-
Trnava: Archeológovia našli unikátny poklad
Ležali v hĺbke asi 1,6 metra medzi spálenými pozostatkami dreveného obydlia. “V poklade sa nachádzajú viedenské fenigy a bavorské razby. Nemajú síce bohatú umeleckú výzdobu, ale vyrobené sú z veľmi kvalitného striebra,” uviedol archeológ, riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský.
Mešťan chcel svoje mince zrejme skryť
Domnieva sa, že patrili pravdepodobne solventnému majiteľovi, ktorý mal potrebu ich skryť, pretože išlo o na svoju dobu vysoký peňažný obnos. Pôvodne boli uložené v koženom mešci, ale ten podľahol zubu času a zostal po ňom iba náznak.
Urminský sa domnieva, že trnavský mešťan chcel svoje peniaze ukryť pred vojakmi Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorí v tom čase robili nájazdy na slobodné kráľovské mesto Trnava za to, že sa počas bojov šľachty na území západného Slovenska nepridalo k nemu, ale k uhorskému kráľovi Karolovi Robertovi z Anjou. Majiteľ schoval svoje peniaze do kúta domu, ktorý stál v susedstve trnavských hradieb, ten však útočníci podpálili.
“Nevieme, či majiteľ peňazí zahynul, alebo sa vrátil na zhorenisko a peniaze nenašiel. Dom však určite vyhorel tesne po uschovaní mincí, pretože na poklad spadli pri požiari steny a zhorené trámy,” povedal archeológ Urminský.
V Trnave očakávajú ďalšie nálezy
Okrem mincí sa v časti domu nachádzala aj keramika, typická pre obdobie prelomu 13. a 14. storočia. Na vojenské aktivity odkazuje aj nález romboidnej strely s tŕňom, ktorá sa používala do kuší. “Očakávame ďalšie nálezy, táto lokalita nesie pečať najstarších dejín Trnavy a samotný skúmaný pozemok pozostáva z dvoch parciel,” konštatoval v rozhovore pre TASR.
Unikátny nález teraz podľa informácií Urminského poputuje do Archeologického ústavu SAV v Nitre, kde ho vyhodnotí odborník Ján Hunka, a potom bude súčasťou pripravovanej výstavy archeologických nálezov z posledného obdobia, ktoré chystá hlohovecké múzeum na apríl. Odtiaľ pôjde do depozitov Západoslovenského múzea v Trnave.
Ide o mimoriadny nález
Poklad 114 mincí sa radí podľa hodnotenia Jozefa Urminského k takým mimoriadnym nálezom v Trnave, ako bol nález vyše stovky mincí, datovaných zhruba o 70 rokov skôr ako súčasný nález. Odkryli ho v rovnakej lokalite, v blízkosti gotického Dómu sv. Mikuláša v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia, peniaze boli pravdepodobne ukryté počas tatárskych nájazdov na mesto.
O niečo neskôr kúsok za hradbami mesta objavili mince z prvej polovice 14. storočia a v roku 2002 v dome priamo na hlavnom trnavskom námestí poklad zo 16. storočia. Ten však nebol v zemi ani v pivnici, ale majiteľ ho zamuroval na povalu do hlineného zásypu nad stropnou klenbou. “Nálezy sú to o to cennejšie, lebo pre krušnú dobu, ktorá bola, je ich výskyt viac ako ojedinelý,” dodal Urminský.
(10.02.2008; http://www.aktuality.sk; Domáce, 11.28, s. ‑; TASR)
Sorry, there were no replies found.
Log in to reply.