Tagged: cat_pamiatky_pamiatky
-
V akom veku je pamiatka pamiatkou
Posted by harp on 1. februára 2007 at 17:13O tomto probleme sa vedu dlhe diskusie. Podla mna niektori architekti, uradnici ci pamiatkari sa boja zapisat nieco co je mladsie ako oni. Na jednu stranu sa to da pochopit. Na druhu nam vsak odchadzaju zaujimave veci.
Tesim sa navase postrehy a hlasovania.
PS: uvedomujem si ze otazka je trochu nekonzistentna.
art odpovedal 15 years, 10 months ago 8 Členovia · 14 odpovede/odpovedí -
14 odpovede/odpovedí
-
vek jednoznacne nerozhoduje
nemoze byt urcujucim kriteriom pre zapisanie stavby ci inej veci za pamiatku…
vyborny priklad je podla mna obchodny dom Máj v Prahe
http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=2125 -
Anonymous
Member1. februára 2007 at 21:11Myslim ze uz zakladna otazka je zle postavena. Ked sa opytate co robi pamiatku pamiatkou zistite ze aj vek zohrava urcitu ulohu.
-
:arrow: Najprv treba zodpovedať, či máme na mysli pamiatku všeobecne (de facto), alebo (ex lege) vyhlásenú podľa zákona, t.j. “národnú kultúrnu pamiatku” (NKP). Vek hrá v oboch prípadoch dôležitú úlohu, niekedy zásadnú (historická architektúra, archeologický nález), no nie určujúcu. Hodnota pamiatky je daná mnohými kritériami, zásadnými a pomocnými, v prípade “ex lege” hodnotou, ktorú posúdi a o nej rozhodne ten, komu zákon zverí pôsobnosť v tejto veci (v súčasnosti v SR veci za NKP vyhlasuje MK SR na základe (odborného) návrhu Pamiatkového úradu SR. “Vek pamiatky” je téma na viac sympózií a na dizertačnú prácu, sotva možno zodpovedne zvládnuť tento “oriešok” v tejto diskusii, no zrejme má význam ďalej sa “zahĺbiť” do veku pamiatky. Aby som to “zjednodušil”: Čo hovoríte na túto “malinu” ? Ja osobne nepovažujem tieto NKP za autentické, ale za “sekundárne”, označujúce inú pamiatku. Ide o pamätníkovú tvorbu viažucu sa k historickým osobnostiam, udalostiam. Ergo, pamiatkou je “Štúrovské hnutie”, no aj pamätník štúrovcom na rovnomennom námestí v BA (napriek “veku”), podobne pamätník a múzeum SNP v BB od jeho “útlej mladosti”..xixi. Zrejme to tak má byť, no vek tu ide bokom. :wink:
-
No otazka skutocne tazko zodpovedatelna a da sa suhlasit s predoslymi nazormi. Poznam aj take aspon dva pripady, kedy sa realizoval zaujimavy transfer ochrany – barokove trojicne susosie v originalnej hmote stratilo ochranu, pretoze vlastne ta presla na jeho umelecku kopiu. Povodne dielo, resp. plastiky a ich fragmenty su v jednom pripade v depozite muzea a maju sice svoj sposob ochrany, ale za NKP sa povazuje to novovysekane. Ironicke na tom je, ze podnoz susosia je ciastocne betonova a po jej poruseni, obnovu betonu musel realizovat restaurator na zaklade rozhodnutia KPU. Vek tejto tzv. NKP je 13 rokov.
-
Anonymous
Member10. februára 2007 at 2:08Hura, slava tu sa snad nakoniec doberieme toho coho sa nedobrali ani odborni vyjadrovatelia vrcholnych institucii. Vladimira len nechapem preco by malo byt ironicke ze cast pamiatky starej 13 rokov je z betonu. V tom “ironickom” spociva podla mna tajomstvo pamiatky. Moze a nemusi mat 400 rokov moze ale nemusi byt z mramoru. Pritom vobec nie je pravda, ze to na co ukaze MK SR je alebo musi byt pamiatkou. Pamiatku pamiatkou robi komunita tym ze sa stotozni s jej hodnotou ju zacne ju za pamiatku povazovat. Moze to byt aj Mikimauz podobne ako eifelovka. Mame my Slovaci vobec nejaku pamiatku “de facto” ako napisal Eo Ipso? Nemyslim regionalne a ex lege.
-
Anonymous
Member10. februára 2007 at 2:12Spomente si na cesku anketu o najvyznamnejsiu osobnost ceskych dejin. Vyhral to Jara Cimrman.
-
Spomente si na cesku anketu o najvyznamnejsiu osobnost ceskych dejin. Vyhral to Jara Cimrman.
nevyhral :-)
musela to byt osoba, ktora sa skutecne v historii objavovala… -
Tiež súhlasím, že pamiatkou môže byť aj nové dielo, napr. v dedine Jur nad Hronom – v “Jurskom Parku” :
Jur nad Hronom WWWPomenovanie je symbolické, vychádza z názvu obce a zároveň má za úlohu demonštrovať prepojenie na doby dinosaurov. V strede parku nájdete veľkú sochu dinosaura – joho hlavu :)
Pre mňa a asi i pre domácich je určite pamiatkou, pre inych kusom betona ?! -
Pamiatka je často pamiatkou ihneď po vzniku. Keď som sa v mladosti vybúral na motorke, mal som na nej pamiatku v podobe škrabancov. Krátkodobú pamiatku môžem mať na čele keď sa s opicou netrafím do dverí. Ale ak by to mala biť historická pamiatka, tak tam si netrúfnem o vekovej hranici veľmi uvažovať. Ale rozhodne by sa to nemalo určovať len vekom, ale najmä významom, rozšírením a vlastne v kombinácii s rôznymi parametrami. Keďže tie parametre sú nadstavované individuálne, asi tu nikto neodpovie celkom presne…
-
Jáj, škoda že sa tu nedá editovať. Potom sú v príspevku hrubky :?
-
Art, trafil si to na sto percent až na tú krátkodobú pamiatku. Tá by mohla vzniknúť pri Tvojej opičej kolízii iba vtedy keby si disponoval iba krátkodobou pamäťou alebo by si ju po tej udalosti stratil úplne. Škrabance nemôžu byť pamiatkou, pretože po nich neostáva “pamiatka” v podobe napríklad jazvy. Pamiatka je niečo čo Ti musí pripomínať niečo dlhodobo – až do konca Tvojho života. Potom všetky pamiatky umierajú spolu s pamätníkom.
Naše slovenské “pamiatky” alebo lepšie povedané pamätihodnosti sú kapitola sama o sebe. Niektoré sú aj keď ešte nenysú, tak ako megakristus nad Prešovom.
Myslím, že o tom či niečo je alebo nieje “pamiatka” môže rozhodnúť iba ona sama. Pokiaľ trenčiansky hrad presvedčí iba mňa, že je pamäti hodný asi to žiadna “pamiatka” nebude, ale ak o svojej hodnote presvedčí polovicu slovenskej populácie je na najlepšej ceste stať sa pamäte hodným. Potom už len šikovný a masívny marketing a do roka bude celý svet poznať najvýznamnejšiu pamätihodnosť Slovenska. Keď si myslíš, že to funguje inak tak si spomeň na význam slov Mercedes, Nike, Misrosoft, Mucha, Štefánik, Jánošík… “Pamiatky” či pamätihodnosti nie sú súčasťou reálneho sveta ale výhradne individuálneho sveta človeka. On ich vytvoril a iba pre neho môžu niečo znamenať.p.s. Autor každého postu by si po napísaní mal svoj výtvor prezrieť stlačením tlačidla NÁHĽAD, prečítať a opraviť chyby. Až potom by mal použiť tlačidlo ODOSLAŤ.
-
Si ma celkom prekvapil ako odborník na pamiatky .Pokial viem o tom či niečo je pamiatka rozhoduje pamiatkový úrad a nie obľuba obyvatelstva alebo reklama.
A to na základe odborného posudku.PS: dúfam že niesi pamiatkar s takýmto názorom.
-
Nie som odborník na “pamiatky” ani posudkový výrobca “pamiatok” a to čo som napísal je môj názor. Stav tých “našich pamiatok” na základe odborného posudku hovorí zrozumiteľnou rečou.
-
Tiež si myslím, že tu sa nerozhoduje, ale diskutuje. A myslím si, že celkom dobrý názor môže mať aj človek mimo inštitúcie. A tiež si myslím, že aj tá inštitúcia si z toho niečo môže zobrať, tiež sú tam len ľudia a tiež sú omylní. Ako tady bolo už zmienené na rôznych príkladoch, aj holíčsky zámok mal niekedy dvadsaťdva kamenných ozdobných (aj funkčných) krbov, zostal tam jeden jediný, poškodený ktorý zlodej nezobral, lebo ho nešetrným zaobchádzaním poškodil. Desať rokov nemal za socíku nikto hmotnú zodpovednosť, výmena strechy bola urobená po desiatich rokoch, tak to bolo odfláknuté. Pred zámkom bol vybudovaný produktovod, ktorý hliníkovým efektom celkom slušne poškodzuje pohľad na pamiatku… Pardon, ja teda nie som odborník, aby som teda svojim neodborným a amatérskym názorom niekoho z odborných kruhov (ktoré tu boli myslím aj v minulosti), neurazil… A teraz som zvedavý, či mi bude tiež upreté právo na názor.
Log in to reply.