-
Uvod do cistenia starych kramov – meď a jej zliatiny
Po dlhšej prestávke budeme pokračovať v kurze purgátorčiny kovom rovnako dôležitým ako železo ale zato ušľachtilejším a na vzhľad krajším.
Meď (Cu)
Samotná meď nie je z purgátorského hľadiska až taká zaujímavá, pretože sa v čistom stave vyskytuje iba zriedka – mince, šperk, hudobné nástroje, kotle, kuchynský riad, trubkové a elektrické vedenia, plechy. Surová hutnícka meď obsahuje len 94 až 97 % Cu. Elektrovodná meď (rafinovaná) dosahuje až 99,95 % Cu. Dôležité sú pri nej jej vlastnosti. Je výborným vodičom elektrického prúdu a tepla. Taví sa pri 1083,4 °C. Zahriata meď a jej zliatiny rýchlym ochladením zmäkne, pomalým ochladením nadobúda pôvodnú tvrdosť. Pokiaľ meď obsahuje 0,1-0,3% olova je lámavá za tepla i studena a hodí sa iba na odlievanie. Rovnako prítomnosť už 0,15% arzénu, antimonu a vizmutu robí meď nevhodnú na akékoľvek tvárnenie. Prítomnosť fosforu podporuje roztápanie medi ale pri spracovaní za tepla je lámavá. Síra a kremík robia meď drobivou a lámavou.
Meď koroduje vo viacerých úrovniach. V prvej sa pokrýva tenkou, vcelku kompaktnou vrstvičkou červeného kysličníka meďného (Cu2O). V druhej fáze sa vytvára čierna vrstvička kysličníka meďnatého. V tretej fáze sa na medi vytvára, pôsobením vo vzduchu obsiahnutej vody, kysličníka uhličitého, síranov atď. vrstvička zelenej patiny. Pri atmosferickej korózii môže vznikať napr. zásaditý síran meďnatý, pri pôdnej korózii zväčša zásaditý uhličitan meďnatý. Na tvorbu patiny má veľmi nepriaznivý vplyv, najmä vo vlhkom prostredí, prítomnosť chlóru. Patina sa vo všeobecnosti delí na:
1) ušľachtilú (zásaditý uličitan meďnatý)– hladkú, sklovitú, zachovávajúcu rytý dekor; farba patiny je podľa chemického zloženia od svetlozelenej až po modrozelenú,
2) divú (zásaditý uličitan meďnatý a oxichloridy medi) – drsný, nepekný vzhľad, ničí rytý dekor, tmavozelená farba. Sivozelená, mäkká „patina“ rozkladá kov do hĺbky.
Archeologické predmety majú patinu zložitejšiu. Problematika korózia zliatin medi je iná pri mosadzi ako pri bronze, komplikovaná a pre purgátora zväčša okrajová.
Pre purgátora je dôležité identifikovať najmä zliatiny medi, s ktorými sa stretá najčastejšie.Zliatiny medi so zinkom (Zn)
Najznámejšou zliatinou medi so zinkom, ktorý tvorí jej základnú zložku, je mosadz. Známa od pradávna, rimanmi nazývaná aurichalkum (72-88 Cu + 28-12 Zn). Prvá mosadz vyrobená tavbou medi a kovového zinku pochádza z roku 1781. Zinok dáva medi väčšiu tvrdosť a ponecháva jej ťažnosť. Farba mosadze sa mení podľa zloženia, no najčastejšie ze zlatistá. Dá sa dobre pájať a leštiť.
Mosadze sa v súčasnosti delia podľa počtu zložiek a ďalšej hlavnej prísady nadvojzložkové mosadze,
tombak (do 20 % Zn),
hlbokoťažná mosadz (30 % Zn),
automatová mosadz (s prísadou olova určené na obrábanie).Najvyšší využívaný podiel zinku v mosadziach na tvárnenie je 42 %. Maximum pevnosti mosadze je pri 46 % Zn, maximum ťažnosti pri 30 % Zn.viaczložkové mosadze:
hliníkové,
kremíkové,
cínové,
mangánové,
niklové,
mosadzné spájky.Prísady cínu, hliníka a kremíka zvyšujú pevnostné vlastnosti (legovanie a zjemnenie zrna) a odolnosť proti korózii. Pokiaľ je mosadz určená na tvárnenie, podiel zložiek je obmedzeny maximálne na 3 % Al, 3 % Si a 1 % Sn.
Prísady mangánu a niklu spevňujú mosadz a zlepšujú odolnosť proti korózii. Mangán býva zastúpený maximálne do 3 %, pretože zhoršuje tvárnosť, naopak nikel býva zastúpený až do 20 % pretože tvárnosť zlepšuje. Niklové mosadze sa dajú leštiť a sú vhodné na pokovovanie, preto sa používali na výrobu príborov a ozdobných predmetov.
Mosadzné spájky patria medzi tvrdé spájky, pre mechanicky namáhané spoje. Sú vhodné pre spájanie kovov s teplotou tavenia nad 1000 °C.Podľa účelu sa mosadze rozdeľujú na
– tvárnené,
– zlievárenské.
Pre purgátora je však rovnako dôležité poznať zloženie mosadze a jej modifikácií vyrábaných pred rokom 1950.
Použitie, názvy a zloženie zliatin je v tabuľke.Zliatiny medi s cínom (Sn)
Ušľachtilejšou je zliatina medi s cínom, ktorý tvorí jej základnú zložku, označovaná ako bronz (v súčasnosti bronzy). Cín robí meď tvrdšou ako zinok ale robí ju aj menej ťažnou. Preto sa bronz používa iba na odlievanie. Farba bronzu sa môže pohybovať, podľa zloženia od medeno červenej až po strieblistú. Prísada uč 2% zinku robí bronz ľahšie roztopiteľným a leštiteľným. Malá prísada železa (1-1,5%) robí bronz tvrdším, roztopiteľnejšým a prostým bublín. Zliatiny s obsahom 1-2% cínu sú kujné za studena. Pokiaľ sa obsah cínu pohybuje od 5-15% je bronz kujný iba za tepla. Nad 15% cínu je bronz krehký.
Bronzy sa delia podľa počtu zložiek a hlavnej prísady na
dvojzložkové bronzy:
cínové bronzy, obsahujú do 20 % cínu,
olovené bronzy, obsahujú do 10 % hliníka a 2 až 8 % ďalších prísad (mangán, nikel, železo),
hliníkové bronzy atď.
viaczložkové bronzy:
cínovo-olovený bronz,
červený bronz atď.Podľa účelu sa bronzy, podobne ako mosadz, rozdeľujú na
– tvárnené,
– zlievárenské.
Pre purgátora je však rovnako dôležité poznať zloženie bronzu a jeho modifikácií vyrábaných pred rokom 1950.
Použitie, označenie a zloženie zliatin je v tabuľke.
Na žiadosť autora 10. 1. 2007 zmenil Saša.
Log in to reply.