aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Trigeneracia pre vykurovanie (kogeneračná jednotka)

  • Trigeneracia pre vykurovanie (kogeneračná jednotka)

    Posted by harp on 14. februára 2010 at 10:51

    Na jednom z for som cital toto:

    V zásade ide o plynový motor o nominálnom tepelnom výkone cca 120% spotreby stavby, kde sa mechanická práca využíva na výrobu elektrickej energie (predaj do siete), spaliny sú primárny zdroj tepla (kondenzátor) využité na vykurovanie, chladiace okruhy motora sú regenerované spriahnutým tepelným čerpadlom a to všetko dodáva teplo vzduchovému rekuperátoru a zásobníku TÚV. Trošku komplikované a náročné na údržbu no v konečnom dôsledku kúrite takmer zdarma.
    Nevýhodou je že potrebujete záložný zdroj tepla a motor je zdroj hluku. (dobré pre kutilov :) )

    Mate s tym niekto skusenosti. Pripadne nepoznate ine informacne zdroje k tejto teme.

    janci odpovedal 13 years, 10 months ago 6 Členovia · 10 odpovede/odpovedí
  • 10 odpovede/odpovedí
  • janci

    Member
    14. februára 2010 at 14:42

    volá sa to ,, kogeneračná jednotka ,, – spalovací motor spojený s turbínou, ale počul som to vždy v spojitosti s väčšími aplikáciami , napr. závody bytové komplexy
    podstata je efektívnejšie využitie primárnej energie
    problém hluk, emisie a pri pravideľnej údržbe musíš mať buď 2 alebo náhradu
    ale nie je to zrovná lacné riešenie

  • janko

    Member
    14. februára 2010 at 18:19

    Jako cestou šetrenia sa asi nikdy nedáme takže prečo nie takéto technológie. ALe som skeptický ohladne rozšírenai nejakých užitočných vecí. Si zoberte takú primitívnu vec ako parná turbína čo tu fungovalo roky. To už mohlo byť v každom dome či obce. Mohly by spalovať biomasu čo je takmer všade, nikto nečistí obecné pozemky všetko je zarastené. Nezamestnanosť láme rekordy. Spálením odpadovej biomasy sa spraví para ktorá cez parný motor či turbínu vyrába elektriku. Ale načo by nám bola lacná elektrika lacné teplo. Načo zamestnávať ludí. Z lacných veciach sú neni poriadne dane, “štát resp. vládnuca banda so svojimy “štátnymi” firmami” viac zarobia na plyne a elektrike a netreba ani pohnuť prstom. Stačí že to k nám ide a už sa peniažky vyberajú. A nakoniec všetci sú spokojený netreba rubať drevo, prikladať, môžme si sedieť v teplúčku a … Prečo by sme teda maly šetriť veď to potom zaplatíme aj menej štátu a ked bude mať štát menej penazí pôjde menej do zdravotníctva, alebo na opravu ciest a pod.

    Micro gas turbine

    http://www.mtt-eu.com/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=41

    MTT recuperated micro gas turbine for micro CHP systems

    The MTT recuperated gas turbine design is based on low cost high-performance micro turbomachinery technology suitable for efficient gas turbine cycles in the 3 kW electrical power output range. With a recuperator, a large portion of the exhaust gas heat is recovered and electrical efficiency levels beyond 20% can be realized.

    MTT Micro CHP System in a building

    The current development program focuses on a heat demand driven micro CHP system to replace heating boilers for households and SME’s. During the development, large attention is given to cost price, reliability and low maintenance. The overall efficiency (accounting for the higher value of electric power) of the micro CHP system will be substantially higher than current condensing (HR) boilers. The pay back time of the system will depend on the users’ profile, but will normally be between 2 and 4 years. CO2 savings of up to 6 tonnes per year can be realized for each system installed.

    Fuels
    While natural gas is the initial fuel of choice for the domestic micro CHP application, liquid fuels such as heating oil or diesel are required for the CAP (truck parking heater/APU) application and for domestic micro CHP at locations without access to a natural gas distribution grid. A separate development program has been started for development of a clean combustor for liquid fuels that will comply with future emission requirements.

    Future developments
    Future designs will include micro turbines with improved component efficiencies of compressor, turbine and recuperator and also higher cycle pressure ratio, resulting in significantly higher electric efficiency levels. In addition, MTT develops the rotating combustor concept, in close co-operation with universities and knowledge institutes.

  • pistino

    Member
    14. februára 2010 at 20:14

    Kogeneracia je spojenie výroby elektrickej a tepelnej energie viacerimi spôsobmi. Buď ide o klasicky piestovy motor, parnu turbinu, stirlingov motor, organicky rankinov cyklus či mikroturbinu. Ako palivo môže slúžiť zemný plyn, propan butan, bioplyn, plyn vzniknutý pyrolýzov, banský plyn….ale aj rastilnný olejči iné pevné palivo, pry typoch z oddeleným spaľovaním.
    Čo sa týka trigenerácie ide o ziskavanie tepla, elektriny a chladu.

    http://kogenerace.tedom.cz/

    alebo domáci výrobca:

    český výrobca začina testovať aj malé jednotky vhodné pre rodinný dom. Problémom však zostáva čo s elektrikckou energiou.

    Na stranke intechenerga mate aj referencie.

  • janci

    Member
    14. februára 2010 at 20:47

    no narýchlo som nakukol na tú CZ stránku a že ,, mikrokogenerace do 50 KW ,,
    veď prečo si na RD nenamontovať ,, malú jadrovú elektrárničku ,, – pardón trocha irónie
    nie je všetko čo sa bliští,
    niektoré z hore uvedených technológií sú efektívne a aj ekonické iba v tých dimenziach ktoré sú teraz ( aj keď teoreticky musí platiť čo vo veľkom aj v malom , ale realita … )
    keby existovala technológia , ktorá je lacná a ,, dobrá ,, v takom zmysle že sa hodí do všetkých možných podmienok na svete tak už je dávno všade nasadená, ale ono to nie je až také jednoduché
    a napr. bol som v Dánsku kde mestečká ako u nás väčšie dediny mali moderné a úsporné plynové teplárne a centrálne rozvody tepla do RD a všetci ( teda skoro ) boli s tým spokojný a u nás sa od toho upúšťa
    v každom páde aj fandím moderným technológiam ale pravdupovediac nechcel by som mať doma strojovňu ako v raketopláne :-)

  • pistino

    Member
    15. februára 2010 at 12:18

    A vies o tom za taka jadrova elektaren je uz davno vyvinutá? Pôvodne ako zdroj energie na mimozemských základniach ( mesiac, mars)… No len sa tam dostat… Doma v garazi by som ju asi tiez nechcel zatial…
    U kogeneracie je to otazka ceny a využitelnosti napr. ako vies predat prípadne využiť el. energiu.
    Kukni aplikácie na tej slovenskej stránke.

  • robertm

    Member
    15. februára 2010 at 13:38

    Najlepší zdroj energie, tepla, jedla, vody… je pár hektárov pôdy bez chemikálií.

  • janci

    Member
    16. februára 2010 at 19:43

    no Pistino som skeptik, tých 70 – 80 db hluku v noci v radovej zástavbe…a čo s tými 46 KW odpadového tepla a už tôbož čo s tým v lete ?
    no možno napr. malá firma + RD alebo farma alebo plaváreň prosto niečo čo
    má permanentný dosť veľký odber energie

  • chviro

    Member
    31. decembra 2010 at 19:40

    takze JANCI asi si velmi dobre nekukol tu stranku pretoze mikrokogeneraciu TEDOM prezentuje ako kogeneratori o produkcii el.energie 7kW a 30kW… okrem toho kogenerator vhodneho na aplikaciu do rodinnych domov vyraba a uspesne predava najma v JPN spolocnost HONDA… energetickych alternativ je uz teraz dostatok a technologie postupuju uzasnym tempom napred… kazdy si len musi spocitat naklady na instalaciu a naslednu prevadzku… verim, ze na SVK je priestor v minimalne 80% rodinnych domov na zmenu vo vykurovani a vyuzivani energii…

  • pistino

    Member
    1. januára 2011 at 18:37

    Priestor tu je… Ale všetko to končí na peniazoch a obmedzenosti ľudí. Je však otázne kam až má ekologizácia vykurovacích sústav zájsť. Napr. v susednom Rakúsku sú centrálne vykurované celé dediny.. len tá investícia musela byť šialená…

    Čo sa týka kogenerácie a trigenerácie táto technológia môže byť za určitých podmienok uplatnená aj mikro výkone napr. v ostrovnej prevádzke.

    Na druhej strane je však potrebné napísať že 80% domov môžu byť dodatočne zateplené… tiež staré vykurovacie systémy ktoré majú vysoké objemy média by bolo vhodné vymeniť… ciest zvyšovania energetickej efektívnosti je mnoho len sa po nich vydať…

  • janci

    Member
    3. januára 2011 at 21:01

    kogenerácia, tepelné čerpadlá, soláry, trigen…..

    najprv som si aj myslel, že len v tomto je budúcnosť, ale postupom
    času a aj skúsenosťou ktorú som nadobudol po roku na našom RD
    zisťujem že to sú veci, ktoré sa oplatia možno iba firmám alebo nejakým celkom ( bytové domy, skupinky domov alebo centrálne )
    Ja som bol v Dánsku a tiež som bol ,, milo ,, prekvapený, že u nich frčí centrálne kúrenie…….
    ale späť k téme
    to nie su len obrovské vstupné investície ale treba rátať aj s pravideľným servisom a ten pri takýchto technológiach nestojí pár drobných a môže sa stať že na takého technika treba aj pár dní čakať…. pri -15°C ani pomyslieť
    aj z pohľadu permakultúry alebo trvalo udržateľného rozvoja nie je ,, košer ,,
    dať do domu za napr. 60.000 Eur technológiu na vykurovanie za 25.000 Eur
    ozaj platí že čím jednoduchšie tým lepšie
    môj názor je ,, rozumne ,, zateplený dom – nemusí to byť žiaden pasívny dom a k tomu niečo lacné na temperovanie a nejaká piecka alebo raketové kachle na tú pravú pohodu o víkendoch a sviatkoch
    my mame na našom RD elektrickú podlahovku a k tomu krbové kachle
    a mesačne platím menej ako som platil na byte

    a som spokojný, je to jednoduche ako facka a bude aj keď budem starý dedo

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť