• sasha

    Member
    16. januára 2014 at 14:07

    Je to hlavička fajky. Pipasár, teda trúbeľa, ktorej koniec sa vkladal pri fajčení do úst, bola samostatná časť. Osobne mi pripomína preslávené štavnické fajky – štiavničky, ktorých výroba skončila až v roku 1959. Pokiaľ sa nemýlim, možno by v Banskej Štiavnici niekto vedel identifikovať aj výrobcu podľa značenia. Mohla by byť aj z 19. storočia, pretože tvar jednotlivých typov fajok sa nemenil počas veľmi dlhej doby. Veľmi pekný kúsok.

    video

    Odporúčam:
    S. Sprušanský: Výroba banskoštiavnických hlinených fajok. Zborník Slovenského národného múzea 62, Etnografia 9. Bratislava 1968, 217-238.

  • leguan

    Member
    16. januára 2014 at 19:23

    Dík :)

  • benjo

    Member
    21. januára 2014 at 21:02

    leguan – skusal si niekoho kontaktovat? mas nejake info?

     

    ja som pisal ako minule do pipe klubu NR ( kontakt je spomenuty uz v teme identifikacia keramiky ) a mam takuto odpoved:

    S najväčšou pravdepodobnosťou ide o maďarského výrobcu Józsefa Tocha z Pápi. Tie iniciály v okruhlej značke by mohli byt JT. Osobne mám spodnú časť jeho fajky, ktorá ma rovnaký tvar s rozdielom, že prstienok na krčku je len jednosmerne šráfovaný, oproti vašej fajke, na ktorej je šráfovanie krížné a je na nej kolok výrobcu v dvoch riadkoch

    JOS.TOCH

    PÁPA

    József Toch spolu s Henrichom Schlesingerom bo významní maďarský výrobcovia fajok v Pápe, v polovici 19. storočia.”

     

    je to len tip. ktovie ci je to JT.

     

    http://www.muzeumbs.sk/wp-content/uploads/2013/02/fajky.jpg tu vidno ze tie stiavnicky mali prave ten spodok casto prave v tvare musle,ale o tom uz bola rec ze tie formy na hlinene fajky sa kradli a popularna stiavnicka sa kopirovala kade tade aj mimo svk

  • leguan

    Member
    22. januára 2014 at 19:19

     viac nezisťoval,  to my stačí možno časom ten znak rozlúštim dík :) 

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť