aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Stavba záhradnéhé krbu – pece
-
Stavba záhradnéhé krbu – pece
Posted by admin_obnova on 11. júna 2005 at 2:04Mal by som otázku na všetkých, ktorí majú v tomto smere skúsenosti so stavbou záhradného krbu, resp. pece, alebo ešte lepšie povedané s vlastnosťami Ytogu. Bolo by možné postaviť záhradný krb, resp. pec z Ytongových, tehál a následne vnútro, teda ohnisko vyložiť šamotovými tehlami a vymazať šamotovou mazaninou? Týmto dotazom by mi bolo zároveň aj odpovedané na môj dotaz v diskusii o oprave komína, či sa dajú poprípade aj tu použiť Ytongové tehly na jeho opravu, alebo stavbu. Aké tepelné vlastnosti má Ytong? Teda, akú znesie teplotu? Ďakujem za odpoveď, Juraj Alan
janko odpovedal 15 years, 2 months ago 4 Členovia · 5 odpovede/odpovedí -
5 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member21. augusta 2005 at 2:26Ytong ako stavivo nema nejake dobre tepelne vlastnosti najma co sa tep. odporu tyka…
Videl som zahradny krb postaveny z podobneho materialu a rovnakym systemom ako ste popisal funguje a neni problem, treba vsak aj styky samotiek a ytongu vymazat samotovou maltou…
ale ohladom komina tam uz by som asi takyto system nepouzil, predsa len komin je vyuzivany dlhodobejsie -
Anonymous
Member26. februára 2008 at 19:02Ytong je absolútne nevhodný na stavbu záhradného krbu, totižto je drolivý a tepelným prechodom neodoláva rozsipe sa. 8O
-
zdravým ytong nieje dobrý ani na stavbu psej búdy a nie ešte na záhradnú pec , nie som vyučený v obore ale pracoval som niekoľko rokov na stavbách a viem o čom hovorím s mojej vlastnej skúsenosti tehla je najlepší stavebný materiál (môj názor ), ale na pec ??? hm to je otázka s ktorou zápasím aj ja , pretože momentálne staviam na záhrade altánok a v nom pec na pečenie chleba a pizze a zhánam na nete a v priruckach nejakú dokumentáciu ale je to veľmi veľký problém pretože v publikáciach sú len samé žvásty oničom a k ničomu skrátka sú tam iba samé omáčky a nič dôležité podstatne pre stavbu domácej pece , žiadne dokumentácie ani rady len ze sa to stavia tak a tak ale to nájdete hocikde na nete , tu su na konci knihy na stiahnutie a najdete tam viacej podstatných vedomostí ako v nejakej knihe napr. za 10 eur, ja som momentálne kúpil od grady zahradní pekárny a nieje tam dohromady nič co by som nevedel ale žiadny technologický postup na stavbu alebo s čoho urobiť maltu na murovanie tam nieje takže prajem prijemne hľadanie na nete v prípade záujmu rad odpoviem a rád sa nechám poučit prajem pekný deň
-
Komin je najlepšie postaviť nový samozrejme ak ma ten starý len nejake “kozmetické chyby” tak sa da aj opraviť ale určite by som nepoužil ytong (aj keď ako ľahký stavebný materiál sa mi páči(môj názor) )ak by ten komin nebol vyvložkovaný.Teoreticky sa da postaviť aj komín z ytongu ak sa don osadia samotove vložky (prip. kameninová rúra) a medzi vložku a steny ytongu sa napchá izolácia tak by to ytong aniu necitil (tu teplotu)
Čo sa tyka pece no čítal som publikácie kde ho veselo používali na stavbu kachlových pecí samozrejme ohnisko bolo vyložené šamotovými plátmi a vymazané.
http://www.lacnekominy.sk/ -
Pri zahr krbe može šamot tehla robiť rovno pohladovú vonkajšiu stenu. Ak sa to má iba obkladať šamot pasikmy tak je to na zvážení či račej z tehly plnej palenej či beton aby to vydržalo to teplotne namahanie. Ale ak by sa malo šetriť tak aj celé z nepalených tehál. Ale ak sa ten krb bude používať zriedkavo tak…
Ale cenový rozdiel medzi pasikmi a tehlami nebol až tak markantný ide teda o hrúbku pásikov a či stavia z tej tehly na kant alebo na plocho.
Ale šak aj ten porobeton je z piesku, cementu a vápna takže niečo vydržať musí. Akurát je známy svojimi večšími objemovými zmenami ak je namáhaný vlhkosťou a potom stena praská.Na stavbu komína platia normy a je potrebne použiť certifikované systémy s udelením revíznej správy či niečoho takého od kominára či niekoho takého. Takže potom to vyzerá tak že sa stavia komín z nejakého hotového systému napr. tie Qatro komíny alebo sa vymuruje z tehly napr. plnej palenej a vyvložkuje ale to sa už dnes nerobí iba pri rekonštrukcii. Ale ak si to niekto robí iba tak na občasné použitie bez potreby revízie tak v podstate z tehál pálených či surových spraviť prieduch prislušných rozmerov a vybavené.
čiže štandardne ytong pri komíne sa používa iba ked má plniť estetickú funkciu čiže zakryť nejakú komínovú dvojvložkovú rúru ktorá už sama o sebe tvorí finálny funkčný výrobok. Ale ak sa použije na vymurovanie tak svet určite nespadne, ked kominára zaujíma či je tam vložka. Problém by bol keby sa tam dala lacná vložka nejaký tenký materiál ktorý by prehorel, rozpadol sa a potom by bol dechtom a vysokými teplotami namáhaný ten porobetón, čo by asi moc nevydržal. Ale také tenké vložky sa dnes už asi nepoužívajú.
Celkovo by som ale pri akomkolvek použití porobetonu nezabudal na dôkladne vysieťkovanie povrchu vzhladom na to že sa môže nahrievať a viac pracovať čo pracuje aj beztak a praská. Ale bez vlastnej skusenosti su toto iba uvahy. Najlepšie je používať ako tak overené mateeriály lebo ked sa to nahycuje tak sa to raz dva potrhá aj so sieťkou a omietkou. Ledaže to bude iba oddelená stienka od šamotu a nebude to teplotne namáhané. Alebo to neomietať iba natrieť farbu.
Log in to reply.