aktivita diskusia Múzeá a Galérie ÚĽUV – výstavy, akcie

Tagged: 

  • ÚĽUV – výstavy, akcie

    Posted by uskalienka on 7. septembra 2009 at 21:07

    Vystavia úľosochy hudobníkov keramikára Franka
    Výstava je zároveň premiérou nového výstavného priestoru – pavlačového nádvoria ÚĽUV-u.

    BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Ústredie ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV otvára v stredu novú výstavu, predstaví tvorbu popredného slovenského keramikára, figuralistu Jozefa Franka. Frankove úľosochy zosobňujú ľudových hudobníkov a sú autorovým exkurzom do detstva. Výstava je zároveň premiérou nového výstavného priestoru, malebného pavlačového nádvoria ÚĽUV-u. Exteriér niekdajšieho vinohradníckeho domu sa tak stáva novým miestom pre plenérové výstavy. Frankova tvorba bude prístupná do 24. októbra. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka ÚĽUV-u Barbora Krížová.

    Popredný slovenský keramikár, figuralista a výtvarník Jozef Franko (1951), rodák z Pezinka-Grinavy, absolvoval odbornú keramickú školu v Modre, v známej Slovenskej majolike. Začínal v Západoslovenských tehelniach v Pezinku, kde sa podieľal na založení výroby dekoratívnej keramiky. Istý čas spolupracoval aj s Ústredím ľudovej umeleckej výroby. So svojím tímom výtvarne spracoval kruhové kachle do reprezentačných priestorov prezidenta v Grassalkovichovom palác. Pri príležitosti návštevy pápeža Jána Pavla II. vytvoril zdobený reliéfny podnos pre uvítací ceremoniál, ktorý je vystavený v expozícii Starej radnice v Bratislave. V roku 2004 získal osobné ocenenie prezidenta SR – Striebornú medailu za kultúru.

    Frankova tvorba je hra s hlinou, ktorej dokáže nielen vnútiť výraz, ale i odovzdať emócie. Originalita jeho sochárskeho rukopisu je v technike odvodenej z džbánkariny. Jeho sochy nesú odkaz tradičnej úžitkovej keramiky a zostávajú verné hrnčiarskemu kruhu. Získala si ho figúra, umožnila mu individualizovať tvorbu a dokonale poslúžila na pretlmočenie širokej škály emócii v jeho životnej téme, ktorou sú Piety a Madony. Ako figuralista sa predstavil aj na svojej prvej autorskej výstave v roku 1970.

    Hudobníci Jozefa Franka sú umením roztopaše, autorskou zábavkou, návratom do sveta detstva, uvoľnením fantázie a oddaním sa tvorivej slobode. Staré hlinené úle, točené figurálne svietniky a medvedie dózy na tabak ostávajú tak iba v polohe inšpirácie a latentne prítomné v groteskne rozohraných postavách. Prinášajú oslobodzujúci pocit radosti, provokujú nápadom i humorom. Nenútia k zamysleniu, ale prichádzajú, aby zbavili stresu. Sú absolútnym protipólom sveta bolesti, ktorý nám autor dávkuje vo svojich Pietach. Patria do kategórie záhradných plastík.

    uskalienka odpovedal 14 years, 4 months ago 1 Člen · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    4. novembra 2009 at 19:11

    ÚĽUV pozýva do detskej krajiny remesiel

    BRATISLAVA 3. novembra (SITA) – Výsledky 2. ročníka celoslovenskej výtvarno-remeselnej súťaže detí V krajine remesiel 2009 prezentuje výstava, ktorú vo štvrtok o 14:00 sprístupní Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) na Dobrovičovej ulici v Bratislave. Prehliadka sa do hlavného mesta presúva z Múzea SNP v Banskej Bystrici a potrvá do 19. decembra.

    Cieľom druhého ročníka súťaže bolo podporiť tvorivosť detí a mládeže špeciálne v oblasti remesiel. Súťaživosť má zvyšovať aj záujem školských a voľnočasových zariadení o tradičné aj súčasné remeslá. O poslaní prehliadky hovorí aj krédo akcie “Do krajiny remesiel nepotrebujete žiaden pas, len šikovné ruky, otvorenú myseľ a veľkú fantáziu”.

    Tento rok sa hlásili žiaci od ôsmich do pätnástich rokov, a to s prácami, ktoré vytvorili tradičnými remeselnými technikami. Tri tematické bloky – rezbársky fortieľ, tajomstvo drôteného košíka, utkané a upletené z nití – zaregistrovali dokopy 352 súťažných prác. Účastníkov hodnotila porota v dvoch vekových kategóriách. Ceny v súťaži získalo 15 prác, ďalších 13 prác dostalo čestné uznania. K výstave vyšiel samostatný katalóg.

    Ako informovala Barbora Krížová z ÚĽUV, výstava je pre verejnosť otvorená od utorka do piatka medzi 13:00 a 18:00 a tiež v sobotu od 10:00 do 14:00.

  • uskalienka

    Member
    10. augusta 2010 at 11:28

    Interiérový dizajn z prírody a filozofie v ÚĽUV-e

    BRATISLAVA 10. augusta (SITA) – Esencie z prírody a myšlienky filozofie spájajú do interiérových objektov – nábytku i doplnkov českí dizajnéri Eva a Marcel Mochalovci. Ich diela od piatka predstaví bratislavské Dizajn štúdio Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Výstavu Kde domov můj slávnostne otvoria v sídle Dizajn štúdia na Dobrovičovej 13 vo štvrtok 12. augusta o 18:00. Prierez tvorby autorskej a partnerskej dvojice, ktorá pracuje pod značkou vlastného dizajnérskeho štúdia LLEV od roku 2004, bude prístupný do 24. septembra. Ako ďalej agentúru SITA informovala PR manažérka ÚĽUV Barbora Krížová, LLEV pracuje výhradne s prírodnými materiálmi, ktoré pretvára do formálne čistých, precízne realizovaných interiérových objektov so silným vzťahom k prírode. V práci dizajnérov štúdia sa totiž spájajú tradičné hodnoty dizajnu – estetika a funkčnosť s emocionálnou a umeleckou kvalitou. Vytvárajú drevený nábytok, bridlicové doplnky, objekty zo skla, vázy, či poháriky. Ďalšie informácie možno nájsť na webstránke ÚĽUV-u – http://www.uluv.sk.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť