aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo stenove kurenie zakryte hlinenou omietkou

  • stenove kurenie zakryte hlinenou omietkou

    Posted by igi on 8. júla 2009 at 16:10

    ahoj,

    pokusam sa vyriesit problem kurenia v nasom dome a rozhodol som sa pridat k lokalnemu kureniu kachlovymi pecami este stenove kurenie napojene na kotol na pevne palivo, ktore by malo pomoct temperovat malo pouzivane miestnosti pripadne vykurovat v case prechodneho obdobia medzi letom a zimou. Kotol uz mam v pivnici, 2000 litrove aku nadrze zakopane v kupelni a este hladam vymennik na ohrev pitnej vody (asi aj solar do buducna). Ale k tomu stenovemu kureniu — najskor som zvazoval kapilarne rohoze http://www.g-term.sk/index.php?redakce=9&f=945 ale asi to vyriesim medenymi trubkami v omietke. Teraz testujem tu omietku a chcel by som hlinenu, mame tu vsade fajnovu ilovitu podu :) lenze ako ju spojit s povodnou vapennou omietkou? Uz som to testoval, zozaciatku to drzi fajn ale po vyschnuti sa to olupe zo steny aj holymi rukami :( Teraz som nabil rabicove pletivo, uvidime ako to pomoze.. Ak mate iny napad alebo skusenosti, sem s nimi, aj co sa tyka toho kurenia aj omietok..

    jusuf odpovedal 11 years, 8 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • jusuf

    Member
    8. júla 2009 at 18:30

    Zdravim,

    na toto riešenie (stenové kúrenie v hline) sa tiež lakomím, potom po zhotovení daj vedieť, prosím, jak to funguje…

    Čo sa týka materiálu na omietku – už to bolo popísané vo viacerých témach. Ale v skratke :
    – práve fajne ílovitá zem nebude dobre držať, pri vysýchaní veľmi zmenšuje objem –> vznikajú praskliny + odlupuje sa celá vrstva (tiež som si myslel, že čím viac ílu , tým lepšie)
    – do ílovitej zeme treba zamiešať piesok, a to až v takom množstve, že materiál akurát ešte lepí, aj keď sa už vôbec nezdá že je “mastný” alebo ílovitý. Vznikne dosť hustá hmota, ktorá pôsobí až veľmi sucho. Všade odporúčajú piesok hrubšej frakcie, ja som použil obyčajný najlacnejší a chvalabohu to drží výborne zž tretí rok. Vonku.
    Spojenie s vápennou omietkou som na väčších plochách neskúšal, ale v starej omietke boli aj kombinácie vrstiev vápno/hlina. Tipujem že by mohlo pomôcť zdrsnenie pôvodnej omietky. Ale asi môže nastať problém s priľnavosťou, keď má omietka vápenný náter.

    Jozef

  • doky

    Member
    8. júla 2009 at 23:25

    Jusuf ma pravdu, treba primiesat piesok /vid kachliary – vymazavanie kachlic/. Nie kazda hlina je dobra – su medzi nimi velke rozdiely v percente zmrstenia. Najlepsie je spojit sa s nejakym miestnym keramikarom.
    Kurenie v stene. Predvidavo upozornujem, ze med ma dost velku tepelnu roztaznost, takze ak sa “natvrdo” zaomieta , asi pri kazdom zahriati bude okolo praskat hlina – omietka. Recept na to je neist s vysokou teplotou do trubiek, alebo nedotknut sa omietkou trubiek.
    V Rakusku som bol v montovanom dome , kde bolo elektricke stenove kurenie /indukcne rohoze?/ . Na stene bola tapeta. Vsade kde bolo toto kurenie, evidentne bolo cierne pole od prachu.
    Kazdopadne idea je zaujimava a milujem ist do noviniek, kt tu este neboli, takze drzim palce a uvitam komentar so skusenostami po dokonceni.

  • igi

    Member
    9. júla 2009 at 6:59

    piesok samozrejme pridavam, doteraz som skusal pomer 1:1, skusim este pridat, ale pece si bezne vymazavam a aj opravujem sam a drzi to fajn, len na tu vapennu omietku to po uschnuti nelepi

    Co sa tyka roztaznosti mas zle info, najhorsie su na tom plasty! Med je na tom lepsie aj ako hlinnik a iba trochu horsie ako ocel. Tu medenu trubku pocas schnutia omietky planujem “rozcvicit” rozohriatim a ochladenim na hranicne teploty, v tej hline by si to mohlo najst miesto. Trochu sa obavam hlucnosti v prevadzke pri zmenach teploty, uvidime.. mozno potom rozsirim famu, ze u nas ziju strasidla a aspon nas nevykradnu cigani :)

    Ako je to u podlahovky? Tam sa dava nieco na kompenzaciu roztaznosti?

  • doky

    Member
    9. júla 2009 at 23:37

    Zaskocil si ma s roztaznostou, ale beriem to – potreboval by som sa dosatat na tabulku roztaznosti. Vidim vsak, ze si si nastudoval problematiku. Len chcem este jednu vec upozornit: Rozcvicenie pocas schnutia steny je zaujimava myslienka, len bacha ak sa divas na vec z ineho uhla: ak pocas schnutia omietka dostane tepelny sok, zacne okolo trubiek prudko schnut, co moze sposobit dalsie problemy-prudke lokalne zmrstenie hlinenej omietky a nasledovne popraskanie, resp casom odlupovanie. Napadla ma este jedna cesta, kt by mozno pomohla na zvacsenie prilnavosti k vapennej omietke to iste, ako sa robi na keramicku dlazbu: natriet tesne pred nanesenim /vid navod/ vapennu omietku s penetrakom napr Baumit TiefenGrund LF Plus, kt slusne zvysuje prilnavost k podkladu. Treba to samozrejme vyskusat na vzorke najprv.
    Pokial viem, podlahovka ma neustale toceneho “hada” cize roztaznost sa vybija v oblukoch smerom von – vsade po troske a v konecnom dosledku ziadne velke pohyby. Vid sovietske ropovody druzba a ich povestne slucky okolo prstov konstrukterov…
    Pocitaj ,pri tebou spominanych sposoboch kurenia, s nevyhodami: dlhy cas nabehu tepla a tak isto zotrvacnost. Zvlast nekomfortne pri velkych dennych a nocnych vykyvoch teplot /jar, jesen/. Ale ty to chces tusim len v druhotnych miestnostiach, takze to je OK.
    Vypadas inac sikovny clovek a ciganov postras preventivne aj tak ….

  • igi

    Member
    10. júla 2009 at 7:46

    s penetrakom sa poradim, nerad by som to zalepil nejakym sajrajtom co nedycha..

    tepelna zotrvacnost u tazkych stavieb ako ta moja je predsa vyhoda, samozrejme pokial tam zijes a nesluzi ako chata raz za sezonu :) To iste plati aj pre kurenie, preto sa predsa pouzivaju akumulacne nadrze.

  • viliam-durina

    Member
    2. augusta 2009 at 20:34

    Zaujímalo by ma, ako ste dali akumulačnú nádrž do podlahy v kúpeľni. Sám som uvažoval o podlahovom kúrení, ale nemám kam dať nádrž a bez toho sa to s kotlom na pevné palivo nedá. Aký je to typ nádrže? Ako je izolovaná? Nebojíte sa životnosti – výmena alebo oprava bude určite ťažšia ako pri voľne prístupnej nádrži…

  • jusuf

    Member
    25. februára 2013 at 13:28

    Igi, ako dopadlo zhotovenie stenoveho vytapania ? Mas uz skusenost napr. z tejto zimy ?

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť