aktivita › diskusia › Starožitnosti a zbierky › určenie veku a ceny poškodeného porcelánu
Tagged: cat_starozitnosti
-
určenie veku a ceny poškodeného porcelánu
Posted by pervicax on 4. mája 2012 at 20:52Zdravím,
mám prosbu- potrebovala by som sa čiastočne zorientovať v cenách starožitných vecí. Niektoré sú poškodené a neviem, podľa čoho určiť cenu. Napr. porcelánová šálka s tanierikom, značka: Rosenthal. Šáločka je však puknutá a “zaplácaná” lepidlom. Ako veľmi to znižuje hodnotu predmetu? Ďakujem za všetky reakcie.
pervicax odpovedal 12 years, 7 months ago 5 Členovia · 10 odpovede/odpovedí -
10 odpovede/odpovedí
-
Všermocný kúzelník a mág internet je dobrým sluhom ale pre dôverčivých zlým pánom. Vždy ich dovedie len na hranicu vedomostí svojich tvorcov. Tak je to aj v tomto prípade.
Koncern Rosenthal vládol v 2. štvrtine minulého storočia porcelánovému impériu, ktorého porcelánky boli v mestách Selb, Mníchov-Nymphenburg, Kronach, Marktredwitz, Sophienthal, Waldenburg a Waldersdorf. Čo porcelánka to značka a v niektorých sa slovo “Rosenthal” ani neobjavuje. Identifikácia a datovanie je preto dosť obtiažne. Dokonca aj nemeckí kompilátori majú s tým problémy a v literatúre možno nájsť chyby.
Tvoja značka patrí porcelánke “Rosenthal Porzellanfabrik Bahnhof Selb” (Bavorsko), predtým Jacob Zeidler & Co., Selb-Bahnhof. Rosenthal AG ju získala v roku 1917 a špecialitou bolo galvanické postriebrovanie porcelánu. Zelená značka pod glazúrou je z roku 1928.
Koncern Rosenthal počas svojho pôsobenia vychrlil desiatky miliónov kusov najrozličnejšieho porcelánu a také sú aj ceny na trhu. Bežná šálka s podšálkou v perfektnom stave za cca 15,- €. Rozbitá a mizerne zlepená je nepredajná.
Literatúra:DANCKERT, L.: Handbuch des Europäischen Porzellans. Mníchov, 1992.
KLINGENBRUNN, M.: Deutsche Porzelanmarken von 1708 bis heute. Augsburg, 1990.
-
ja len drobnost este…kedze sa salka s podsalkou nikdy nekupuje samostatne ale ako sucast sady tak by sa mala aj predavat. 100rocny porcelan nie je ziadna vynimocnost ( porcelan sa doma uschovava v skriniach generacie ) a horeuvedena salka je na 99,5% nepredajna aj v super stave…a poskodna iste nula bodov.
-
Ďakujem za všetky komentáre a pripomienky, uviedli ste ma do obrazu. Teraz už len porozmýšľať, kde to idem zrecyklovať :)
-
benjo, nemáš celkom pravdu. Okrem čajových, kávových a mokka servisov sa vyrábali a predávali aj samostatné šálky s podšálkou. Slováci a Češi ich označujú ako “šálka s podšálkou”, nemecky hovoriaca Európa termínom “Sammeltasse” – zberateľská šálka. Tradícia solitérnych šálok s podšálkou siaha na začiatok 19. storočia do obdobia biedermeieru. V meštianskej spoločnosti sa vtedy udomácnil zvyk pri oslavách, alebo len tak na znak priateľstva, darovať šálku a šálky samozrejme zbierať. Na tieto zberateľské chute okamžite reagovali aj výrobcovia a trh ponúkal nepreberné množstvo šálok najrozmanitejších tvarov s maľovaným, zláteným, reliéfnym atď. dekorom. Vyrábali sa aj svadobné a suvenírové šálky, s ktorými sa môžeme na potulkách Európou stretnúť aj dnes.
Či je Pervicaxova šálka solitér alebo fragment servisu sa nedá podľa toho čo ukázal zistiť. Dokonca sa nedá ani tvrdiť, že šálka a podšálka k sebe patria, a že ich vyrobil jeden výrobca.
-
Pre úplnosť pridávam obrázok, aby bolo jasné, že šálka s podšálkou k sebe patria. To, či boli súčasťou súpravy neviem. Dostalo sa to ku mne takéto.
-
Pervicax, na svoju dobu veľmi pekná “sammeltasse”. Večná škoda recyklovať. Rozlepiť, zalepiť a s láskou opatrovať… alebo darovať :p.
-
Inak podobný problém, ako pri tejto šálke mám aj s jedným zrkadlom, singerkou, kolovrátkami… proste dostala sa ku mne pozostalosť, ktorú sa pokúšam predať a tým pomôcť. Lenže mi chýbajú potrebné znalosti… takže ak by sa tu našiel niekto tak ochotný a nápomocný ako Sasha, ktorému veľmi pekne ďakujem, budem vďačná
-
ok, ale najskôr by som potrebovala vedieť, či to vôbec nejakú hodnotu má. Staré to je… ale to je všetko, čo o tom viem. Ak by sa niekto vyznal v starých zrkadlách… asi otravujem, ale vážne neviem, ako inak sa dostať k nejakým informáciám…
Log in to reply.