aktivita diskusia Pamiatky Trenčín

Tagged: 

  • Trenčín

    Posted by palo on 5. júna 2008 at 15:53

    Rekonštrukcia kultúrno-informačného centra sa odďaľuje 3. júna 2008, SITA – Mesto Trenčín dlhodobo pripravuje výstavbu nového kultúrno-informačného centra (KIC) v priestoroch budovy na Mierovom námestí. Vypovedalo preto nájom aj lekárni, ktorá v týchto priestoroch podľa Trenčianskych novín sídlila takmer 45 rokov. Letná sezóna sa začína, no centrum sa stále nerekonštruuje, výklady sú polepené plagátmi. “Našou snahou je vybudovať skutočne reprezentatívne centrum na úrovni miest porovnateľnej veľkosti v zahraničí. Ako jedno z mála miest máme šancu pre tento projekt využiť vlastné priestory,” predostrela plány mesta Renáta Kaščáková z Útvaru marketingu MsÚ v Trenčíne. Ako ďalej uviedla, mesto plánuje centrum opraviť z eurofondov, má už pripravený projekt aj stavebné povolenie. “Schéma na grantové kolo pre túto oblasť (turistický ruch) však zatiaľ nebola otvorená a časové horizonty sa tým odsúvajú. Preto počítame aj s alternatívou predloženia projektu do rozpočtu mesta pre budúci rok,” vysvetlila Kaščáková. Do opravy priestorov bude návštevníkom mesta slúžiť kultúrno-informačné centrum v priestoroch mestského úradu zo strany od Štúrovho námestia. Nové centrum má byť omnoho bohatšie na služby. “Keďže priestorové možnosti sú pomerne veľkorysé, k dispozícii je prízemie a prvé podlažie budovy, okrem klasického informačného servisu pre občanov a turistov sa počíta aj s možnosťou multifunkčného využitia časti priestorov pre expozície, prednáškové či zážitkové podujatia pre turistické skupiny a podobne,” dodala Kaščáková. Na letnú sezónu a do rekonštrukcie plagáty nahradia informačné nosiče o kultúrnom dianí v meste, vrátane premietania videozáznamov z podujatí, ktoré sa v Trenčíne konajú.Rekonštrukcia kultúrno-informačného centra sa odďaľuje

    3. júna 2008, SITA – Mesto Trenčín dlhodobo pripravuje výstavbu nového kultúrno-informačného centra (KIC) v priestoroch budovy na Mierovom námestí. Vypovedalo preto nájom aj lekárni, ktorá v týchto priestoroch podľa Trenčianskych novín sídlila takmer 45 rokov. Letná sezóna sa začína, no centrum sa stále nerekonštruuje, výklady sú polepené plagátmi.

    “Našou snahou je vybudovať skutočne reprezentatívne centrum na úrovni miest porovnateľnej veľkosti v zahraničí. Ako jedno z mála miest máme šancu pre tento projekt využiť vlastné priestory,” predostrela plány mesta Renáta Kaščáková z Útvaru marketingu MsÚ v Trenčíne. Ako ďalej uviedla, mesto plánuje centrum opraviť z eurofondov, má už pripravený projekt aj stavebné povolenie. “Schéma na grantové kolo pre túto oblasť (turistický ruch) však zatiaľ nebola otvorená a časové horizonty sa tým odsúvajú. Preto počítame aj s alternatívou predloženia projektu do rozpočtu mesta pre budúci rok,” vysvetlila Kaščáková.

    Do opravy priestorov bude návštevníkom mesta slúžiť kultúrno-informačné centrum v priestoroch mestského úradu zo strany od Štúrovho námestia. Nové centrum má byť omnoho bohatšie na služby. “Keďže priestorové možnosti sú pomerne veľkorysé, k dispozícii je prízemie a prvé podlažie budovy, okrem klasického informačného servisu pre občanov a turistov sa počíta aj s možnosťou multifunkčného využitia časti priestorov pre expozície, prednáškové či zážitkové podujatia pre turistické skupiny a podobne,” dodala Kaščáková.

    Na letnú sezónu a do rekonštrukcie plagáty nahradia informačné nosiče o kultúrnom dianí v meste, vrátane premietania videozáznamov z podujatí, ktoré sa v Trenčíne konajú.

    harp odpovedal 12 years, 4 months ago 7 Členovia · 40 odpovede/odpovedí
  • 40 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    7. júla 2008 at 14:45

    Na kraji Trenčína začali budovať nákupné centrum

    25. júna 2008 (SITA) – Najväčšie nákupné centrum v kraji dnes oficiálne začali stavať na okraji Trenčína. Centrum Laugaricio bude mať po konečnej dostavbe celkovú predajnú plochu 67-tisíc metrov štvorcových, kde nájde prácu 1 200 ľudí. Celkové náklady na výstavbu dosiahnu 2,8 miliardy korún. V marci budúceho roka by mali otvoriť hlavnú stavbu centra – nákupnú pasáž s prenajímateľnou plochou 26-tisíc metrov štvorcových, v druhej fáze výstavby centra ju plánujú rozšíriť o ďalších 15-tisíc metrov štvorcových. Súčasťou centra budú aj menšie budovy či parkovacie plochy pre 1 700 áut. Vo vstupnej hale nákupného móla by sa mala nachádzať do zeme zakomponovaná malá časť pohrebiska z doby bronzovej, ktoré sa pod centrom našlo.

    Výstavbu nákupného centra Laugaricio realizuje Investorská spoločnosť Trenčín Retail Park, a.s., za ktorou stojí realitný fond Czech and Slovak Property Fund B.V. (CSPF). Ako uviedol vedúci projektu Tomáš Kadeřábek, investor si Trenčín vybral pre dobrú dostupnosť, ako aj preto, že v spádovej oblasti do 30 minút žije štvrť milióna ľudí. Prenájom obchodných priestorov má na starosti najväčšia realitná poradenská firma na svete – Cushman & Wakefield a spoločnosť YSP – Your Shopping Partner. V súčasnosti je už prenajatých 65 % priestorov, v centre bude dominovať móda. Financovanie projektu Laugaricio zabezpečuje konzorcium bánk Všeobecná úverová banka a Československá obchodná banka pod vedením Všeobecnej úverovej banky.

  • palo

    Member
    13. januára 2009 at 15:16

    Historické Farské schody budú pred vandalmi chrániť kamery

    18. septembra 2008 (SITA) – Mesto Trenčín vymaľovalo historické Farské schody, ktoré návštevníkov vedú na Trenčiansky hrad. Kryté schody z roku 1568 sa stávajú častým terčom vandalov. Aj napriek tomu, že ich na noc mestská polícia zatvára, steny bývajú pomaľované väčšinou pubertálnymi vyznaniami, na drevených schodoch ostávajú odpadky. “Po každom víkende je podoba hlavnej cesty na hrad nedôstojná. Mesto Trenčín tak pripravuje kamerový systém, vďaka ktorému bude na schody dohliadať Mestská polícia,” povedala Jana Marková z kancelárie trenčianskeho primátora.

    “Boli by sme radi, ak by zostali Farské schody po ich vymaľovaní celoročne v tom stave, akom sú dnes. Všetko však závisí aj od občanov a ich pozornosti a správania sa. My pristúpime k ďalšiemu kroku, ktorým je kamerový systém, ktorý by nám pomohol monitorovať dianie a preventívne pôsobiť na ľudí, ktorí si túto pamiatku dostatočne nevážia ,” dodáva primátor Branislav Celler.

    Renesančné Farské schody postavili ako obrannú komunikáciu, po ktorej nastupovali členovia mestských remeselníckych cechov k obrane mestských hradieb v úseku od Karnera sv. Michala po hrad. Súčasne slúžili ako prístupová cesta k mestskej zbrojnici, postavenej v roku 1565 vedľa karnera. Schody boli poškodené pri požiaroch Trenčína v roku 1708, 1790 a 1886. Spájajú stred mesta s areálom Farského kostola, novým Mariánskym námestím, hradom a aj lesoparkom Brezina.

  • uskalienka

    Member
    18. júna 2009 at 15:01

    Pamiatkari neustúpili, obchodná galéria na pešej zóne nebude
    Zvyšky predsunutého mestského opevnenia asi ostanú definitívne pod zemou

    TRENČÍN 17. júna (SITA) – Investor projektu podzemných garáží a obchodnej galérie na priestranstve pred bývalým Domom armády na pešej zóne v Trenčíne odstúpil od svojho zámeru. Pri výkopových prácach vlani na jeseň pred budovou archeológovia našli vzácny nález hradby, pamiatkari práce zastavili a tak na mieste dodnes straší veľká oplotená jama. Dokedy, nie je zatiaľ známe.
    Na priestranstve pred Domom armády mali vzniknúť podzemné garáže a nad nimi dvojpodlažná presklená budova s názvom Extrovertum. „Naša spoločnosť oznámila mestu Trenčín, že v projekte Extrovertum nebude ďalej pokračovať, pretože ho nemôže realizovať podľa platného stavebného povolenia,“ povedala PR manažérka bratislavskej spoločnosti Tatra Real Simona Hotová. Pozemky patria mestu, do rúk investora mali na základe zmluvy prejsť až po dostavbe garáží.
    Trenčianska samospráva tvrdí, že už má náhradné riešenie. „Máme ďalších dvoch záujemcov o spoluprácu vo forme PPP partnerstva. Na mieste by vznikli štvorposchodové verejné podzemné garáže a upustíme od zástavby povrchu, kde by vzniklo námestíčko so zeleňou a lavičkami,“ uviedla Jana Marková z kancelárie trenčianskeho primátora. K termínom výstavby sa zatiaľ nevedela vyjadriť. „Musíme aktualizovať celý projekt,“ dodala.

    Problém vznikol po tom, čo archeológovia pred Domom armády v hĺbke asi dva metre objavili zvyšky vonkajšej línie opevnenia mesta. Ide pravdepodobne o predsunutú časť mestského opevnenia, ktorá bola vybudovaná niekedy v priebehu 17. storočia. Podľa pamiatkarov ide o slovenskú raritu a nariadili nález zachovať na mieste. S tým investor nesúhlasil, pretože by zámer v projektovanej podobe nedokázal postaviť.
    Tatra Real žiadal nález vytiahnuť na povrch a tam ho prezentovať. S týmto návrhom súhlasilo aj mesto. Pamiatkari neustúpili a ministerstvo kultúry medzitým nález vyhlásilo za Národnú kultúrnu pamiatku. Samospráva sa voči tomu odvolala. Rezort kultúry o odvolaní zatiaľ nerozhodol.

    Zvyšky opevnenia sú momentálne zasypané, zemina ich chráni pred poveternostnými podmienkami. Je pravdepodobné, že opevnenie napokon ostane zasypané definitívne. V tom prípade mesto uvažuje, že na novom námestíčku v dlažbe vytvoria náznak, kadiaľ hradba smerovala a pridajú panel s informáciami o pamiatke. Rovnako samospráva vyriešila nález zvyškov barbakanu na Sládkovičovej ulici.

  • uskalienka

    Member
    19. júna 2009 at 16:11

    Obyvatelia kraja si môžu vybrať sedem divov

    TRENČÍN 19. júna (SITA) – Obyvatelia Trenčianskeho kraja môžu od pondelka hlasovať o siedmich divoch sveta regiónu, vybrať si môžu z 21 nominácií. Súťaž vyhlásil Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK), ktorý od apríla kandidátov propagoval v regionálnych novinách. Medzi nomináciami nechýba Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, Mohyla Milana Rastislava Štefánika, ale aj folklórny festival v Myjave. Všetky nominácie sú dielom ľudských rúk, prírodne pozoruhodnosti sa medzi nimi nenachádzajú.

    „Cieľom súťaže je oboznámiť verejnosť v duchu odkazu Vojtecha Zamarovského, s najzaujímavejšími dielami ľudských rúk a umu na území Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ uviedol Peter Toman z mediálneho oddelenia TNSK. Hlasovanie potrvá do 21. júla. „Platným hlasovacím lístkom je len originálny hlasovací lístok z regionálnych novín MY alebo hlasovací lístok odoslaný z webovej stránky TNSK,“ doplnil. Vyhlásenie siedmich divov Trenčianskeho samosprávneho kraja sa uskutoční počas XVI. Hradných slávností 1.augusta na Trenčianskom hrade.

    viac info…

    vysledok hlasovania…
    http://www.obnova.sk/clanok-2876.html

  • harp

    Member
    21. júna 2009 at 15:50

    Nominácie na 7 divov TSK

    1. Archeologické múzeum Púchovskej kultúry

    sídli v Župnom dome, ktorý je jednou z mála historických pamiatok zachovaných v Púchove

    2. Bojnický zámok

    prestavaný v roku 1889-1910 podľa projektu architekta Jozefa Huberta na spôsob francúzskych gotických hradov, s čiastočným ponechaním pôvodného stavu niekdajšieho stredovekého hradu

    3. Brodzany, kaštieľ s anglickým parkom

    renesančná kúria, neskôr s barokovými úpravami, s rozsiahlym parkom

    4. Hornonitriansky banský skanzen, Cigeľ

    v časti neuzatvoreného vyťaženého priestoru 2. úseku bývalej bane Cigeľ

    5. Hrad Beckov

    už v Anonymovej kronike sa spomína castrum Blundus…

    6. Hrad Čachtice

    pôvodná hraničná pevnosť spomínaná už v II. pol.13. storočia

    7. Kostol Panny Márie, Prievidza

    nachádzajúci sa na cintoríne, pôvodne neskororománsky, postavený okolo roku 1260

    8. Kúpeľný dom Hammam – Trenčianske Teplice

    postavený v štýle orientálnych stavieb je architektonickým skvostom kúpeľov

    9. Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika, Brezová pod Bradlom

    postavená z travertínu, patrí medzi skvosty memoriálnej architektúry

    10. Myjava – medzinárodný folklórny festival

    každoročný päťdňový medzinárodný folklórny festival a festival európskej tradičnej kultúry sa koná pod záštitou asociácie C.I.O.F.F.

