitat ze kanadske bankovky boli z cistej bavlny a od marca 2010 uz su zo syntetickych polymerov http://en.wikipedia.org/wiki/Banknotes_of_the_Canadian_dollar Production
b.t.w. aj eurobankovky su len cista bavlna. farby su vodeodolne, mozes to teoreticky prat. vsak kto uz niekedy nevypral v rifliach peniaze?? aj tak som ale nemal na mysli pranie v pracke, ale rucne ( nieco ako premyvanie ).
nejake rady na cistenie banokoviek su ja tu:
http://www.ehow.com/how_6968427_restore-paper-money.html
na suche cistenie je odporucana makka guma, ale tak predpokladam ze to pomoze len na tu “hrubu” spinu
v tom cisteni za mokra zase na nu uvadzaju najprv zlahka prejst makkou kefkou ( asi to nebude velka blbost ked napisem ze moze byt aj ta zubna ), potom vlazna voda s mydlom…namocit do toho handricku, a tou lahko pretierat bankovku. ak nepomoze mydlova voda..pisu ze dat do vody par kvapiek acetonu a tym osetrit tie miesta. osobne ale netusim kolko to je “par kvapiek”. ten pomer si bude treba asi len vyskusat na inej bankovke. nakoniec preplachnut bankovku v cistej vode a dat susit do knihy medzi dve strany. to susenie v knihe mi ale pride divne…co ak sa prilepi papier o bankovku ci nebodaj sa odtlaci textova farba? sice da sa dat bankovka medzi dva ciste papiere a tak do knihy a ak sa aj daco z papiera prilepi, asi to zase spravi ta makka guma. no ja by som to susil niekde zlahka zavesene a az potom by som ju “lisoval”..ci?
-
Pani, ja by som dal na mazoslava aj ked sa cudujem, ze este stale zle odhadne diskusiu.
benjo robil farebny rozbor na 72 pixlovom obrazku z internetu je jak lizat med cez sklo a potom sa sirit o jeho chuti. V tom americkom navode chyba uz len kyselina solna.
Samolio ja ti gratulujem ze rozoznas ktora bankovka je bezcenna aj ked pravdepodobne netusis o com pises. Keby si lepil sakle tak uz mas zarobene na tu dvojdolarovku v perfektnom stave teda len vtedy ked tuto nad ten bar nevycapil tvoj dedo. Ale asi nie lebo v dobach tvojho deda na Slovensku bary neboli.
Nechcem podryvat a ani sa dalej sirit. Berte to jak pohlad nahodneho navstevnika.
-
mna tema zaujala…stare peniaze ma doma asi kazdy ci uz ako zbierku, pamiatku na cestu ci na urcitu dobu. podobna tema tu uz pozeram niekedy bola http://www.obnova.sk/diskusia/ako-restaurovat-bankovky ale ako tam ktosi ku koncu pisal, tri strany pokecu nepriniesli absolutne nic. na cistenie minci je toho dost na nete, k bankovkam takmer nic. kedze zberatelska hodnota bankoviek sa ani nevyrovna tomu co by stalo profi osetrenie a preto by nejaky navod v style urob si sam pomohol.
mazoslav ci docent su tu cez tieto chem.osetrenia.. napr. by ma zaujimalo ci maju nejaky napad ako by sa do toho pustili oni.
ten navod z ehow.com je velmi jednoduchy ale kym ma niekto nepresvedci o opaku nemam dovod mu neverit. trochu ma tam prekvapil ten aceton…je to sice rozpustadlo tak by to tu spinu mohlo odstranit, ale… predsa by som sa len bal o tu farbu. asi by to fakt chcelo len odskusat.
-
Možno pôjdem trochu mimo, predsa len je už skoro 12 hodín a večne ma tu rozptyľujú nejaké košieľky saxana, teda niektoré cecíky sú aúúúúúúúú,
ale je škoda, že nejde o vyšší nominál, pri takej päťtisícovke by som sa na nejaké blbé odfarbenie asi vys. a jednoducho vymenil v NBS, toto je moja rada nad zlato.
-
dozvieme sa ako dopadlo cistenie bankovky? vyskusal si nieco samoiio?
-
V minulosti bolo zvykom tu na Obnova.sk za pomoc podakovat aspon fotografiou peknej prace. Tiez by som to rad videl.
-
pre obyc ludi asi nedostupne, ale najsetrnejsi sposob cistenia bankoviek na svete sa ( zatial ) zda byt tento :
Supercritical Fluid Cleaning of Banknotes
With nearly 150 billion new banknotes being manufactured and printed every year around the world, the replacing of unfit currency is approaching $10 billion annually. In addition, central banks must also deal with the environmental challenge of annually disposing of nearly 150,000 tons worth of notes unfit for recirculation. Seminal work by the De Nederlandsche Bank (DNB) has identified that soiling is primarily a yellowing of the notes due to the accumulation of oxidized sebum. We show that supercritical CO2 (SCCO2) can be effectively utilized to remove sebum and other oils and contaminants, including common bacterial colonies, from both paper and polymer banknotes without destroying the costly and sophisticated security features employed by central banks to prevent counterfeiting. SCCO2 cleaning at 60°C and 5000 psi was shown to be effective in cleaning conventional straps of 100 banknotes, extracting nearly 4% of the initial strap weight. Measurements of note soiling distributions on a banknote sorting machine running at 10 banknotes per second showed a significant shift in soiling levels after cleaning, supporting the claim that processing of SCCO2-cleaned notes would result in significantly fewer notes being classified as unfit due to soiling and shredded.
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ie403307y
v skratke: pouzili CO2 v tzv. superkritickom stave (tj. zahriateho na 60 °C a pod tlakom 34,47 MPa). vtedy ma CO2 zaroven vlastnosti plynneho a tekuteho stavu. touto cestou odstranili kozny maz na bankovkach ako aj ine masnoty a necistoty, vratane beznych bakterii na peniazoch „papierovych“ aj polymerovych bez poskodenia ochrannych prvkov. CO2 v superkritickom stave sa bezne pouziva pri priemyselnom cisteni ( tu poslednu vetu som nasiel v inom clanku ).
opakujem ze mna zaujima cistenie nie zberatelskych bankoviek , tie by sa cistit nemali pokial nie su vyslovene „od hnoja“ – uz som to spominal, ze mi ide o tie „mam doma na pamiatku“ a takych bankoviek sa najde iste vsade mozne cely kopec. Takze nejaky ten vysledok pokusu o cistenie by aj mna zaujimal ( foto pred – a po ). -
len pre info k “cisteniu” aktualne platnych peniazi – to je samozrejme trestne:
http://www.minv.sk/?falsovanie-penazi
Trestné činy proti mene spomenute v zákone č. 300/2005 Z.z.§ 273
Ohrozovanie obehu peňazí
Kto bez zákonného dôvodu odmieta tuzemské peniaze alebo poškodzuje tuzemské peniaze, potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.
Poškodzovanie tuzemských peňazí – akékoľvek zámerné znižovanie použiteľnosti platných tuzemských peňazí na určený účel ( mechanické či iné poškodzovanie – roztrhnutie, strihanie, pálenie, či ich použitie iným než určeným spôsobom, pri ktorom sa poškodzujú ), bez ohľadu na ich množstvo a nominálnu hodnotu.ale to uz zrejme neplati pre peniaze stiahnute z obehu…ci?? rozhodne sa tam vsade pise len o tuzemskych peniazoch :)
-
Využívanie hyperkritického stavu oxidu uhličitého a vody je velký svetový hit, je to najrýchlešia forma stabilizácie kovových nálalezov, vo Francúzku majú toto zariadenie v kamione s ktorým obchádzajú krajnu a sprístupňujú túto novú technológiu malým múzeám ktoré nemajú šancu sa k takému niečomu dostať. V Brně sa snažím presadit zkonštruovanie iba experimentálnej aparatúra už dva roky. Vdaka exktrémnym tlakom a velkým nákladom to bude trvat ešte nejaký rok. Každopádne to vyzerá na velmi perspektívnu metódu so širokým využitím. O aplikácii na papier som nevdel, díky Benjo :)
Log in to reply.