aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo vápenná vs. hlinená omietka v interiéri – vplyv na stav drevenených prvkov

  • vápenná vs. hlinená omietka v interiéri – vplyv na stav drevenených prvkov

    Posted by ondris on 4. februára 2014 at 15:20

    Zdravím Vás, potreboval by som poradiť s výberom omietok do interiéru. Hlinená alebo vápenná – pre a proti? Opravujeme zrubový dom s murovaným pitvorom (za účelom trvalého bývania), čiže omietať sa bude drevovláknitá doska s rákosom, kameň aj tehla. Pôvodné omietky v zrube boli hlinené, ale na jednej stene bola vápenná (pravdepodobne novšia). V miestnosti, ktorá sa predtým dlhšie nevykurovala (je to dvojdom), sme objavili drevomorku (napadnuté drevo sa odstránilo a zvyšok sa ošetril). Práve v tej miestnosti bola jedna stena omietnutá aj vápennou omietkou, no a stav zrubu pod tou omietkou bol oveľa lepší ako pod susednou hlinenou. Pôvodne (pred objavením hubičky) sme chceli dať hlinené, ale po tom ako som videl ten rozdiel kvality dreva pod hlinenou a pod vápennou…som na pochybách. Vďaka

     

    vlcik-tlcik odpovedal 10 years, 8 months ago 4 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    7. februára 2014 at 9:33

    To je zaujimave zistenie. 

    Je ciastocne mozne, ze hlinene omietky posobia ako lepsie prostredie pre rast huby. Subjektivne mam pocit, ze hlinena omietka je aj hydroskopickesia. Zaroven vapenna omietka vytvara po nahodeni vyrazne alkalicke prostredie. Co moze ciastocne dezinfikovat prostredie.

     

    Pridaj foto a uvidime.

  • porsena

    Member
    11. februára 2014 at 11:32

    bližšie závery by bolo možné vyvodiť až po detailnejšom zhodnotení. Súhlasím s Harpom, čo sa týka určitého dezinfekčného prostredia v súvislosti s vápennou omietkou a maltou, ale v prípade tej zrubovej steny a drevomorky asi bola zásadným problémom vlhkosť. Treba zhodnotiť aj situovanie tej steny s vápennou omietkou, či bola suchšia, prípadne preslnenejšia atď. V pokročilo karbonatizovaných vápenných zmesiach sa postupne alkalita znižuje, viac-krát som videl drevomorku na drevených prvkoch úplne izolovaných vo vápennej omietke, či malte.

    Najdôležitejšia je vlhkosť, ak sa vám podarí udržať steny suché, nemyslím si, že by bola hlinená omietka problémom.

  • vlcik-tlcik

    Member
    23. marca 2014 at 10:23

    Samozrejme obaja majú pravdu, aj keď sa nejedná o interiér, ale exteriér pre mňa dosť prekvapujúce. Cca jeden a pol ročná čisto vápenná malta, rýpol som aj hlbšie, doslova prelezená “zelenou kultúrou” ako zrelý roquefort.

     

     

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť