Tagged: cat_pamiatky_pamiatky
-
Symbolika v sakralnej architekture
Posted by apple on 15. novembra 2012 at 0:52Prosim, ak najdete nejake odkazy s praktickymi prikladmi symboliky sakralnej architektury, prihodte. Vdaka.
Pridavam zatial jeden, i ked nie dostatocne vysvetlujuci.
pitbul1 odpovedal 12 years ago 2 Členovia · 1 Odpoveď -
1 Odpoveď
-
Ak ťa zaujíma aj predžidovskokresťanská sakrálna symbolika s významným vplyvom …C.A.Hromník
2011 rokov pred dneškom, na podobnom kruhu pod Polárkou nad hrabušickým Vaingrubom, ale na severnej pologuli Zeme, zamierili na západ traja králi z Indie, aby šli do Jeruzalema zistiť, kde sa narodil syn Boží, lebo sa mu chceli pokloniť. Bolo zvykom v Hrabušiciach v dobe môjho miništrovania, že kantor sprevádzajúci kňaza, kostolníka a miništrantov pri vianočnej návšteve a posviacke domov, napísal modrou kriedou na tyrštok (ako sa u nás na Spiši hovorilo dvernej zárubni) počiatočné písmena tých troch kráľov – G. M. B. Indickí mudrci na radu kráľa Heroda a jeho učencov našli narodeného kráľa Židov v blízkom Bethleheme. Bethlehem bol „Domom žiary“, ako to jeho meno naznačuje a prorokmi bol predurčený vydať žiaru svetla pravého, ako sa spieva v slovenskej cirkevnej piesni Duchu svätý príď z neba a vydať ráč zo seba žiaru svetla pravého. A Hrabušice, ako som vysvetlil v práve uverejnenom článku Hrabušice na počiatku v časopise Kultúra: dvojtýždenník závislý od etiky (14, č. 21, 7. 12. 2011, s. 10), zdieľajú svetlo božie s Betlehemom, lebo názov Hrabušice, v jeho pôvodnej dravidskej podobe Harabušaice doslova znamená „Miesto velebenia svetla“.
Logická cesta z Miesta velebenia svetla by mala smerovať na Polárku, hviezdu Slovenského raja, a viesť na sever do neba slávy Božej. Lenže v ceste smrteľníkov je na tejto ceste Brána zákona (dharma) alebo Brána indického boha Jamu medzi Zemou a nebom a tej starodávni Dravidi, ktorí naučili našich predkov dolovať rudy a zlievať kovy, hovorili Vaj-gurru-ba, z čoho vznikol hrabušický Vajngrub. Otáznik boha Jamu na Vajngrube visí nad hlavou každého smrteľníka z Hrabušíc. Cintorín s jamami, do ktorých sa ukladajú telesne pozostatky tých, čo prešli bránou Vajngrubu na sever do neba, ako aj tých, ktorých duše sa vrátili do Jamovho podsvetia na juhu, sa nachádza hneď pod Vajngrubom v juhovýchodnom kvadrante ohňa.
A svätý Vavrinec, patrón hrabušického kostola stojaceho na bodke Vajngrubského otáznika, umrel mučeníckou smrťou upálením na ohnivom rošte, ktorý je zobrazený na hlavnom oltári kostola, skoro presne na južnej bodke Vajngrubského otazníka.
Cyril Andrew Hromník
Log in to reply.