-
Susenie ovocia: Ako susit ovocie?
Nikomu nemusim hovorit ze tento rok je nadmieru bohaty na urodu ovocia. Zaujimalo by ma ci mate niekto dobre stare, hoc aj nove recepty na susenie ovocia.
Prikladam aj par informacii.
Sušenie ovociaČasť úrody zo záhrady môžeme spracovať aj sušením. Sušené ovocie má významné dietetické prednosti, obsahuje mnoho fruktózy a málo sacharózy, čo je významné pre diétu. Ovocie si zachováva potrebné látky minerálnej povahy a odstránením vody sa chuťové vlastnosti ešte zvýraznia.
Na našom trhu je dostať kúpiť prenosné skriňové sušiarne pre sušenie vo väčšej miere. Ale aj doma si môžeme menšie množstvo ovocia usušiť v elektrickej alebo plynovej rúre. Ovocie na sušenie musíme ukladať na liesky z pletiva, ktoré si sami zhotovíme. Počas sušenia liesky presunujeme, aby sa plody rovnomerne vysušili. Nezabudnime pootvoriť dvierka rúry, aby mohla para unikať.
Slivky
Slivky na sušenie treba oberať v štádiu biologickej zrelosti, keď plod začína vráskovatieť. Slivky sa odstopkujú a namáčajú sa na 15 sekúnd do vriaceho 1-percentného roztoku sódy. Potom plochy umyjeme a ochladíme prúdom studenej vody. Kúpeľ v roztoku sódy má význam v tom, že sa zo sliviek odstráni voskový povlak, čím sa urýchli sušenie. Umyté slivky ukladáme na liesky a sušíme ich najskôr pri teplote 55 až 60 °C. Slivky nesmú pukať a púšťať šťavu. Ak sa plody začnú scvrkávať, teplotu pozvoľna zvyšujeme na 90 °C. Sušíme tak dlho, kým plod po stlačení nepúšťa šťavu. Pri sušení presunujeme liesky. Slivky sú na konci sušenia čierne a lesklo zafarbené, plody sú mäkké, chuť je sladká bez kyslej a horkej príchute. Usušené slivky poukladáme na papier a tri dni ich ešte dosúšame. Potom ich plníme do papierových vrecúšok a ukladáme do chladnej miestnosti. Priaznivá teplota je 2 – 5 °C. Dôležitá je relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti. Pri nízkej vlhkosti sušené slivky vysýchajú, pri nadbytočnej vlhkosti zasa plesnivejú.
Jablká a hrušky
Ovocie, ktoré budeme sušiť, nesmie byť otlčené a nahnité alebo inak poškodené. Jablká sa nakrájajú na krúžky alebo mesiačiky v hrúbke od 0,5 až 0,7 cm. Vhodným tvarom krájania sú aj kocky s hranou 1 cm alebo hranolčeky v rozmere 1 x 1 x 1 cm. Hrušky rozrežeme po dĺžke na polovičky alebo na štvrťky až osminky. Jaderníky ostránime. Nakrájané ovocie ponoríme na 1 až 3 minúty do 2-percentného roztoku kyseliny citrónovej. Po odkvapkaní ukladáme ovocie na podnos reznou plochou dole, potom ich obraciame, Hrušky sušíme zo začiatku pri teplote až 100 °C, aby si uchovali svoju farbu. Potom ich dosúšame pri teplote 80 °C. Jablká sušíme podobným spôsobom. Ovocie by nemalo byť na konci sušenia vo vnútri surové.
Marhule
Je výhodné pred sušením ponoriť plody na 3 – 4 minúty (malé plody na 2 minúty) do vriacej vody. Po osušení ich rozpolíme a ukladáme na liesky reznou plochou hore. Sušíme ich pri teplote 80 – 90 °C. Sušenie ukončíme vtedy, ak pri stlačení plodu nevyteká šťava a vnútrajšok nie je surový.
Ako susit ovocie pod piramidou: :) http://immortalp.host.sk/pyramidovyefekt.htm
Susicky ovocia.
http://www.bionaire.sk/index.php?page=susickyinfo
http://elektro-brel.sk/index.php?page=shop.browse&category_id=32&option=com_virtuemart&Itemid=2
http://www.orava.info/fkh/default.asp?cls=stoitem&stiid=1979
http://www.obchodny-dom.sk/eta-2300-90050-bezova-biela/36198/
http://www.obchodny-dom.sk/hydraflow-fd-500-snackmaker/12233/najlepsia cena: http://www.obchodny-dom.sk/luxtronic-fd-101/37849/
Log in to reply.