aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo voda v klenbovej pivnici

  • voda v klenbovej pivnici

    Posted by mrploc on 21. novembra 2010 at 14:42

    ahojte,
    prosim o radu ako najlepsie vyriesit problem s vodou a vlhkostou v pivnici, vsimol som si tento rok, ze sa v pivnici nachadza voda a taktiez ze su steny pivnice do vysky zhruba 1m vyrazne nasiaknute vodou, moze to suvisiet s vydatnymi dazdami v maji? v minulych rokoch sa mi zdala pivnica suchsia,
    teraz som tam nameral vlhkost az 96%,
    jedna sa o drevenicu s klenbovou pivnicou, ktora je murovana na hline, v izbe nad pivnicou sa vlhkost zatial neprejavila, akurat som si vsimol, ze otvaranie a zatvaranie okna robi tazkosti, zadrhava sa,
    obavam sa ci zvysena vhlkost nemohla sposobit sadanie zakladov v tejto casti drevenice,
    zaklady pod drevenicou su z kamena (pieskovec), vacsinou su murovane na hline, prikladam aj fotografie,
    dakujem vopred za vsetky rady

    slim odpovedal 13 years, 11 months ago 4 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • rado-z-mt

    Member
    22. novembra 2010 at 20:16

    Ako som včera písal v téme “základy z kameňa”, ja sám si chcem stavať dom, kde budú pivnice z kameňa na vápennej malte, alebo na hline. Ale o pieskovci vôbec neuvažujem ako stavebnom kameni. Práve pre jeho vysokú nasiakavosť a vzlínavosť vlhkosti. Samozrejme v tomto prípade je chalupa už na tom postavená a to sa zmeniť nedá…Pokiaľ v predošlých rokoch s tou vlhkosťou problém nebol, je dosť možné, že to tentokrát ozaj spôsobili májové výdatné dažde. S tým oknom – možno sa zadrháva nie preto, že by poklesly základy chalupy, ale ak sú okná už staršie, tak natiahli zo vzduchu viac vlhkosti a napučali troška. Ak je to tak, po čase sa zas preschnú a budú O.K. Potom by som ich ale dačím ošetril, aby možno dakde v spojoch nedošlo k zahnívaniu dreva a pod.
    Neviem, ako riešiť to vlhko. Možno odkopať určitú najnacucnutejšiu vrstvu podlahy a spraviť novú hlinenú dlážku s prímesou vápna, ktoré bude časť vlhkosti pohlcovať. Pod to ešte dať nejakú drenáž – jemnejší štrk s pieskom trebárs…Neviem, možno má dakto iné skúsenosti a pozná lepšie možnosti riešenia. Držím palce :wink:

  • baca

    Member
    29. novembra 2010 at 15:58

    Starou metodou ako odvlhcit blizke okolie domu do vzlinavej vody je zasadit brezy. Dospela breza (piemer kmena okolo 20cm) dokaze za den vysat korenovym systemom aj 200l vody. Idealna vzdialenost od zakladov domu je okolo 5m.
    Uz neviem odial to mam, ale ked si vsimnete naozajstaru zastavbu na rovinach, supridomoch brezy zasadene. Rubat sa zacali az ked prepukla alergicka hysteria.

  • slim

    Member
    7. decembra 2010 at 1:51

    Podobne ako u Vás to vyzeralo aj v našej pivnici (ako cez kopír). Tiež pivnica drevenice murovaná z kameňa a hliny. Múry v pivnici do 1/2 pravidelne vlhli.
    S vodou v pivnici sme začali bojovať zvonka – dôkladným odvodnením vonkajších múrov drevenice až do hĺbky podlahy pivnice, teda v tej časti domu kde je pivnica. To sa minulo absolútne účinku, dom stojí na takom mieste kde je voda všade, stačí zakopať 40cm do zeme a jame je za 1/2 hod. voda. Potvrdilo sa nám pravidlo, že s vodou netreba bojovať, ale treba jej umožniť čo najľahšie prejsť. U nás podlahu pivnice tvoril poter z vápennej malty na vrstve škvary, ktorá mimochodom perfektne pije vodu. Tú sme odstránili a pod škvarou bol (teda stále je) systém odvodňovacích kanálov z ploských kameňov, ktorý vyúsťuje mimo dom. To čo vidno na Vašich obrázkoch sa mi javí ako časť odvodňovacieho kanála. Nebolo to vyfotené miesto náhodou zakryté kameňom? Pre lepší obraz prikladám obrázky na ktorých vidno odvodňovacie kanály našej pivnice (po odstránení škvary a časti bahna).

    My sme tieto kanály vyčistili od nánosov bahna a naspäť pozakrývali plochými kameňmi. Prišlo mi nevyhovujúce tento systém z kameňov nahradiť nejakou drenážnou rúrou, v ktorej by sa zrejme drenážne otvory zaniesli oveľa rýchlejšie. V kanáloch je totiž stály prietok vody (aj v letných mesiacoch aj napriek vonkajšiemu odvodneniu). Zrekonštruované kanály sme prekryli geotextíliou a cca 10cm vrstvou premývaného štrku. Žiadala by sa na to ešte nejaká vrstva, ale zatiaľ na to nedošlo, riešime iné veci ktoré viac horia. Po tomto zásahu vlhkosť z múrov zmizla a posledný kamenný schod ktorý bol dovtedy stále mokrý vyschol. Pamätníci hovoria, že tak to aj kedysi bolo. V pivnici je zrejme stále veľmi vlhko, ale v miestnosti nad pivnicou nie sú (a ani predtým neboli) s vlhkosťou žiadne problémy, tak to nijako neriešime. Vlhká pivnica je mimoriadne vhodná na zemiaky, v tej našej vydržia v pohode do júla.
    Zlepšiť ovzdušie v pivnici (a asi aj znížiť vlhkosť) pomáha neustále vetranie – jednu časť okna sme nahradili sieťkou proti hmyzu a lete stále vetráme. Toľko naše skúsenosti, snáď Vám pomôžu.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť