-
Smolenický zámok
Smolenický zámok v lete navštívilo 10 000 ľudí 21. septembra 2008 (SITA) – Jediný zachovalý zámok v Trnavskom okrese Smolenický zámok navštívilo v lete okolo desaťtisíc ľudí. Informoval o tom Karol Volner, vedúci Kongresového centra Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorej zámok už 55 rokov patrí. “Zámok sme sa rozhodli sprístupniť pred ôsmimi rokmi, a to len počas letných prázdnin. Dôvodom bol tlak verejnosti, ktorá mala záujem vidieť jeho interiér,“ informoval Volner. Pre verejnosť sprístupnili len jedno krídlo zámku, v ktorom sa nachádza žltý, modrý a červený salónik. Súčasťou prehliadky s výkladom je výstup na 33 metrov vysokú vežu zámku. Turistov mali zaujať aj expozície Západoslovenského múzea v Trnave na medziposchodiach veže. Podľa Volnera sa okrem spokojných návštevníkov našli aj takí, ktorých prehliadka sklamala. “Ľudia nás často porovnávajú s Bojnickým zámkom, ale to nie je rovnocenné, lebo zámok slúži primárne na iné účely. Aj preto ho nemôžeme sprístupniť celý.“ Ako dodal, je to skôr architektonický zážitok. Súčasťou Smolenického zámku je aj lesopark, v ktorom SAV v spolupráci s obcou usporadúva Cestu rozprávkovým lesom a iné kultúrne podujatia. Smolenický zámok je novodobý hrad prestavaný z pôvodného stredovekého hradu. Nachádza sa na úpätí Malých Karpát nad obcou Smolenice v Trnavskom okrese. S prestavbou hradu začali jeho poslední majitelia Pálffyovci, ktorí z neho zachovali iba časť vonkajšieho opevnenia. Zámok dobudovali až po roku 1945. V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát, zámok prevzala SNR a zvolila si ho za svoje letné sídlo. Od roku 1953 ho využíva SAV ako reprezentačné miesto na stretnutia vedcov.Smolenický zámok v lete navštívilo 10 000 ľudí
21. septembra 2008 (SITA) – Jediný zachovalý zámok v Trnavskom okrese Smolenický zámok navštívilo v lete okolo desaťtisíc ľudí. Informoval o tom Karol Volner, vedúci Kongresového centra Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorej zámok už 55 rokov patrí. “Zámok sme sa rozhodli sprístupniť pred ôsmimi rokmi, a to len počas letných prázdnin. Dôvodom bol tlak verejnosti, ktorá mala záujem vidieť jeho interiér,“ informoval Volner.
Pre verejnosť sprístupnili len jedno krídlo zámku, v ktorom sa nachádza žltý, modrý a červený salónik. Súčasťou prehliadky s výkladom je výstup na 33 metrov vysokú vežu zámku. Turistov mali zaujať aj expozície Západoslovenského múzea v Trnave na medziposchodiach veže. Podľa Volnera sa okrem spokojných návštevníkov našli aj takí, ktorých prehliadka sklamala. “Ľudia nás často porovnávajú s Bojnickým zámkom, ale to nie je rovnocenné, lebo zámok slúži primárne na iné účely. Aj preto ho nemôžeme sprístupniť celý.“ Ako dodal, je to skôr architektonický zážitok. Súčasťou Smolenického zámku je aj lesopark, v ktorom SAV v spolupráci s obcou usporadúva Cestu rozprávkovým lesom a iné kultúrne podujatia.
Smolenický zámok je novodobý hrad prestavaný z pôvodného stredovekého hradu. Nachádza sa na úpätí Malých Karpát nad obcou Smolenice v Trnavskom okrese. S prestavbou hradu začali jeho poslední majitelia Pálffyovci, ktorí z neho zachovali iba časť vonkajšieho opevnenia. Zámok dobudovali až po roku 1945. V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát, zámok prevzala SNR a zvolila si ho za svoje letné sídlo. Od roku 1953 ho využíva SAV ako reprezentačné miesto na stretnutia vedcov.
Log in to reply.