aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Trenčiansky hrad (hrad Trenčín)
Tagged: cat_hrady
-
Trenčiansky hrad (hrad Trenčín)
Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:29Hrad vznikol na mieste staršieho opevneného hradiska. Už v 11. storočí patril medzi kráľovské strážne hrady. Z jednotlivých budov hradu sa pomerne dobre zachovala tzv. Matúšova veža, situovaná na najvyššie položenom mieste horného hradu, ako aj Barborin palác a stavby druhého a tretieho predhradia s opevňovacím systémom. Na mnohých miestach sa našli cenné detaily profilovaných kamenárskych prác, ako aj fragmenty nástenných malieb v rytierskej sále. O renesančných prestavbách Zápoľskovcov a Illésázyovcov svedčia početné kamenné erby a nápisové dosky z rokov 1540, 1600 a 1609. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1577Hrad vznikol na mieste staršieho opevneného hradiska. Už v 11. storočí patril medzi kráľovské strážne hrady. Z jednotlivých budov hradu sa pomerne dobre zachovala tzv. Matúšova veža, situovaná na najvyššie položenom mieste horného hradu, ako aj Barborin palác a stavby druhého a tretieho predhradia s opevňovacím systémom.
Na mnohých miestach sa našli cenné detaily profilovaných kamenárskych prác, ako aj fragmenty nástenných malieb v rytierskej sále. O renesančných prestavbách Zápoľskovcov a Illésázyovcov svedčia početné kamenné erby a nápisové dosky z rokov 1540, 1600 a 1609.http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1577
harp odpovedal 10 years, 4 months ago 15 Členovia · 56 odpovede/odpovedí -
56 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member16. apríla 2006 at 5:21Vážení priatelia hradu Trenčín, Pri zabezpečovaní krstu našej novej odbornej knihy “Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine” ktorý sa uskutoční 26.mája 2006 v Barborinom paláci, som navštívil hrad Trenčín aj s kolegom Radom s MT. Pokiaľ sa naozaj chcete zaoberať hradmi do budúcna ako “laici” a nie “hradári” nikdy Vám nebude umožnený prístup a fotenie nepristupných miest akéhokoľvek hradu na Slovensku, ktorý je uzavretý a sprístupnený len cez vstupné. Príkladom a možnosťou jedinečnou bude práve krst novej knihy, pretože účastníkom tejto akcie sa otvoria aj neprístupné miesta hradu Trenčín – ako je napríklad lapidárium pod Barborinom paláci atd. Tých ľudí ktorých zaujíma vidieť viac na Trenčíne ako ukazujú sprievodcovia majú touto akciou možnosť zaradiť sa do kategórie “hradár ” a tým pádom využiť možnosti tohto privilégia. Z mojích informácií viem, že sa na túto akciu sa chystajú ľudia z celého Slovenska – aj z ďalekého východu. Nebojím sa charakterizovať túto akciu ako najväčšie stretnutie hradného charakteru. Okrek krstu, možnosti vydieť model zrekonštruovaného hradu Lietava a špecialnej prehliadky hradu Trenčín tam bude výstava panelov, ktoré budú mapovať činnosť nielen na hrade Lietava, ale prejavili záujem prezentovať sa na tejto akcii aj kolegovia z iných hradov: Oponice, Uhrovec, Sklabiňa,Lednica a svoju činnosť tu budú prezentovať aj záchranári z kláštora Katarínka. Ako bunus akcie bude výstava panelov, ktoré mapujú priebeh a pracovnú činnosť v rámci projektu Culture 2000 s názvom „Poznajme a zachráňme európske hrady“, ktorý bol podporený finančným príspevkom z EU. Združenie na záchranu Lietavského hradu ako slovenský partner projektu, Vám výstavou priblíži, ukážku medzinárodnej spolupráce z českým hradom Cimburk u Koričan, z poľským zámkom Chudow a z pamiatkovým úradom mesta Catánia na ostrove Sicília, ktorý spravujú okruh hradov na úbočí sopky Etna. No dá sa na základe týchto informácií tejto akcii odolať a neprísť ??? Hmm, no ja si to určite nenechám újsť. S pozdravom chobi
-
Anonymous
Member30. apríla 2006 at 1:05Hlasujte za Trenčianský hrad na http://www.topcastles.com a tím, že mu dáte za desať ho posuniete na prvé priečky svetových hradov. :lol:
-
POZOR POZOR TERMÍN SA BLÍŽI !!!
Zrúcaniny hradov, kostolov kaplniek a iných historických stavieb, dodávajú slovenskej krajine nezameniteľný charakter a zvýrazňujú krásu našej krajiny. Keďže však životnosť týchto objektov nie je neobmedzená, musíme ich chrániť.
V súčastnej dobe sa z radov investorov, občianskych združení aj obcí, dvíha vlna záujmu o ochranu zrúcanín historických stavieb. Aby sme pomohli snahám o citlivú záchranu týchto pamiatok, vznikol projekt „Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine“. Hlavným výstupom projektu je kniha, ktorá ukazuje súčasný smer starostlivosti o zrúcaniny tak, aby nedochádzalo k poškodeniu hodnôt charakterizujúcich torzálne historické stavby.
Podpora zo strany ministerstva kultúry SR a ústretovosti odborníkov, ktorí publikáciu vytvorili, nám umožňuje predložiť prácu, ktorá síce nie je šlabikárom opravy zrúcanín, ale na druhej strane ponúka ucelený pohľad na metodické, technologické a estetické princípy problematiky.
Prezentácia tohto dlho očakávaného diela sa uskutoční 5. mája 2006 o 15. hodine v Barborinom paláci Trenčianskeho hradu. Súčasťou akcie bude výstava panelov, ktoré mapujú priebeh a činnosť v rámci projektu Culture 2000 s názvom „Poznajme a zachráňme európske hrady“, ktorý bol podporený finančným príspevkom z EU. Združenie na záchranu Lietavského hradu ako slovenský partner projektu, Vám výstavou priblíži ukážku medzinárodnej spolupráce združení zachraňujúcich moravský hrad Cimburk, poľský zámok Chudow a prácu pamiatkového úradu v talianskej Catánii na ostrove Sicília ktorý spravuje okuh hradov na úbočí sopky Etna.
Tešíme sa na Vašu účasť.
Za realizačný tým projektu „Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine“
Aleš Hoferek (autor projektu)
Ľubomír Chobot (výkonný riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu) -
Vážení priatelia hradného sveta
Dovoľte aby som vás v mene Združenia na záchranu Lietavského hradu a v mene kolektívu autorov odbornej knihy “Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine” pozval na prezentáciu tohoto nového knižného diela, ktoré sa uskutoční v Barborinom paláci 26.mája 2006 na Trenčianskom hrade.Program dňa krstu je nasledovný:
od 09.30 – príchod organizátorov na hrad a príprava prezentácie.
od 12.00 – špeciálna prehliadka hradu Trenčín.
od 14.00 – očakávanie a privítanie hostí.
od 15.00 – prezentácia knihy a príhovor špeciálnych hostí.
od 16.00 – diskusia na tému hrady.
od 18.00 – pomalé postupné opustenie hradu.Na záver dôležitá informácia : Pri vstupe do hradu sa pri pokladni sa
preukážte pozvánkou, ( súbor priložený vo formáte PDF )
ktorú si vytlačte na počítači a bude Vám zdarma umožnený vstup do hradu.S pozdravom
Ľubomír Chobot – výkonný riaditeľ
Združenia na záchranu Lietavského hradu
viac o nás na http://www.hradlietava.sk
alebo na tel. 0905515330 -
Bolesť zo stavu hradu po socialistickej rekonštrukcií.
klikni na túto adresu :
-
Primátor Trenčína Branislav Celler ostal v šoku po tom, čo sa dozvedel, že Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) pravdepodobne nezíska desiatky miliónov korún z tzv. nórskych fondov na obnovu južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA. Hrad je najvýznamnejšou pamiatkou historického Trenčína a asi najväčším lákadlom pre turistov, no nepatrí mestu, ale od roku 2002 samosprávnemu kraju. Bez obnovy opevnenia je tiež otázne, či má mesto postaviť plánovaný zubačkový výťah na hrad. Ten má vyústiť v čerešňovom sade v lesoparku Brezina vedľa hradu. Neúspešný projekt počíta práve so sprístupnením pamiatky cez južné opevnenie od lesoparku Brezina. Výťah, ktorého výstavba by si vyžiadala cez 70 miliónov korún, by tak ľudí vyvážal akurát do lesa. Celler navrhol spoluprácu pri získavaní “klasických” európskych fondov na obnovu pamiatky, pretože výťah chce mesto financovať práve z prostriedkov, ktoré Slovensko získa v rokoch 2007 až 2013.
Samosprávny kraj vypracoval projekt v hodnote 1,9 milióna eur a podal si žiadosť o tzv. nórske fondy. Nórsko totiž ako nečlen európskej únie musí za prístup na trh únie platiť značné finančné prostriedky, ktorých časť putuje aj na Slovensko. Úrad vlády SR však neodporučil projekt postúpiť ďalej nórskej strane. Pre SITA to ešte 13. decembra uviedol predseda TNSK Pavol Sedláček. Podľa jeho slov sa voči rozhodnutiu Hodnotiacej komisie na posudzovanie projektov financovaných zo zdrojov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) odvolajú, pretože nórska strana prisľúbila podporu projektu. Podľa Sedláčka však tým, že komisia pod sekciou úradu vlády, ktorú má na starosti podpredseda Dušan Čaplovič, tento projekt neodporučila, nórska strana o ňom nemôže rozhodovať. O konečnom pridelení prostriedkov rozhodne Výbor pre finančný mechanizmus EHP.
Komisia sa mala v sekcii kultúrne dedičstvo zaoberať 40 žiadosťami, z nich vybrala päť na posúdenie. Podľa informácií agentúry SITA Úrad vlády SR odporučil projekty: Slovenská digitálna knižnica – detašované pracovisko SNK, Vrútky, Rekonštrukcia vily Alica v Starom Smokovci, Prezentačné centrum kultúrneho dedičstva GEMER – MALOHONT, Generálne opravy šindľových krytín na objektoch ľudovej architektúry v Múzeu slovenskej dediny a Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, Sobášneho paláca v Bytči v horizonte rokov 2007 – 2009. Trenčiansky hrad skončil na 14.“Komunikovali sme s nórskou stranou, ktorú sme požiadali o podporu. Mám sa stretnúť aj s pánom Čaplovičom. Nórska strana má totiž o náš projekt eminentný záujem a pokúsime sa ešte odvolať, aby bol posunutý na posúdenie,” uviedol Sedláček. TNSK podľa jeho slov každoročne vyčleňuje niekoľko miliónov, tie však stačia iba na najnutnejšie opravy. “Treba zlikvidovať modernizačný dlh, radšej naraz zrekonštruovať, ako len lepiť,” povedal.
“Obnova južného opevnenia je prvou etapou celkovej revitalizácie hradu, ktorá je odhadnutá na 800 miliónov korún. V budúcoročnom rozpočte samospráva vyčlenila 6,5 milióna korún na sanáciu hradných múrov a päť miliónov na opravu poškodenej hospodárskej budovy na hornom hrade. TNSK môže projekt podať opäť, a to do marca 2007.
-
Krátke video o tom, ako sa čistila studňa na hrade v 70tom roku 20.storocia.
http://ceknito.sk/video/2127 -
Akože?
“Obnova južného opevnenia je prvou etapou celkovej revitalizácie hradu, ktorá je odhadnutá na 800 miliónov korún.
Chce to ešte nejaký ďalší komentár?
Odkiaľ majú výšku sumy 800 miliónov, chcú tam robiť vykurovanie chodníkov a stavať bizniscentrá alebo?
A výťah za 70 miliónov, tak o tom škoda vôbec do klávesnice rozhorčene ďobať, to fakt nevie Trenčín čo by so 70 miliónmi pre hrad iné urobil? -
No asi nevedia Benignus, tak im to treba povedať… :lol: Vy ste to ešte priatelia nepochopili. Len to nehajte tak, sú isté veci, ktoré sú mimo vnímania normálneho človeka obdareného sedláckym umom. Proste…nech bude vysvetlenie snaženia mesta akékoľvek (ak nejaké vôbec bude… :roll: ), tak ho asi nikto z nás chápať nebude. Alebo očakávate, že dakto z predstaviteľov mesta fakt prizná farbu a povie, čo je NAOZAJ za týmito “investíciami?” Ako tak sledujem, máloktoré mesto a o obciach už ani nehovoriac, majú plán rozvoja aspoň na 20 rokov dopredu. A štát to takýmito dotáciami, alebo ich podporami potichu toleruje. Však volení sú predstavitelia len na 4 roky, nie na 20….Kto si o 5-10 rokov spomenie na takéto plytvanie?? A na “novú” podobu si zvykneme, a všetko bude zase super. Tak len klídeček, pekne si zahasme pár vreciek vápenka na hrade, či kláštorisku a pracujme ako najlepšie vieme. Hawk
-
Trenčiansky hrad: Turistov lákajú nočné prehliadky
03.01.2008 07:00
TRENČÍN – Ľudia sa radi vracajú na Trenčiansky hrad. Vlani ho navštívilo 86-tisíc návštevníkov, čo je o 16-tisíc viac ako rok predtým. Ešte v roku 2002 padol na hrade rekord, keď sa naň prišlo pozrieť až 100-tisíc ľudí. O rok neskôr, po páde hradného opevnenia, návštevnosť klesla takmer o polovicu.Celý článok na adrese zdroja :
http://www.bleskovky.sk/cl/5/193728/Trenciansky-hrad-Turistov-lakaju-nocne-prehliadky?hl=hrady -
15. mája 2008 – Trenčianskemu samosprávnemu kraju (TNSK) sa doposiaľ nepodarilo získať väčšie nenávratné finančné prostriedky na opravu Trenčianskeho hradu, dominantu stredného Považia, preto rekonštruuje postupne z vlastných zdrojov. Tento rok kraj vyčlenil tri milióny korún na dokončenie základných opráv na hospodárskej budove na hornom hrade, ďalší milión stála oprava prístupovej rampy, nevyhnutné sú podľa samosprávy tento rok aj architektonické a ďalšie výskumy. Vlani TNSK vyčlenil na opravy 12,5 milióna korún, z čoho väčšia časť putovala na sanáciu hradieb.
TNSK mal veľký projekt na rekonštrukciu hradu, až za 800 miliónov korún, ktorú chcel financovať pomocou tzv. nórskych fondov (Nórsko ako nečlen európskej únie musí za prístup na trh únie platiť značné finančné prostriedky, ktorých časť putuje aj na Slovensko). Tento projekt zamietli pamiatkari, TNSK sa o prostriedky uchádzal aspoň s projektom obnovy južného opevnenia hradu a Mlynskej veže za vyše 70 miliónov, no Úrad vlády SR odporučil iné projekty.
Mesto Trenčín pritom plánuje žiadať o eurofondy na výstavbu zubačkového výťahu, ktorý má vyústiť v čerešňovom sade v lesoparku Brezina vedľa hradu. Neúspešný projekt počíta práve so sprístupnením hradu cez južné opevnenie od lesoparku Brezina. Výťah, ktorého výstavba by stála viac ako 70 miliónov korún, by tak bez prístupu na hrad ľudí vyvážal akurát do lesa.
“Z nórskych zdrojov sa nám nepodarilo získať žiadne financie, čakáme však na vhodné aktuálne výzvy na podanie žiadosti pre podporu zo zdrojov Európskej únie a budeme samozrejme radi, ak uspejeme. Využívame všetky možnosti na získanie akejkoľvek finančnej pomoci, sledujeme skutočne každú možnosť získania finančných prostriedkov zo všetkých grantov,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.
TNSK má v pláne postupne dobudovať infraštruktúru a jednotlivé objekty hradu. V budúcnosti by sa mohla pokladňa presťahovať k práve opravovanej hospodárskej budove. Na dolný hrad, kde je známa do skaly vytesaná Studňa lásky, by bol vstup zadarmo. TNSK zároveň musí počítať so vznikom havarijnej situácie. “Tú musíme vzhľadom na bezpečnosť ľudí okamžite riešiť,” zdôraznila Henčelová. Hrad sa totiž týči priamo nad stredom mesta.
-
Na hrade budú nočné prehliadky s Rimanmi
Na Trenčianskom hrade sa od soboty začínajú tradičné Nočné prehliadky. Skupina historického šermu Wagus pripravila nový scenár, ktorý návštevníkov dostane do dávnej minulosti, kedy hrad vlastne ešte nestál. “Tento rok sa dostaneme do obdobia, keď pod hradnou skalou vybudovali svoj tábor Rimania, ktorí vytesali do hradného brala povestný nápis (179 n. l. – pozn. red.). Počas prehliadky budú návštevníci svedkami dobýjania pevnosti severných kmeňov. Chýbať nebudú ani staré božstvá a čarodejnice s nadprirodzenými schopnosťami,” uviedol pre agentúru SITA Ladislav Sekerka zo skupiny Wagus. Návštevníci budú mať počas nočnej prehliadky možnosť prezrieť si podzemné priestory na hrade a vystúpiť na hradnú vežu, odkiaľ budú mať výhľad na nočný Trenčín.
História organizovania nočných prehliadok Trenčianskeho hradu pre verejnosť siaha až do roku 1989, organizátori každoročne menia scenár aj preto, že značná časť divákov sú tradiční návštevníci. Vlani sa napríklad vrátili do dôb inkvizície. Predstavenia sa budú konať okrem soboty ešte 7., 21. a 28. júna, 11. a 19. júla, 16. a 23. augusta a 6. septembra, v časoch o 20:30, 21:30 a 22:30.
Log in to reply.