    11. Pevnostný komplex s kostolom trinitárov v Ilave

    baroková stavba z roku 1718

    12. Rímsky nápis na skale Trenčianskeho hradu

    prvá písomná zmienka o osade Laugaricio vytesaná na hradnom brale v r. 179 n. l.

    13. Skalka nad Váhom – kláštor a pútnické miesto

    zrúcanina benediktínskeho kláštora na Starej Skalke zo začiatku 13. storočia

    14. Súbor funkcionalistickej a konštruktivistickej architektúry, Partizánske

    Baťove závody a Kostol Božského srdca Ježišovho

    15. Súbor románskej architektúry Trenčianskeho samosprávneho kraja

    Rotunda na Trenčianskom hrade, Kšinná – Kostol sv. Kozmu a Damiána, Sedmerovec-Pominovec – Kostol sv. Jána Krstiteľa, Veľký Klíž – Klížske Hradište a Kostol sv. Michala, Haluzice – kostol, Sádok – Kostol Panny Márie Kráľovnej anjelov

    16. Synagóga v Trenčíne

    patrí k najkrajším a najzaujímavejším dielam svojho druhu na Slovensku

    17. Trenčiansky hrad

    dominanta celého Považia, kráľovský strážny hrad z 11. storočia

    18. ZOO Bojnice

    najstaršia ZOO na Slovensku umiestnená v krásnom prostredí, bezprostredne susediaca s Bojnickým zámkom

    19. Považský hrad

    vznikol v 2. polovici 13. storočia na obranu krajiny a ako oporný bod pri brode cez Váh

    20. Krohova architektúra mesta Nová Dubnica

    veľkorysý architektonický prístup k riešeniu urbanistického celku nového sídliska

    21. Kostol svätého Mikuláša, Poruba

    je ukážkou stredovekého komplexu opevnenej sakrálnej stavby s cintorínom

    — Je zaujimave, ze na plagate je kostol v Sadku divom 2x. :)

  • uskalienka

    Member
    10. júla 2009 at 8:28

    Trenčania budú v sobotu rozhodovať o výstavbe Auparku

    TRENČÍN 8. júla (SITA) – Trenčanov čaká v sobotu prvé mestské referendum v novodobých dejinách mesta. Budú v ňom rozhodovať o výstavbe Auparku v centre mesta. Svoje stanovisko budú môcť vyjadriť od 7:00 do 20:00. Aby bolo referendum platné, musí sa ho zúčastniť nadpolovičná väčšina občanov mesta. Aj preto občianski aktivisti a niektorí mestskí opoziční poslanci kritizovali letný termín hlasovania, kedy podľa nich počas dovolenkového obdobia bude ťažšie dosiahnuť aspoň 50-percentnú účasť.

    Aupark má stáť medzi Ulicami Kniežaťa Pribinu a Palackého pri zjazde z cestného mosta v blízkosti historického jadra mesta. Momentálne je tam spleť ciest a malý parčík. Otázka v referende je koncipovaná tak, že občania budú odpovedať na to, či súhlasia s výstavbou Auparku na danom mieste.

    Politológ Grigorij Mesežnikov si preto myslí, že neplatné referendum tiež dáva červenú výstavbe centra. Podľa jeho slov tak ako pri referende o vstupe do Európskej únie to káže logika. „Pozitívny výsledok referenda, čiže súhlas s otázkou, je možný iba v prípade platnosti referenda a nadpolovičnej väčšine hlasov “za”. Vo všetkých iných prípadoch by išlo o neschválenie otázky a tým aj nemožnosti postupovať podľa návrhu, ktorý je v otázke obsiahnutý. Čiže nijaká stavba v takomto prípade sa nemôže začať.“

    Referendum bude stáť desať až jedenásťtisíc eur. Mesto už investorovi, HB Reavis, predalo pozemky pod plánovaným centrom, v priemere za približne 100 € za meter štvorcový. „Referendum je fakticky zbytočné bez ohľadu na jeho výsledok či platnosť, pretože Mesto Trenčín je zmluvne viazané podporovať výstavbu Auparku v danej lokalite,“ myslí si občiansky aktivista Norbert Brázda.

    Vedenie mesta je výstavbe centra naklonené. Od zámeru si sľubuje návrat ľudí z periférnych obchodných domov do centra mesta. Primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) sa rozhodol vyhlásiť referendum v čase, keď v mestskom zastupiteľstve opozičný Smer-SD v petícii zozbieral 8666 podpisov proti výstavbe Auparku.

  • uskalienka

    Member
    12. júla 2009 at 17:26

    Trenčania nevolili, teda Aupark chcú, hovorí investor

    TRENČÍN 12. júla (SITA) – Trenčanom Aupark v centre mesta nevadí a celá táto téma je len zbytočne spolitizovaná. Tvrdí to investor projektu, spoločnosť HB Reavis na základe mizivej účasti na sobotnom referende o Auparku. Obyvatelia mesta mali možnosť sa vyjadriť k otázke, či súhlasia s výstavbou Auparku medzi Ulicami Kniežaťa Pribinu a Palackého pri zjazde z cestného mosta v blízkosti historického jadra mesta. K volebným urnám prišlo len niečo cez desať percent voličov, drvivá väčšina bola proti. Avšak, aby bolo hlasovanie platné, musela by sa ho zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov.

    “Extrémne nízka voličská účasť len potvrdzuje naše predpoklady, podľa ktorých mlčiaca väčšina obyvateľov Trenčína nemá žiadny problém s plánovaným umiestnením Auparku a považuje túto tému za zbytočne spolitizovanú. Naopak, vítajú príchod najúspešnejšieho slovenského nákupného centra do svojho mesta,“ povedal hovorca HB Reavis Roman Karabelli. Pripomenul aj to, že referendum sa ohlásilo v čase, keď Smer-SD, ktorý je v mestskom zastupiteľstve v opozícii, vyzbieral v petícii proti Auparku 8 666 podpisov. No referenda sa zúčastnilo oveľa menej ľudí.

    Politológ Grigorij Mesežnikov ešte pred hlasovaním povedal, že neplatné referendum tiež dáva červenú výstavbe centra. Podľa neho presadiť zámer možno iba v prípade platnosti referenda a pri nadpolovičnom súhlase. Pri väčšinovom hlasovaní proti, alebo neplatnosti referenda z dôvodu nízkej účasti, by išlo o neschválenie otázky a nemalo by sa teda stavať. Vedenie mesta takúto interpretáciu považuje za špekuláciu a nie právny názor. Karabelli v dnešnej tlačovej správe tvrdí, že Trenčania svojou neúčasťou dali projektu zelenú.

  • asomtam

    Member
    12. júla 2009 at 20:33

  • uskalienka

    Member
    15. júla 2009 at 21:50

    Smer-SD žiada akceptovať aj neplatné referendum o Auparku

    TRENČÍN 15. júla (SITA) – Opozícia v mestskom zastupiteľstve sa aj napriek neplatnosti referenda o výstavbe Auparku v centre mesta dožaduje, aby vedenie mesta akceptovalo názor tých ľudí, ktorí v sobotu k urnám prišli. Na hlasovaní sa zúčastnilo desať percent voličov, z 4 920 občanov bolo za výstavbu len necelých 400 ľudí. Aby však bolo referendum platné, musela by sa na ňom zúčastniť aspoň polovica občanov. „Z tých ľudí, ktorí majú záujem o veci verejné, bolo 90 % proti. O názore ostatných sa môžeme domnievať. Mesto nedostalo odpoveď, čo s Auparkom,“ povedal na dnešnom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva nezávislý poslanec Robert Lifka. Najsilnejšia opozičná strana v zastupiteľstve, Smer-SD, navyše tvrdí, že propagácia referenda bola nedostatočná. Ľudia nedostali oznámenia o referende do schránok, boli o ňom informovaní len prostredníctvom mestského webu a mestských novín, ktoré sa zdarma rozosielajú do schránok. Trenčiansky primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) reagoval slovami, že oznámenia jednotlivým voličom sa do schránok posielajú len pri voľbách.

    Opoziční poslanci znovu kritizovali aj letný termín referenda. Podľa nich je počas dovoleniek ťažšie dosiahnuť potrebnú volebnú účasť. „Mesto si chcelo zlegalizovať doterajšie kroky, ktoré nie sú férové voči občanom. Referendum vyhlásilo s vedomím, že bude neplatné,“ vyhlásila krajská šéfka Smeru-SD Magda Košútová, ktorá vlani v decembri iniciovala petíciu proti stavbe Auparku. Podpísalo ju 8 666 ľudí. Poslanec Ján Kanaba (Smer-SD) sa Cellera pýtal, či náklady na referendum, ktoré dosiahli takmer 15-tisíc €, zaplatí zo svojho. Odpovede sa na zasadnutí nedočkal. Kanabov kolega Ladislav Pavlík dal návrh, aby vedenie mesta výsledky referenda napriek neplatnosti akceptovalo. Tento návrh v zastupiteľstve neprešiel.

    Celler oponoval, že celé referendum bolo v súlade so zákonom aj všeobecne záväzným nariadením, ktoré v súvislosti s referendom nedávno schválili. „Účasť dokazuje, že výstavba Auparku nie je otázka, ktorá by Trenčanov až tak škrela. Keby sa na ňom zúčastnilo 30 % voličov (taká bola účasť pri posledných komunálnych voľbách, pozn. red.), duch referenda by bol iný. A tvrdiť, že tí, čo neprišli, automaticky povedali Auparku nie, to je účelové vyjadrenie,“ reagoval Celler. Ten na základe právnej analýzy taktiež dementoval vyjadrenia, že neplatné referendum by dávalo červenú výstavbe.

    Aupark má stáť medzi Ulicami Kniežaťa Pribinu a Palackého pri zjazde z cestného mosta v blízkosti historického jadra mesta. Momentálne je tam spleť ciest a malý parčík. Občania v referende odpovedali na otázku, či súhlasia s výstavbou Auparku na danom mieste. Investorom projektu je HB Reavis, stavať chce začať už na budúci rok. Pred tým však musí vyriešiť dopravu pri zjazde z cestného mosta, má tam vzniknúť kruhový objazd. Primátor Celler Aupark obhajuje. Mesto si od neho sľubuje návrat ľudí z periférnych obchodných centier do mesta. Investor už má väčšinu potrebných pozemkov. Priemerná cena bola približne 100 € za meter

  • asomtam

    Member
    24. júla 2009 at 21:19

    Som presvedčený,že trenčanmi zvany “Braňo obálka” sa v nejakom médiu vyjadril v tomto zmysle….aj v prípade neplatnosti referenda ,ak sa nadpolocičná väčšina vyjadrí proti výstavbe budeme sa ňou riadiť a hladať iné riešenia….
    Už vtedy som si pomyslel,zasa bludy
    AK niekto máte zdroj kde zhruba toto povedal daj ho sem.

    Kto sa prejde v sobotu po centre mesta Trenčín vidí ,že v centre bolo v noci dosť mladých ludí,Všade okolo nočných podnikov samá tyčka,rozbité flaše.
    Kto šiel cez špičku dňa cez Trenčín autom zažije zácpy hodné aj Bratislavy.
    Kto prešiel obchody v Trenčíne pochopí ,že ďalšie nové sú holý nezmysel,aj existujúce živoria.
    Kto cestoval MHD v Trenčíne ,vie že sa ňou dostane niekam …ale v neuveritelných intervaloch,hlavne cez vikend,
    Myslíte,že výstavba Auparku niečo zlepší na živote trenčanov?

  • uskalienka

    Member
    28. júla 2009 at 8:34

    V meste sa začali historické slávnosti

    TRENČÍN 27. júla (SITA) – V poradí štvrtý ročník historických slávností sa dnes začal na historickom Mierovom námestí v Trenčíne. Počas celého týždňa sa môžu obyvatelia mesta ako aj návštevníci tešiť na rytierske súboje na kolbišti uprostred námestia, šermiarov, sokoliarov či skupinu brušných tancov. Slávnosti sa tešia veľkej pozornosti ľudí, vyvrcholia v piatok, keď sa oslavy presunú na Trenčiansky hrad, kde sa bude počas víkendu konať už 16. ročník hradných slávností. Ako uviedol organizátor podujatia Ladislav Sekerka z miestnej skupiny historického šermu Wagus, vrcholom podujatia bude vystúpenie gladiátorov z Prahy. Deti sa môžu tešiť aj na zvierací kútik a ďalšie atrakcie.

    Historické slávnosti sa po prvé roky niesli v duchu rímskej histórie mesta, organizátorov neskôr podľa Sekerku lákalo sa vrátiť do stredoveku. „Robiť rytierske súboje na koňoch na kolbišti priamo v strede mesta bolo u nás novinkou,“ dodal Sekerka. Historické slávnosti na námestí sú zdarma, za hradné sa platí. Vlani ich navštívili tisícky ľudí.

  • uskalienka

    Member
    2. októbra 2009 at 9:19

    Starogrécka bojová veslica je už doma
    Skupina historického šermu Bludní rytieri si dala antickú loď zhotoviť u moravského odborníka. Domov bude mať v Trenčíne, kde ju v sobotu pokrstia.

    TRENČÍN 29. septembra (SITA) – Starogrécka bojová veslica je už vo svojom domovskom prístave v Trenčíne. Unikátne plavidlo si dala zhotoviť skupina historického šermu Bludní rytieri. Loď vyrobili v moravskom Přerově, koncom júla ju odviezli na plavebné skúšky na Oravskú priehradu. Testy zvládla a v sobotu ju na Ostrove v Trenčíne čaká krst.

