aktivita diskusia Všeobecné diskusie Rok 2010 – 65. výročie víťazstva nad fašizmom

Tagged: 

  • Rok 2010 – 65. výročie víťazstva nad fašizmom

    Posted by uskalienka on 31. marca 2010 at 16:53

    Baška otvorí výstavu k 65. výročiu víťazstva nad fašizmom
    Pri príležitosti oslobodenia Bratislavy, ktoré si pripomenieme 4. apríla a 65. výročia víťazstva nad fašizmom slávnostne otvorí dnes o 14:00 minister obrany Jaroslav Baška výstavu v Univerzitnej knižnici na Michalskej ulici v Bratislave

    BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Pri príležitosti oslobodenia Bratislavy, ktoré si pripomenieme 4. apríla, a blížiaceho sa 65. výročia víťazstva nad fašizmom (8. máj) slávnostne otvorí dnes o 14:00 minister obrany Jaroslav Baška výstavu v Univerzitnej knižnici na Michalskej ulici v Bratislave. Prehliadka fotografií s názvom “Na strane víťazov – v službách demokracie” dokumentuje pôsobenie slovenských vojakov v československých jednotkách a v Slovenskom národnom povstaní na strane víťazných mocností v priebehu 2. svetovej vojny. Vystavené sú aj snímky zachytávajúce pôsobenie vojakov Ozbrojených síl SR v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu od roku 1993 po súčasnosť. Agentúru SITA o tom informovala Lenka Hašanová z tlačového oddelenia ministerstva obrany.

    V nedeľu 4. apríla si pripomenieme 65 rokov od oslobodenia Bratislavy vojskami 7. gardovej armády 2. Ukrajinského frontu spolu a Dunajskej vojenskej riečnej flotily a rumunským plukom.

    Vojna v Európe sa skončila 8. mája 1945, vo svete až o pár mesiacov neskôr 2. septembra 1945. Rusi však oslavujú víťazstvo nad nacizmom 9. mája. V západných krajinách, a od roku 1990 aj u nás, sa koniec vojny v Európe oslavuje ako pripomenutie si bezpodmienečnej kapitulácie nemeckej armády podpísanej 7. mája vo francúzskom Remeši, ktorá vstúpila do platnosti na druhý deň, teda 8. mája. Sovieti však túto kapituláciu neuznali a žiadali nový podpis kapitulácie za ich účasti. Tá bola podpísaná zástupcami štyroch spojeneckých mocností a Nemecka v Berlíne niekoľko minút po polnoci 9. mája 1945 a ten deň je dodnes pre Rusov dňom víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Dlhé desaťročia sa 9. máj spájal aj s oslobodením Prahy Sovietskou armádou – a tým so zavŕšením oslobodenia celého Československa.

    vkotruszova odpovedal 14 years, 7 months ago 3 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Moderator
    31. marca 2010 at 16:56

    Pri oslobodzovaní mesta uchránili pamiatky aj životy občanov
    V Trnave si dnes pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP pripomenuli 65. výročie oslobodenia mesta. Pamätné medaily za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti udelili na radnici 35 priamym účastníkom SNP

    TRNAVA 31. marca (SITA) – V Trnave si dnes pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP pripomenuli 65. výročie oslobodenia mesta. Oslobodenie Trnavy v druhej svetovej vojne bolo súčasťou Bratislavsko-brnianskej operácie vojsk 2. ukrajinského frontu, ktorá sa začala 26. marca presunom sovietskej bojovej techniky na západný breh Hrona. Rozhodujúcu úlohu pritom zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka Issu Alexandroviča Plijeva. Prvého apríla v ranných hodinách prekonali jazdecké oddiely ukrajinského frontu rieku Váh pri Šali, o desiatej sa priblížili k Trnave a do 14:00 mali mesto pod kontrolou. Ako agentúru SITA informoval predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave Jozef Petráš, Trnava bola oslobodená po krátkom, ale rozhodujúcom boji. Rozsah škôd bol oproti iným mestám malý, pri oslobodení Trnavy nezahynul ani jeden občan a neboli poškodené ani dôležité objekty či pamiatky. Podľa Petráša na celej trnavskej rovine zahynulo 550 sovietskych vojakov, z toho priamo v Trnave 119. Na počesť oslobodenia Trnavy Stalin nariadil vypáliť v Moskve 25 delostreleckých sálv a vyznamenal 147 bojovníkov.

    Pamätné medaily za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti udelili 35 priamym účastníkom Slovenského národného povstania (SNP). Medaily si dnes na radnici osobne prevzali pätnásti. Jeden z nich Ernest Volentier pôsobil v povstaní medzi piešťanskými letcami. V čase oslobodenia mal 22 rokov. „V tom čase som bol v zajatí v Nemecku. Tí, ktorí sme prežili sme boli šťastní z toho, že už je po vojne. Vtedy sme si mysleli, že už nikdy viac vojna nepríde. Všetko bolo zničené, zrúcané a bolo to treba nanovo stavať,“ zaspomínal si.

    Pri príležitosti 65. výročia oslobodenia dalo mesto vymeniť dlažbu v priestore pred pomníkom. „Chceli sme v tomto roku prispieť k výročiu mesta, preto sme pripravili rekonštrukciu námestia SNP tak, aby bolo dôstojným miestom. Do budúcnosti zvažujeme aj rekonštrukciu samotného pomníka,“ uviedol hovorca mesta Pavol Tomašovič. Obnova námestia si vyžiadala z mestského rozpočtu približne 33 194 eur.

  • skalican

    Member
    1. apríla 2010 at 10:55

    Oslobodili nás od fašizmu a prišli ešte so strašnejším komunizmom.Pán Boh im zaplat.

  • vkotruszova

    Member
    10. apríla 2010 at 12:58

    Oslobodili nás od fašizmu a prišli ešte so strašnejším komunizmom.Pán Boh im zaplat.

    veruze, faktov o spravani sa osloboditelov neustale pribuda:
    http://spravy.pravda.sk/doktora-subika-zahubila-pravda-o-katyni-fcw-/sk_domace.asp?c=A100410_115828_sk_domace_p12

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť