Hrad Ľubovňa ako prvý z trojice spišských hradov dnes slávnostne otvoril letnú turistickú sezónu. Dnešné podujatie sa koná pod záštitou vedúceho Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku Davida Nan – Yang Lee, ktorý prispel na reštaurovanie hlavného oltára v hradnej kaplnke sv. Michala Archanjela. „Okrem zreštaurovaného oltára budú mať návštevníci po prvýkrát sprístupnenú aj sakristiu, kde majú možnosť vidieť pozlátené kalichy niekdajších pánov hradov Plaveč a Dunajec v Niedzici a taktiež po prvýkrát sprístupňujeme aj podzemie hradnej kaplnky, kde sú umiestnené kópie poľských korunovačných klenotov, ale zároveň je tam jediná historicky datovaná a existujúca pec na Ľubovnianskom hrade,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Celá letná sezóna 2012 sa bude na hrade Ľubovňa niesť v znamení 360-ročného poľského zálohu spišských miest, ktorý začal v roku 1412 a skončil až v roku 1772. Poľskému zálohu predchádzalo mierové stretnutie poľského kráľa Vladislava Jagelonského a uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského na hrade Ľubovňa 15. marca 1412. V dramatizovanej podobe si toto stretnutie mohli dnes pozrieť aj návštevníci hradu Ľubovňa, ktorých tu dnes prišli stovky. Súčasne s novou letnou sezónou otvorili vo výstavne sieni hradu novú výstavu pod názvom „Soľ nad zlato – cesta soli z Bochne na hrad Ľubovňa“. Výstava je venovaná jednému z najvýznamnejších obchodných artiklov v stredoveku. Povolenia na jeho ťažbu, predaj a prevoz vydával samotný panovník. „Dokonca cena tejto kvalitnej soli bola taká vysoká, že Ľubomirskí si za ňu dokázali kúpiť aj samotný Ľubovniansky hrad,“ dodal Mikulík.
Už počas minuloročnej sezóny avizovalo vedenie múzea sprístupnenie zrekonštruovaného renesančného paláca na hrade Ľubovňa. Ani dnes sa do paláca návštevníci nedostali. „Dnes je toho už veľmi veľa, ale o necelé tri týždne, 19. mája počas Noci múzeí a galérií, sa bude verejnosti sprístupňovať renesančný palác,“ povedal Mikulík. V paláci pripravujú pracovníci múzea nové expozície – hradný pivovar a liehovarníctvo v Starej Ľubovni. Osobitná expozícia bude venovaná fotografickej výstave z prestavby a rekonštrukcie renesančného paláca.
Hrad Ľubovňa, ktorý je hlavnou atrakciou Ľubovnianskeho múzea, patrí k najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Vlani si expozície pozrelo 113 000 návštevníkov, čo je približne o 11 % viac ako pred rokom. Najväčšiu skupinu, približne 50 percent, tvorili turisti zo Slovenska. Druhou najvýznamnejšou skupinou boli návštevníci z Poľska (30 %). Na treťom mieste boli s desiatimi percentami Česi. Zvyšok predstavovali turisti z ostatných krajín ako Maďarsko, Pobaltie či iné krajiny. Najviac návštevníkov mali vlani v mesiaci júl, kedy bolo najdaždivejšie počasie. Potvrdzuje sa tak skutočnosť, že múzeá a galérie predstavujú významnú alternatívu pre turistov v prípade nepriaznivého počasia.