    Loď zhotovil Radim Zapletal, ktorý už vyrobil tridsiatku plavidiel, aj pre Hollywood. Váži tri tony, dlhá je 17 metrov, široká 3,2 metra, cena presiahla 33-tisíc €. Plachta má rozmer 40 metrov štvorcových, poháňať ju bude dvadsať veslárov. Blúdni rytieri sa vo svojich vystúpeniach zameriavajú na 15. storočie, teraz sa presunuli viac do histórie, do obdobia antiky. “Loď sme robili pre Trenčín, určite to bude nová atrakcia nielen pre mesto, ale pre celé Slovensko. Nemáme cieľ len voziť turistov, ale určitým spôsobom zviditeľňovať našu históriu,” povedal pre agentúru SITA člen skupiny Bludní rytieri Jaroslav Matejka.

    Keďže sa nezachovali žiadne dokumenty či listiny, pri stavbe lode vychádzali z rôznych rytín a malieb, aj z popisov historikov a vojenských stratégov. Vďaka Jantárovej ceste sa podľa Matejku lode z tejto doby na dnešnom území Slovenska nachádzali. “Takéto lode plávali po Dunaji, Váh ako prítok Dunaja bol vtedy rozliaty a plnil funkciu aj pre obchodníkov. No či sa mohli dostať s loďami až na územie Trenčína, nevieme,” dodal.

  • uskalienka

    Member
    24. novembra 2009 at 20:30

    Hviezda je kultúrnou pamiatkou, opraviť ju chcú z eurofondov
    Trenčín má novú funkcionalistickú pamiatku, bývalé kino Hviezda. Mesto ju chce zrekonštruovať pomocou eurofondov, predkladá projekt za 2,5 milióna eur.

    TRENČÍN 24. novembra (SITA) – Mestskí poslanci v Trenčíne na dnešnom mimoriadnom zasadnutí schválili doplnenie zásobníka projektov pre čerpanie z eurofondov o tri projekty. Prvým je komplexná rekonštrukcia budovy bývalého kina Hviezda, ktorá sa v týchto dňoch podľa primátora Branislava Cellera (SDKÚ-DS) stala národnou kultúrnou pamiatkou. Mesto predkladá projekt za zhruba 2,5 milióna €, za ktoré by sa mala funkcionalistická budova z konca 30. rokov pri zjazde z cestného mosta kompletne opraviť. Vo Hviezde sídlia a cvičia viaceré tanečné, divadelné a folklórne súbory aj Základná umelecká škola.

    Poslanci tiež schválili projekt Elektronizácia služieb krajského mesta Trenčín a Obnova potenciálu lesného hospodárstva v mestských lesoch Trenčín prostredníctvom rekonštrukcie protipožiarnej lesnej cesty v katastrálnom území Soblahov a Mníchova Lehota. Ak budú predložené projekty úspešné, mesto bude hradiť päť percent nákladov. Ako uviedol na zasadnutí Celler, termín na predkladanie projektov vyprší 27. novembra, a preto sa museli poslanci stretnúť mimoriadne, aby ich mohli odsúhlasiť.

  • uskalienka

    Member
    26. novembra 2009 at 23:10

    Mesto predalo dva domy na historickom námestí

    TRENČÍN 25. novembra (SITA) – Mestskí poslanci v Trenčíne odsúhlasili predaj dvoch domov na historickom Mierovom námestí. Urobili tak na utorkovom večernom mimoriadnom zastupiteľstve. Budovu na Mierovom námestí číslo 16 na základe verejnej súťaže získala spoločnosť Herbaria za 285 500 €, bola jediným záujemcom, minimálnu cenu stanovenú mestom prekročila o 22 500 €. Podnikateľ Vladislav Pavlikovský s manželkou zase v druhom tendri sumou 600 tisíc € predstihli dvoch ďalších súťažiacich a získali budovu na súpisnom čísle 22. Ďalší dvaja uchádzači boli ochotní dať 500 tisíc, resp. 240 660 €. Obaja noví vlastníci sa budú musieť vyrovnať so súčasnými nájomníkmi.

    Mierové námestie ako najstaršia časť Trenčína je Mestskou pamiatkovou rezerváciou. Oba domy sú v zozname kultúrnych pamiatok a preto samospráva oslovila ministerstvo kultúry, či nevyužije svoje predkupné právo. Rezort kultúry ho nevyužil a tak mestskí poslanci mohli predaj schváliť. Trenčín má podľa primátora Branislava Cellera (SDKÚ-DS) naplánovaný zisk z predaja budov okolo milióna eur a plány rozpočtu treba naplniť. “Sú to objekty, ktoré mesto nepotrebuje, len generuje náklady. Čo majú noví majitelia s objektmi v pláne, nebolo predmetom diskusií, bola to klasická súťaž, kde rozhoduje najvyššia suma,” povedal Celler.

