aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Vapenna podlaha (dlazba kladena do vapennej malty)

  • Vapenna podlaha (dlazba kladena do vapennej malty)

    Posted by admin_obnova on 15. októbra 2008 at 22:33

    Zaujal ma postup andulky, ktory tu uvadzala na obnove vo viacerych prispevkoch, kde popisuje navozenie makadamu, potom zaliatie hmotou pol na pol hasene vapno a piesok a na to dlazbu. Pisala, ze je trebu tu dlazbu klast nejakym specialnym sposobom – mate/viete niekto detaily? A moze sa potom normalne polozit na to vana alebo sprchovy kut a do toho odpady? A este z akeho materialu by potom na takuto podlahu mohli byt polozene priecky – ak vobec nejake? 1. na makadam sa žiadna hmota nenalieva. Jedná sa o sypkú hmotu, ktorá pozostáva z 10 cm vrstvy vápna s pieskom 1/1, 2. špecialita v pokladaní dlažby na takýto povrch je v tom, aby bol dosiahnutý perfektne rovný podklad pre dlažbu. Dlažba sa kladie na túto hmotu a po položení sa zaleje vodou. Pri kladení drevenej dlážky nemusí ísť až o tak precíznu prácu, lebo dlážkovica sa nabíja na hranoly, ktoré sú zapustené v tom sypkom násype. Hranoly zaručujú, že dlážka bude v rovine.U dlažby je to náročnejšie. 3. Všetky rozvody vody a odpadu sa kladú do makadamu. 4. Priečky sa predsa nestavajú na pohlahu, pokiaľ by nešlo len o tenké drevené alebo sádrokartónové. Priečky by sa mali postaviť už vo fáze keď sa vyberie starý násyp, na nový základ 5.Podklad je taký pevný, že sa naň môže klásť čokolvek. 4. Na vykúrovanie kúpelne doporučujem elektrický radiátor.Zaujal ma postup andulky, ktory tu uvadzala na obnove vo viacerych prispevkoch, kde popisuje navozenie makadamu, potom zaliatie hmotou pol na pol hasene vapno a piesok a na to dlazbu.
    Pisala, ze je trebu tu dlazbu klast nejakym specialnym sposobom – mate/viete niekto detaily?

    A moze sa potom normalne polozit na to vana alebo sprchovy kut a do toho odpady?

    A este z akeho materialu by potom na takuto podlahu mohli byt polozene priecky – ak vobec nejake?

    1. na makadam sa žiadna hmota nenalieva. Jedná sa o sypkú hmotu, ktorá pozostáva z 10 cm vrstvy vápna s pieskom 1/1,
    2. špecialita v pokladaní dlažby na takýto povrch je v tom, aby bol dosiahnutý perfektne rovný podklad pre dlažbu. Dlažba sa kladie na túto hmotu a po položení sa zaleje vodou. Pri kladení drevenej dlážky nemusí ísť až o tak precíznu prácu, lebo dlážkovica sa nabíja na hranoly, ktoré sú zapustené v tom sypkom násype. Hranoly zaručujú, že dlážka bude v rovine.U dlažby je to náročnejšie.
    3. Všetky rozvody vody a odpadu sa kladú do makadamu.
    4. Priečky sa predsa nestavajú na pohlahu, pokiaľ by nešlo len o tenké drevené alebo sádrokartónové. Priečky by sa mali postaviť už vo fáze keď sa vyberie starý násyp, na nový základ
    5.Podklad je taký pevný, že sa naň môže klásť čokolvek.
    4. Na vykúrovanie kúpelne doporučujem elektrický radiátor.

    palo odpovedal 11 years, 8 months ago 20 Členovia · 48 odpovede/odpovedí
  • 48 odpovede/odpovedí
  • jirko

    Member
    20. októbra 2008 at 9:15

    A to mozem pouzit hociaku dlazbu alebo radsej nejaku hrubsiu ?
    A cim to mam potom vysparovat ?
    Ja pomaly rozoberamtu padnutu pec cistim hlinenne tehly ktore chcem poto opat pouzit akosy mam malo casu teraz sme smanzelkou sdili stromy borovice duby buky javory a tak tak sa zatial majte

  • Anonymous

    Member
    21. októbra 2008 at 7:59

    A to mozem pouzit hociaku dlazbu alebo radsej nejaku hrubsiu ?
    A cim to mam potom vysparovat ?
    Ja pomaly rozoberamtu padnutu pec cistim hlinenne tehly ktore chcem poto opat pouzit akosy mam malo casu teraz sme smanzelkou sdili stromy borovice duby buky javory a tak tak sa zatial majte

    Dlažba čím hrubšia, tým lepšia, vhodná do interiéru chalupy je na podlahy plná tehla, je teplá a originálna. dlažba bude na makadame v interiéri veľmi studená, špárovať klasicky. Po zaliatí vodou musí podlaha schnúť minimálne týždeň, pri použití plnej tehly aj dva.

  • kety

    Member
    2. novembra 2008 at 19:55

    Nad dlažbou z pálenej tehly som tiež uvažovala práve pre orginalitu a aj teplý dojem. Len mám obavy z údržby. Čím sa dá impregnovať ? Videla som takú dlažbu vo verejných priestoroch a vyzeralo to dosť zle- špinavé v miestach kde sa viac chodí. V českých časopisoch som sa stretla s pojmom “púdovky”. To by mi asi najviac sedelo čo sa týka vzhľadu dlažby.

  • pader

    Member
    19. novembra 2008 at 19:09

    Pri kladení drevenej dlážky nemusí ísť až o tak precíznu prácu, lebo dlážkovica sa nabíja na hranoly, ktoré sú zapustené v tom sypkom násype. Hranoly zaručujú, že dlážka bude v rovine.U dlažby je to náročnejšie.

    ahoj andulka,
    už dávnejšie som čítal tvoju radu na takúto podlahu a aj som sa jurozhodol tak spraviť (hoci som už mal nakupeny cement, že to budem betónovať). vykopal som starú zeminu, dal hrubší kameň, potom makadam a teraz som nasypal piesok s vapnom. bud. týždeň by mi mali priviezt podlahu – dosky+hranolky. myslel som, ze treba tu vrstu piesku s vapnom dobre utlačiť (planoval som na to pouzit stavbarsku “zabu”), ale tu pises, ze hranolky sa kladu do toho sypkeho nasypu. znamena to, ze to tam len nasypat, urovnať a polozit hranolky? medzi ne potom este dosypat tiez taky piesok, aby som znizil ten krocajovy hluk? nebudem ta podlaha potom “sadat” ked bude len na takom sypkom podklade? niekde sa zatazi viac niekde menej…. a hranolky sa budu viac ponarat do podkladu podlaha bude kriva…
    dakujem za radu

  • Anonymous

    Member
    20. novembra 2008 at 10:36

    Ahoj Pader,

    presne ako hovoríš, Hranolky sú celé zapustené v tej sypkej hmote. Keď zmiešaš tú hmotu tak aj vizuálne uvidíš že nie je prachová, po utlačení je súdržná a navyše prebytočná zemná vhkosť postupne z hmoty vytvorí, ako by bratia češi povedali škraloup, ktorý dýcha. U nás je vysoká spodná voda, v našej hlinenej chalupe máme takto urobené podlahy v dvoch obývacích miestnostiach myslím že je to už osem rokov.

  • evi

    Member
    21. novembra 2008 at 9:23

    Problém podláh, okrem iného / teda všetkého, čo obnáša rekonštrukcia starého kamenného domu bez základov/ je u nás živý; na začiatku “cesty” som tušila, že to bude ťažké, ale že až tak….?
    otázky pre všetkých, ale hlavne pre andulku:
    1. keď dom nemá základy, len ukladaný nepravidelný kameň cca 30 cm pod úrovaň podlahy ( podlaha je pod úrovňou vonkajšieho terénu a kôli klenbám sa s jej výškou nedá hýbať), netreba to najprv zvnútra upraviť omietkou,alebo nejakou vtipnou fóliou, aby tade nebehali myši a pod?
    2. ešte si dokážem predstaviť položenie nosných hranolov do sypkej zmesi a pribitie dlážkovice v obytných miestnostiach , ale v kúpeľni, kde by mala byť podlaha kombinovaná – drevo a dlažba, to už vôbec nie.
    3. Aký druh dreva je najvhodnejší na dlážkovicu, v akej kvalite (suchosť, hrúbka), či nosné hranoly sú z rovnakého materiálu?

    Ešte jedna otázka z inej časti domu, pre ktorú vedieme siahodlhé výmeny názorov – ako zatepliť klenby zhora, pod strechou nebude žiaden obytný priestor, len studená povala, a úniky tepla by bolo treba obmedziť.

  • bosorka

    Member
    26. novembra 2008 at 19:42

    Tiez sa chystam rekonstruovat hlineny domcek, oslovil ma sposob Andulky, ale potom som rozmyslala, ze by to mozno predsa len chcelo nejaku tu tepelnu izolaciu, aby nebolo chladno od noh. Rozhodla som sa teda, ze budem postupovat podla Andulkynho postupu a pouzijem Liapor (Keramicky štrk, prirodny material, mrazuvzdorny, tepelnoizolacne vlastnosti, a tak dalej…. kto chce viac info . No a tu teraz neviem????

    1) Pod dlazkovicu dat liapor a pod tym bude piesok s vapnom a pod tym makadam alebo strk
    ALEBO
    2) Pod dlazkovicu dat piesok s vapnom pod to liapor a pod tym makadam alebo strk

    Takze ak budete taky dobry, napiste mi prosim vas, ktora varianta vam je sympatickejsia. :lol:

    Pre Evi, ja tiez rozmyslam ze budem izolovat strop, precitala som si uz vselijake napady a tiez o vselijakych materialoch.
    … Konope by bolo mozno super ale je drahe (inak osobne nechapem, preco je zakazane pestovat tak uzasnu rastlinu ako je konope. Ktora ma nesmierne velky potencial vyuzitia ???)
    …Ovcia vlna, zaujimave riesenie ale je nasiakava takze vstrebava vlhkost
    …O inych ako o prirodnych materialoch vobec neuvazujem, takze som sa rozhodla ze pouzijem Liapor aj na povalu, predavaju sa dokonca aj take dosky s liaporom takze asi sa vyberiem touto cestou. I ked isto moznosti je viacej len si vybrat tu pravu. Zatial sa mi toto javi ako naj riesenie

  • Anonymous

    Member
    28. novembra 2008 at 7:57

    odkaz pre bosorku.
    Pri Vašej dileme ja sobne by som dala na makadam alebo štrk namiesto vrstvy vápna s pieskom ten liapor.Treba si vypočítať cenu, bude to drahé. Ide o to, aby pod podlahou nebola nasiakavá vrstva (obyčajne hlina, škvára, neskôr betón rovno na hlinu), ktorá vlhkosť zadržuje a tá potom vniká do stien, omietky a podlahy.Hlinená chalupa má mať prirodzenú vlhkosť, teda treba odstraňovať tú prebytočnú.

  • bosorka

    Member
    28. novembra 2008 at 14:24

    Dakujem, Andulka som rada, ze si sa ozvala. Prave to vapno s pieskom by som tam urcite chcela nechat. Stary ludia hovoria, ze cez vapno neprejdu zvieratka, ako chrobaciky a mysi a podobne. S Liaporom som tiez uvazovala len asi o nejakej 10 cm vrstve co by vyslo okolo 30 000 Sk /prepacte ze neuvadzam cenu v eurach/ :lol: na cely dom, co by este nebola taka strasna zataz. Kazdopadne dakujem aj vdaka vasmu prispevku ten domcek nie je odsudeny na zburanie co by bola skoda.

  • harp

    Member
    28. novembra 2008 at 18:14

    Co sa tyka vapennej malty na podlahe musim povedat ze povera ze ju neprejdu zvierata nie je pravdiva. Hlodavce s tym nemaju vatsi problem. Mravce to tiez pocase zvladnu. Avsak “neexistuje” material okrem betonu a kovu :) kt. by hlodavce neprezrali…

  • Anonymous

    Member
    2. decembra 2008 at 8:53

    Co sa tyka vapennej malty na podlahe musim povedat ze povera ze ju neprejdu zvierata nie je pravdiva. Hlodavce s tym nemaju vatsi problem. Mravce to tiez pocase zvladnu. Avsak “neexistuje” material okrem betonu a kovu :) kt. by hlodavce neprezrali…

    Žiadne obavy, hmyz ani hlodavce sa nedržia v podklade zo štrku alebo z makadamu, ktorý je pod vápennopieskovou vrstvou.

  • evi

    Member
    9. decembra 2008 at 18:06

    Milý predvianočný takmer dámsky klub!
    Vychádza mi, že myší a spol. sa smerom od dlážky žiadnym praktickým opatrením nezbavím, čo už.
    A keďže stále nemám jasno v postupe tvorby podlahy, skúsim si to zrekapitulovať :
    1. vyhĺbenie priestoru / 25-30 cm?
    2. položenie potrubí / voda, odpad, kúrenie…
    3. makadam / cca 15 cm? / neprerazí ostrohranný makadam plastové hadice? To asi bude treba nejak ošetriť jemnejším obsypom, alebo….?
    4. zmes piesku a vápna /10 cm?
    5. hranoly na dlážkovicu, medzery vysypať Liaporom / 5 cm? / nebude Liapor hrkotať pod dlážkou?
    6. Dlážkovica / dub? , hrúbka 2,5-3 cm?

    Stále mi však zostáva otázka zateplenia stropu zhora- problém je v tom, že klenby sú zo strany povaly oblé, krivoľaké / kamenné klenby/ a tým nasypanie Liaporu mi príde neekonomické, pohyb po povale tiež divný. Ak by sa klenby zasypali / napr. Liaporom al. Perlitom, chcelo by to vrch asi vybiť jednoduchou dlážkovicou / ?/.

    Za reakcie vopred ďakujem

  • Anonymous

    Member
    10. decembra 2008 at 11:47

    Milý predvianočný takmer dámsky klub!
    Vychádza mi, že myší a spol. sa smerom od dlážky žiadnym praktickým opatrením nezbavím, čo už.
    A keďže stále nemám jasno v postupe tvorby podlahy, skúsim si to zrekapitulovať :
    1. vyhĺbenie priestoru / 25-30 cm?
    2. položenie potrubí / voda, odpad, kúrenie…
    3. makadam / cca 15 cm? / neprerazí ostrohranný makadam plastové hadice? To asi bude treba nejak ošetriť jemnejším obsypom, alebo….?
    4. zmes piesku a vápna /10 cm?
    5. hranoly na dlážkovicu, medzery vysypať Liaporom / 5 cm? / nebude Liapor hrkotať pod dlážkou?
    6. Dlážkovica / dub? , hrúbka 2,5-3 cm?

    k bodu 1. Vyhĺbiť až po škáru základu, to určite nie je len 30 cm., obyčajne 60-80 cm.
    k bodu 2. V obývacích miestnostiach predsa nebudú žiadne potrubia a v starom kamennom dome predsa nebudeš dávať podlahové kúrenie.
    k bodu 3. Makadam(alebo hrubý štrk do takej výšky, aby spolu s ostatnými vrstvami ( 10 cm vápno s prieskom/ bola položená dláška v optimálnej výške. POdľa toho, do akej hĺbky budete kopať, si vypočítate ak m3 makadamu alebo štrku.
    k bodu 4. Makadam je sekaný podľa toho aký si objednáte. Keďže nestaviate dialnicu, treba objednať makadam malý cca 4 cm. Potrubie bude zrejme len v kúpeľni a kladie sa do makadamu alebo štrku podľa konkrétnej situácie.
    k bodu 5. Hranoly, na ktoré sa bude nebájať dlážkovica, sa kladú do tej vápennopieskovej vrstvy. Hranoly sú 5×5 xc m a vrstva 10 cm. Čo chceš kombinovať s Liaporom. Dlážka ide rovno na tú vápennú vrstvu.
    k bodu 6. Ak dávate novú dlážku, stačí smreková na perodrážku, takže žiadne medzery, myš Ti môže vbehnúť len zvonka.

  • bosorka

    Member
    11. decembra 2008 at 14:47

    Pre Evi:

    Najskor k tej povale, nie som odbornik v danej problematike ale napisem ti, ako by som to riesila ja.
    Najprv treba zvolit vhodny izolacny material, cenna a ine kriteria…. ako nasiakavost ekologicnost a pod. Mne osobne je absolutne nesympaticky polystiren a nepouzila by som ho ani keby mi ho dali zadarmo.
    A nakolko som este inu izolaciu ako liapor neobjavila, tak napisem akoby som to riesila s tym.
    Ty mas tu povalu vlastne do obluku, tak ci onak asi to budes chciet niecim vyplnit teda vyrovnat. Neviem ti poradit co ine okrem toho liaporu by som tam dala, ale keby mam pouzit ten, tak by som tam tie gulicky vysypala, su odlahcene, takze by to nebola zbytocna zataz.
    Na to by som dala starsie dosky napr. tie co ste vytrhali v dome, tie by som popodbijala, nech to drzi po kope a spravila by som akoby taku plavajucu podlahu na tych gulickach. Tie dosky by mozno ani nemuseli byt od steny ku stene. Podla toho naco tu povalu chces vyuzivat, ked tam pojdes len raz za cas zobrat nejaku cibulu, alebo tam nieco odlozis na take vyuzivanie by to podla mna stacilo.
    Alebo vymysliet inu vypln, aby si to dala nejako do roviny, ale to ma nenapada co by sa tam hodilo.
    a potom moses pouzit aj tie liaporove dosky len neviem ako je to s cenou.
    Alebo najst uplne iny izolacny material a potom vymysliet uplne inu strategiu, ak nejaky najdes napis, ja sa tiez trapim asi s podobnymi otazkami.

  • vrsan

    Member
    11. decembra 2008 at 15:22

    zdravim.
    je to celkom zaujimavy postup pre rekonstrukciu starych domov bez horizontalnej hydroizolacie. ale ak by som mal kopat v dome az po zakladovu skaru, tak by som sa fest namakal, to su krute kubiky zeminy. a toho makadamu, co by tam muselo ist spiatky. musi to byt tvrda otrocina, vlastne si to ani neviem dost dobre predstavit. a hlavne, urcite sa v tak mocnom strkovom lozku budu drzat mravce a iny hmyz, ten sa dostane skoro vsade, hlavne cez stare zaklady s hlinenou maltou. a hlodavce to zmaknu asi rovnako. dalej neviem, ak sa dlazka potom ulozi do vrstvy vapna s pieskom, nebude taka podlaha velmi studena? to musia byt obrovske tepelne straty, a to bude to stat vela namahy a peniazkov na kurenie. ak nemate svoju horu, sluhov a pocetnu rodinu, bude to fatalne narocne. ako sa vam v takom dome moze byvat? na rekreaciu to pochopim, ale na trvale byvanie to bude asi veru tazke. dnes vsetci zatepluju a ma to svoju realnu pricinu… najvacsiu tepelne uniky su vari prave cez tu podlahu, ale aj cez strechu – strop, okna a mury. ak sa nedaju zateplit mury, tak asopn podlahu a stropy, resp. strechu…

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť