aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Solarne kolektory na vykurovanie
-
Solarne kolektory na vykurovanie
Posted by admin_obnova on 2. marca 2008 at 12:38Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujemharp odpovedal 15 years, 6 months ago 7 Členovia · 7 odpovede/odpovedí -
7 odpovede/odpovedí
-
No solarne članky su dobra pomoc pri vihrievani ako pomocne itak by som uprednostil kobynovane vikurovanie. teda plin a solarne članky. Vichadza to lacnejšie ako obyčajle alebo solarne a bežne drevene vikurovanie. Skusenosť so solarnimy člankymi mam len dobru pred desiatimy rokmi som ju montoval s krsnym je to šetrni a vykuruje už pri 10 % svetlosti čo je daždivo až padanie snehu teda zamračene.Ale treba si dať vipočitať kolko člankou je treba umiestniť a na ktoru stranu strechy.
-
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
ahoj,
to je veľmi málo údajov, na to aby niekto mohol poradiť ( jedine že by bol jasnovidný )koľko osôb ?
ste všetci stále doma ? ( myslím, či niekto nechodí na týždňovky )
uprednostujete vanu alebo sprchu ?
ako solárne kolektory ? klasika alebo vákuové trubice ?
aký veľký bojler ? čím väčší tým lepší lebo vykryje viac dní kedy nesvietiNa margo tej zimy s 99,9 % pravdepodobnosťou Vám to TUV nevykúri.
Od Novembra do Marca môžeš rátať tak s max s 20 % prínosim tepla.
Október , Apríl ca. 20 – 40 % – v závlislosti od počasia
September , Máj ca. 40 – 70 %
Jún, Júl, August ca. 70 – 90 % -
Vie mi niekto poradit pri vybere solarnych panelov? Co som pozeral prospekty tak existuju asi cca 3 druhy (mozno viac).
Jeden taky klasicky zaizolovana trubka pod sklom s kvapalinou. (slnko zohrieva kvapalinu a ta ide do zasobnika kde odovzdava teplo vode)
Dalsi je trubicovy ten som pochopil, ze funguje na principe heat pipe (tak ako chladic v PC). Vyzera to byt zaujimave a zrejme asi ucinnejsie ako len zohrievat kvapalinu v trubke.
Treti druh co som videl je trubka pod nejakou doskou (kamenina, neviem nemam to tu pri sebe). Toto sa mi zda asi najmenej efektivne.Moze mi niekto poradit, ktorym smerom sa mam vydat pri vybere (osobne sa mi pozdavaju trubicove panely)? Dom je v okoli DS.
Este ma napadla otazka bude stacit sklon strechy 30st. alebo bude lepsie pridat 35st (viem ze 45 st. je optimalne, ale taka strecha sa k tomu domu nehodi)? -
ked mas nizsi sklon strechy neni vsetkym dnom koniec… v niektorych pripadoch sa daju kolektory na vrchnej strane prizdvihnut aby mali vacsi sklon..
nemam teraz pri sebe tabulky a mapku aby som sa pozrel aka je deklinacia slnka v DS a aky by tam mohol byt zisk…
jednoznacne vsak nemozno pocitat s tym ze by solarne kolektory pokryli nech uz ohrev teplej vody alebo vykurovacieho okruhu to v ziadnom ani idealnom pripadne nedosiahnete…
zalezi od toho co presne budete ohrievat…
teplu vodu (tu co tecie z kohutika) alebo pomocou teplovodneho media (a naslednej vymeny) vykurovat?
v kombinacii s tepelnych cerpadlom by sa dalo hovorit o tom, ze pri malych tepelnych ztratach objektu, ze pomoc solarnymi kolektormi by bola dostacujuca (resp. tato kombinacia) -
Solárne panely čakajú na slnečnejšiu budúcnosť
BRATISLAVA 30. marca (SITA/Reuters) – Pre Singapur, ktorý leží priamo na rovníku, je závislosť na slnečnej energii jasnou výzvou. Najmä, ak je krajina závislá od všetkých druhov palív a emisie skleníkových plynov na obyvateľa sú podobné ako v Európe. “Na streche takmer každého domu je priestor, prečo by sme tam nenainštalovali slnečné kolektory na ohrev vody,” povedal Yatin Premchand zo Singapurskej environmentálnej rady. Realitou však je, že solárne panely sú veľmi drahé, preto odpojenie od elektrickej siete je ekonomicky neúnosné. Okrem toho väčšina z takmer piatich miliónov obyvateľov Singapuru žije vo výškových budovách, preto nainštalovanie panelov na strechy je pre jednotlivcov skoro nemožné.
Slnečná energia sa dostala do centra pozornosti po prudkom zvýšení cien palív minulý rok, ale aj pre medzinárodný nátlak na vlády ázijských štátov zapojiť sa do boja proti klimatickým zmenám. Singapur sa chce stať centrom v oblasti čistej energie. Na jeho území má nórska spoločnosť REC vybudovať najväčšiu fabriku na solárne technológie na svete. V rámci projektu by malo do roku 2015 vzniknúť 7 000 pracovných miest a pre ekonomiku by to znamenalo prínos okolo 1,7 miliardy singapurských dolárov (SGD) (8 432 539 eur). Slnečné panely však majú vyvážať a singapurská vláda doteraz vyvinula len málo iniciatívy na projekty využitia slnečnej energie, na rozdiel od európskych krajín ako Nemecko.
Cena slnečných panelov pre ekonomickú krízu klesá, stále je však považovaná za vysokú, keďže náklady na modul na výrobu energie pre štvorčlennú rodinu predstavujú asi 50-tisíc SGD (24 931 eur). Znamená to, že by trvalo 16 rokov, kým by boli porovnateľné s nákupom elektriny z rozvodných sietí.
Podľa odborníkov by vláda mala zaviesť tarifný systém, ktorý by užívateľom umožnil predávať slnečnú energiu späť do siete štvornásobne drahšie oproti nákupnej cene s cieľom pritiahnuť domácnosti a súkromné firmy k nainštalovaniu panelov. “Singapur má veľký záujem o inovatívne technológie a myslím si, že sme vo veľmi dobrej pozícii napredovať veľmi rýchlo,” uviedol riaditeľ odboru singapurskej Rady pre ekonomický rozvoj (EDB) pre čisté technológie Goh Chee Kiong.
Zdroj: SITA
-
Aj ked je tato tema o vykurovaní domnievam sa že posledný harpov príspevok bol o elektrike čo ma zaujalo a naviažem na to.
Domnievam sa že pri troche námahy sa dá obstarať za celkom slušnú cenu fotovoltaická zostava. Schválne som si pozrel čo stojí
Zostava Ekosolár PX8parametre:
864wat optim výkon kolektorov
Regulator nabýjania
720Ah baterky
1200/2400watt menič napätia
Cena 319tis
Ide o zostavu pre penzión, veľká chata ,dom na samote
Prevádzka : každodenná celoročnáa potom som ju vyskladal z Ebay a niečo z čiech
podobné parametre
2000watt menič 5.500sk
Alebo 2ks po 1000watt menič 3000sk
1500watt menič za 4500sk z čiech
Solárny regulátor z čiech 40A 2500sk
Alebo z ebayu 50A 7800sk
Solárne kolektory 500*1,75watt 22500sk
alebo
Solárne kolektory 4*205watt 47000sk alebo 100000 z čiech
solárne akumulátory *90Ah z čiech 34.000sk
alebo akumulátory AGM cca700Ah 28000sk AGM baterie je vhodne vybýjať do 25% kapacity potom je životnosť 1500cyklov, takže ich treba kúpiť viac
spolu 62000sk+nejaké kable a iné drobnosti
Rozdiel je evidentný.
Pričom sa domnievam že mnoho ľudí by sa ešte so spotrebou vedela bez velkej straty na pohodlí popasovať a znížiť ju na polovicu.
A napokon je ešte kopec iných systémov ako veterná turbínka, ktorá vyzerá byť ešte omnoho lacnejšia.tunak su odkazy z ktorých som vychádzal
http://www.neosolar.cz/eshop/?p=productsMore&iProduct=89&sName=aku-banner-180ah-solar
http://www.neosolar.cz/eshop/?p=productsMore&iProduct=45&sName=cx-40-solární-regulátor
Log in to reply.