aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › Tak toto ma vytočilo – nase hnutelne pamiatky v zahranici
Tagged: cat_vseobecne
-
Tak toto ma vytočilo – nase hnutelne pamiatky v zahranici
Posted by dorotka on 3. februára 2013 at 1:03Pri surfovaní po aukciách starožitností som natrafila na takúto zrealizovanú ponuku : Renesančný goblet, strieborný, značený majstrovskou značkou SEBASTIAN AURIFABER, LEVOČA, okolo roku 1580, výsledná cena 65.220 €.
To kde bol doteraz ukrytý taký poklad? Nebodaj nezaevidovaný ?
Nemožem uverejnit foto, nemecky stránka aukcie nemecky hovoriacej krajiny má prísny copyright.
p.s. Aj “prísny copyright” je iba terminus. Akurát neviem prečo si na označenie artefaktu použila slovo “goblet” keď je to stopkatá bezuchá nádoba na pitie. xi xi
S láskou nebožiec…
starozitnik odpovedal 11 years, 10 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí -
7 odpovede/odpovedí
-
Verím, to by asi každého, celkom zaujímavý rozhovor (aj) na túto tému toť nedávno vyhrabal aj Bibrax.
-
Nechcem z toho robiť politikum. Niektoré fakty týkajuce sa hnuteľných pamiatok už na tomto fore zarezonovali. Je prirodzené že historické nehnuteľnosti sú “v oku”, veď čnejú vo svojej impozantnosti. Ale drobné artefakty ohromnej historickej, umelecko-historickej či remeselnej hodnoty si veselo prúdia otvorenými koridormi. Každý z nás poznáme viac príkladov, len je neetické priamo prstom ukázať. Resp. my si to myslíme, možno to aj zľahčujeme, najma keď sme svedkami ešte vačších lumpární.
-
Dorotka čo by mal kto evidovať? To čo na Slovensku prezývame štát alebo jeho úradníci? Načo? Aby to mohli prehlásiť ta predmet dedičského konania alebo zhabať v celospoločenskom záujme? Môj dedo zberateľ vždy hovoril “chlapče, keď zbieraš tak sa nechváľ, krď sa chváliš tak neukazuj a keď ukazuješ tak sa nečuduj.” Ľudia, ktorých vyškolili v duchu kultúrneho dedičstva sú často šokovaní aké poklady sú medzi ľuďmi a čudujú sa prečo ich nedarujú do múzea alebo galérie. Lenže nalejme si čistého vína, komu by to darovali – národu?
Mňa viac vytáča že v Doroteu nesedel agent SNM alebo SNG a ten goblet už nie je na Slovensku. Čo ty na to? Pokiaľ napíšeš, že niečo také v našom mladom štáte nejestvuje a je kríza a tak, budem s výsledkom aukcie spokojný. On sa možno raz na Slovensko dostane… ak už tu nie je.
-
Pipo, výstižné. Škoda, že nemožem pozdraviť tvojho deda, tak mu aspon pripisujem body za výrok.Ze nesedia agenti SNM, SNG v dorotheu ? Alebo aspon v tých našich aukčných sienach ? A čo by tam vysedeli ??? Ten kto aspon trochu pozná štrukturu muzei na Slov. a kdekolvek v zahraničí, a je objektívny, pozná odpoveď. My sme ešte nedorástli svojou malosťou na to, aby sme sa podelili s vedomosťami a toboz aby sme sprístupnili sukromne zbierky. Ved ani sami muzea nemaju zaujem to kdesi vystaviť, keby si im to zrovna zrestaurovane priviezol, vyniesol, naistaloval a este aj sedel a vyberal eurove vstupne.
Prosim ta, to je debata na vsetky zimne, letne, jesenne a jarne vecery. Ked len zacnes tzv. zvozmi v 50-tych rokoch, ako sa to valalo, zoznamy sa menili spolu s novymi majitelmi.
Pipo, som rada ze si sa ozval, v tejto podobe si miernejsi /ako dr.Jekkyl/
-
….zriedka, ale da sa najst stale nieco zo Slovenska na aukciach v Europe. Stiebro, hodiny alebo aj vytvarne umenie rozneho veku a ceny. Ked mam cas tak stale nieco hladam. A podotykam treba na to naozaj vela vela casu.
-
Nebudem sa vytáčať stovkami vzácnych predmetov z aukcií slovenskej proveniencie. Jednoducho umelecké artefakty vysokej hodnoty si skor nájdu svojho nového majiteľa na zahraničných aukciách i keˇby mohli byť ozdobou zbierkového fondu našich múzeí. Kebyže tie naše muzeá maju v rozpočte na akvizície…
Predmety, tak vzácne v zbierkach našich múzeí, ako sú špaňodolské poháre, tie ma nenechajú ostať ľahostajnou. Ale to je, veru žiaľ, len môj subjektívny pocit, bez spätnej väzby.
Má pravdu Starožitník, že sledovať aukcie zaberie dosť času, je to istý druh obsesie. Jednoducho, natrafila som na tento skvost – špaňodolskú misku /herrengrund bowl/ z polovice 18. Storočia. Pár info o nich /zvačša nazývané pohármi/
Od polovice 17. stor. až do polovice 19. stor. preslávili Španiu Dolinu /predtým Herrengrund/ po Európe tzv. špaňodolinské medené poháre, opradené tajuplnou premenou železa na meď. Poháre slúžili ako dary cestovateľom, dnes sú cennými exponátmi európskych múzeí a súkromných zbierok, len na Slovensku sa ich zachovalo žalostne málo.
Okrem gravírovaných textov, boli niektoré poháre ozdobené aj vlysom znázorňujúcim banské a hutnícke práce, banské znaky. Okraje prípadne celé vnútro sa v nákladnejších pohároch pozlátili, zdobili, do stredu väčších mís sa umiestňovali stojančeky s baníckymi plastikami.P.s. sashovi, diky za foto ku gobletu, tento názov bol určený pátračom začiatočníkom, nie takému rafinovanému detektívovi tvojho kalibru
-
….ano mas pravdu, ale povacsine ak sa to predava v zahranici tak majitel predmetu je tak isto cudzinec. Skoro vsetko sa do zahranicia dostalo este za ,,sociku” alebo po revolucii kde za tovar platili na drevo v zahranici viac ako u nas doma. Dnes sa karta obratila a za dobru vec platia aj u nas. Mam rad vlastenectvo tohto typu, a preto to aj robim. Samozrejme tvoj priklad je extrem. Cenou a aj kvalitou.
Log in to reply.