    V budove, ktorú odkúpi Pavlikovský, sídli miestna regionálna televízia aj mestská galéria. Televízia má dlhodobú nájomnú zmluvu s mestom, jej práva a povinnosti preberá nový vlastník. Galéria sa však bude musieť v polovici budúceho roka vysťahovať. Celler uviedol, že Trenčania o galériu neprídu, momentálne rokujú s Ústredným zväzom Židovských náboženských obcí o jej presťahovaní do nevyužívanej synagógy, kde sa v minulosti výstavy konali. Podľa jeho slov to bude oveľa vhodnejší priestor. Mesto podľa Cellera diskutuje so židovskou obcou o potrebných prácach na synagóge. “Vlastník je pripravený do objektu investovať, my máme tiež svoje predstavy. V minulosti sme pomáhali pri oprave podobne významných pamiatok, ako je farský alebo evanjelický kostol. Rozsah pomoci bude potvrdený až pri schválení rozpočtu na budúci rok,” povedal Celler.

    Opozičnému poslancovi Jánovi Kanabovi (Smer-SD) sa nepáči, že mesto sa zbavuje svojho majetku, ani to, že by samospráva mala investovať do synagógy, ktorá jej nepatrí.

  • uskalienka

    Member
    30. januára 2010 at 23:42

    Nové nábrežie Trenčína vytvorí renovátor Hamburgu

    TRENČÍN 27. januára (SITA) – Centrum Trenčína čakajú v najbližších rokoch veľké zmeny. V rámci modernizácie železnice sa bude presúvať trať, ktorá povedie novým mostom. V strede mesta sa tak uvoľní osem hektárov pozemkov medzi zastavaným centrom a brehom rieky Váh, ktorá tečie stredom mesta. V zaplnenej sále bývalého kina Hviezda sa preto pod réžiou moderátora Štefana Hríba konala v stredu večer diskusia o budúcnosti nábrežia, kde v súčasnosti nadivoko rastie zeleň.

    Primátor Trenčína Branislav Celler (SDKÚ-DS) hovorí, že ide o územie veľké ako súčasné historické centrum a s územím je nutné niečo robiť. Projekt ako River Park v Bratislave je preňho neprijateľný, pretože je podľa jeho slov “hrozný”. Rozhodol sa, že záštitu nad riešením daného územia bude mať na starosti architekt Peter Gero, ktorý mal na starosti revitalizáciu problematických štvrtí nemeckého Hamburgu. Gero má územiu vštiepiť filozofiu a jej riešenie udržať v odbornej a nie politickej rovine.

    Proti veľkým zásahom však vystúpil Drahoš Stano z Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Žiada zachovať v čo najväčšej miere súčasný stav, len s miernymi úpravami. Hovorí, že medzi riekou a mestom treba ponechať zeleň. Upravené nábrežie, hoci aj s mestským parkom, už podľa neho nie je príroda. Spoluorganizátor diskusie Richard Ščepko zas primátorovi prízvukoval, aby sa uskutočnila diskusia ešte predtým, než bude neskoro.

    Mesto si ešte v roku 2004 dalo vypracovať štúdiu, ako by územie mohlo vyzerať. Viacerým prítomným divákom sa však vizualizácia novovybudovanej mestskej štvrte s upraveným nábrežím nepáčila. Úplne zavrhnutá bola štúdia z dielne ateliéru Vallo Sadovský, tvorcov Mestských zásahov. Vallo prítomných ubezpečil, že išlo len o vizualizáciu pre potenciálneho developera.

    Diskusia sa uberala hlavne smerom, či územie ponechať zelené alebo ho zastavať. Architekt Matúš Vallo povedal, že vytvoriť na území len zeleň je laická utópia. Miestny architekt Matúš Guga na to povedal, že nejde o zeleň, či zástavbu, ale skôr o definíciu územia, na čo má slúžiť. Podľa jeho slov je nezmysel, aby drvivú časť využitia plochy tvorili bytovky, ako to naznačuje mestský model. Územie by podľa neho malo mať skôr kultúrno-spoločenský charakter. Zároveň prízvukoval, že musí byť zachovaný pohľad na hrad a historické pamiatky v centre, takže budovy by mali mať nanajvýš dve až tri poschodia.

    Primátor Celler na to dodal, že nimi vypracovaná štúdia má len ukázať, čo je v danom území vôbec možné budovať a nejde o schválenú štúdiu, podľa ktorej sa bude stavať. Podľa jeho slov by mesto malo ísť cestou, keď sa najskôr stanovia regulatívy, výšky a zadefinujú funkcie a následne samospráva vyhlási medzinárodnú súťaž. Dodal, že preto je dôležité o území rokovať s veľkým predstihom ešte predtým, než bude revitalizácia územia aktuálna.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť