aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky skladovanie historickych knih

  • skladovanie historickych knih

    Posted by michalmm on 3. januára 2023 at 15:34

    Dobry den,

    chcem sa opytat, ake je najvhodnejsie miesto na skladovanie historickych knih?

    Mam ich na mieste v dome pod schodami, kde nie je kurenie je to zatvoreny priestor plne dvere, cize ziadne svetlo a podla vlhkomeru je tam 50%.

    Na knihach, ktore maju kovove ozdoby resp. ozdobene nejakym kovom, tak ozelenelo, chytilo jemnu hrdzu. No nemyslim si, ze to sposobilo tou 50% vlhkostou. Nie je to tym, ze je to uzatvorene?

    Je vhodnejsie presklenny priestor ako napr. knihovna? Bol som v tom, ze knikam bude najlepsie kde nie je denne svetlo.. Pomohla by sillicia proti vlhkosti?

    Je to priestor 1,5m x 1m a knihy su do 30ks.

    Mam ich premiestnit do nejakej knihovni, ktora bude na viditelnom mieste?

    Tiez by som poprosil odporucit, co je vhodne si kupit na osetrenie spominanych kovovych ozdob, ktore zastavia tu koroziu. Vopred dakujem za odpoved.

    michalmm odpovedal 1 year, 11 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • vladovlado

    Member
    3. januára 2023 at 20:30

    Čisto laický názor. Ja by som každú zvlášť uložil do (priehľadného) plastového (PP) vzduchotesného vrecka s pribaleným silikagélom.

  • michalmm

    Member
    3. januára 2023 at 22:27

    Dakujem za nazor. Myslite do vakuoveho, ze aj vysat vzduch? Je dobre z casu na cas ked sa knihy prelistuju akoze prevetraju? Ci najlepsie ich v tom sacku ponechat a nevyberat?

    Ako ze tie knihy tak dobre vydrzali, ktore boli v nejakych klastoroch, zamkoch,… kde bola daleko vacsia vlhkost ako mame teraz v dome?

  • docent

    Member
    4. januára 2023 at 11:41

    michalmm, riešenie Vášho problému, vyvoláva celý rad otázok. Knihy sú primárne určené na čítanie a nie skladovanie. Bežný človek, ktorý ešte nevymenil knihy za internet, buduje zbierku kníh, ktoré ukladá na policu alebo do skrine označovanej knižnica. Je Vaša zbierka kníh súčasťou pozostalosti, ktorú chcete zachovať alebo mienite tieto knihy aj používať?

    Druhá otázka sa týka Vami použitého obratu “skladovanie historických kníh”. Podľa súčasnej legislatívy sa za historickú knihu považuje tlač do roku 1830. Pre naše potreby možno za historickú knihu považovať tlač do roku 1850. Boli Vaše knihy vytlačené pred alebo až po roku 1850?

    Pokiaľ boli všetky vytlačené pred rokom 1850 spôsob ochrany bude iný ako pri knihách, ktoré boli vytlačené v roku 1880 alebo 1910.

    Uvedomte si, že ochrana a uchovanie knihy nie je jednoduché. Kniha sa neskladá iba z papiera, ale aj z kože, kovu, textilu a prostriedkov na lepenie.

    Vo všeobecnosti je súčasné uloženie Vašich kníh vyhovujúce. Snáď by som doporučil vylepšiť ochranu proti prachu. V žiadnom prípade knihy nebaľte do plastových obalov!

    Ak máte záujem pokračovať v diskusii, očakávam Vašu reakciu.

  • michalmm

    Member
    4. januára 2023 at 12:26

    docent, Dobry den, praveze sa jedna o knihy do roku 1830. Resp. najstarsia je z roku 1608 do 1749. Posielam foto knihy kde je vidiet kovovu cast, ktora ma trapi a rad by som tu koroziu vycistil. Kniha na fotke je z roku 1725. Budem vdacny ked mi odporucite vhodny prostriedok na vycistenie-osetrenie tychto kovovych casti.

  • sasha

    Member
    5. januára 2023 at 0:22

    Dobrý večer, ida okolo ma zaujali obrázky, ktoré sú súčasťou príspevku. To sa na obnove.sk nevidí každý deň. Po prečítaní príspevku však musím konštatovať, že neviem či kniha je z roku 1725, ale s určitosťou viem, že “biela” väzba so slepotlačou pripomína rané 16. storočie. Kovanie knihy je novodobý, amatérsky pokus zvýšiť atraktívnosť predmetu bez elementárnych vedomostí knižnej väzby. Ak ste knihu kúpili, niekto vás riadne napálil.

  • docent

    Member
    5. januára 2023 at 12:33

    Dobrý deň, pozrel som si fotografie a odporúčam tento postup. Predpokladám, že kovania ú vyrobené zo železa s náterom čiernej farby. Aj keby boli kovania vyrobené z iného mariálu, treba ich demontovať. Nemal by tbyť problém, pretože kovania boli na dosku pripevňované klinčekmi. Problém by mohla predstavovať demontáž uzávier (klauzúr), ktoré boli často nitované. Preto treba v prvom rade preskúmať spôsob ich upevnia. Po demontáži treba odstrániť náter odstraňovačom starých náterov (CHAMÄLEON). Potom časti očistiť drôtenou kefou s mäkkým vlasom. Následne máte dve možnosti:

    1) z predmetov odstránite korózne splodiny odhrdzovačom a následne obnovíte čierny náter,

    2) na predmety aplikujete ConvertCor – prípravok na konverziu korózie. Výsledným produktom
    chemickej reakcie výrobku s hrdzou je kovový polymér, ktorý vytvára
    inertnú tvrdú vrstvu, odolnú voči korozívnym chemikáliám a zabraňujúcu
    postupu predchádzajúcej korózie. Po nanesení náter reaguje s hrdzou za
    vzniku čiernej organickej zlúčeniny a zastavuje pokračovanie koróznych
    reakcií. Výrobok nahrádza funkciu odstraňovača hrdze aj základného
    náteru. Pretože predmety sú po aplikácii čierne netreba ich natierať.

    Biely povlak na kovaniach, s najväčšou pravdepodobnosťou, nie je anorganického pôvodu a súvisí s náterom kovaní.

  • michalmm

    Member
    5. januára 2023 at 14:18

    Velmi pekne dakujem za postup. Vyskusam to a potom poslem vysledok.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť