aktivita diskusia Všeobecné diskusie Slovania/Slováci a Maďari

Tagged: 

  • Slovania/Slováci a Maďari

    Posted by admin_obnova on 4. mája 2005 at 19:00

    Prislo mailom 22. 4. 2005 od Lenky (asi z Belgicka): Rada by som sa dozvedela, kde na internete mozem najst citatelne mapy o uzemi, kde sa Slovensko nachadza teraz, z 5.6.7.storocia? Zaroven by som Vas chcela poprosit, ci by ste publikovali nieco aj z historie Slovanov. Totizto som citala na internete ze napriklad dvojity kriz mame od Grekov a ze Morava vobec neexistuje v historii, ze je to zle prelozene. A tiez sa mi nepaci, ked sa hovori o Slovensku, vzdy len so spojenim s Uhorskom, ako keby sme do neho patrili cele to obdobie. A pred tym neexistovali? A pri tom som pocula, ze prave Madari co vlastne este neboli madari prisli niekde z Mongolska… to bol kocovny narod a ze aj slova pre polnohospodarov pouzivaju Madari utvorene zo Slovenskych. Rada by som tiez chcela vediet co hovoria Francuzske historicke knihy, ci v ich a Rakuskych sa nieco o Slovensku nenachadza a nie stale len presadzovanie Madarskych podkladov kde si nas stale privlastnuju ako keby sme knim od nepameti patrili. Ved ako som citala niekde, prave Slovania im pomahali sa usadit a zit ako sa patri. A ked im rod vymrel tak povedali ze patri Vrchna cast uzemia im? nakoniec si dali na statnu vlajku nas statny symbol “dvojity kriz” co si mysli, ze nepravom. Koli tomu si kazdy mysli ze patrime pod nich. Prosim mozete ma informovat ako obycajneho cloveka kde najdem informacie z inych zdrojov ako len tie Madarske? Podla mna su velmi skreslene a Slovensky lud zmenejcennuju-podcenuju. vopred dakujem za odpoved a vysvetlenie.Prislo mailom 22. 4. 2005 od Lenky (asi z Belgicka):

    Rada by som sa dozvedela, kde na internete mozem najst citatelne mapy o uzemi, kde sa Slovensko nachadza teraz, z 5.6.7.storocia?
    Zaroven by som Vas chcela poprosit, ci by ste publikovali nieco aj z historie Slovanov. Totizto som citala na internete ze napriklad dvojity kriz mame od Grekov a ze Morava vobec neexistuje v historii, ze je to zle prelozene. A tiez sa mi nepaci, ked sa hovori o Slovensku, vzdy len so spojenim s Uhorskom, ako keby sme do neho patrili cele to obdobie. A pred tym neexistovali?
    A pri tom som pocula, ze prave Madari co vlastne este neboli madari prisli niekde z Mongolska… to bol kocovny narod a ze aj slova pre polnohospodarov pouzivaju Madari utvorene zo Slovenskych.
    Rada by som tiez chcela vediet co hovoria Francuzske historicke knihy, ci v ich a Rakuskych sa nieco o Slovensku nenachadza a nie stale len presadzovanie Madarskych podkladov kde si nas stale privlastnuju ako keby sme knim od nepameti patrili.
    Ved ako som citala niekde, prave Slovania im pomahali sa usadit a zit ako sa patri. A ked im rod vymrel tak povedali ze patri Vrchna cast uzemia im? nakoniec si dali na statnu vlajku nas statny symbol “dvojity kriz” co si mysli, ze nepravom. Koli tomu si kazdy mysli ze patrime pod nich. Prosim mozete ma informovat ako obycajneho cloveka kde najdem informacie z inych zdrojov ako len tie Madarske?
    Podla mna su velmi skreslene a Slovensky lud zmenejcennuju-podcenuju.
    vopred dakujem za odpoved a vysvetlenie.

    antik odpovedal 12 years, 4 months ago 15 Členovia · 97 odpovede/odpovedí
  • 97 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Guest
    4. mája 2005 at 19:54

    Najstaršia mapa Uhorska, ktorú poznám bola vytlačená v Ingolstadte v roku 1528. Samozrejme existujú aj staršie, na ktorých sa územie obývané Slovákmi objavuje iba mimochodom.
    Slovensko je výmysel dvadsiateho storočia … to nehovorím ja ale každý vzdelaný človek. Vzniklo v rámci Československa ako pomsta Rakúsko-uhorsku za prehratú vojnu. Mimochodom mocnosti sa vždy k nemu aj tak správali. Predali nás v Mníchove i na Jalte a predajú nás aj kedykoľvek v budúcnosti. Dúfam, že si nemyslíte že je všetkým dňom koniec a medveď z východu zdochol.
    Je smutné, že Slováci nie sú hrdí na svoju históriu a nič o nej ani nevedia a ani ich nezaujíma. Maďari skutočne dosepkali z východu na svojich koníkoch, spávali v jurtách, nepoznami poľnohospodárstvo a cikali za krík. Nebolo to bohviečo ale Slovákom poskytli niečo čo nemali – pocit bezpečia. Svedčí o tom aj fakt, že navzájom nebojovali a územie nezabrali násilím.
    A potom spolu, bok po boku žili takmer 1000 rokov. Problémy nastali až v 19. storočí keď si Maďari i Slováci začali uvedomovať svoju národnú príslušnosť. Tvrdý “maďarizačný” tlak, aspoň si tak myslím, netrval dlhšie ako 70 rokov. Rovnaký tvrdý “slovakyzačný” tlak trvá už 12 rokov v Slovenskej republike. Béla hovorí v parlamente po slovenky, rovnako ako musel poslanec Slovák hovoriť v maďarskom parlamente po maďarsky.
    Či sa to Slovákom bude páčiť alebo nie dejiny sú nemenné, márne si ich doma vygumujú. Pocit menejcennosti je náš problém, nie Maďarov a skutočne sa máme prečo cítiť menejcenný! Prečo, najlepšiu odpoveď dá básnik Milan Rúfus
    …čo je, je nie len to čo je,
    je aj to, čo už bolo
    aj to čo bude.
    Vo trojo sa pletie vrkoč Boží.
    Nádherné knihy s historickou tematikou vydáva vydavateľstvo RAK – kronikárska tvorba a podobne. Nazvy nemám poruke ale knihy sú dostupné a hodné svojej ceny.
    (Súkromne mám dojem, že taká Lenka na Slovensku ani nemôže byť.)

  • Anonymous

    Guest
    4. mája 2005 at 23:13

    Nemoze aj eMial ma falosny.

  • Anonymous

    Guest
    5. mája 2005 at 15:53

    Dobre, dobre tu hungarizuje, az sa hory zelenaju… Mozem ta ubezpecit, ze Slovensko ako take bolo v povedomi minimalne o storocie skor, ako uvadzas. Iste, je to vec historickeho nazoru. Ale za vyraz “slovakizacny tlak” v SR by si mohol aj sediet – kde uz ma byt konane a myslene “po slovensky”, ak nie na Slovensku?

  • Anonymous

    Guest
    5. mája 2005 at 16:40

    Myslím že som Slovák ale snažím sa nemyslieť ako Slovák a konať ako príslušník tohto národa, pre tento národ. Výsledky konania a myslenia “po slovensky” vidíš, počuješ a cítiš všade naokolo. To povedomie je vo všeobecnosti veľmi biedne a nemôže byť ani lepšie, pretože na Slovensku je historickou módou hanbiť sa za minulosť.
    V tom je význam tohto fóra a preto som tu sediaci bdiaci. Preto sú tu aj ostatní. Je to totiž na nás aby sa niečo zmenilo v myslení i konaní.

  • Anonymous

    Guest
    5. mája 2005 at 17:28

    Podla mojich skusenosti je zauzivane povazovat uhorsku historiu za “ich” historiu a nie za “nasu”. Mam overene, ze stredoskolaci su zarazeni, ked im spomeniem nejakeho “nasho krala”.

  • Anonymous

    Guest
    5. mája 2005 at 20:59

    Keď už sme na OBNOVE. Zadajte v Googli vyhľadávať slovo muzeológia a uvidíte kto a ako hungarizuje.

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 3:12

    Studujem v zahranici a prednasky z dejin Uhorska vobec neboli madarizovane,naopak,bolo prijemne pocut,ze slo o specificku mnohonarodnostnu krajinu. Mnohi Slovaci a hlavne historici by si uz mali odpustit tie davno prezite kecy o narodnostnom utlaku madarskymi feudalmi v stredoveku,s ktorymi sa dodnes (co je az neuveritelne) stretavam. Paci sa mi,ze su tu aj normalne rozmyslajuci ludia…So slovenskym povedomim to bolo mozno (!!!!) trochu skorsie,staci si precitat pramene 15-16 storocia spojene s pravovym statusom obyvatelstva jednotlivych oblasti Uhorska.

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 4:28

    Milý Werner a ostatní, čo sa neidentifikujú ako Slováci, ale čo-to vedia z histórie Slovákov.
    Celkom vážne sa mi nechcelo odpovedať, mám kopec inej roboty. Ale keďže jedna z tých “robôt” je aj práca bibliografická, dovoľte mi uviesť pár titulov kníh, ktoré mám len tuhľa, v knižničke, poruke.
    Ad 1 – mapy , vyčerpávajúco o tom podáva : Prikryl, Ľ: Vývoj mapového zobrazenia Slovenska, ten istý : Slovensko na starých mapách !! (s.31 – mapa Uhorska na 4 stranách vyhotovená Lazarom, etc.), Klimko , J.: Vývoj územia Slovenska a utvárania jeho hraníc.
    Ad 2- výnimočná publikácia o Slovanoch (pravdaže aj o Slovákoch, všakže ?) z rukopisov arabských cestovateľov : Pauliny, J.: Arabské správy o Slovanoch z 9.-12. storočia
    Ad 3 – Veľká Morava – veď k tomu vyšlo množstvo literatúry, z ktorej sa dá vybrať, napr.: Kučera, M.: Postavy veľkomoravskej h histórie
    No a nakoniec pre Anne – veď aj nám sa ušlo rozličných prednášok, štúdií, seminárov a konferencií v rôznom zahraničí, počúvali sme inonárodných historikov, čítali ich práce. Ale sná´d mi nechce niekto nahovoriť, že dejiny Francúzska najlepšie a najhodnovernejšie spracoval niketorý zo slovenských historikov ? Takže, verme slovenskej vede, najmä ak sa viaže k vlastnej histórii a iným príbuzným disciplínam.

    Vydavateľstvo RAK v Budmericiach naozaj vydáva skvelú literatúru (Legendy stredovekého Slovenska, Správy cestovateľov z Uhorska, Zamúčené histórie a mnoho, mnoho ďalších), stačí si ich prečítať (prelistovať?) a hneď je na čo byť hrdý.

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 4:50

    “Slovenské národné hnutie koncom 18. storočia, u ktorého absentovala vlastná
    organizačno-zjednocujúca forma – štátnosť, prijímalo v uvedenom období významné
    ideové podnety z pokrokových európskych myšlienkových prúdov, najmä
    z osvietenstva a racionalizmu druhej polovice 18. storočia a neskôr z romantizmu prvej
    polovice 19. storočia, ako aj z osvietenských reforiem najmä Jozefa II. v Rakúskej
    monarchii. Vplyvom spoločenských hnutí v Európe za napoleonských vojen sa aj do
    monarchie dostávali prvky nového spoločenského myslenia z Francúzskej revolúcie, s
    ktorými súvisel historický a spoločenský jav známy ako európsky nacionalizmus, u
    ktorého historické korene moderného národa možno nachádzať už v období stredoveku
    a raného novoveku, niekedy s presahom do začiatku 19. storočia, a samotný masový
    rozvoj moderných európskych národov v období 19. storočia, niekedy s presahom i do
    20. storočia.
    Európsky nacionalizmus priniesol so sebou nielen myšlienku národnej identity,
    spojenú s vývojom jednej a tej istej entity – etnickej skupiny k modernému národu, ale
    aj všeeurópske integračné koncepcie.
    Prirodzené práva človeka a občana sa stávali v ideách osvietenstva aktuálnou
    potrebou doby. V sociálnej sfére dostala prirodzená ľudská bytosť vyjadrenie aj v
    prirodzenom spoločenstve ľudí – etniku. Rástol záujem o prirodzené kultúrne prejavy,
    ľudovú slovesnosť, zvyky a obyčaje, ako aj o samotný hovorový jazyk etnika, s
    postupným úsilím aj nevládnucich etnických skupín o ich transformáciu v moderný
    národ. Táto transformácia niesla charakteristiky národného hnutia s úsilím dosiahnuť
    všetky atribúty plnohodnotného moderného národa.
    Ciele slovenského národného obrodenia, ktoré sledovali potrebu rozvíjať
    samostatný a nezávislý národný život Slovákov, boli postupne formulované na základe
    porovnania vlastnej situácie s atribútmi národnej existencie, ktorými sa vyznačovali
    vtedajšie národné štáty v Európe. Predstavitelia slovenského národného života ich
    spočiatku zameriavali na prekonanie kultúrneho a jazykového zaostávania rozvíjaním
    vlastného literárneho jazyka a tvorením novej národnej kultúry.”
    (Vypisujem odmenu 1 000,- Sk tomu, kto vie odkiaľ je to citát!)

    Milá mag, ktorá veda? tá do roku 1918 alebo tá do roku 1939 alebo tá do roku 1945 alebo tá do roku 1989 alebo nebodaj tá po roku 1989. Ktorej mám veriť a čo je to za nezmysel “slovenská veda”, že je písaná po slovensky? Aké príbuzné disciplíny, vidieť a cítiť na kilometer že si historik a po nociach Ťa mátajú rovnaké desy ako tvojich “súkmeňovcov”.

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 17:16

    Milý Werner,
    ako voňajú historici ? (“cítiť na kilometer že si historička”)
    Historičky napr.Chanellom 5, Baby Dollom, In love againom, alebo šamrolňami ?
    Inak v prvom odseku Tvojho na identifikovanie autorstva určeného článku je lapsus. Ak ho zistíš, máš u mňa 500.-SK.
    Vieš, zámerne som napísala slovenská veda a nie veda na Slovensku. Takže veda od roku 1918 po rok 2005. A čo máš z nej prijať ? To je samozrejme na Tvojom zvážení, veď máš azda vlastný názor, najmä podmienený výber z toho, čo si naštudoval.
    Ale, zmiernime tón, taký pekný piatok, mňa čakajú túry, aj kopec litera-túry a nôcky pri táboráku, gitare a super spoločnosti priateľov. A des ? Zlato, to nie je môj štýl. Potvrdí každý, kto so mnou posedel zo dve hodinky. A nebudem ako britva !
    Na polemiku s Tebou vždy súca Mag.

  • harp

    Administrator
    6. mája 2005 at 21:01

    mag: prajem pekny vikend a potvrdzujem… :)

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 21:14

    Prešibaná mag,
    o lapsuse neviem a voľná citácia bola Ctrl+C.
    O vôni historika (niektorých) viem svoje ale priznávam, že v Tvojom prípade som sa asi mýlil. A špeciálne Tvoja vôňa? Počkajme, uvidíme.
    Mám dojem, že nie sme na správnom kanáli. Skúsim niečo vymyslieť do pondelka.
    Prajem Ti pekný veekend, či už tak alebo onak a teším sa na ďalšiu polemiku(?).

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 21:58

    harp,
    do pondelka Ti pošlem majlík, chcem niečo ponúknuť, zároveň však potrebujem od teba radu. Btw aj tebe pekný víkend!!

  • Anonymous

    Guest
    6. mája 2005 at 22:06

    (Dô)vtipný Werner,
    tebe to píšem takmer s ruksakom na pleciach, z ktorého vykúkajú všakovaké dobroty, asi ako Karkulke randiacej s vlkom. A to len kvolivá tomu, aby si si zamlsal, ako pipo s jaroslavom na tých šamrolách a malohontských štrúdľach.
    Ohník bude skôr na Kráľovej holi ako v našej kolónii, lebo nezaprší a nezaprší.
    Tak si, anjelík, aj ty pekne zavíkenduj.

  • Anonymous

    Guest
    7. mája 2005 at 23:40

    Pre mag: nechystam sa davat si vreckovku pred usta- v otazke uhorskych dejin su slovenski historici dost zaujati. A k spracovani nasich dejin,co sa tyka stredovekeho Uhorska,obavam sa,ze ku kvalitnemu sparacovaniu tychto dejin nasi historici prispievaju nie z takej velkej casti,ako by sa to od nich dalo ocakavat…Mame co dohanat.

Page 1 of 7

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť