aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Šášovský hrad

Tagged: 

  • Šášovský hrad

    Posted by uskalienka on 1. augusta 2009 at 8:27

    Podporiť záchranu hradu pomôžu Šašovské hradné hry BANSKÁ BYSTRICA 30. júla (SITA) – Podporiť záchranu zrúcaniny Šášovského hradu je cieľom benefičného kultúrneho podujatia Šášovské hradné hry, ktoré v sobotu 1. augusta organizuje v Žiari nad Hronom-Šášovskom Podhradí Združenie na záchranu Šášovského hradu. Ide o piaty ročník podujatia, ktoré malo prvé štyri roky názov Dobýjanie hradu Šášov. Program hradných hier otvorí v sobotu popoludní výstup na hrad Šášov a prezentácia občianskeho združenia na jeho záchranu. Hlavný program sa má začať o 16:00 a postarajú sa oň šermiari, sokoliari, žongléri, brušné tanečnice, mužská spevácka skupina Sekera a večer ho ukončí ohňová šou. Sprievodný program budú tvoriť rôzne súťaže pre deti aj dospelých, tvorivé dielne, pantomíma, vlastnoručná razba mincí, prehliadka dobových zbraní, jazda na poníkovi či lukostreľba. Prvá písomná zmienka o hrade Šášov je v listine z roku 1253. Jeho majiteľom bol v tom čase ostrihomský arcibiskup Vančaj (Vancha) a jeho príbuzní Vincent a Peter. Počas nasledujúcich storočí hrad vystriedal viacero majiteľov. V roku 1677 sa ho zmocnilo vojsko Imricha Thökölyho a spustošilo ho, odvtedy nebol rekonštruovaný. Hlavným cieľom Združenia na záchranu hradu Šášov, ktoré vzniklo v roku 2003, je konzervácia zrúcaniny hradu a obnova niektorých jej častí a tým zachovanie tejto kultúrnej pamiatky pre budúce generácie.Podporiť záchranu hradu pomôžu Šašovské hradné hry

    BANSKÁ BYSTRICA 30. júla (SITA) – Podporiť záchranu zrúcaniny Šášovského hradu je cieľom benefičného kultúrneho podujatia Šášovské hradné hry, ktoré v sobotu 1. augusta organizuje v Žiari nad Hronom-Šášovskom Podhradí Združenie na záchranu Šášovského hradu. Ide o piaty ročník podujatia, ktoré malo prvé štyri roky názov Dobýjanie hradu Šášov.

    Program hradných hier otvorí v sobotu popoludní výstup na hrad Šášov a prezentácia občianskeho združenia na jeho záchranu. Hlavný program sa má začať o 16:00 a postarajú sa oň šermiari, sokoliari, žongléri, brušné tanečnice, mužská spevácka skupina Sekera a večer ho ukončí ohňová šou. Sprievodný program budú tvoriť rôzne súťaže pre deti aj dospelých, tvorivé dielne, pantomíma, vlastnoručná razba mincí, prehliadka dobových zbraní, jazda na poníkovi či lukostreľba.

    Prvá písomná zmienka o hrade Šášov je v listine z roku 1253. Jeho majiteľom bol v tom čase ostrihomský arcibiskup Vančaj (Vancha) a jeho príbuzní Vincent a Peter. Počas nasledujúcich storočí hrad vystriedal viacero majiteľov. V roku 1677 sa ho zmocnilo vojsko Imricha Thökölyho a spustošilo ho, odvtedy nebol rekonštruovaný. Hlavným cieľom Združenia na záchranu hradu Šášov, ktoré vzniklo v roku 2003, je konzervácia zrúcaniny hradu a obnova niektorých jej častí a tým zachovanie tejto kultúrnej pamiatky pre budúce generácie.

    antik odpovedal 11 years, 8 months ago 11 Členovia · 27 odpovede/odpovedí
  • 27 odpovede/odpovedí
  • zavinac

    Member
    16. júna 2010 at 16:09

    Zaujímavé je , že o tomto hrade sa takmer nikto nebaví, pričom je Šašov podla mna velmi zaujímavý, pekný ale aj dost zanedbaný….
    Existuje sice zdruzenie na jeho zachranu (pozri http://www.hradsasov.pum.sk) ale prilis velky cvrkot tam nieje.
    Pritom Je Šašovsky hrad pekne na ociach pri R1, vystup k nemu nieje nijako extra namahavy.
    Nie som archeolog, ako cloveka ktory ma blizko k geologii a podobnym vedam ma zaujali nasledovne detaily:
    Dolny hrad okolo hlavnej obrannej veze je z casti zahlbeny do skaly, co su prace vykonane pravdepodobne Kremnickymi alebo Stiavnickymi banikmi klasickou technikou kladivka a zeliezka v cca 13. storoci, zaujimava nie celkom obvykla vysunuta pevnost na vyvysenine nad hradom s jasnym valom (a tiez stopami po detektoristoch).

    Nikde som nenasiel ani zmienku o ulohe podla mna strategického brala Bačovka pod hradom, z ktorej sa dala ovladat stara cesta popod hrad na jednej strane (s este zachovalym starym dlazdenim) a tiez ohyb Hronu pd nou. Jednoducho idealne mytne miesto a predsunuta straznica hradu, dnes je vsak uz takmer uplne skryta v poraste a zabudnuta.Ale mozno taka bola vzdy lebo je to dalsia strategicka vyhoda.Taketo miesto nema hociktory hrad na Slovensku!
    Mozno by si niekto nasiel cas fundovane to posudit, ak treba napisem kratky navod ako sa na Bačovku dá dostat. Rad si potom precitam Vas profesionalny nazor.
    Pozdravujem :wink:

  • palo

    Member
    22. júla 2010 at 0:32

    Osud hradu Šášov je nejasný. Jeho konzervácii bránia problémy s vlastníctvom pozemku, na ktorom sa rozprestiera. Súčasný stav zrúcaniny by sa mal preto zachovať aspoň v digitálnej podobe.

    Dobrovoľníci sa už päť rokov snažia o záchranu tejto historickej pamiatky. Konzervácii hradu však bránia problémy s jeho majetkovo-právnym vysporiadaním.

    Prvý medzi zrúcaninami

    Združenie na záchranu hradu Šášov sa preto rozhodlo zdokumentovať súčasný stav zrúcaniny skôr, ako ešte viac schátra. „Laserové skenovanie, ku ktorému došlo koncom augusta, je súčasťou projektu Zameranie hradu Šášov. Ten by mal pomôcť najmä v budúcnosti. Ak by došlo k ďalším deštrukciám múrov, na základe výsledkov geometrického a laserového zamerania budeme môcť tieto časti obnoviť,” povedal predseda združenia Rastislav Uhrovič. Získané údaje budú môcť okrem toho porovnať s meraniami zo sedemdesiatych rokov a zistiť tak úbytok muriva za viac ako tridsaťročné obdobie. Špeciálnym skenerom už na Slovensku zdokumentovali viacero historických objektov, Šášovský hrad je však v ich výpočte prvou zrúcaninou.

    Virtuálna prehliadka

    Aj keď dokumentácia, ktorá z projektu vzíde, by mala v budúcnosti slúžiť predovšetkým ako podklad pre ďalšie reštaurovanie zrúcaniny, predseda združenia potvrdil aj vznik digitálnej podoby hradu. „S pomocou nameraných hodnôt vytvoria odborníci virtuálny 3D model hradu v jeho súčasnom stave. Ten by neskôr mohol tvoriť základ akejsi virtuálnej prehliadky,” vysvetlil. Na internete bude verejne prístupná najskôr budúci rok.

    Vybojovali prvý úspech

    Po rokoch existencie združenia sa toto leto konečne podarili aj prvé fyzické záchranné práce na zrúcanine. „Reštaurátori zrekonštruovali s použitím pôvodných stavebných metód západný okenný otvor strážnej veže. Tento krok bol zásadný z hľadiska statiky veže a mal by minimálne oddialiť jej rozpad,” hovorí o nutnosti záchrannej akcie. Ďalším konzervačným prácam bránia problémy s vlastníctvom hradu. „Získať povolenie len na túto malú úpravu nám trvalo takmer dva roky,” komentuje zdĺhavosť procesu. Obáva sa preto, že prvé stavebné práce, ktoré sa na hrade uskutočnili po viac ako tristo rokoch, môžu byť na dlhú dobu aj poslednými.

    6. 9. 2009 18:30 | Iva Zigová
    Čítajte viac: TU

  • palo

    Member
    22. júla 2010 at 0:38

    ŠÁŠOVSKÉ HRADNÉ HRY 2010
    Sobota 31-07-10 od 14:30 do 19:00, Šášovské Podhradie – Hrad Šášov

    6. ročník Šášovských hradných hier (Dobýjanie hradu Šášov) je kultúrnym podujatím zameraným na propagáciu myšlienky na záchranu HRADU ŠÁŠOV a na podporu rozvoja cestovného ruchu.

    Program:

    14:30 – Začiatok programu
    Výstup na hrad Šášov a prezentácia činnosti Združenia na záchranu hradu Šášov (ZNZHŠ)

    16:00 – Hlavný program
    Šermiarske scénky
    Dobový tanec
    Pripomenutie 647. výročia prvej zmienky o obci Šášovské Podhradie
    Sokoliarske vystúpenie
    Vystúpenie brušných tanečníc
    Ohňová šou

    Sprievodný program
    Rozprávkový les spojený so súťažami, veštiareň, dobová lukostreľba, tvorivé dielne pre deti, vlastnoručná razba mince, sprístupnená pamätná izba ZNZHŠ

  • peterg

    Member
    22. júla 2010 at 13:58

    Tak, a pozvanku poslat aj tym neschopnym majitelom pozemkov.. a zrejme aj novemu ministrovi podohospodarstva, ak su za tym tie Statne lesy.. nech ich pozenie uradnicke krysy, pripadne povyhadzuje v ramci zostihlovania st. uradnikov.

    Obavam sa ale.. ze fakt zostane len pri tom digitalnom modeli. Nech sa mylim. A ked uz su hosi taki rozbehnuti, mozu dobehnut aj na Gymes, heh ) nestihame.. a netusime kolko toho popada.. Nech sa mylim… aj 2hykrat :D

  • palo

    Member
    7. augusta 2010 at 1:25

    Šášovské hradné hry majú pomôcť zachrániť zrúcaninu
    Po výstupe na hrad Šášov sa o program postarajú šermiari, sokoliari či tanečnice

    29. júla 2010 (SITA) – Propagovať vo verejnosti Šášovský hrad a podporiť záchranu jeho zrúcaniny je cieľom Šášovských hradných hier, ktorých šiesty ročník bude v sobotu v Žiari nad Hronom-Šášovskom Podhradí. Organizuje ich Združenie na záchranu Šášovského hradu.

    Program podujatia otvorí o 14:30 výstup na hrad Šášov a prezentácia činnosti Združenia na záchranu Šášovského hradu. Hlavný program sa má začať o 16:00 a budú ho tvoriť šermiarske scénky, dobový tanec, vystúpenia sokoliarov i brušných tanečníc a na záver ohňová šou. Novinkou v programe tohtoročných hradných hier bude pripomienka 647. výročia prvej písomnej zmienky o obci Šášovské Podhradie, ktorá je súčasťou Žiaru nad Hronom od 70. rokov minulého storočia.

    Sprievodný program budú tvoriť rôzne súťaže pre deti aj dospelých v “rozprávkovom lese”, tvorivé dielne, veštiareň či lukostreľba. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda Združenia na záchranu Šášovského hradu Rastislav Uhrovič, vlani na toto podujatie prišlo okolo 500 ľudí a zhruba toľko ich očakávajú aj tento rok.

    Hlavným cieľom Združenia na záchranu hradu Šášov, ktoré vzniklo v roku 2003, je konzervácia zrúcaniny hradu a obnova niektorých jej častí, a tým zachovanie tejto kultúrnej pamiatky pre budúce generácie. Vlani uskutočnili prvé rekonštrukčno-konzervačné práce, keď opravili západný okenný otvor strážnej veže, ktorému pre poškodenú klenbu hrozil rozpad. Uhrovič pripomína, že zrúcaninu nechcú konzervovať pomocou betónu, ale chcú používať vápennú maltu, aká sa používala v minulosti. “Keby sme použili cement, môže sa nám začať rozpadávať a vypadávať kameň, ako sa to stalo na iných zrúcaninách,” povedal pre agentúru SITA Uhrovič. Pripomenul tiež, že úsilie združenia vykonávať rekonštrukčné práce brzdia mnohé byrokratické prekážky pre vlastnícke vzťahy, združenie by preto zrúcaninu chcelo získať od štátu do svojho vlastníctva.

    Prvá písomná zmienka o hrade Šášov je v listine z roku 1253. Jeho majiteľom bol v tom čase ostrihomský arcibiskup Vančaj (Vancha) a jeho príbuzní Vincent a Peter. Počas nasledujúcich storočí hrad vystriedal viacero majiteľov. V roku 1677 sa ho zmocnilo vojsko Imricha Thökölyho a spustošilo ho, odvtedy nebol rekonštruovaný.

  • palo

    Member
    7. augusta 2010 at 1:29

    Čítajte viac: TU

  • Anonymous

    Member
    17. augusta 2010 at 22:12

  • peterg

    Member
    18. augusta 2010 at 10:13

    Dik Marco za fotky.. pozeram, ze ten hrad ma pekne priestory. Naozaj ano.. Hodne zdaru lokalnemu zdruzeniu!

  • rudom

    Member
    18. augusta 2010 at 20:34

    krasny hrad, mam na plane sa pozriet. hodne zdaru pri praci na jeho zachrane

  • peterg

    Member
    30. augusta 2010 at 10:39

    Len tak ma napadlo, ci a aku webstranku ma zdruzenie.. Ano, ma – a skoda, ze je neupadtovana napriek tomu, aka je profi a dost prehladna. Nedeje sa teda nic (moc), alebo este nie su povolenia..hm?

    Tu ma len zaujal taky uvod do ich pociatkov, a konkretne 3. odsek – hotovy smiech cez slzy, och jaj.
    http://www.hradsasov.pum.sk/ZnZHS/historia_znzhs.html

    PS: Ich hradne slavnosti.. pekna vec na uputanie pozornosti, ale ked som videl na ich FB stranke fotky z akcie 2010, tie masy teticiek motajucich sa po zrucanine, velke “uff!” zo mna vyslo..ci taka masovka neprispela zas len k zhorseniu stavu.

  • palo

    Member
    2. novembra 2010 at 20:52
  • palo

    Member
    19. novembra 2010 at 14:11

    K obnove niektorých pamiatok v regióne by mali prispieť aj legislatívne zmeny, ktoré ministerstvo plánuje. To chce podľa Krajcera zjednodušiť možnosti obnovy historických objektov, pri ktorých nie sú vysporiadané majetkové práva. „Slovenský pozemkový fond či Lesy SR sú vlastníkmi viacerých pozemkov, napríklad pod hradmi, a tu je veľký problém. Štátne inštitúcie sa o tieto pamiatky nestarajú, veľa aktívnych ľudí v rámci tretieho sektora však do ich záchrany investuje peniaze, čas aj energiu.”

    Prípad Šášovského hradu

    Krajcer chce presadiť, aby tieto pozemky prešli na obce. „Tie majú prirodzene väčší záujem, aby sa v týchto lokalitách začalo postupne s archeologickým výskumom či minimálne s konzervovaním,” domnieva sa.

    Problémy s vlastníctvom brzdia dlhé roky aj záchranné práce na hrade Šášov v Žiari nad Hronom. „Podobná zmena by pomohla, lebo Slovenský pozemkový fond, ktorý pozemok pod zrúcaninou spravuje, nám ho nemôže dať do prenájmu a my bez toho nemôžeme hrad opravovať. Ten preto ďalej chátra,” vysvetlil predseda Združenia na záchranu hradu Šášov Rastislav Uhrovič.
    Čítajte viac v článku Ivy Zigovej z 15. 11. 2010 na sme.sk.

  • zorett

    Member
    3. júna 2011 at 20:10

    Caute

    Mna osobne Sasov uplne opantal, bola by velka skoda ho nechat napospas osudu.. Je to prekrasne uzasne miesto, kam sa chcem este vratit a dufam, ze ho najdem minimalne v takom stave v akom je teraz..  Preco ludia nechcu chapat (samozrejme cest vynimkam), ze tieto stavby su nasa minulost a dedicstvo o ktore by sme sa mali starat.. Uz nam tych krasnych miest ostava coraz menej.. Hlavne ze sme mala velka krajina z minimalne rozvinutym cestovnym ruchom.. Co je velka skoda a je mi z toho smutno.. 

    Pekny den kazdemu :o)

  • brendy

    Member
    3. júna 2011 at 23:33

    Osobne si myslim,ze vsetky pozemky pod tymto hradom by mali byt, co najskor prevedene bud priamo na ministrsvo

    kultury alebo na OZ, ktore sa sa chce on starat a zachranit ho pred dalsimi destrukciami a potom ho opravovat.

    Takze pan minister je na tahu a vybavit to velmi urgentne.Mozno by ho malo vase OZ asi viacej tlacit.Nie je to jednoduche ,ale kto nema dobre lakte v tomto state,tak nevybavi nic.

    Zelam vela zdaru pri zachrane tohoto krasneho hradu.

  • rado-z-mt

    Member
    4. júna 2011 at 10:19

    Problémy vlastníctva hlavne pozemkov sú na Slovensku dlhoročné a komplikované. Hlavne v 90-tych rokoch, keď prebiehali reštitúcie a vracanie majetkov sa veľa vecí domotalo a skomplikovalo. Častokrát sú pozemky vo vlastníctve štát.inštitúcií spadajúcich pod rôzne rezorty ( Min. kultúry, hospodárstva, obrany..) a aby sa dohodli vzájomne – to sa rovná až zázrakom. Kataster je ďalšou inštitúciou, ktorá vie veci zamotať, keď po desiatkach rokov je ich evidencia…no povedzme v zúfalom stave. Videl som katastrálne mapy, kde sa prekrývali pozemky vzájomne a išlo o lúky s X majiteľmi, každý si robil nárok “na to svoje” a každý sa k rovnakej veci oháňal “svojou” mapou. Pritom šlo o pás zeme o šírke 1meter a dĺžke možno 20-30 metrov…

    Identifikácia a majetkové vysporiadanie trvá na Slovensku už 20 rokov a jeho vyriešenie a ukončenie je v nedohľadne. Všetky vlády hovoria, že to chcú a “musia” doriešiť, ale zatiaľ sa to ani jednej nepodarilo. V rámci EU máme tuším najväčší podiel pôdy tzv. “neznámych vlastníkov” vzhľadom k rozlohe krajiny.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť