aktivita › diskusia › Múzeá a Galérie › SNP a muzea
Tagged: cat_muzea
-
SNP a muzea
Posted by admin_obnova on 8. mája 2005 at 4:56Mate pocit ze sa muzea na Slovensku dostatocne venuju udalosti s pred 60 rokov: SNP?
uskalienka odpovedal 12 years, 8 months ago 4 Členovia · 15 odpovede/odpovedí -
15 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member9. mája 2005 at 0:59Osobne mam pocit ze slovenske muzea su zamerane len na historiu 18 a 19 storocia.
Urcite mi bude vela ludi odporovat ale najme ked to porovnam s tohto vikendovymi oslavami oslobodenia, konca 2. sv. vojny
Dokonca sa tu uskutocnoli aj mnohe specializovane vystavy.
V tejto suvislosti ma napada:
Nedavno som cital prieskum o historickych znalostiach 6takov az 9takov na zakladnych skolach vela z nich nemalo zakladne vedomosti o narodnom obrodeni, o 2. sv vojne
Dokonca boli aj odpovede ze skoncila pred 20 rokmi a vrcholne dielo bola odpoved na otazku co su koncetracne tabory, ubytovna pre vojakov, ubytovna pre zidov…
Ked mladez neovlada zakladne veci nasej a svetovej historie nemozeme dufat v to ze budu mat uctu k historickym hodnotam a podobne veci sa v historii nebudu opakovat!
preto si myslim ze aj takym to temam ako vojna, SNP obrodenie a podobne by malo byt venovanych viacero vystav. -
Anonymous
Member9. mája 2005 at 6:47faktom je, ze hoci mame specializovane muzeum venujuce sa SNP a zalezitostiam II. svetovej vojny, ine muzea venuju novsim dejinam malo priestoru. Samozrejme, exponaty z 18. a 19. stor. su svojim dekorativizmom velmi efektne v expoziciach. Co sa tyka skolakov a ich vedomosti o novodobych dejinach, ono to bude aj o tom, ze vacsinu studia venuju praveku, staroveku a tak asi do 18. stor, 19. a 20. stor je zalezitostou 9. rocnika, napriklad 2.sv. vojna sa prebera az po prijmackach na stredne skoly, kedy kazdy normalny ziak na ucenie zvysoka kasle. Co sa tyka narodneho obrodenia, tomu sa v dejepise venuje malo miesta, lebo sa mu venuje mozno az zbytocne vela na literature. A tam su “obrodenci” vnimani ziakmi ako ludia pisuci nudne a nezrozumitelne basne, ktore sa treba ucit naspamat a ktori ked sa nudili vymyslali kraviny typu makke i vs. ypsilon. proste by sa musel zmenit sposob vyucby dejepisu v prospech poslednych dejin. kazdopadne ja si pamatam ze ma prave dejiny 19. a 20. stor. strasne nudili, lebo sa tam rozoberala hlavne politika. skratka zatial co sa od 18. stor. vykrystalizoval sposob vyucby praveku, stredoveku a dejin po 18. stor. sucasne dejiny nejak nemozu najst miesto vo vyucbe dejepisu. to je aspon moj dojem.
-
Anonymous
Member9. mája 2005 at 23:49Mas stopercentnu pravdu. Ne ze by som sa nevyznala ale som este pulec a tazko sa mi hodnoti.Novsie dejiny alebo najnovsie dejiny su aspon pre mna problem. Kazdy pokukuje po tych hodne starsich a kasle na to nedavne alebo okolo seba. Ja som mala muzeologiu iba par hodin a neprezradim kde aby som nerobila reklamu alebo aby ste si nemysleli, ze sa mi asak lubil. On bol taky zvlastny a stale len o dokumentacii sucasnosti, ze to je strasne dolezite. Mozno aj je ale tu u nas o tom nikto nechce ani pocut a ja mam problemy datovat a casto aj urcit kopu predmetov o tych vojnovych ani nehovorim. Je tu toho plno a ucen (to ako ja) to mam na starosti. Moj predchodca tomu tiez nehovel a tak si to viete predstavit. Najviac mam problemy s vojenskymi vecami ale viem viac ako Marga o tej vojenskej prilbe. Takze celkom mimo nie som. Co takto nejaky serialik o tych novsich veciach, napr. petrolejove lampy, mlynceky, kuchynske naradie alebo podobne. Mne by to pomohlo a mozno ze nielen mne
-
Anonymous
Member31. augusta 2005 at 4:34Určite nie. Bol som pozrieť pár múzeí, ale všade som sa stretol s nedostatočnou chuťou uchovať pamiatky po takých udalostiach aako bola WW2. Vandalizmus a nevedomosť mládeže len sťažujú rozvoj a zbytočne navyšujú náklady na konzerváciu, údržbu, stráženie a nátery boj.techniky. Ak sa pominie generácia naších dedov a babičiek, nebude už nik, kto by odovzdal pravdivú zmienku o udalostiach vo vojne. Kto sa potom zhostí úlohy rozširovať a zachovávať kultúrne dedičstvo tak ťažko vybojované počas WW2?
-
Anonymous
Member31. augusta 2005 at 16:43Re Jopo: Ja si skôr myslím, že až vtedy, keď (bude to znieť veľmi kruto), vymrie generácia žijúcich pamätníkov, bude možnosť venovať sa viac tematike dejín 20. storočia. Mnohokrát totiž ešte aj dnes pamätníci nepodávajú pravdivú zmienku o prežitých udalostiach, ale silne ovplyvnenú nielen interpretáciami z rokov socializmu, kamarátstvami, ale aj tzv. spomienkovým optimizmom.
Mne chýba skôr hľadanie pravdy, nie neustále opakovanie klišé názorov na SNP, vojnu, Slovenský štát a pod. Aj keď samozrejme v globále možno konštatovať, že vyšli publikácie napádajúce tradičné stereotypy o SNP, Slovenskom štáte či vojne, povojnom období a komunistickom režime. V našich regiónoch však stále nikto nezhadzuje z piedestálov tzv. hrdinov SNP ala Exnár, či podobných lokálnych “činovníkov socializmu”.
Viem, že medzi pamätníkmi sú aj takí, ktorí neoficiálne všeličo priznajú, chuť búrať zaužívané interpretácie – v regiónoch verejne – však nie je, vždy pomôže formulácia “ja sa už tak dobre nepamätám”, a pod.
Takže kým si “nenalejeme čistého vína” a nezačneme poukazovať aj na negatívnych hrdinov (nedávnej i vzdialenejšej slovenskej histórie) a v dejepisnom učive nebudeme viac načierať do lokálnych dejín, stále budeme otrokmi skôr vlastných nevedomostí ako občania hrdí na našu pestrú neľahkú minulosť. -
Anonymous
Member7. septembra 2005 at 17:34dnes to uz oslavuju len extremisti a stary ludia…bohuzial
-
Anonymous
Member2. novembra 2005 at 3:09Je to smutné ale dnešná mládež nevie o druhej o 2.sv.vojne úplne nič.Hrdinov urobili s Angličanov po ktorých tu nieje ani stopa že tu vôbec bojovali mám so svojim týmom pochodené miesta kde sa ozaj bojovalo a padlo mnoho príslušníkov ruskej, slovenskej ale najviac ss armády.Po všetkých sa niečo našlo no po angličanoch som za tri roky bádania po bojiskách nenašiel nič ale vôbec nič.V múzeach sú slabé informácie a to je na tom smutné a ja keď sú tam tak skôr málopravdivé informácie.Treba sa pýtať starých ľudí pokiaľ tu este sú.
-
Anonymous
Member31. decembra 2005 at 20:20Ja si tiež myslím, že mladí nevedia o vlastne najnovšej historii nič. Príkladom sú moji spolužiaci. Pravda je ale taká, že SNP im ako ktorým ešte niečo povie, ale keby som povedal Protihabsburské povstania, tak ani netušia kde sa to mohlo odohrávať. Pre mna je veľmi zarážajúce, že sa robí málo výstav na tému SNP a oslobodenie. Myslím, že by nebolo odveci, keby múzeá napr. SNM v BA urobilo výstavu o oslobodení BA, lebo nikde sa mi nedarí zohnať fotky z bojujúcej Bratislavi! KEd na niečo narazím, hned si robím kópiu, ale naozaj by nebolo zlé vystaviť ich, dalej dokumenty a videá. Napokon by som si pozrel aj okuliare, ktoré venovala vdova po Konevovi Bratislave a ktoré bohvie kde skončili……
Slabé informácie mi podalo aj Múzeum SNP a Vojenský historický ústav… Ked sa pýtam v liste na nejakú konkrét. osobu, nemôžem dostať odpoved, lebo ochrana osobných údajov…… Rodina padlého zásadne neodpovedá-zjavne ani nevedia, že im niekto v SNP padol… je to veľmi zložité! -
Anonymous
Member1. januára 2006 at 22:17juro – Bohuzial,fuguje to tu tak ako si napisal,byrokracia a neschopnost na uradoch. Vela ludi sa este neprebralo z komunizmu a nevedia,ze v dnesnej dobe musi byt clovek pruzny a mat rozhlad. Nasu muzea funguju tak ako tak. Obcas urobit nejaku zaujimavu akciu a aj ju dobre zprezentovat aby bola dobra navstevnost. Napriklad vojenske muzeum v Prahe-Zizkove urobilo v 2002 docasnu vystavu k operacii antropoid.A tiez to bolo aj zmedializovane a ludia tam prisli. Ale inak ti fandim v tom hladani. Ak nieco zaujimave najdem na nete,tak ti sem hodim adresu alebo ak aj ty neco zaujimave mas tak mi to kludne hod,rad si neco nove precitam ))))
-
Ťažkú bojovú techniku chcú dostať pod zem
Banská Bystrica, 4. 3. 2010 – Múzeum SNP chce exponáty ťažkej bojovej techniky premiestniť pod zem. Jedným z dôvodov je vandalizmus, ale tiež negatívny dopad kyslých dažďov na jednotlivé cenné exponáty. Projekt je finančne aj architektonicky náročný, rozčlenili ho preto do viacerých etáp. Jeho súčasťou budú okrem samotného múzea aj podzemné garáže a v nadzemnej časti sa počíta s vybudovaním amfiteátra.
“Projekt máme dokončený v podstate až po stavebné povolenie. Pôjde o náročný proces, ktorý počíta aj s úpravou územného plánu,” povedal riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Celý projekt odhadovali odborníci pôvodne na 750 miliónov korún, rozbiehať ho preto chcú postupne. “Ak ministerstvo kultúry poskytne prostriedky na financovanie realizačného projektu, môže byť materiál následne predložený na rokovanie vlády,” dodal riaditeľ.
Hoci umiestnenie bojových exponátov na voľnom priestranstve pôsobilo príťažlivo, ich ničenie sa stalo v posledných rokoch pravidelným javom. Každoročne muselo dať múzeum na ich opravu a premaľovanie nemalé prostriedky. Podzemné múzeum by bolo z hľadiska ochrany bezpečné a mohlo by aj zvýšiť atraktívnosť múzea.
Exponáty v súčasnom skanzene pochádzajú z obdobia druhej svetovej vojny, sú tu zastúpené ťažké zbrane československej, sovietskej aj nemeckej výroby. K najzaujímavejším patrí tank, ktorý zasahoval do bojov pod Strečnom, či guľometný vozeň z pancierového vlaku Hurban.
Kveta Fajčíková
Čítajte viac a diskusiu k článku: TU.
-
palo, neviem sice tvoj nazor na planovany podzemny vystavny priestor ale nazdavam sa, ze v muzeu SNP sa chysta klasicky tunel po slovensky za 24 895 439 €. Pritom nie je co ochranovat, pretoze “cenne bojove exponaty” su obycajny zavareny, vykradnuty a v prevaznej miere neautenticky srot. Za tie planovane peniaze by okolo nich mohli postavit pomaly katedralu.
-
MK SR hľadá firmu, čo vybuduje Vzdelávacie centrum Múzea SNP
15. júna 2010 (SITA) – Ministerstvo kultúry SR hľadá firmu, ktorá za vyše dva milióny eur vybuduje Vzdelávacie centrum Múzea SNP v Banskej Bystrici. Z oznámenia zverejnenom začiatkom júna vo vestníku verejného obstarávania vyplýva, že na vzdelávacie centrum múzea by sa mala prestavať materská škola na banskobystrickom sídlisku Fončorda na Tulskej ulici.
Ministerstvo na to vyhlásilo verejnú zákazku formou užšej súťaže. Kritériom zákazky, s predpokladanou hodnotou 2 091 053 eur bez DPH, je najnižšia cena. Zmluva na stavebné práce na rekonštrukciu a prestavbu materskej školy na Vzdelávacie centrum Múzea SNP Banská Bystrica má trvať dva roky. Zákazka sa bude financovať z prostriedkov Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR – Regionálneho operačného programu, časti Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok a zo štátneho rozpočtu.
Budova materskej školy na Tulskej 39 na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici bola postavená v roku 1976 a slúžila ako materská škola a detské jasle. Skladá sa z troch prepojených pavilónov – hospodárskeho, detských jaslí a pavilónu materskej školy. V súčasnosti je v dezolátnom stave, časť okien je rozbitá, je vytrhaná elektroinštalácia, zničená sanita a zatečené murivo. Počas prestavby sa objekt nemá výraznejšie zmeniť. Jeho pavilóny sa nezväčšia, vonkajšie loggie sa začlenia do vnútorných priestorov, okná zoradené v páse uzavrú jednotlivé pavilóny do kompaktných blokov. Strecha sa vynoví a ostane plochá. Pre energetickú úsporu sa vymenia všetky okná a dvere, celú budovu zateplia a keďže je postavená v svahu, navrhuje sa aj stavba oporného múru. Súčasťou prestavby škôlky na vzdelávacie centrum múzea bude aj výmena rozvodov, vykurovanie, vybuduje sa vetranie a klimatizácia a ďalšie.
Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je 2. júl. Ak nikoho nevyberú, bude sa obstarávanie opakovať.
-
Banskobystrické Múzeum SNP pripravuje moderné vzdelávacie centrum s prednáškovými sálami aj ubytovaním.
Dagmar Teliščáková | 22. júla 2010 9:51Prvé moderné vzdelávacie centrum histórie na Slovensku pripravujú v Banskej Bystrici. So zameraním na obdobie 2. svetovej vojny, Slovenské národné povstanie a holokaust ho vybuduje Múzeum SNP. Slúžiť bude učiteľom, školákom aj verejnosti.
“Múzeá nemajú byť len o tom, že tam niekto príde, ale aj o vzdelávaní. Vo svete sú komplexné vzdelávacie centrá ich bežnou súčasťou. Čo sa týka obdobia, na ktoré je zamerané naše múzeum, veľa slovenských učiteľov teraz navštevuje napríklad český Terezín,” hovorí riaditeľ múzea SNP Stanislav Mičev.
Učitelia majú podľa neho v interpretácii 2. svetovej vojny a povojnového obdobia trochu chaos. “Budeme hovoriť nielen o faktoch, ale využívať aj netradičné vzdelávacie postupy. Chceli by sme postupne poskytnúť akreditované štúdium najmä pre dejepisárov, učiteľov občianskej náuky a príbuzných predmetov, ale aj pre študentov a nadšencov histórie tohto obdobia,” dodáva Mičev.
V centre budú prednáškové sály, knižnica, archív či reštaurátorské dielne. Na prestavbu zdevastovanej starej škôlky na banskobystrickom sídlisku Fončorda získalo múzeum viac ako dva milióny eur z eurofondov. S prácami začnú na jeseň a skončiť by ich mali do dvoch rokov.
V ďalšej etape tu plánujú dobudovať ubytovacie a stravovacie priestory. Taký systém sa osvedčil napríklad v Osvienčime a využívajú ho ľudia z celého sveta. Vybudovaním centra sa tiež uvoľní priestor na rozšírenie terajších expozícií priamo v Múzeu SNP.
Zdroj: Pravda -
Predbežne by sa mala prestavba škôlky na vzdelávacie centrum financovať z programu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja – Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a zo štátneho rozpočtu. Opravy odhadujú najviac na dva roky. „Predpokladáme, že by sa to mohlo vzhľadom na rozsah prác dokončiť aj skôr,” dodal Mičev. Súčasťou vzdelávacieho centra má byť archív, knižnica, reštaurátorské dielne, či priestory pre administratívu. Do budúcnosti sa počíta aj s ubytovacími kapacitami, ktoré by využívali frekventanti vzdelávacích kurzov. „Takýto systém sa osvedčil napríklad v Osvienčime a je využívaný záujemcami prakticky z celého sveta,” dodal. Tematicky sa bude vzdelávacie centrum zameriavať na obdobie druhej svetovej vojny, SNP a holokaust.
Čítajte viac v článku Kvety Fajčíkovej z 2. 7. 2010 pre bystrica.sme.sk. -
Zo schátranej škôlky má byť vzdelávacie centrum múzea SNP
BANSKÁ BYSTRICA 12. marca (SITA) – Roky schátraná budova bývalej materskej školy na Tulskej ulici v Banskej Bystrici by sa už tohto roku mohla dočkať rekonštrukcie. Múzeum SNP, ktoré ju pred zhruba tromi rokmi dostalo do svojej správy, ju ide prestavať na svoje vzdelávacie centrum. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, do súťaže na dodávateľa sa prihlásilo osem záujemcov. Momentálne je súťaž pozastavená, pretože si vyžiadali od jedného záujemcu vysvetlenie veľmi nízkej ceny. Uchádzači, ktorí splnia podmienky, sa potom o zákazku pobijú v elektronickej aukcii. Mičev očakáva, že aukcia cenu zákazky oproti jej predpokladanej hodnote takmer 2,059 milióna eur bez DPH stlačí výrazne nadol. Stavbu financuje ministerstvo kultúry ako zriaďovateľ Múzea SNP, pričom 85 % prostriedkov na to získal cez Regionálny operačný program zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Rekonštrukcia by sa mala začať ešte v tomto polroku a trvať 24 mesiacov. “Centrum budeme využívať na vedecko-výskumnú a vzdelávaciu činnosť. Bude tam archív, knižnica aj učebne na akreditované štúdium pre učiteľov,” povedal Mičev.
Budovu bývalej škôlky na Tulskej ulici na sídlisku Fončorda dostavali v roku 1976. Stavebne ide o tri navzájom prepojené pavilóny. V súčasnosti je v dezolátnom stave – časť okien je rozbitá, elektroinštalácia vytrhaná, sanita zničená a murivo zatečené. Pre potreby múzea má tiež nevhodné dispozičné riešenie. Predtým, ako ju získalo a zabezpečilo múzeum, bola tiež miestom stretávania sa asociálov, na čo sa sťažovali obyvatelia susediacich
Log in to reply.