aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Určení barokních dřevořezeb

  • Určení barokních dřevořezeb

    Posted by duchamp on 3. októbra 2006 at 13:58

    Nedělám to často, leč rád bych se nyní obrátil na ty z vás, jež oplývají znalostmi ohledně typologie světců. Jelikož prozatím nevím, koho zpodobňují dřevořezby na obrázcích, uvítám veškeré odborné názory z vašich/našich řad (Dorotka, Saša, ….?).
    Setkal jsem se doposud jen s názorem na pravou z plastik, která by možná měla znázorňovat Sv.Františka z Assisi Serafinského (zakladatel františkánského řádu, 1182-1226). Napovídal by tomu atribut kříže – kontemplace (rozjímání) kříže. Tedy za předpokladu, že to co svírá, by měl být skutečně kříž.

    (Klikni na obrázek pro jeho zvětšení.)
    Děkuji za veškeré věcné informace. :wink:

    duchamp odpovedal 18 years, 2 months ago 4 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • lucia

    Member
    3. októbra 2006 at 22:22

    Duchamp, ak Ťa neurazím len mojimi laickými načítanými informáciami, tak pridám nejaký svoj názor na pravú drevorezbu, tá ľavá bude asi tvrdší oriešok. Sv. František za zvykne zobrazovať s úsmevom /ako jediný svätý proklamoval význam smiechu, ktorý bol v stredoveku veľkým tabu, ale je dosť možné, že to ako tabu zobral aj umelec, ktorý stvoril tieto drevorezby/. Trošku ma mýli, čo vlastne zviera v ruke, či ide naozaj o kríž. Ak by šlo o niečo ako je barla /ale dosť nepravdepodobné na tento postoj/, mohol by to byť sv. Anton Paduánsky, ktorý sa s ňou zvykne zobrazovať a aj so zvoncom na vyháňanie diabla. A taktiež býva oblečený vo františkánskom habite.

  • sasha

    Member
    4. októbra 2006 at 1:25

    I keď svätí nie sú mojou najsilnejšou parketou pokúsim sa aspoň o niekoľko indícií. Samozrejme najprv u skulptúry vpravo. Mužská postava s tonzúrou odená do pluviálu pod, ktorým má dlhý hábit zachytený a upravený šnúrou (cingulum). Obutý do sandálov. V rukách drží neotesané brvno – kmeň stromu, ktorého spodná i horná časť chýba. Pretože brvno sa ako atribút (aspoň pokiaľ viem) nevyskytuje, mohol by sa predpokladať kríž.Takmer s istotou nejde ani o Františka Xaverského ani Františka s Asisi, pretože jedným z ich atribútov bol krucifix, čo nie je to isté ako kríž. Okrem toho muž je holobriadok a obaja spomínaní mali bradu. Kríž sa objavuje ako atribút u týchto svätcov – Bernard, Bonaventura, apoštol Filip, Šimon Horlivec, prorok Jeremiáš, Anton Paduánsky, Vavrinec (sv. Petra a svätice nespomínam).
    Anton Paduánsky (bol augustinián) má vo výbere atribútov tiež krucifix, ale tým dôležitým je planúce srdce.
    Ľavá skulptúra predstavuje vlasatého, bradatého muža odeného do rochety (?), pod ktorou má dlhý hábit. Obutý do uzavretých topánok. Keby mal na hlave biret bol by to Ján Nepomucký. I keď nedrží žiaden atribút typol by som si na Františka Xaverského(???).
    Uf…opäť som si niečo pripomenul.

  • mikulasm

    Member
    5. októbra 2006 at 1:49

    Kriz je aj atributom karmelitana Jana z Kriza (1542-1591), no ten je vo vacsine znazornovany s cubrinkou na hlave.

  • mikulasm

    Member
    6. októbra 2006 at 2:13

    Pozrel som si nejakych Frantiskov Xaverskych a myslim si, ze Sasa si typoval spravne.
    Tu su nejake analogie:

  • duchamp

    Member
    6. októbra 2006 at 8:07

    Tuze všem děkuji za váš badatelský zájem o věc, ač jsme se prozatím kýženého výsledku nedobrali. Nicméně navzdory podzimním výkyvům počasí vybízejícím ke chmurám rozhodně neztrácím naději.
    Samozřejmě pakliže se z dalších zdrojů dovím cokoli bližšího, podělím se i s vámi :)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť