• porsena

    Member
    21. augusta 2015 at 12:18
  • anton_hc

    Member
    24. augusta 2015 at 7:24

    Dakujem, tie clanky poznam.

    Zarobil som 1 liter vapenneho hydratu s 10 litrami studenej vody, po kratkom case nerozpustene vapno sadlo na dno nadoby. Vodu nad usadeninou som prelial do postrekovaca a striekam s tym omietku v spominanej komore.

    Je tu vsak otazka: ak sa dokaze rozpustit v litri vody len 1,6 gramu vapna, tak mozem tu usadeninu, ktora zostala na dne nadoby opatovne zalievat vodou a tu pouzivat na kropenie omietok? Alebo treba  pokazde zaliat cerstvy hydrat?

    Dakujem.

  • mazoslav

    Member
    24. augusta 2015 at 9:22

    Rozpúštanie vápna pomáha jeho chladenie, správa sa trocha opačne ako napríklad cukor :) No a na hrady sa používala skor odstáta vápenná voda ako čersvtá.( rok aj viac) Ide aj o mierny pokles pH pri odstátej vápennej vode a najmo o kryštáliky kalcitu ktoré slúžia neskor ako kryštalizačné centrá… na Slovensku máme kopec nadšencov ktorý majú bohaté aplikačné skúsenosti, nepoznáte niekoho kto konzervuje hrad?

  • vlcik-tlcik

    Member
    24. augusta 2015 at 19:49

    Neviem Mazoslav, nesplietol si si to s vápennou kašou ?

    Tono, skúsenosť mám, ale ja som to robil tak, že som si zahasil 40 kg vrece vápna do suda, neskôr som dopĺňal vodou a miešal. Jo a použil som čistú (v rámci možností tohto sveta :-)) ) dažďovú vodu. Mäkká voda je lepšia ako tvrdá, alebo chlórovaná, tak píše ujo Bárta z Brna. Aplikoval som ju v exteriéri, to sa dalo aj 3 x denne. V interiéri to bude asi horšie.

    Použiť sa určite dá, chce to asi viackrát poriadne zamiešať, časom by som zasa asi liter CaOH pridal.

  • anton_hc

    Member
    24. augusta 2015 at 20:16

    Dakujem za reakcie.

    Dnes som to aplikoval, striekam to takym vacsim postrekovacom, tie omietky nie su velmi drolive. No uz ked sa s tym tolko paprem, tak to chcem urobit poriadne.

    Este ma zaujima, ci sa to ma pouzit az po vyplneni vypadanych miest novou omietkou, alebo mozem i pred tym.

     

  • vlcik-tlcik

    Member
    24. augusta 2015 at 20:44

    To je jedno, dá sa pred, po aj počas. Akurát treba si dať pozor, aby nová omietka aspoň čiastočne vyschla, ak by bola nová vápenná omietka trvalo vlhká bránilo by to jej karbonatácii.

  • mazoslav

    Member
    25. augusta 2015 at 7:37

    je to možné že som si to zplietol už je to mimo moj záber :)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť