aktivita diskusia Múzeá a Galérie Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici

Tagged: 

  • Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici

    Posted by palo on 16. augusta 2010 at 21:14

    Múzeum ukáže vykopávky z čias Trákov v Bulharsku
    Výstavu Bulharsko – krajina starých civilizácií sprístupnia v Thurzovom dome od utorka 6. júla do 29. augusta

    3. júla 2010 (SITA) – Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Alliance Francaise sprístupní svojim návštevníkom jedinečnú dokumentárnu výstavu Bulharsko – krajina starých civilizácií. Na 44 plagátoch priblíži starobylé kultúrne tradície na území dnešného Bulharska cez archeologické vykopávky z tráckeho obdobia ako zlaté poklady z Panagjurišti a Valčedramu, strieborné z Borova a Rogozenu, hrobky zo Kazanlaku, Sveštarova a Alexandrova, bronzovú hlavu odriského cisára Sevta III., zlatú masku z Údolia tráckych cárov pri Kazanlaku z konca 5. storočia pred Kristrom a veľa iných tráckych artefaktov.

    Výstava je dielom bulharského trakológa profesora Ivana Marazova a umeleckého fotografa Iva Chadžimiševa a návštevníci Stredoslovenského múzea si ju budú môcť pozrieť v Thurzovom dome na Námestí SNP v Banskej Bystrici od utorka 6. júla do 29. augusta. Bude jedným zo sprievodných podujatí ôsmeho ročníka európskeho festivalu poézie, hudby a divadla Cap á l´Est, ktorý sa bude konať 19. až 22. augusta v Banskej Štiavnici a bude zameraný na bulharskú kultúru.

    palo odpovedal 14 years, 3 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • palo

    Member
    16. augusta 2010 at 21:16

    V Tihányiovskom kaštieli budú do konca septembra votrelci
    Výstava Neželaní votrelci ponúka informácie o inváznych druhoch rastlín na Slovensku

    14. júla 2010 (SITA) – Základné informácie o nepôvodných, inváznych druhoch rastlín v našej prírode ponúka výstava Neželaní votrelci – invázne rastliny okolo nás, ktorú môžu záujemcovia navštíviť oddnes do konca septembra v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici. Pripravilo ju prírodovedné oddelenie Stredoslovenského múzea v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach.

    Ako uviedla autorka výstavy Eva Sitášová, rastlinný druh sa považuje za invázny, ak ho do územia, kde sa predtým nevyskytoval, zavliekol zámerne či neúmyselne človek, zároveň však má schopnosť vytvoriť bez zásahu človeka v novej lokalite životaschopnú populáciu a rozmnožovať sa, pričom ohrozuje existenciu pôvodných miestnych druhov. Invázne rastliny často na stanovišti, ktoré obsadia, postupne vytlačia pôvodné rastliny. “Predstavujú vážny a stále narastajúci celospoločenský problém, pretože ich nekontrolované šírenie i zámerné rozširovanie prináša so sebou nielen environmentálne riziká spojené s vytláčaním pôvodných druhov rastlín, zmenou druhového zloženia pôvodných spoločenstiev a ďalším, ale aj zdravotné riziká, napríklad alergie, popáleniny či ekonomické straty v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve, vodohospodárstve,” uviedla Sitášová.

    V prílohe vyhlášky ministerstva životného prostredia sú medzi invázne druhy rastlín zaradené boľševník obrovský, pohánkovec japonský, český a sachalínsky, zlatobyľ kanadská a obrovská a netýkavka žliazkatá. Je zakázané s nimi obchodovať, dovážať či pestovať ich. Medzi nebezpečné invázne rastliny patrí podľa Sitášovej aj ďalších 17 druhov.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť