aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › stavba dreveníc
-
stavba dreveníc
Posted by goral on 10. apríla 2007 at 15:52Venujeme sa stavbe tradičných zrubov, rôznych atypických drevených konštrukcií a krovov. Spájame tradíciu našich predkov s poznatkami moderného staviteľstva. Maximum precíznej ručnej práce.
Anonymous odpovedal 16 years, 7 months ago 6 Členovia · 18 odpovede/odpovedí -
18 odpovede/odpovedí
-
Prepac, Goral, ale musim ta trochu sfuknut. Predovsetkym sa mi nezda fer nahanat ksefty cez tento portal, Po druhe, firma co sa odvolava na tradiciiu a zaroven na moderne poznatky je mimoriadne podozriva, je to ako reklama – zalozene roku 1639, a nad tym napis – Novinka.
A este – co to je max rucnej prace? hadam nam nechces nahovorit, ze kresete gulatinu (vrratane hrubej triesky), ze dlaby sekate krizovkou a capy sekerou, a skracujete tramy bachrackou???
To sa da robit z lasky vo volnom case, ale neviem o nikom, kto by to bol ochotny zaplatit.
Moj sukromny nazor je, ze je mnoho drevenic, ktore treba zachranovat a nie stavat stale nove, kvoli comu sa budu opat len mohutne rubat nase lesy. -
Zdravim ta. Beriem tvoj názor, nevidím to vsak tak tragicky ohľadne získavania práce. Tej mám dosť, na Obnove sa však pár ľudí dopytovalo na niekoho, kto sa tejto problematike venuje. Takže sa ospravedlňujem, ak sa ti to nezdá…
Učil ma môj ujo, starý pán, ktorý ma postavených množstvo dreveníc, a dokonca technológiou ktorú spomínaš. Baví ma to, preto spomínam tú ručnú prácu, áno krešem, pílim aj ručne, podľa požiadavky. Pracujem samozrejme aj s moderným náradím, ak ti to je podozrivé, ubezpečujem ťa, že nevyrábam drevenice na bežiacom páse.
Súhlasím s tým, že treba maximálne úsilie venovať záchrane starých drevených objektov, sú dokladom zručnosti starých tesárov a ich vnímania krásy. Zároveň som presvedčený, že je čas opäť stavať takéto úžasné domy, nie betónové či tehlové monštrá. Prírodné staviteľstvo neublíži tak krajine, nespôsobí masívnejší výrub lesov. Ten je tu aj tak a drevená surovina putuje viac či menej spracovaná do zahraničia. Prečo by tu nemala ostať ako pekný zrubový dom?
Moderné staviteľstvo spomínam preto, lebo problematika drevostavieb sa kvalitatívne posunula omnoho ďalej ako za éry našich dedov a ľudia ktorí drevenicu chcú, požadujú trochu viac. Asi by sme im to nemali mať za zlé.V´daka za tvoj názor, zdravím.
-
Vies, aj dreveny dom moze byt monstrum, dokladom toho su drevenice, ktore sa prave odvolavaju na tradiciu nasich predkov, to je ten projekt pri Liptovskej Stiavnicke. Lucny hrib, Salatin atd. jeden desnejsi ako druhy.
Tak bud moderne, alebo tradicne, ked sa to spaja, vyzera to obludne.
To je inak uzasna tradicia, stavat drevodom na podmurovke z betonovych
tvarnic. No, len na murovanie kameňom neexistuje zatial ziadny urychlovaci stroj…
A tehlove domy sa mi niektore dost pacia, aj stare tehlove fabricke budovy s klenbovymi oknami napriklad. -
Anonymous
Member18. apríla 2007 at 2:35zdravim,
Osobne si myslím, že stavba dreveníc neohrozuje našu prírodu- lesy do takej miery, aby bolo potrebné o tom špiritizovať. Drevo je obnoviteľný zdroj a možno je treba hovoriť o ochrane, ošetrovaní a celkov starostlivosti o les, ale nie v tejto teme a tomto portali.
Záchrana dreveníc je velmi podstatná a zmysluplná činnosť hlavne pre zachovanie kulturneho dedičstva našich predkov našim potomkom. Ale vysvetli mi prosim ta jednu vec. Vies ty presunúť krásnu malebnú drevenicu, ktorá potrebuje starostlivú ruku na miesto, kde by som ju ja rad videl – teda u mna na pozemku? “Lebo ja ju budem potom starostlivo zachranovať kym mne samemu budu sily staciť.
Sú oblasti kde si povodna architektúra vyžaduje alebo aspom pýta, aby ak už stavbu zriadiť, tak aspom nech sa vzhladom približuje povodnej architekture miesta. Nehovorím o Bratislavskej Petržálke. :)
Ja sam zvažujem stavbu drevenice na rekreačné účely a jediná prekážka sú zatiaľ financie. Ak tuto zasadnú čast problematiky poriešim isto sa dostanem k samotnej realizácii a že niekto tu oznami, že prevádzkuje takúto cinnosť je tiez celkom vhodne, lebo napr. aj moja cesta na tento portal viedla v prvopociatku kvoli ziskaniu kontaktu na stavebnika drevenic a isto aj vela dalsich ludi potesi, ak sa to tu zverejni. Preto by som poprosil keby tu nechate kontakt na seba. ;)
Ak toto vyznelo negativne voci tebe Miro, ja sa ospravedlnujem, lebo si vazim prispevky ktore su na tomto fore uz odpublikoval, ale nezdielal som tvoj nazor, ktory si prave tu vyjadril. -
:arrow: Som presvedčený, že netreba hovoriť/uvažovať o spájaní tradícií s novou architektonickou tvorbou, ale o inšpirácii v tradičných (historických) formách. Cesta, akou sa vybral napr. Dušan Jurkovič, je len jednou s možností. Viac na túto tému sa možno v tomto portále dočítať napr. v článku “Ľudová architektúra: inšpirácia, alebo diktát ?” (Liptay, 12.04.2005) :?
-
Super, ja som rad ked sa ludia chytaju a diskutuju. V plnom rozsahu suhlasim s tym co napisal Eo Ipso, ze sa da len inspirovat v povodnej ludovej architekture, tak ako sa da inspirovat v ludovej hudbe. To ze sa to mne nepaci, je uz ina vec. Ja som purista. Kedysi sa vraj pamiatky rekonstruovali tak, ze nove casti museli byt odlisene tvarom, alebo materialom. To boli casy!
Mne nevadi ak niekto napise, ze sa venuje dreveniciam, ale nech to napise bud ako odpoved na otazku, alebo nech sa prida do databazy firiem a nie ze zalozi novu temu, ktora sa nam mimochodom pekne rozrasta.
Drevo je sice obnovitelne, ale na slovensku sa s nim moc obnovitelne nepracuje. Hodnota stareho a mladeho stromu je neporovnatelna. Mne sa zda, ze stavby drevenic len v minulosti neohrozovali lesy, ked chlapi rezali bruchatkou prebierkovym sposobom. Dnes pily chrlia denne neuveritelne mnozstva kubikov. Drevo je obnovitelne len do istej spotreby a ta stale narasta.
Mimochodom, drevenica sa da presunut a predavaju sa drevenice bez pozemku, vylozene len na prenos. Tym, ze je drevenica skladacka, tak sa to da. Su aj blazni, ktori si ju odniesli postupne na vlastnom chrbte napr. z Chlebnic na Velke Borove -
:wink: Je v poriadku, ak sa pôvodná drevenica rekonštruje v originálnom štýle, tak vo výraze (typológii), ako aj materiálovo. Viac sa tu však diskutuje o nových dreveniciach, kde invencia má svoje miesto, no v určitých hraniciach, závislých na tredícii a vkuse. Roky som prekvapený (stále som to očakával), že nejaký výrobca príde s ponukou akéhosi “slovenského lega”, z ktorého ľahko stavebník zmontuje drevený rodinný dom. No keď som cca pred 2-3 rokmi uvidel “zrub” od výrobcu z Rajca, rýchlo som vytriezvel :cry:
-
Zdravím drevkári. Ked ste ma už tak sfukli, reku dam pokoj, šak pokecat je aj inde. Ale človeku to nedá, hlavne ak ste ľudia, čo majú radi prácu s drevom a pôvodné drevené staviteľstvo. Myslím, že sa tu hovorí o skutočne zaujímavých veciach, tak sa občas k Vám pripojím. Ak práve nebudem kresať… 8O A vdaka mito za podporu..
-
Prosim Vas poradte mi.Snival som uz dlho o drevenici a teraz sa mi naskytla ponuka kupit drevenicu, predoze majitel sa rozhodol stavat RD a drevenicu chce predat komplet.
Je z roku 1947 5m sirka a 12m dlzka 3 miestnosti, strecha menena 1990, eternik vlnity v dobrom stave.Doteraz obyvana, dreva neposkodene.Zacali davat dole omietky v zadnej izbe, takze nema chybu aj ked pocitam z nejakou stratou ale naozaj vyzera velmi zachovala. Stoji na zaklade asi 0,6m od zeme je na rovnuckom pozemku.
Takze som vo faze rozhodovania a ozaj neviem ci to stoji za to kupit, rozobrat a preniest.bojim sa investicii ako su nakladov na prepravu, poskladanie, vybavovania stavebneho povolenia, naterov, sparovania atd…
Vzdy som snival, ze si postavim alebo zrekonstrulujem drevenicu a teraz sa lakam co to bude obnasat a ci sa oplati skladat staru drevenicu, ci sa meni na hodnote dreva ak uz je 60 rokov stare … Oplati sa to , co ma caka, aby som ju dal do povodneho stavu?
Oplati sa radsej kupit nove drevo??
Kto vie poradit poslem aj foto s cenou ci sa to oplati.
DAKUJEM LUBO -
Zdar lubok,
posielam ti pár mojich názorov,hádam ti aspon trocha pomôžu v rozhodovaní.
Je skvelé splnit si sen, ten tvoj o drevenici je uplne realny. Ak si našiel dom, ktorý sa ti páči a stotožnil si sa s myšlienkou bývania v drevenici, neváhaj. Verím, že môže byť v dobrom stave, vek tej dreveničky nie je nič hrozné. U nás za Magurou bola jedna drevenica postavená na mokrej lúke pred cca 150 rokmi, dodnes si ju pamätám ako zdravý obývaný dom, pomohlo jej k skaze len správanie dedičov, nechali ju napospas “osudu”.
Dôležité je posúdenie stavu najmä spodných driev, tie môžu byť načaté. Tam treba počítať s možnou výmenou.
Strechu vymeň, eternit vlnovka tam nemá čo robiť a tak či tak za chvíľu sa začne sypať. Čo krov, tiež menený? Ak plánuješ obytné podkrovie, treba prehonotiť jeho zdravie, tiež stropné hrady.
Všetky spomínané investície – doprava, montáž, povrchovky, izolácie a pod. ťa čakajú aj pri novostavbe drevenice, ja by som jej teda dal určite šancu na ďalších 60 rokov. S citom z nej urobíš krásny dom ako za nova.A foto určite pošli, myslím že viac ľudí si ich rado pozrie.
Veľa zdaru. goral
-
Dakujem, vyzera skvele a ohladom strechy som sa rozhodol ze ju nechcem pretoze je tam cementoazbestovy eternik, , momentalne som v zahranici , osobne som ju nevidel, len z fotiek a od ludi kt. sa na nu boli pozriet pomahaju mi pri vybavovani..
-
Je mozne rozobrat drevenicu a ulozit ju na dvor(5 az 6 mesacna doba), ?mam problem pri vybaveni pozemku kde by som ju rad previezol a poskladal.Dakujem za rady.
-
Ahoj, je to bez väčších problémov. Nachystaj si štítky na označenie jednotlivých driev v každej stene, tak by sa ti to nepomiešalo (napr pravá stena A1,A2…, ľavá B1,2… atď), čiže jednoznačný symbol pre každý prvok stavby – steny, strop – krov nie, ten tak či tak asi nestojí za veľa. Nakresli si dom do zošita a dôkladne tam vyznač všetky pozície. Priprav miesto na vodorovné uloženie s podložením dreva cca na každé 3 m aspoň 40 – 50 cm na zemou. Pri rozoberaní treba pozorne skontrolovať každé drevo a poznačiť prípadné poškodenia do zošita. Pred uložením odporúčam chemickú ochranu, aj keď je to riadny humus. Ukladaj dreva tak, ako ich rozoberáš, v logickom slede a podľa rozmerov a každé označ štítkom(najlepšie vyrazené značky na pliešku naklincovať), aby si potom bral postupne z kôp.
Tak veľa zdaru. -
Este jedna vec neznici sa drevo ked ho pri rozobrati, odlozim niekam na dvor?Tato drevenica musi sa rozobrat v marci a ja jednoducho nestiham vybavit pozemok, potom stavebne povolenie a vystavbu zakladu do tohto mesiaca.Mam problem s pristupovou cestou aj ked majitel sa rozhodol na 90percent predat pristupovu cestu,ale spomalene je to ze mi dvaja sa pravdepodobne mozme stretnut vo february ohladom kupy, potom nastava vklad do katastra myslim 31 dni, vybavenie stavebn. povolenia, zakres stavby do mapy…atd a nakoniec vykop zakladu a stavba pomurnice.Chcel som aby sa rozobrala a previezla na dane miesto a hned poskladala ale dane okolnosti ma spomaluju a preto uvazujem o tejto alternative,ulozit ju niekam na par mesiacov.
Moze sa znehodnotit drevo?Dakujem. Lubo
Log in to reply.