• Anonymous

    Member
    20. marca 2005 at 18:32

    To viem len skutočný odborník ! Skús sa obrátiť na Hudobné múzeum SNM (BA-hrad), alebo na súdneho znalca v odbore hudobné nástroje (stránka MS SR a ústav súdneho inžinierstva http://www.usi.sk )

  • Anonymous

    Member
    25. decembra 2006 at 17:29

    no daju sa rozlisit

  • Anonymous

    Member
    25. decembra 2006 at 17:30

    stradivarky su ploske a su len z urciteho dreva..

  • Anonymous

    Member
    25. decembra 2006 at 17:31

    ale aj ja by som potrebovala nieco poradit..

  • Anonymous

    Member
    28. decembra 2006 at 2:12

    Je vela husli ktore maju znaky Stradivariho.Kvalitnych kopii je vela Drevo muselo byt z urcitej nadmorskej vysky Stromy splavovali az k moru Namacalo sa a susilo niekolko rokov kym nedoslo k vyrobe husliciek To si Stradivari zobral do hrobu Dobry huslista ktory ma aj cit nie pamat rozozna kvalitu zvuku husli ale aj ti su na jednej ruke v ramci ces.a slov. rep.Dobry odbornik a uznavany je v Tokiu a v cechach Hudecek.

  • harp

    Member
    28. decembra 2006 at 10:46

    Najlepšie a najdrahšie husle

    Ing. Lórant KULÍK

    Meno Stradivari je dosť známe, menej známy je život svetoznámeho majstra. Antonio Stradivari sa narodil v roku 1644 na severe Talianska v Cremone. Vlastné nástroje začal vyrábať ako dvadsaťročný, mimoriadny talent sa u majstra prejavil už v mladosti. Husle vyrábal z niekoľkých druhov dreva. Jednotlivé časti tvoria balkánsky javor, smrek, eben, topoľ, vŕba a hruška. Remeslo sa vyučil u husliara Amatiho.

    Stradivariho úspech bol možno práve v tom, že nedodržiaval tradície pri výrobe hudobných nástrojov. Trochu sploštil zavalitý tvar Amatiho nástrojov, vďaka čomu vydával nástroj krajší a silnejší tón. Vďaka tejto úprave stradivárky mali jedinečný zvuk, vďaka čomu boli stále viac vyhľadávané. Vysokú prestíž si stradivárky vyslúžili dokonalým remeselným spracovaním. Majster dostával objednávky z celej Európy. Svoje povinnosti si plnil voči mestu, cirkvi a občanom vždy spoľahlivo a čestne.

    Stradivárky patria medzi najviac cenené a vyhľadávané hudobné nástroje na svete. Od 17. storočia sa falšujú, kradnú, zbierajú a obdivujú. Tie najvzácnejšie si menia majiteľov na aukciách, sedemciferné sumy nie sú žiadnou výnimkou. V roku 1971 sa husle s názvom Lady Bluntová vydražili za viac než dvestotisíc dolárov. V roku 1998 sa cena nástroja “Kreutzer” vyšplhala na viac než jeden a pol milióna dolárov. Každý pravý nástroj má vo vnútri vlepený papierik s veľmi kratučkým a výstižným textom: “Antonius Stradivarius Cremonesis Faciebat”. Tento text v preklade znamená, že nástroj vyrobil Antonio Stradivari z Cremony.

    Falšovateľov stradiváriek bolo a dodnes je neúrekom. Talentovaní bratia Vollerovci svoje výrobky pašovali do Talianska. Potom nainscenovali náhodný objav “vzácneho” nástroja. Celkom dobre sa im darilo, dokazuje to aj prípad huslí s menom Balfour. Tento nástroj celé desaťročia putoval po svete ako pravý, nepravosť odhalili až v roku 1964. Práve vtedy ho z trhu stiahla londýnska firma W. E. Hill & Sons. Charakteristická nálepka pre stradivárky sa často objavovala aj na lacnejších hudobných nástrojoch. Stradivariho ochranná známka patrí medzi najviac falšované a pozmeňované na svete.

    V prípade takýchto vzácnych klenotov neboli zriedkavé ani krádeže. Medzi najzaujímavejšie patrí príbeh huslistu Bronislava Hubermana. Nástroj mu ukradli v roku 1936 zo šatne newyorskej Carnegie Hall. Julian Altmann sa priznal v roku 1985, že nástroj kúpil od zlodeja. Nástroj putoval päťdesiat rokov po baroch a reštauráciách. Po odstránení nečistôt sa objavil červený lak. Odborníci už vedeli, že nástroj je pravý. Hudobníci si väčšinou takýto nástroj nevedia kúpiť. Väčšina z nich končí u úspešných podnikateľov a bankárov.

    Podľa hudobníkov nástroj je ľahučký ako vaječná škrupinka. Dá sa na nich hrať s ľahkosťou. Nástroje ponúkajú širokú škálu tónov a interpretačných možností. Sú jedinečné, ich tajomstvo nedokázali odhaliť ani chemické analýzy. Veľkým prínosom v tejto oblasti neboli ani počítače, Tajomstvo Stradivariho úspechu nedokázali vysvetliť. Podľa husľových virtuózov majú zamatovo mäkký zvuk, ktorý je zároveň silný a plný. Stradivari počas svojho života vyrobil viac než tisíc nástrojov, dodnes sa ich zachovalo asi šesťsto.

    Že kúpiť stradivárky je dobrá investícia, o tom niet pochybností. Kto investoval svoje peniaze do starožitných huslí, urobil dobre. Ich hodnota za uplynulých štyridsať rokov vzrástla viac než hodnota štátnych dlhopisov a akcií. Napriek tomu muzikantov na týchto husliach fascinuje niečo iné, ako ich hodnota…

  • harp

    Member
    28. decembra 2006 at 10:48

    Odborníci si už stáročia lámu hlavu, prečo znejú nástroje talianskeho husliara Antonia Stradivariho (1644 – 1737) tak sýto a čisto. Stradivari si totiž svoje tajomstvo odniesol do hrobu.

    Teraz sa však americký výskumník Joseph Nagyvary z texaskej univerzity domnieva, že záhadu, že záhadu konečne rozlúštil. Okrem mimoriadnej remeselnej zručnosti a zdokonalenia formy husieľ vraj Stradivari ošetroval drevo na svoje výrobky boraxom, aby ich tak chránil pred škodcom, ktorý bol vtedy v severnom Taliansku rozšírený. Podľa Nagyvaryho stmeľuje táto chemikália tesnejšie molekuly dreva, a tak súčasne zdokonaľuje zvuk z neho vyrobeného nástroja.

    Ak je to skutočne tak, Stradivari sám zrejme nevedel, čo je príčinou krásneho tónu jeho husieľ: borax používal len ako ochranu pred drevokazným hmyzom.

    Zdroj: QUARK

    tip:

  • Anonymous

    Member
    11. februára 2007 at 16:02

    Ludia pls poradte mi mam husle podla vsetkeho stradivarky z roku 1810 ..
    vnutry husli je meno Adam Pfrim a nejake nemecke hieroglifi neviete mi niekto poradit otom nieco blisie ci boli taketo husle vyrobene a aku maju zhruba cenu? vdaka

  • harp

    Member
    12. februára 2007 at 16:05

    matus,
    posli fotografiu bez toho ti nepomozeme. Pripadne k fotogafii odpis aj tie pismenka.

  • branulik1

    Member
    27. júna 2008 at 15:40

    chcem sa opytat mam doma stradivarky z roku 1937. kde by som zistil aku maju hodnotu

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť