aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Viazané stavby – ich krása, funkčnosť a jednoduchosť

  • Viazané stavby – ich krása, funkčnosť a jednoduchosť

    Posted by janko on 13. februára 2010 at 0:10

    Viazané stavby
    http://rapidshare.com/files/349798371/Viazane_stavby.pdf

    Viac fotiek na http://www.taborova-stavba.skauting.cz

    Zopár postrehov z diskusie na
    http://www.slad.sk/forum/viewtopic.php?f=91&t=905&st=0&sk=t&sd=a

    1. Ak nieste statici, ani sa na statikov necítite a bojíte sa že by vám vaše veldielo spadlo(častý problém) tak je vždy najlepšie použiť silný oporný bod. Najčastejšie je to strom. Takýmto spôsobom postavíte napríklad posed alebo prístrešok. Strom v tomto prípade tvorí ochranu proti vetru a niekedy aj proti gravitácii. To samozrejme neznamená že teraz už nepotrebujem nič iné. Posedy sa dajú robiť dvoma spôsobmi. Jedným je ten že spravím konštrukciu stand-alone posedu(4 drevenné hranoly a na nich búdka) a “oprem” ho o strom. Druhá možnosť je spraviť taký balkónovitý(či konzoloidný či ako sa to volá) typ posedu. Okolo stromu obtočíte podlahu a na jej spodok pribijete šikmé hranoly zabárajúce sa na jednom konci do kmeňa a na druhom do čo najvzdialenejšej časti podlahy smerom od kmeňa(také šikmé, dúfam že si to viete predstaviť). Tu to už ale chce zručnosť lebo sa veľmi ľahko môžete zrúbať dole. Prístrešok je snáď najjednoduchší typ. Nájdete si aspoň 3 stromy, obtočíte okolo nich špagát, na vzniknutý trojuholník navlečiete nepremokavú plachnu a zvyšok buď tiež zaplachtujete alebo inak zastiaviate(drevenné steny sa cenia). Je to jednoduché a pokiaľ sie si nevybrali 3 5cm halúzky tak je takmer nemožné aby to spadlo. Navyše sa to dá postaviť za 5min(pri zručnom týme 2-3 larpistov) takže to spravíte kdekoľvek v lese a nemusíte moknúť.

    2. Nestavajte v údolí. Myslím v takom miniúdolí že na obe strany je kopec, a už vôbec nie v údolí mimo lesa. Ak ste to niekedy spravili tak vieťe že ak začne pršať tak je to veselé. V skratke premoknete a zablatíte sa ako myši. Takisto by som neriskoval stabvu veže na kopci lebo blesky(zdá sa to banálne ale ono tam reálne ten blesk môže uderiť). Takže ak stavať tak buď na rovine alebo na svahu. Oboje má svoju nevýhodu. Rovina nieje vždy rovina takže sa môže stať že vám tam niečo natečie ale nieje to vôbec nič katastrofálne. Na svahu vám bude tiecť ale bude aj rýchlo odtekať, navyše ak na strane kade bude tiecť(pre tých čo nepoznajú gravitačný zákon tak je to tá najvyššia strana pretože voda ide zhora dole) vykopete jamu, dáte do nej igelit a zakopete, tak vytvoríte taký izolačný základ stavby(je nutné aby igelit z tej zeme vyčnieval a pripínal sa k vašemu obydliu), voda bude tiecť ale narazí na igelit, bude ho chcieť “podplávať” ale nepôjde to lebo je 20cm v zemi a tak váš dom proste obíde a vy máte dnu relatívne sucho. Ak sa nebojíte poriadnej práce tak odporúčam takto zabezpečiť každú stavbu nech je kdekoľvek a najlepšie všetky steny.

    3. Plán sa vždy oplatí nakresliť. Nebudete potom rozmýšlať nad tým čo a ako ste to chceli, ak si nakreslíte len náčrť tak i to pomôže, ide hlavne o to aby ste neboli prekvapený nad tým čo postavíte. Takisto si na nákrese uvedomíte čo bude niesť čo, pretože ak postavíte polovicu stavby na malej halúzke tak nečakajte že t vydrží. Väčšina stavieb je stanová(1 nosný peň v strede a okolo neho plachny a iné haraburdie), domová(4 nosné pňe v rohoch a medzitým niečo) alebo kombinovaná(4 po rohoch a 1 vstrede čo drží strechu). Najčastejšie to asi bude 4+1 pretože to funguje pomerne stabilne, rohy držia múry a ak dáte zavetrovanie(dosky dáte diagonálne medzi každými dvoma rohmi) tak to i stabilne odoláva vetru. Stredný peň zas drží strechu aby sa neprepadla v strede. Samozrejme fantázii sa medze nekladú, ak chcete tak si postavte krov, miestnosťi a pod. ale nato tu už nieje tento návod(pretože ho nepotrebujete)

    4. Pôda je veľmi dôležitá, zase hlavne aj kvôli daždom aj kvôli stabilite. Na íle vám všetko dobre drží ale všetku vodu budete mať v domčeku, na štrku zas nieje problem z vodou ale základy budú museť byť naozaj hlboke a to ešte nevravím o tých zosuvoch. Dobrá je zlatá stredná cesta(hlina).

    janko odpovedal 14 years, 9 months ago 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
  • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť