aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Veniec na múre z váľkov. (ŽB)

  • Veniec na múre z váľkov. (ŽB)

    Posted by flosy on 1. júla 2013 at 14:03

    Dobrý deň,
    chcem vymeniť krytinu na prístavbe kde sú 30 cm múry postavené z váľkov. Musím vymeniť aj komplet drevo. Len mi odporúčajú urobiť veniec. Ako postupovať pri takomto type tehál? Aj omietka(brizoliz) je z časti opadaná (vplyvom zo zatekajúcej strechy). Je lepšie omietku obiť a nahodiť znovu? Ako postupovať pri omietaní? Budem rád za všetky rady.Ďakujem.

    doky odpovedal 10 years, 11 months ago 4 Členovia · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • jusuf

    Member
    1. júla 2013 at 21:01

    Zdravím , nie som odborník, len “vlastnéhodomuopravujúci” + “peknéčítanieo stavebníctve”, takže len chcem upozorniť na informáciu, s ktorou som sa stretol : Samotný železobetónový veniec môže steny neúmerne zaťažiť. Takže radšej by som to nechal prepočítať statikovi, ktorý má s hlinou skúsenosti (?) 
    Ja osobne budem riešiť strechu/krov rovnakým spôsobom, typom krovu aký tu funguje už desaťročia.
    Niektoré typy krovu (stolicový) prenášajú sily zvislo dole tak, že veniec nie je potrebný, resp. jeho funkciu plní “rám” z pomúrnic (aspoň tak som pochopil).

    Ohľadom tu už bolo napísané dosť : 
    http://www.obnova.sk/diskusia/omietka-na-dom-z-nepalenych-tehiel
    http://www.obnova.sk/diskusia/omietka
    http://www.obnova.sk/diskusia/hlineny-dom-pozdisovce
    http://www.obnova.sk/diskusia/oprava-hlineneho-domu
    http://www.obnova.sk/diskusia/spracovanie-vykopanej-hliny-na-hlinene-omietky
    http://www.obnova.sk/diskusia/stenove-kurenie-zakryte-hlinenou-omietkou

    Ja by som volil (teda aj som zvolil) vonkajšiu hlinenú alebo vápennú omietku.

    Ešte taký nápad – ozaj potrebuješ meniť celý krov ?

  • vlcik-tlcik

    Member
    1. júla 2013 at 22:47

    Čo Ti bráni zopakovať predošlý krov, ktorý vydržal x rokov aj bez venca.
    Inak dávať na 30-ku hlinený múr betónový veniec – to chce odvahu.
    Statik nebude prepočítavať nič – dnes hlina nie je nosný múr.
    Omietky záleží od rozsahu poškodenia, ak nie je veľké nevidím dôvod otĺcť ju. Iba ak by si si chcel vyskúšať ako sa robia hlinené omietky.

  • flosy

    Member
    1. júla 2013 at 23:31

    Ďakujem za rady aj linky.
    Tiež sa snažím robiť si veci sám. Ale chcem sa vyhnúť zbytočným chybám. Preto zbieram rozumy kde sa dá. Na tomto fóre sú zatiaľ najrozumnejšie odpovede. Inde to bolo len zbúrať a postaviť na novo. Ten  múr tu stál 40 rokov a keby bývalý vlastník vymenil poškodenú krytinu vydržal by aj daľšých 40.
    Krov je potrebné vymeniť. Drevo je na mnohým miestach prachnivé, prelezené chrobačou,  kde pršalo zhnité a kadejo nadpájané. 
    Ešte raz vďaka za tie linky. Pokúsim sa ten múr zachrániť.

  • vlcik-tlcik

    Member
    2. júla 2013 at 1:00

    Ak to zatekalo treba byť opatrný a pozrieť, či múry nie sú narušené. Ťažko radiť, keď človek nevie o čo ide, v podstate by sa dala urobiť aj drevená nosná konštrukcia a múry iba ako plášť.

  • flosy

    Member
    2. júla 2013 at 7:00

    Zvažoval som aj túto možnosť. Je to sedlová strecha. Dva bočné múry sú OK. Základ je s kameňa asi 10 cm nad terén. Vodorovná izolácia a potom váľok. Chcem vymeniť poškodené tehly. Mám ich dosť. Potom krov. Zmenšiť uhol krovu aby sa schoval pod strechu domu.
    Prikladám aj foto. Toto bol stav keď som to prvý raz videl. Medzitým to ešte nejaký dážd zažilo. Momentálne je to už suché. Poobede môžem priložiť aj súčastný stav.

  • doky

    Member
    7. júla 2013 at 12:05

    Ked mozem vstupit do diskusie: Po vzhliadnuti fotky povazujem za prvorade odstranit hlinu, kt je /asi/ prisypana  k muru. Vsetka voda zo strechy steka rovno do “nasypu” a udrzuje vlhkost, kt presakuje aj do muru pristresku. A voda je najvacsi nepriatel hlinenych domov. Zazill som na hlinenom dome podobnu situaciu, kde vsetko bolo OK,  len nebola stresna ryna. To “len” sposobilo ze dazdova voda co kvapkala dolu na zem sa rozprskovala a pomaly podmyvala vonk stranu muru. Ten nasledne stracal rovnovahu az prislo k vychyleniu a destrukcii. Cize urcite po rekonstrukcii by som tam dal rynu a odviedol vodu hodne daleko.
       Co sa tyka venca: Ja viem, ze budem oznaceny za “kacira”, ale osobne si myslim, ze ten beton. veniec by pomohol /Vlcik nehnevaj sa na mna…(:-  /. Nemyslim si, ze vaha je az taka kriticka /nie je to velky objem a ked sledujem hlinene stavby, casto je tam rozpad stien smerom von a jasne tam citim potrebu len  hore pod urovnou strechy “stiahnut”  dokola steny niecim nepoddajnym, co by uzavrelo silove namahanie a vytvorilo tuhy spoj hlavne v rohoch. No a sorry, ale na toto sa mi zda naj ten beton veniec, kt sa dobre zaleje do nerovnosti poslednej rady valkov a nepusti tie pociatocne mm pohybu, kt su sice na pohlad nepodstatne, ale najdolezitejsie zo str mikropohybu a pohybu.  Ta hlina /aj ked statici ju nepovazuju za nosny mur – maju radi len beton…(:- /  to podla mna na tlak v pohode unesie. Tiez si treba uvedomit, ze cim je nizsi sklon strechy, tym je silnejsia horizontalna zlozka  sil, kt posobi na mur  a vytlaca ho smerom dovonku. Nie kazda stres. krytina   je navrhnuta na maly sklon – to tiez hovori o kvalite strechy proti podtekaniu atd. Sneh v zime na plochsej streche sa lepsie drzi – vaha a tlak na mury?  Pisem len heslovito, je toho vela, snad to posunie diskusiu, aj ked mozno rozviniem zurivy protibetonarsky odpor…(:- /ani ja nie som velky priatel s nim, ale neodsudzujem ho principialne/. Dobre by bolo, keby sa niekto, kto riesil taku situaciu beton. vencom ozval a povedal svoje skusenosti. Urcite to bude poucne aj pre mna.

  • vlcik-tlcik

    Member
    8. júla 2013 at 14:25

    Doky, v prvom rade som rád, že si sa vôbec ozval. Pod Tvoj príspevok by som sa kedykoľvek podpísal. Ja a priori nie som proti betónu, iba som bol opatrný. Nevedel som trebárs aké má základy, dokonca Flosy uvádzal, že je čiastočne zatečený preto na mne neznámy 30 cm múr by som veniec nedával. Ale ak je, alebo bude v poriadku, nie som proti, iba ja by som ho nedával. Skopíroval by som asi pôvodný stav, možno nie, neviem, záležalo by ako bol riešený krov.
    Krov bol riešený vždy v súlade so spodnou stavbou, ako spomínal už Jusuf, citujem :
    Niektoré typy krovu (stolicový) prenášajú sily zvislo dole tak, že veniec nie je potrebný, resp. jeho funkciu plní “rám” z pomúrnic (aspoň tak som pochopil).

    Samozrejme nemuseli to byť len rôzne stolice, ale aj napríklad hambálkový krov položený na pomúrniciach, kolmo na ne väzné, alebo stropné trámy a v uhle väzný trám x krokva začapovaná odkvapová väznica. Ak väzný trám plnil funkciu stropného trámu, tak bývala každá väzba plná, ak nie, tak nemusela byť každá plná.
    Podľa mňa by sa tu dalo použiť niečo podobné a aby som len neteoretizoval, prikladám obrázky, aj ke´d som ich nazval domy, tak prvý je bývalý domček, druhý obyčajná stodola.

  • flosy

    Member
    9. júla 2013 at 7:46

    Tá posledná fotografia až naháňa strach či to nespadne. Miestami akoby to levitovalo.  Pripájam fotku súčasného stavu a časti krovu pre upresnenie. Poškodené tehly vymením a minimálne posledný rad tehál pôjde dole. Nechcem zmenšiť uhol strechy pod 18° tak preto ten posledný rad. Táto pultová strecha je v strede vystužená stolicou postavenou na chlievoch. Tie chcem zrušiť ale stolicu ponechám s jedným oporným stĺpom.

  • flosy

    Member
    9. júla 2013 at 7:58

    tu sú ostatné fotky

  • flosy

    Member
    9. júla 2013 at 8:02

    no tá posledná asi nesúvisí s touto témou, oprava, súčastný stav

  • doky

    Member
    15. júla 2013 at 11:35

    Ospravedlnujem sa, ale som velmi vytazeny v tychto dnoch…takze len rychlo:  Ta stolica je vyborna, ale zda sa mi jeden stlp na podporu celej/?/ dlzky malo.  Je to taky velky problem dat tam viac stlpov? Naozaj to bude dolu prekazat? Myslim si, ze je to taktiez pekny esteticky prvok, kt osviezi strohost preferovaneho minimalizmu  /aj koli financiam/.
      Co sa tyka venca: ano ten ram z pomurnic, kt rozklada sily je relativne ok, ale ja to vnimam, ze jedna /pohybova/ sustava je krov a druha mury. Tzn, krov dokazeme urobit so slusnou stolicou – ramom, ale to nezaistuje tie mikropohyby v muroch, kt mozu nastartovat trhliny v nom atd, pretoze ta stolica – vlastne nazyvame to tu ram  nie je az tak dokonalo spojeny s murmi a tie sa mozu pohnut. /Cize pevnost a tuhost ramu nie je prenasana a nespevnuje mury/.   Vysledok je, ze castejsie treba robit opravy  a udrzbu, aj ked chapem, ze je to viac koscher. Veniec do U-cka /tri steny/ staticky zachyti a stuzi tri steny je podla mna najlepsie riesenie, kt o.i.  umozni dobre zakotvenie celeho krovu, co v dnesnej dobe silnych vetrov tiez nie je zanedbatelne.
        Vlcik dakujem za fotky, su krasne, zvlast ta prva – sypka/?/.   Kiez by si ludia uchovavali taketo stavby napr na naradie, miesto zburania a postavenia NOVEJ skladackovej budy z monopolnych obchodov. Knecne by Slovensko zacalo dostavat nejaky charakter a nevypadalo ako z Quelle katalogu.  Dakujem pekne za ocenenie – vazim si to. Ty si tiez fundovany clovek v tomto fore, kt by si uz aj zasluzil /aspon/  nejaku plaketu  za tolke prispevky…/:-
    Pekny den vsetkym.  Doky

  • doky

    Member
    15. júla 2013 at 11:38

    Ospravedlnujem sa, ale som velmi vytazeny v tychto dnoch…takze len rychlo:  Ta stolica je vyborna, ale zda sa mi jeden stlp na podporu celej/?/ dlzky malo.  Je to taky velky problem dat tam viac stlpov? Naozaj to bude dolu prekazat? Myslim si, ze je to taktiez pekny esteticky prvok, kt osviezi strohost preferovaneho minimalizmu  /aj koli financiam/.
      Co sa tyka venca: ano ten ram z pomurnic, kt rozklada sily je relativne ok, ale ja to vnimam, ze jedna /pohybova/ sustava je krov a druha mury. Tzn, krov dokazeme urobit so slusnou stolicou – ramom, ale to nezaistuje tie mikropohyby v muroch, kt mozu nastartovat trhliny v nom atd, pretoze ta stolica – vlastne nazyvame to tu ram  nie je az tak dokonalo spojeny s murmi a tie sa mozu pohnut. /Cize pevnost a tuhost ramu nie je prenasana a nespevnuje mury/.   Vysledok je, ze castejsie treba robit opravy  a udrzbu, aj ked chapem, ze je to viac koscher. Veniec do U-cka /tri steny/ staticky zachyti a stuzi tri steny je podla mna najlepsie riesenie, kt o.i.  umozni dobre zakotvenie celeho krovu, co v dnesnej dobe silnych vetrov tiez nie je zanedbatelne.
        Vlcik dakujem za fotky, su krasne, zvlast ta prva – sypka/?/.   Kiez by si ludia uchovavali taketo stavby napr na naradie, miesto zburania a postavenia NOVEJ skladackovej budy z monopolnych obchodov. Knecne by Slovensko zacalo dostavat nejaky charakter a nevypadalo ako z Quelle katalogu.  Dakujem pekne za ocenenie – vazim si to. Ty si tiez fundovany clovek v tomto fore, kt by si uz aj zasluzil /aspon/  nejaku plaketu  za tolke prispevky…/:-
    Pekny den vsetkym.  Doky

  • doky

    Member
    12. decembra 2013 at 22:44

    Flosy  ostalo nejako cicho…!  Teraz som zavadil o tuto temu a ked pozeram s odstupom casu na tie fotky: ja osobne by som tam tu stolicu nechal. Ono to moze teraz drzat, ale ide o to, aby to drzalo aj za desat rokov po zimach s Perinbabou. Ak chces zlikvídovat tu stenu pod stolicou, to je ok, ale potom by som podoprel stlpy stolice az na zem. Strecha je velmi plocha a tam sa dramaticky zvacsuje priehyb  uprostred.  Neopakujem sa?  Ani som opat necital celu diskusiu. Mozno to mas uz vyriesene…

        Vlcik, tie fotky su krasne, vzdy ma fascinuju Myjavske kopanice- tie stare mäkké tvary a mury. Len mi je luto, ako necitlivo sa mnohi ludia spravaju k tomuto dedicstvu. S uctou ku kazdemu, kto zachovava toto dedicstvo

       Doky

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť