aktivita diskusia Archeológia Staroveký Egypt

  • Staroveký Egypt

    Posted by palo on 13. augusta 2008 at 9:27

    Objavili staroveké rakvy, možno patrili kráľovskej rodine

    6. júla 2008 (SITA/AFP) – Egyptskí archeológovia objavili staroveké drevené rakvy s kosťami, ktoré možno patrili členom kráľovskej rodiny. Hrobky, ktoré našli neďaleko pohrebiska v starobylom meste Abydos na juhu Egypta, datovali približne do roku 3000 pred naším letopočtom – do zlatej doby výstavby pyramíd. Nie je známe, koľko rakiev sa v krypte nachádzalo. Štátna tlačová agentúra MENA informovala, že objav “môže byť kráľovským komplexom trinástich hrobiek rôznych tvarov a veľkostí, ktoré mohli patriť vysoko postaveným členom spoločnosti alebo ľuďom, ktorí sa podieľali na výstavbe týchto hrobiek”. Okrem kostí archeológovia našli predmety zo slonoviny, ktoré sa podobali na figúrky šachu. Ide o druhý nález stolovej hry, podobnú našli v roku 1922 v legendárnom poklade faraóna Tutanchamóna.

    antik odpovedal 11 years, 8 months ago 5 Členovia · 56 odpovede/odpovedí
  • 56 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    13. augusta 2008 at 10:09

    Tím archeológov objavil pomaľované rakvy

    27. júna 2008 (SITA/AFP) – Tímu egyptských archeológov sa podarilo odhaliť viacero pomaľovaných drevených rakiev z čias starovekého Egypta. História niektorých z nich siaha až do 13. storočia pred naším letopočtom, keď bol pri moci faraón Ramesse II. “Ide o rakvy z obdobia panovania osemnástej a devätnástej dynastie,” uviedol vo štvrtok riaditeľ Najvyššej egyptskej rady pre staroveké pamiatky Zahi Hawass. V hrobkách objavil archeologický tím z káhirskej univerzity množstvo ďalších predmetov vrátane sôch.

  • palo

    Member
    13. augusta 2008 at 10:10

    Egyptskí vedci testujú mumifikované plody z faraónovej hrobky

    7. augusta 2008 (SITA/Reuters) – Egyptskí vedci robia DNA testy mumifikovaných mŕtvych plodov detí, ktoré objavil v hrobke faraóna Tutanchamóna v roku 1922 britský archeológ Howard Carter. Dúfajú, že sa im podarí identifikovať ich matku a starú mamu, ktorou by mohla byť mocná kráľovná Nefertiti. Archeológovia totiž predpokladajú, že sú to práve deti mladého faraóna Tutanchamóna, ktorý sa narodil v roku 1341 pred naším letopočtom. Faraón na trón zasadol, keď mal len osem alebo deväť rokov a jeho vláda trvala necelú dekádu. Niektorí vedci veria, že matkou mumifikovaných plodov je jeho manželka Anchesenamon, ktorá bola dcérou Nefertiti. “Po prvý raz budeme môcť identifikovať rodinu faraóna,” uviedol egyptský archeológ a šéf egyptskej pamiatkovej správy Zahi Hawass. Egyptskí archeológovia sa snažia zistiť totožnosť všetkých kráľovských múmií, ktoré doteraz našli, prostredníctvom DNA testov a počítačovej tomografie. Podľa Hawassa by testy mumifikovaných plodov mohli dokončiť do decembra tohto roku.

  • palo

    Member
    13. augusta 2008 at 10:15

    SNM: Výstava Théby už len tri týždne
    Výstavu Théby. Mesto bohov a faraónov videlo už takmer 30 000 návštevníkov

    12. augusta 2008 (SITA) – Rekordne úspešná výstava Slovenského národného múzea-Historického múzea Théby. Mesto bohov a faraónov sa blíži ku koncu. Výstavu, ktorá je verejnosti sprístupnená v Slovenskom národnom múzeu vo Výstavnom pavilóne Podhradie od 5. apríla, videlo už takmer 30 000 návštevníkov (29 354). Tí, ktorí ešte chcú spoznať tajomstvá i každodenné príbehy jedného z egyptských politických a spoločenských centier, majú možnosť už len do 3. septembra. Slovenské národné múzeum pripravuje v deň derniéry špeciálne podujatie, na ktorom divadelno-kaskadérska spoločnosť Tostabur predstaví staroegyptské bojové umenie.

    Spolu s výstavou sa končí i pravidelný cyklus prednášok českých egyptológov. Posledná prednáška, ktorá doplní prehliadku výstavy o informácie o aktuálnych výskumoch Českého egyptologického ústavu v Egypte, sa uskutoční v stredu o 15:00 v priestoroch Výstavného pavilónu Podhradie na Žižkovej ulici 16 v Bratislave. Prednášajúcim bude profesor Ladislav Bareš z Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Vstup na prednášku je voľný.

    Výstava Théby. Mesto bohov a faraónov je zaujímavá nielen vzácnymi originálnymi zbierkovými predmetmi, ale aj svojou inštaláciou, sledujúcou chronologickú os vývoja Théb. Každá z miestností predstavuje jedno špecifické obdobie vývoja mesta. Priestory štylizované ako hrobky tvoria akýsi labyrint. Prechádzkou po výstave návštevník spoznáva tajomstvá starovekého Egypta a zároveň na vlastnej koži zažíva pocit v stiesnených priestoroch hrobky. Výstava prezentuje najvzácnejšie egyptologické zbierky z českých a slovenských múzeí, doplnené o exponáty z nemeckých múzeí. Klenotmi výstavy sú reliéfny blok s vyobrazením Nefertiti, pozlátená rakva nositeľa pečate Kenamona alebo originálne predmety z hrobiek slávnych faraónov. Výstavný projekt autorsky pripravili Pavel Onderka (Národní muzeum, Praha) a Jana Mynářová (Český egyptologický ústav FF UK, Praha).

  • palo

    Member
    19. septembra 2008 at 14:18

    Egyptskí vedci testujú mumifikované plody z faraónovej hrobky

    7. augusta 2008 (SITA/Reuters) – Egyptskí vedci robia DNA testy mumifikovaných mŕtvych plodov detí, ktoré objavil v hrobke faraóna Tutanchamóna v roku 1922 britský archeológ Howard Carter. Dúfajú, že sa im podarí identifikovať ich matku a starú mamu, ktorou by mohla byť mocná kráľovná Nefertiti. Archeológovia totiž predpokladajú, že sú to práve deti mladého faraóna Tutanchamóna, ktorý sa narodil v roku 1341 pred naším letopočtom.

    Faraón na trón zasadol, keď mal len osem alebo deväť rokov a jeho vláda trvala necelú dekádu. Niektorí vedci veria, že matkou mumifikovaných plodov je jeho manželka Anchesenamon, ktorá bola dcérou Nefertiti. “Po prvý raz budeme môcť identifikovať rodinu faraóna,” uviedol egyptský archeológ a šéf egyptskej pamiatkovej správy Zahi Hawass. Egyptskí archeológovia sa snažia zistiť totožnosť všetkých kráľovských múmií, ktoré doteraz našli, prostredníctvom DNA testov a počítačovej tomografie. Podľa Hawassa by testy mumifikovaných plodov mohli dokončiť do decembra tohto roku.

  • palo

    Member
    19. augusta 2010 at 22:32

    Staroegyptské pyramídy patria nesporne medzi najzaujímavejšie výtvory ľudskej civilizácie, vďaka svojmu veku a monumentálnosti vzbudzujúce obdiv a inšpirujúce ľudskú predstavivosť. V tomto článku sa nebudeme zaoberať známymi faktami či otázkami (kto, kedy, prečo a ako pyramídy postavil), ale pozrieme sa na veľmi zaujímavú modernú oblasť výskumu týchto impozantných stavieb, prinášajúcu na svetlo sveta prekvapivé objavy – prieskum Cheopsovej pyramídy a susedných komplexov pomocou špecializovaných robotov. Tým sa podarilo dostať do miest celé tisícročia nedostupným zraku akejkoľvek živej bytosti.

    Tento článok bude po oznámení výsledkov nových výskumov oboch robotov doplnený, takže – stay tuned…

    Autor: Juraj Kotulič Bunta, Ph.D, 31. júl 2010
    Čítajte viac: TU

  • vkotruszova

    Member
    20. augusta 2010 at 9:56

    Pali … srdecna vdaka za prispevok, velmi zaujimava detektivka :-)

  • palo

    Member
    7. septembra 2010 at 22:42

    Čítajte viac na blogu PRO ORIENTE

  • palo

    Member
    30. januára 2011 at 19:20

    „Začalo sa to diať v piatok, keď sa situácia trochu vymkla kontrole. Keď na centrálnom námestí Tahrír začali používať ostrú muníciu. Ja som sa vtedy pokúšala dostať domov a bohužiaľ sa mi to nepodarilo.

    Práve v tom čase, okolo polnoci sa vyhrnuli skupiny desiatok mladých ľudí na motorkách a začali rozbíjať výklady a rabovať. Boli tam dokonca ľudia, ktorí si priniesli konský povoz a naložili bankomat. Polícia sa totiž automaticky stiahla zo všetkých častí mestá, akonáhle sa im to na námestí začalo vymykať kontrole.“

    Potom sa stala zvláštna vec, že miestni ľudia – muži, vyšli von do ulíc s palicami a vytvorili si skupinky domobrany, kde zastavovali každé auto a prehliadli ho.

    Ak videli nejakých jednotlivcov, ktorí mali tašky s nakradnutými vecami – niektorí si nosili hračky, tak ich zastavovali a tie veci zhromažďovali na jednom mieste. Tiež som počula, že ľudia pred Egyptským múzeom vytvorili ľudský štít, aby ubránili múzeum pred rabovaním.

    To rabovanie je organizované?

    „Ja si myslím, že v piatok to bolo náhodné, z chudobných predmestí sa k obchodom presunuli ľudia, ktorí zistili, že policajti niekde nie sú.

    Ale neskôr sa objavili informácie, že civilisti prichádzajúci na motorkách a v autách sa preukazovali preukazmi bezpečnostnej služby. Ľudia podozrievajú členov policajných zborov, že sa organizujú a začínajú rabovať.“
    Čítajte viac v rozhovore s Natašou Kubíkovou, ktorá je v Káhire na študijnom pobyte, na sme.sk.

  • palo

    Member
    30. januára 2011 at 21:36

    “Egyptian citizens tried to prevent them and were joined by the tourism police, but some managed to enter from above and they destroyed two of the mummies,” he said.

    He added looters had also ransacked the ticket office.

    The museum in central Cairo, which has the world’s biggest collection of Pharaonic antiquities, is adjacent to the headquarters of the ruling National Democratic Party that protesters had earlier set ablaze.
    V približnom preklade:

    “Keď som dnes ráno prišiel do Egyptského múzea, zistil som, že v priebehu noci došlo k násilnému pokusu o vyplienenie múzea,” povedal v sobotu Zahi Hawass, predseda Najvyššej rady pre pamiatky. “Egyptskí občania sa pokúsili útočníkom v tom zabránis pomocou turistickej polície, ale niektorí sa podarilo dostať dovnútra zhora a zničili dve múmie.” Dodal, že tiež vykradli pokladňu múzea.

    Múzeum sa nachádza v strede Káhiry, v susedstve sídla vládnucej Národnej demokratickej strany, ktoré vzbúrenci už skôr podpálili.

    Zdroj: ABC News, 30. 1. 2011.

    Vyjadrenie Zahiho Hawassa a škody v interiéri múzea na videozázname ABC News, 30. 1. 2011.

    Tiež v reportáži televízie Al Džazíra:

    Officials say nothing was stolen, but the images of empty cabinets suggest otherwise.

    Troops have now secured the museum and authorities at sites across the country have taken precautions to secure antiquities.
    Podľa oficiálnych predstaviteľov nebolo nič ukradnuté, ale zábery prázdnych vitrín svedčia o opaku…

  • palo

    Member
    30. januára 2011 at 21:53

    Priebežne aktualizované informácie o škodách na kultúrnom dedičstve starovekého Egypta nájdete na adrese http://www.eloquentpeasant.com:

    Zeit Online (in German and translated into English) has posted an interview with Wafaa el-Saddik, the director of the Egyptian Museum up until very recently, who says that 13 cases have been smashed, some objects have definitely been stolen, the looting of the museum was an inside job by guards and police, and that the museum in Memphis has also been looted.

    UPDATE, 30th Jan 5:30pm:
    Dr. Zahi Hawass has posted a statement on his own blog. He confirms the destruction of one of the Tutankhamun panther statues. I should also clarify concerning the Tutankhamun statues that have been smashed, that each of them belongs to a pair of statues, and one can only hope that the statues’ twins have survived the damage.
    Podľa Wafaa el-Saddik, ktorá bola do konca roku 2010 riaditeľkou Egyptského múzea, bolo rozbitých 13 vitrín a niektoré predmety boli s určitosťou ukradnuté. S rabovaním začala jeho vlastná ochranka, až potom druhá skupina, ktorá prenikla cez strechu.

    Múzeum zamestnávalo asi 160 strážnikov, ktorí sú veľmi zle platení; mesačne zarábajú okolo 250 egyptských libier, čo je asi 35 €. Okrem toho múzeum strážilo niekoľko desiatok policajtov, vlastne brancov v policajných uniformách, ktorí zarábajú ešte menej.

    V sobotu ráno bolo údajne úplne vyrabované múzeum v Memfise. Múzeá v Luxore a Asuáne sú v poriadku.

    Podľa Wafaa el-Saddik sú múzeá v Egypte slabo chránené a vôbec nie sú poistené.

    Zdroj: Zeit Online

  • palo

    Member
    30. januára 2011 at 22:44

    Telefonický rozhovor so Zahim Hawassom v reportáži CNN.
    Z. Hawass, zdá sa, zľahčuje situáciu, keď tvrdí, že bola rozbitá len jedna vitrína a poškodených 10 menších zbierkových predmetov, ktoré sa budú dať zreštaurovať…

  • vkotruszova

    Member
    30. januára 2011 at 23:08

    je srdcervuca likvidacia akehokolvek artefaktu … surfujem a citam, pocuvam a sledujem tv uz 2/3 den ako sa to vyvinie, Egypt je velmi blizko a jeho kultura ani nehovorim … Pali, citala som vsak aj diskusne prispevky a niektore voci panu Hawassovi nie su prave pozitivne … napr. doslova akoby tato nasilnost v muzeu bola provokaciou k dalsim politickym cielom…. :cry:

  • palo

    Member
    31. januára 2011 at 13:19

    The military closed the pyramids on the outskirts of Cairo to tourists, and armored personnel carriers could be seen outside the famed archaeological site.

    Archaeologist Kent Weeks, who is in the southern temple town of Luxor, said that rumors that attacks were planned against monuments prompted authorities to erect barriers and guard Karnak Temple while tanks were positioned around Luxor’s museum.
    Zdroj: The Huffington Post

    Voľný preklad:
    Kvôli obavám z rabovania prijali úrady opatrenia na ochranu pamiatok v iných lokalitách. Armáda uzatvorila pyramídy na okraji Káhiry pre turistov a v ich okolí vidieť vozidlá s ozbrojencami. Archeológ Kent Weeks, ktorý sa nachádza v Luxore, uviedol, že kvôli obavám z útokov proti pamiatkam úrady zriadili bariéry a dali strážiť chrámový komplex Karnak, okolo luxorského múzea sú rozostavené tanky.

  • palo

    Member
    31. januára 2011 at 18:52

    Sme.sk zverejnilo informácie o rabovaní v Egyptskom múzeu (s fotografiami), ale aj viac súvisiacich informácií, dnes o 16:42. Podľa článku došlo k rabovaniu v Egyptskom múzeu až v nedeľu večer:

    Rabovačky boli podľa Reuters aj v múzeu Qantara v Izmajili pri Suezskom kanále, kde sú artefakty najmä z byzantského a rímskeho obdobia. Aj archeológovia na Abusírskych poliach a v Sakkare potvrdili, že aj náleziská vtrhli miestni ľudia.

    V pondelok Mubarak ustanovil novú vládu, v ktorej sa ministrom pre starožitnosti (nové ministerstvo – historické pamiatky doteraz spadali pod ministerstvo kultúry) stal asi najpopulárnejší egyptský archeológ Záhí Hawás. Ten bol doteraz generálnym tajomníkom egyptskej Najvyššej rady pre historické pamiatky a veľmi nekompromisne sa staval k vývozu pamiatok z Egypta aj ku kontrolám archeologických vykopávok po celej krajine.

  • palo

    Member
    31. januára 2011 at 19:11

    Martin Odler, dvadsaťštyriročný magister pravekej archeológie a študent 5. ročníka egyptológie a klasickej archeológie na UK, vedecký pracovník Českého egyptologického ústavu, na svojom blogu píše:

    Čo bolo poškodené v Egyptskom múzeu; sobota 29. januára 2011 22:06

    Neradostný stav egyptských pamiatok; nedeľa 30. januára 2011 22:44

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť