aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Vápenná omietka z miestneho zdroja na starý dom
-
Vápenná omietka z miestneho zdroja na starý dom
Posted by bohdanjmd on 14. novembra 2016 at 10:41Zdravím Vás.
Prosím Vás miestny majstri mi tvrdia, že s dnešnými surovinymi (piesok z miestneho vápencového kameňolomu a vápenný hydrát) už nemôžem použiť čisto vápennú omietku ani do interiéru. Vraj aby im dobre lepila a 30mm omietka na kamennom tufovom múre nepraskala, tak ju potrebujú nadstaviť cementom. Je to tak kritické a je potrebné nadstaviť omietku cementom? Mám s majstrami bojovať a stáť si za názorom, že je to potrebné robiť čisto vápennou omietkou v pomere 1/3 až 1/2? Možno to tak chcú len z pohodlnosti aby mohli nahadzovať väčšie vrstvy na jeden krát bez toho aby im to padalo.
Ďakujem pekne za skúsené rady.
harp odpovedal 3 years, 8 months ago 8 Členovia · 28 odpovede/odpovedí -
28 odpovede/odpovedí
-
Ja som z toho jeleň. Prosím Vás v čom sa mýlim?
V podstate môžem kúpiť buď vzdušné biele piemyselne hasené vápno alebo vzdušné biele nehasené vápno. To nehasené by som musel hasiť vodou v jame alebo nádobách s celým procesom niekoľko týždňového zrenia – hasenia. Na druhej strane som si myslel, že priemyselne hasené vápno je priamo použiteľné na výrobu omietkovej zmesy. Teda že do miešačky postupne nahádžem takéto priemyselne hasené vápno, jemný 0-4mm kameň z lomu a vodu. Keď sa to dôkladne premieša, môžem začať omietať.
-
Dočítal som sa tu aj o horúcej malte s nehaseným vápnom. S tým ale nechcem riskovať zdravie majstrov. Ani neviem či to je správny spôsob výroby malty a omietky.
-
Vápenné omietky sa robili z haseného vápna, nie z hydrátu. Dá sa aj s hydrátom, ale treba tomu prispôsobiť technológiu a vyrobiť vápenú kašu s konečnou konzistenciou zmäknutého masla. Kvalitu nedosiahneš ako u haseného vápna, takže je na zváženie, či radšej nezahasiť vzdušné vápno.
-
Kvalitnú vápennú omietku z priemyselného hydrátu neurobíš a určite nie tvojim spôsobom. Ak nechceš zahasiť vápno (Cao), ani trebárs použiť horúcu maltu, tak si to rob s čím chceš.
-
Ja si rád nechám poradiť. Len som do toho vhupol s poznatkami čo som mal. Pamätám si a aj majstri ma vtom utvrdzujú, že na výrobu omietky potrebujem priemyselné hasené vápno a trochu cementu na nadstavenie omietkovej zmesy. Starý rodičia mali vždy nejaké odležané mazľavé vápno v kadi. Pravdepodobne si ho hasili sami. S ním potom pomali každý rok maľovali alebo opravovali omietky atď.
Kľudne by som aj hasil vápno, len na to treba kopec času a priestoru. Mám teraz dokonca vykopanú jamu v miestnosti, kde sa bude nahadzovať malta na obvodové steny. Do výšky 1m až 1,5m to robí plochu 38M2 a s 20mm až 40mm omietky to je 1m3 omietky. Môžem kúpiť CaO, zaliaľ ho prebytkom vody a potom ho použiť na náter stien. Zároveň to bude dezinfekcia, tak to aspoň plánujem. Bez skúseností a jednoznačnej rady sa bojím úrazu popálením a preto aj tej horúcej malty.
Pôvodne som si to chcel zjednodušiť. Teraz však neviem, či by to bude tak zlé alebo horšie, s tým priemyselne haseným vápnom? Mám radšej použiť namiešanú omietkovú zmes v balíkoch alebo prípadne si objednať strojovú omietku čo je vlastne znovu to namiešané vrece priemyselného haseného vápna a cemenu s pieskom.
Ďakujem za cennú radu
Bohdan
-
Dobrý deň Bohdan.
Už dlhšie sledujem Vaše príspevky, vlastne všetko sa to krúti okolo tejstarej krčmy, ktorú prerábate na bývanie.
Ten dom sa mi hodne páči a držím Vám palce v snahe vrátiť doňho život.
K tým vápenným omietkam. Určite by som nešiel do použitia hydrátu, ako písal Tatar. Ja už roky používam nehasené vápno, z ktorého si priamo na stavbe vyrábame buď murovaciu maltu, alebo jadrovú omietku na fasády. Vyhasené aodležané vápno min. 6 mesiacov používame na vápenné nátery.
Pokiaľ by ste mali záujem, bud.týždeň v stredu idem do Stupavy, ako som pozeral na mape, tak síce kúsok zachádzka, ale predsa len ste po ceste, môžem sa zastaviť na kus reči. Čisto vápennú maltu priemyselne vyrobenú i tak nikde nekúpite ( aj keď v produktovej ponuke to má viacero výrobcov ), lebo pokiaľ nechcete aspoň jednu paletu, nik sa s vami ani baviť nebude. I tak by to bolo pridrahé… To je moja niekoľkoročná osobná skúsenosť – preto si ju vyrábame sami :-)
A použiť “klasiku” v pytlíku – cement a stará kamenná stena = základ budúcich problémov. Bola by škoda zabiť steny v tak peknom objekte.
kontakt na mňa : naturestylemt@gmail.com alebo 0905 930 741
Rado
-
Ďakujem pekne za radu a ponuku. 6 mesiacov je dlhá doba, musím to premyslieť.
Dnes – zajtra osm chcel kúpiť a priviesť materiál na stavbu. Chlapi zatiaľ škriabu starú maľovku. Mne sa zdá, že tam je ešte roboty ako na kostolnej veži. No v rozsahu so stavbami ako tu riešite to je malina.
-
Prosím Vás pre istotu sa ešte raz opýtam, či tomu dobre rozumiem.
1. najlepšie je vyzreté hasené vápno tradičným spôsobom v trvaní min. pár týždňou najlepšie 6 mesiacov.
2. vyžaduje si to skúsenosti s hasením vápna alebo aspoň znalosť technológie.
3. potrebujem mať skúsenosť s prípravou omietky, poznať miestny lom alebo pre technológa aspoň zloženie kameňa z lomu.
4. ak pri príprave omietky všetko dobre dopadne a zvládnem, tak budem mať krásnu zamätovú, priedyšnú – vzdušnú a tým aj tepelne izolujúcu, dostatočne pevnú, časom ešte zrejúcu a zlepšujúcu sa omietku.
Ak zvolím jednoduchší nazvem to priemyselný variant, tak mám na výber medzi čisto vápennou omietkou alebo vápennou omietkou nadstavenou malým množstvom cementu (lopata na miešačku).
V oboch prípadch použijem vrecované sypké priemyselne hasené vápno tak ako sa predáva v stavebninách.
1. ak použijem len čisté priemyselné hasené vápno v pomere min. 1:3 max. 1:2 s kameňom 0-4mm, tak mi omietka bude praskať, rozpadať sa, opadávať? Nebude mať nikdy parametre vyššie popísanej tradičnej vápennej omietky.
2. dnes sa preto odporúča nadstaviť vápennú omietkovú zmes cementom. Omietka bude držať, je pevná, ale nie je až tak priedyšná – vzdušná. Múr bude vlhnúť a chladnúť, až mi omietka začne praskať a opadávať.
Neviem ako je to ešte so zasolením omietky v priebehu rokov a jej prejavmi vo forme solných kvetov.
-
Prosím, nechcem uraziť. alepletiete tu min.dve veci dokopy…
Ak si dobre prečítate môj včerajší koment, tam so to popísal celkom jasne – myslím si.
Čisto vápennú jadrovú omietku vovreci, priemyselne vyrábanú v podstate nekúpite. Jedine na objednávku a to min. v množstve jedna paleta – aj to pri veľkom optimizme. My najmä z finančných dôvodov si preto vápennú jadrovku vyrábame sami. Kúpim nehasené vápno, dovezieme 0-4piesok a spravíme si tzv. horúcu maltu. Necháme – pokiaľ je to možné, pár dní odležať a šup do miešačky a na stenu.
Samozrejme, že aj táto jadrovka popraská, pretože vysychaním a zretím vznikajú zmršťovacie trhliny. Ale to nevadí, tieto vyplníme finálnym štukom. Ten obvykle kupujeme (Hasit alebo KVK ), zväčša tiež na objednávku, aleto už nieje tak problematické, ako jadrovka.
Čo sa týka vápna na maľovanie, písal som, že MY používame vyhasené vápno aspoň 6 mesiacov odležané. Ale do interiéru stačí aj 4-5 týždňov. To, že to tak robíme, je len naše vlastné rozhodnutie. Preto mám doma vždy aspoň200-300kg v zásobe, keď náhle príde zákazka, aby bolo.
Čistá vápenná omietka má dobrú difúznu otvorenosť, ale na teplenoizolačné vlastnosti zabudnite. To by musela byť v niekoľkocentimetrovej hrúbke a s prímesou liaporu, penoskla alebo perlitu.
Hydrát sa správa inak,ako nehasené vápno, preto ho nepoužívam. Má nedostatočné pojivé vlastnosti, preto sa ako pojivo pridáva cement. Ale s cementom sa ja nekamarátim, preto ho nepoužívam, pokiaľ to nieje nevyhnutné z iného dôvodu.
Preto sa používa do mált a omietok aj v interiéroch cement, lebo mnohí na nehasené vápno už zabudli.
My aplikujeme vápenné omietky aj v novostavbách na Ytong, vápennopieskové tehly, na kameň, pápenú tehlu…Bez chem.penetrákov, cementových špricov a prednástrekov…Pomáhame vytvárať zdravú mikroklímu v interiéroch, aby nielen obyvateliamohli dýchať, ale aj ich domy.
Ak si to rozmyslíte, dajte mi včas vedieť, pôjdem okolo, môžem sa staviť na kus reči.
Rado
-
Chcel by som reagovat na tuto cast…
“Kúpim nehasené vápno, dovezieme 0-4piesok a spravíme si tzv. horúcu maltu. Necháme – pokiaľ je to možné, pár dní odležať a šup do miešačky a na stenu.”
Mozem poprosit o presnejsi popis a postup? Zmiesa sa nehasene vypalene vapno s lomovym kamenom alebo pieskom, ktory moze byt aj vlhky. Zaleje sa takato zmes vodou, jemne opatrne sa rozmiesa a necha sa odlezat par dni? Potom takato znes sa este doladi pieskon na pozadovanu konzistenciu a nanasa sa na stenu?
-
“Čisto vápennú jadrovú omietku vovreci, priemyselne vyrábanú v podstate nekúpite.”
Tomu rozumiem, ze v obchode kupim len zmesy, kde je v nejakom lacnom pomere namiesany piesok, priemyselne hasene vapno a cement. Pripadne nejake aditiva.
Myslel som si, ze ako volakedy kupim miestny 0-4mm kamen z miestneho vapencoveho lomu a k nemu priemyselne hasene vapno. Teraz zistujem, ze je potrebne nadstavi taku zmes cementom. Tym vsak pokazim jadro omietky.
Vrchnu jemnu vrstvu tzv stuk, je v tom priemyselnom prevedeni tiez zmes vapna a cementu. Ci sa mylim? Nepokazi sa to cele snazenie o prirodzenu stavbu?
Spric je co? Cement a voda?
Musim tu posobit ako nekompetentny. Je to pravda, som totalny laik, co chce len dobre stavbe a nechce sa zviest na praktikach rychleho moderneho stavitelstva.Dakujem za trpezlivost.
Bohdan
-
Mozno sa budete hnevat alebo ma ohovorite, ale kazdopadne som to vzdal a kupil cement. Majstri maju radost, ze som privolil na ich zvyklosti a prestal “bluznit” o cisto vapennej omietke a stavbe. Zliezol som k nazoru, ze nasi predkovia by s radostou pouzivali cement keby ho mali k dispozicii.
-
Cement nie je zly material. Neznasa sa vska s makymi podkladovymi materialmi a makymi materialmi ktore doplna. Najma vo vlhkom prostredi.
-
Podklad je lahky, porovity, zato vsak pevny kamen glaukoniticky dolomit. Miestny tomu hovoria lahky kamen alebo tufovy.
Najviac momentalne bojujem s teplotami. Vsetko strasne pomaly tuhne a schne. Nastastie je tu rozrobenych viacero rozmanitych robot. Napr. okrem omietok sme uzatvarali strop. Musel som ho otvorit a vyhodit par cervotocom zozratych tramov. Nastastie volakedy ukladali 7m tram vedla tramu, takze je z coho rozkladat. Rakosovy palach som nezohnal, tak uzatvaram to OSB doskami. Prekvapilo ma, ze som musel pouzit kotviaci nater, ktory potom vyzeral ako brusny papiet. To som este nezazil ake je to silne lepidlo. Vraj je to mozne pouzit aj na sklo. -
No, keďže ste “uspokojili” majstrov, tak je zbytočné už čokoľvek komentovať. Je mi troška ľúto, že ste takto lacno zľavili zo svojich nárokov a požiadaviek. Ale to je vaša, vec, vy tam budete bývať… Chudák tuf, ten si pod tým cementom tiež dlhodobo vytrpí svoje. Možno tu o pár rokov zas budete zas budete vyhľadávať pomoc a rady, ako riešiť vzniknuté problémy.Kiež by k tomu nedošlo – držím palce – v dobrom.
Rado
Log in to reply.