-
Tatranská galéria v Poprade
Tatranská galéria pripravuje dve nové výstavy
Do nového roku vstupuje Tatranská galéria v Poprade hneď dvomi atraktívnymi výstavami. V unikátnych a nedávno zrekonštruovaných priestoroch bývalej parnej elektrárne môžu milovníci výtvarného umenia vidieť pohľad insitných umelcov na svet okolo nás a fotografie mladého filmového dokumentaristu, popradského rodáka Lukáša Roganského z Afganistanu.
Výstava s názvom Insitné, ale naše pozostáva zo zbierok Vihorlatského múzea v Humennom a Tatranskej galérie v Poprade. Jej cieľom je prezentácia umeleckých hodnôt tzv. „neštudovaného“ výtvarného prejavu. „Časť prezentovaných diel je majetkom Vihorlatského múzea, ktoré systematicky pracuje na budovaní plenérovej galérie insitnej rezbárskej a maliarskej tvorby. Každoročne tiež pripravuje projekt INSITA, kde prezentuje práce domácich aj zahraničných autorov. Tatranská galéria má tiež v svojom zbierkovom fonde diela insitného umenia, ktoré bude na výstave prezentovať,“ uviedla riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková (spolu s Vasilom Fedičom aj kurátorka výstavy). Podľa jej slov sa naivné umenie začalo výraznejšie objavovať v 19. storočí. Pestovali ho autori bez odpornej prípravy a škôl. „Pojmom naivné, insitné umenie sa označuje tvorba, ktorá nepredstavuje nijaký vyhranený umelecký smer, neprináša estetický program, má výrazne individualistický charakter, ale aj pôvab a krásu naivného realistického názoru,“ dodala kurátorka. Vo výtvarnom svete preslávil čaro naivného umenia francúzsky maliar Henri Rousseau, prezývaný Colník. Popradská výstava Insitné, ale naše predstaví predovšetkým diela slovenských autorov, no nebudú chýbať ani tvorcovia z Maďarska, Talianska, Ukrajiny, Poľska, Francúzska.
Druhá výstava s názvom Afganistan očami dokumentaristu je z iného súdka. Prezentuje fotografickú tvorbu dokumentaristu Lukáša Roganského (nar. 1983), absolventa Akadémie umení v Banskej Bystrici. Po štúdiu filmovej dokumentárnej tvorby pracuje ako kameraman spravodajstva v Českej televízii v Prahe. Zameriava sa predovšetkým na Balkán a Afganistan. Práve z tejto krajiny pochádza aj cyklus vystavených dokumentárnych fotografií. „Poznala som ho už počas jeho študentských čias, spomedzi ostatných vynikal vitalitou, záujmom o filmovú tvorbu a dnes viem, že k jeho vlastnostiam treba pridať ešte jednu – je ňou odvaha,“ predstavila svojho niekdajšieho študenta kurátorka výstavy Anna Ondrušeková. Podľa jej slov sa Roganského osudovým predurčením stal Afganistan. Ako spravodajský kameraman tam bol už sedemnásťkrát. Fotografie, ktoré Roganský v Afganistane vytvoril, sú zábermi frontového dokumentaristu. „Vyznačujú sa vystihnutím kontrastov prostredia a situácií, v akých sa táto krajina nachádza. Roganský má zmysel pre detail, vyvážene pracuje s kompozíciou,“ dodala Anna Ondrušeková. Výstava potrvá do 18. apríla 2010.
Obe výstavy v Elektrárni Tatranskej galérie v Poprade otvoria vernisážou 22. januára 2010 o 17. hodine, ktorú obohatí jazzový koncert basgitaristu Oskara Rózsu s kapelou Partnership unlimited (Ondřej Štveráček saxofón, Ondrej Krajňák klavír a Martin Janočko bicie).
Log in to reply.