• Posted by admin_obnova on 21. marca 2005 at 1:46

    Od jednej starej reštaurátorky som získal tento recept na “tekuté drevo”: KANAGON /kanc. lepidlo/, resp. odvetraný nitrocelulózový lak sa zmieša s jemnými drevenými pilinami. Používam ho tam, kde treba doplniť chýbajúcu drevnú hmotu /po rozsiahlejšom poškodení červotočom/, keď je drevo “zožraté” až na celulózu – samozrejme po predchádzajúcom ošetrení a petrifikovaní. Veľmi dobre sa mi osvedčil hlavne na spodných častiach nábytku /nohy, sokle, zadné steny/.

    mikulasm odpovedal 17 years, 10 months ago 4 Členovia · 11 odpovede/odpovedí
  • 11 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    21. marca 2005 at 5:28

    tiež používam kanagón ,ale dobré sú , aj niektoré druhy sekundových lepidiel , najviac sa mi pozdavalo za trinásť korún -made in china ,pomalšie tvrdlo , kým som ho dal do diery . bolo dostatočne tvrdé a dobre brúsitelné . nevýhodou je tmavší otieň.aby to až tak nekryčalo primiešavam svetlé piliny ale nerozrábam ich pravidelne ,aby mi nevznikla na rôznej štruktúre dreva jednoliata plomba , pretože by velmi pútala pozornosť

  • Anonymous

    Member
    21. marca 2005 at 8:40

    hmm, tuto techniku som pouzival uz na zakladnej skole ked sme robili balzove modely lietadliel. kanagon a jemne balzove piliny. modelari to pouzivaju uplne bezne

  • Anonymous

    Member
    21. marca 2005 at 21:41

    Ja som na doplnanie pouzival zmes Duvilaxu a pilin. Vcelku dobre sa mi s tym pracovalo…

  • harp

    Member
    21. marca 2005 at 22:28

    Pekny nazov. Tekute drevo. Viem ze ked sme v SNM doplnalinamahane casti. Dreveny prach sme pridavali do epoxidu.

  • Anonymous

    Member
    22. marca 2005 at 17:32

    My pouzivame kozny glej s pilinami. Uplne bezne. Hlavne je ze ak sa to niekomu (napriklad mne) nebude o 50 rokov pacit da to bez problemov dole. Sekundove lepidlo a duvilax by bol asi problem. Ktovie co bude o 50 rokov:)

  • Anonymous

    Member
    22. marca 2005 at 18:33

    Duvilax – na drevo, tusim 50ka, by sa mala v pohode odmocit vodou…Pre keramike to funguje v pohode, drevo som este takto znovu odstranovat nemusel… Sekundove, Kanagom a epoxid by sli odstranit asi ovela tazsie.

  • harp

    Member
    22. marca 2005 at 23:47

    Duvilax a herkules ide odmocit mam to priamo odskusane. Aj ked herkules lepsie. Mal by ist aj Ponal. Epoxy sme pouzivali iba pri nosnych castiach skrine ak sa mala aj nadalej pouzivat. Inak to neslo. Iba ak Vyrezat kus povodneho-poskodeneho dreva a nahradit ho protezou.

  • Anonymous

    Member
    2. apríla 2005 at 5:24

    V Banskej Štiavnici na Trojičnom námestí v objekte, kde je teraz galéria sa v r.1984 dopĺňali odhnité záhlavia trámového stropu “tekutým drevom ” na báze armovaného epoxidu plneného drevenými pilinami. Trámy sú samonosné a dodnes funkčné.

  • Anonymous

    Member
    27. apríla 2005 at 5:25

    souhlasim s Mikrovlnou ! kanagon , nitrolak , epoxyd ale i disperzní lepidla(herkules apod.) bych použil jen na bezcenný kusy nábytku , dají se totiž těžko odstranit .
    nejlepší je kostní klih , protože když to zmastíš tak to po tobě půjde snáž opravit .

  • jlf

    Member
    30. januára 2007 at 14:46

    Objavil som danú stránku až teraz a som milo prekvapený rozsahom odborných tém ako aj odborných odpovedí.
    K problému “tekuté drevo” alebo narobený tmel:
    -používali sme a aj dnes používame kombináciu kost.gleja,sádry/modelárskej/a moridla,možno ho nahradiť aj maliarskou práškovou alebo tekutou farbou_je však farebne menej stála.Do malej nádoby dáme potrebné množstvo kost.gleja a zalejeme vriacou vodou tak,aby len prekryla nasypaný glej/cca 1 cm/.Dobre nabobtnanú masu pred používaním zriedi vlažnou vodou na hustotu plnotučného mlieka.Na podložku /kovovú alebo z laminátovej DTD-nevsiakavosť/nasypeme požadované množstvo sádry,ktorú roztokom spracúvame,podľa potreby farbíme moridlom.Dá sa to požiť na nie príliš hlboké diery-ak na to aplikujeme povrch.úpravu-môže popráskať.Využil som to však aj v prípade “väčších dier” a to tak,že v otvore som zrobil”armatúru” z malých klinčekov a dieru som na niekoľko krát/vždy po dôkladnom vyschnutí/ zalial.Skúsenoť ma naučila,že pri zalievaní predchádzajúcej vrstvy som túto jemne “poškrábal ostrým predmetom/nôž,dláto,…/-oby došlo k lepšiemu lipnutiu medzi vrstvami.
    Narobenú zvyšnú hmotu môžeme udržať niekoľko hodín funkčnú tak,že ju zabalíme do vlhkej handry a vložíme do PVC sáčku-odložíme na chladné miesto-je to hmota,ktorá sa podobá sklenárskemu tmelu.Je len zapotreby odskúšať si vlastnú receptúru.
    Nie je to žiadna novota,ale kto nepozná,možno mu to pomôže.
    Ak sa jedná o vyspravovanie väčších poškodených detailou zastávam názor,že je rozumnejšie vkladať nový prispôsobený kus/detail/-ale s praxe poznáte,že nie vždy sa to dá-druh dreviny,jej textúra,…
    Srdečne pozdravujem všetkých majstrov svojho odboru ktorí sa radi podelia o svoje poznatky.Veľa úspechov.

  • mikulasm

    Member
    31. januára 2007 at 16:11

    Tak sadra, kostni glej a moridlo, ci pigment je stara klasika. No odporucam miesto sadry pouzit plavenu kriedu.
    Zarobeny tmel so sadrou vam moze zatvrdnut, ak ho nepremiesate v spravny cas, ked zacina tuhnut sadra.
    A co sa tyka kanagonu, tak ten je odstanitelny pomocou acetonu.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť