aktivita diskusia Múzeá a Galérie Výstavy v Banskej Bystrici

Tagged: 

  • Výstavy v Banskej Bystrici

    Posted by uskalienka on 4. augusta 2009 at 12:42

    Múzeum ukáže staré podoby Bystrice a Radvane

    BANSKÁ BYSTRICA 3. augusta (SITA) – Historické podoby a život ľudí v Banskej Bystrici a niekdajšom trhovom mestečku Radvaň, ktoré je dnes banskobystrickou mestskou časťou, priblíži prostredníctvom vyše 300 historických fotografií a pohľadníc výstava Banská Bystrica a Radvaň v historickej fotografii, ktorú vo štvrtok v Thurzovom dome na banskobystrickom Námestí SNP otvorí Stredoslovenské múzeum. Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s pôvodnou architektúrou aj so zaniknutými zákutiami. Fotografie a pohľadnice zachytávajú vývoj viacerých lokalít v týchto mestách, napríklad Námestie SNP, mestský hrad, kaštiele, mosty, ale aj rôzne udalosti ako návštevu Andreja Hlinku či Klementa Gottwalda alebo prvý let lietadla v Banskej Bystrici. Výstava prezentuje i starodávnu tradíciu radvanského jarmoku.

    Návštevníci Thurzovho domu si ju budú môcť pozrieť do 27. septembra.

    uskalienka odpovedal 14 years ago 1 Člen · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    5. augusta 2009 at 9:57

    Galéria predstaví Fantázie o začiatku Petržalky

    BANSKÁ BYSTRICA 30. júna (SITA) – Výtvarné diela reagujúce na vzťah priestoru bratislavského sídliska Petržalka a jeho sociálneho kontextu, nového spôsobu trávenia voľného času či nového typu sociálnych štruktúr predstaví Stredoslovenská galéria na dokumentačnej výstave miestne špecifického projektu Fantázie o začiatku, ktorú otvorí v stredu vo svojich priestoroch na Dolnej ulici v Banskej Bystrici.

    Koncept výstavy sa podľa jej kurátorky Miry Keratovej odvíja od témy miesta, ktoré sa dnes definuje najmä cez sociálnu aktivitu, čo sa tam odohráva a na ktorej miestna komunita participuje, respektíve je takouto činnosťou formovaná. Hoci výstava vznikla vo verejnom priestore mestskej časti Bratislava-Petržalka, jej téma je aktuálna pre problém sídliska ako takého. Dáva do súvisu urbanistickú koncepciu Petržalky s témou “nemiesta” (non-places), pričom “nemiesto” je v kontexte novej sociálnej geografie typom priestoru, ktorý je tranzitný, dočasný, unifikovaný, potiera akúkoľvek lokálnu alebo historickú kontinuitu a ktorému chýbajú vlastné charakteristické znaky a symbolické prvky. „Sídlisko Petržalka predstavuje utopický ideál prázdnej komunity, ktorá po prísľuboch potenciality a fantáziách začiatku rezignuje do stavu kolektívnej impotencie. Utopický potenciál Petržalky je prehodnocovaný cez model sídliska, ktorého charakteristiky sa vzťahujú nielen k socialistickej panelákovej výstavbe, ale aj k netrvácnej súčasnej hypermarketovej anti-architektúre,“ uviedla Keratová.

    Výstava Fantázie o začiatku potrvá v Stredoslovenskej galérii do 23. augusta.

  • uskalienka

    Member
    4. septembra 2009 at 15:38

    Výstava Bábkar Anderle predstaví vzácne marionety

    BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (SITA) – Historické marionety, z ktorých najstaršie majú viac ako 200 rokov, divadelné dekorácie rodinných bábkových divadiel i pôvodné scenáre bábkových hier predstaví výstava Bábkar Anton Anderle, ktorej vernisáž vo štvrtok popoludní v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici bude súčasťou slávnostného otvorenia festivalu Anderleho Radvaň. Ako uviedla autorka výstavy Soňa Žabková z prípravného výboru festivalu, hlavnú časť výstavy tvoria najvzácnejšie a najreprezentatívnejšie exponáty zo súkromnej zbierky Antona Anderleho, ktorú tento bábkar zhromažďoval viac ako 20 rokov. „Je to vzácna historická zbierka, ktorá sa dá označiť za ojedinelú v Európe, ale aj v celosvetovom meradle,“ uviedla Žabková. Tieto exponáty budú na výstave doplnené o obrazový materiál – fotografie, bulletiny či plagáty – dokumentujúci životnú a umeleckú púť bábkara Antona Anderleho a jeho divadelné predstavenia na Slovensku i v zahraničí, ale aj históriu celého slávneho bábkarskeho rodu Anderlovcov od začiatku 20. storočia.

    Festival Anderleho Radvaň organizujú od štvrtka do soboty v Banskej Bystrici na počesť Antona Anderleho, ktorý náhle zomrel vlani v máji, jeho priatelia a členovia rodiny v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Štátnou vedeckou knižnicou. Zúčastní sa na ňom 17 divadiel z ôsmich krajín Európy, zameraný je na tradičné, respektíve ľudové bábkové divadlo. „Radi by sme predstavili slovenskému publiku, všetkým generáciám, tento druh tradičného bábkového divadla, zahraničným divadelníkom by sme chceli ukázať tradíciu, aká bola na Slovensku a chceli by sme možno aj inšpirovať domácich divadelníkov, aby v nej pokračovali,“ povedal jeden z organizátorov festivalu, teoretik umenia Juraj Hamar.

    Súčasťou slávnostného otvorenia festivalu bude aj uvedenie knihy Ľudové bábkové divadlo a bábkar Anton Anderle. Výstava Bábkar Anton Anderle bude v Štátnej vedeckej knižnici otvorená dva mesiace.

  • uskalienka

    Member
    7. septembra 2009 at 21:17

    Galéria ponúkne Pohľad na tvorbu Rázusovej Nociarovej

    BANSKÁ BYSTRICA 6. septembra (SITA) – Výber z doterajšej tvorby výtvarníčky Michaely Rázusovej Nociarovej (1976) ponúkne výstava Pohľad, ktorú otvorí Stredoslovenská galéria v utorok vo svojich výstavných priestoroch na Moysesovom námestí v Banskej Bystrici. Ako uviedla kurátorka tejto výstavy Denisa Gura Doricová, výber diel mapuje vývoj výtvarnej témy Rázusovej Nociarovej a prirodzene sa v ňom odráža aj osobná história výtvarníčky. „Autorku od čias štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, teda už 15 rokov, fascinuje odraz a obraz, svetlo a tieň, vodná hladina a skutočnosť pod ňou i nad ňou, podobnosť a odlišnosť, povrch obrazu i jeho hĺbka,“ uviedla Doricová. Dodala, že výstava Pohľad, na plagáte uvedená ako PO HL(´)AD, je správou o hlade a hľadaní, o ceste za prvý

    Výstava Pohľad potrvá v Stredoslovenskej galérii do 29. novembra. Je zároveň výtvarnou časťou banskobystrického festivalu Barbakan, ktorého filmová časť bude od 23. do 27. septembra a hudobná časť 25. a 26. septembra.

  • uskalienka

    Member
    12. novembra 2009 at 12:25

    Galériu “zaleje” Vlna – poľského moderného umenia

    BANSKÁ BYSTRICA 11. novembra (SITA) – Ukážky súčasnej poľskej kultúry ponúkne akcia Vlna na živo 2009, ktorú vo štvrtok podvečer v spolupráci s občianskym združením Vlna organizuje Stredoslovenská galéria vo svojich výstavných priestoroch na Dolnej ulici v Banskej Bystrici. Program podujatia, ktoré je zároveň prezentáciou kultúrneho časopisu Vlna, otvorí o 17:00 autorské čítanie poľských spisovateľov Sylwie Siedleckej, Joanny Wajs a Adama Pluszku.

    Nasledovať bude inscenované čítanie z kontroverznej divadelnej hry Trash story od jednej z najúspešnejších poľských autoriek mladej generácie Magdy Fertacz. Na rozdiel od autorského čítania, bude táto divadelná hra prezentovaná v slovenčine – v podaní slovenských hercov. Akciu Vlna na živo uzavrie koncert poľskej “postrockovej” skupiny Oranžada, ktorému bude predchádzať sound-artová performancia slovenského výtvarníka Maroša Rovňáka.

    Ako uviedla Zuzana L. Majlingová zo Stredoslovenskej galérie, so združením Vlna, ktoré vydáva rovnomenný časopis venovaný kultúre už galéria viackrát spolupracovala. Časopis vychádza štvrťročne a jednotlivé čísla sú zamerané na kultúru vo vybratom regióne. Jedno z najnovších čísel bolo “varšavské”, preto je prezentácia zameraná na poľských umelcov.

  • uskalienka

    Member
    14. januára 2010 at 20:56

    Lietadlo z druhej svetovej vojny v SNM iba do nedele

    BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Už len do konca tohto týždňa je možné pozrieť si výstavu Povstalecké nebo v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave, inštalovanú pri príležitosti 65. výročia Slovenského národného povstania. Návštevníci budú mať v nedeľu 17. januára poslednú príležitosť vidieť napríklad aj model lietadla AVIA B 534 v skutočných rozmeroch. Výstavný projekt pomocou unikátnych fotografií či trojrozmerných exponátov, ale aj prostredníctvom videoprojekcií a 3D animácií prezentuje problematiku povstaleckého letectva. Po obsahovej stránke sa výstava zameriava na viacero tematických celkov. Návštevník sa oboznámi s formovaním a činnosťou 2. československej paradesantnej (parašutistickej) brigády, 1. československého stíhacieho leteckého pluku, ako aj kombinovanej letky. Autori výstavy nezabudli ani na dokumentovanie spojeneckej pomoci.

    Od otvorenia výstavy vlani v auguste ju navštívilo takmer 15 tisíc ľudí. Oddelenie múzejnej pedagogiky SNM zorganizovalo k výstave samostatný metodický seminár pre pedagógov, podujatie Rodinná nedeľa v múzeu a 30 lektorských sprievodov pre verejnosť a vzdelávacích programov pre základné a stredné školy. Povstalecké nebo, ktoré je spoločným projektom Múzea SNP v Banskej Bystrici, Slovenského národného múzea v Bratislave a Slovenského technického múzea v Košiciach, možno navštíviť na Vajanského nábreží od 9:00 do 17:00.

  • uskalienka

    Member
    28. marca 2010 at 20:25

    Galéria ÚĽUV predstaví tvorbu drotára Pecucha

    BANSKÁ BYSTRICA 28. marca (SITA) – Najnovšiu tvorbu drotára a výtvarníka Slava Pecucha zo Starej Ľubovne predstaví Galéria ÚĽUV (Ústredie ľudovej umeleckej výroby) v Banskej Bystrici výstavou Drotman, ktorú otvorí v utorok 30. marca. Ako uviedla kurátorka výstavy Katarína Hallonová, autor svojou novou kolekciou pokračuje v doterajšom programe, ktorý charakterizuje organické tvaroslovie založené na tradičnej drotárskej metóde. “Drôt je pre Pecucha médiom, prostredníctvom ktorého experimentuje s tradíciou, rešpektuje ju, ale odkláňa sa od jej tvarovo dekoratívnych predlôh. Skôr abstrahuje čisté, mäkko modelované formy. Nebojí sa ani asymetrie, dôraz dáva na optické vlastnosti drôtu, ktoré vytvárajú druhú výtvarnú rovinu ich pôsobenia v priestore. Organické formy odkazujú na blízky vzťah k prírode, kde hľadá voľný, oslobodený priestor,” uviedla Hallonová.

    Pecuch sa začal venovať drotárstvu v roku 1997 ako samouk. Zameriava sa hlavne na objekty s úžitkovou funkciou a venuje sa aj tvorbe nábytkových prvkov z drôtu. Výstavu Drotman sprístupnil verejnosti prvýkrát vlani v auguste v Dizajn štúdiu ÚĽUV v Bratislave. Potom ju záujemcovia mali možnosť vidieť v Galérii ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. V banskobystrickej Galérii ÚĽUV si ju bude možné pozrieť do júna.

  • uskalienka

    Member
    22. apríla 2010 at 19:34

    V Poštovom múzeu ožíva umenie stredoveku
    Výstava keramiky Edity Balážovej približuje stredovekú kultúru

    BRATISLAVA 21. apríla – Poštové múzeum v Banskej Bystrici pripravilo pre milovníkov umenia výstavu keramických objektov s názvom „Edita Balážová – stredovek neskončil… Reflexia stredoveku v umeleckej keramike“. Návštevníci na nej od dnes do júla budú môcť vidieť výnimočné keramické návrhy emisie poštovej známky Matúš Čák Trenčiansky a voľnú tvorbu umelkyne inšpirovanú umením stredoveku.

    Vo výstavnej sieni Poštového múzea v Banskej Bystrici bude prezentovaná aktuálna tvorba Mgr. art. Edity Balážovej. Hlavnú časť výstavy tvoria originálne keramické návrhy emisie poštovej známky Matúš Čák Trenčiansky a voľná tvorba inšpirovaná bitkou pri Rozhanovciach. Keramika E. Balážovej je charakterizovaná najmä postmodernými citáciami obrazových vzorov odvodených z írsko-šktótskej knižnej maľby z 8. storočia. Na jej motívy vytvorila keramickú inštaláciu v podobe stolovacej súpravy „Book of Kells“. Výstavu je možné navštíviť v Poštovom múzeu každý pracovný deň v čase od 9:00 do 16:00 a potrvá do piatku 30. júla 2010.

    O autorke

    Edita Balážová absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v roku 2002, kde študovala úžitkové umenie v ateliéri Keramickej tvorby u Akad. soch. Ivice Langerovej. Hneď po ukončení štúdia bola vyhlásená za „objav roka“ na medzinárodnom keramickom sympóziu v Českom Krumlove. V roku 2003 dosiahla najvýznamnejší úspech na medzinárodnej scéne, Grand Prix na výstave Biennial Internacional del Mosaico Conterporáneo Pro Museo v Buenos Aires v Argentíne. Motívy rytierskej kultúry vrcholného stredoveku zo 14. – 15. storočia autorka používa od roku 2003 kedy sa zúčastnila medzinárodného workshopu – Miedzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeždiarsky v poľskom Bołesławci.

  • uskalienka

    Member
    16. mája 2010 at 8:32

    FIALOVÉ SYMPÓZIUM

    Miesto konania: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica
    Termín akcie: streda 19. 5. 2010 o 15.00 h
    Organizátor: Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici

    Tradíciu tematických sympózií založili pedagógovia Katedry výtvarnej tvorby Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v roku 2003, kedy sa konalo prvé symposion – hostina. Sympóziá pokračovali témou červená, červená v bielom, modrá, ružová. V roku 2009 prebrala túto úlohu Stredoslovenská galéria usporiadaním čierno-bieleho sympózia.

    Tohtoročnou témou sympózia je fialová. Zapojiť sa mohol každý so svojim projektom skúmajúcim problematiku fialovej v umení bez obmedzenia formy a materializácie. Tematika fialovej je jediným obmedzením a zároveň akýmsi „emulgátorom“, ktorý spája jednotnou témou široké spektrum zúčastnených od študentov stredných škôl, študentov a absolventov vysokých škôl, ich pedagógov a ľudí, ktorí sa venujú vlastnej tvorbe vo voľnom čase. Projekty prešli výberovým konaním. Vybraní autori pristúpili k spracovaniu témy z rôznych uhlov, od technickej stránky a vlastnosti fialovej ako farby, cez osobné zážitky, skúsenosti a asociácie, ktoré v nás fialová môže vyvolať. Od jednoduchých, hravých a bežných vecí, ktoré denne vidíme, po témy, ktoré spracúvajú problematiku rodových stereotypov, skrytého násilia, duchovna či filmovej slávy.

    Z výtvarných prác sme zostavili výstavu, ktorú môžete vzhliadnuť od 19. 5. do 6. 6. 2010 v Room 19_21 a ostatných priestoroch Vily Dominika Skuteckého. Z príspevkov performatívneho charakteru sme pripravili program, ktorým celú výstavu v stredu 19. 5. 2010 o 15.00 h. otvoríme a priestor vily oživíme tvorivým duchom.

    V tento deň na vernisáži ponímanej ako sympózium predvedú svoje “umenie” chemici Univerzity Mateja Bela, program bude pokračovať čítaním poézie spojenej s projekciou a meditatívnym koncertom – hry na Tibetské misky. Počas celého programu budú súčasťou živé performancie študentov UMB Pdf KVTaE a Akadémie umení v Banskej Bystrici.
    Realizáciu projektu finančne podporilo Mesto Banská Bystrica.

    Kontakt:
    Stredoslovenská galéria, Dolná 8, 975 90 Banská Bystrica, http://www.ssgbb.sk, umenovedne@ssgbb.sk

  • uskalienka

    Member
    8. júla 2010 at 6:28

    Múzeum ukáže vykopávky z čias Trákov v Bulharsku
    Výstavu Bulharsko – krajina starých civilizácií sprístupnia v Thurzovom dome od utorka 6. júla do 29. augusta

    BANSKÁ BYSTRICA 3. júla (SITA) – Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Alliance Francaise sprístupní svojim návštevníkom jedinečnú dokumentárnu výstavu Bulharsko – krajina starých civilizácií. Na 44 plagátoch priblíži starobylé kultúrne tradície na území dnešného Bulharska cez archeologické vykopávky z tráckeho obdobia ako zlaté poklady z Panagjurišti a Valčedramu, strieborné z Borova a Rogozenu, hrobky zo Kazanlaku, Sveštarova a Alexandrova, bronzovú hlavu odriského cisára Sevta III., zlatú masku z Údolia tráckych cárov pri Kazanlaku z konca 5. storočia pred Kristrom a veľa iných tráckych artefaktov. Výstava je dielom bulharského trakológa profesora Ivana Marazova a umeleckého fotografa Iva Chadžimiševa a návštevníci Stredoslovenského múzea si ju budú môcť pozrieť v Thurzovom dome na Námestí SNP v Banskej Bystrici od utorka 6. júla do 29. augusta. Bude jedným zo sprievodných podujatí ôsmeho ročníka európskeho festivalu poézie, hudby a divadla Cap á l´Est, ktorý sa bude konať 19. až 22. augusta v Banskej Štiavnici a bude zameraný na bulharskú kultúru.

  • uskalienka

    Member
    8. septembra 2010 at 17:08

    Výstava Ladislava Palmaia AMNESIS

    Miesto konania: Room 19_21, Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica
    Organizátor: Stredoslovenská galéria
    Trvanie: do 11. septembra 2010

    Mnohovrstevné kontemplatívne dielo L. Pálmaia prezentované v Stredoslovenskej galérii bohato využíva symboliku prevzatú zo židovskej a kresťanskej mystiky a súčasne sa opiera o myšlienky Platónovho idealizmu.

    Sarkofágy v tvare holubíc na železných podstavcoch rozložené na podlahe pokrytej vrstvou soli zastupujú sefiroty, duchovné sféry, či stupne stvorenia usporiadané do tvaru stromu života. Základom prirodzenej rovnováhy medzi jednotlivými sférami a poťažne kozmu, je obojstranné fungovanie ich vzájomných vzťahov. Zdá sa však, že fungovaniu týchto vzťahov bránia steny sarkofágov – nádob udržiavajúcich božskú emanáciu. Ich pomyselné rozbitie má za následok zhmotnenie sveta, do ktorého tak súčasne preniká zlo prítomné v božskom žiarení.

    Ďalšiu časť inštalácie tvorí vitrína s kvázi vedeckými preparátmi rôzne deformovaných embryí, či – podľa autora – heterónov, zosobňujúcich bujnenie chorého života. Spiace, do seba ponorené bytosti sa rozpamätávajú na transcendentálny svet prvotných ideí, teda na svoju podstatu. Výstava potrvá do 11. septembra 2010.

  • uskalienka

    Member
    8. septembra 2010 at 17:09

    V Skuteckého vile si pripomenú jej posledných obyvateľov

    BANSKÁ BYSTRICA 8. septembra (SITA) – Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu zorganizovala Stredoslovenská galéria spomienkový večer Holokaust a osudy detí Dominika Skuteckého. Uskutoční sa vo štvrtok večer v bývalej rodinnej vile významného maliara židovského pôvodu Dominika Skuteckého na Dolnej ulici v Banskej Bystrici, v ktorej má v súčasnosti Stredoslovenská galéria svoje výstavné priestory. Zámerom podujatia je dôstojne si pripomenúť pamiatku Karoly Skuteckej a jej manžela Ferdinanda Karvaša, posledných stálych obyvateľov vily Dominika Skuteckého. Program spomienkového večera budú tvoriť tematické príspevky sprevádzané tradičnou židovskou hudbou v podaní gitaristu Adama Mareca a operného speváka Ivana Zvaríka.

    Dcéra Dominika Skuteckého Karola, tiež maliarka, a jej manžel Ferdinand Karvaš boli zo Skuteckého vily vysťahovaní, keď sa tam usídlil veliteľ gestapa, a 9. januára 1945 boli popravení vo vápennej peci v obci Nemecká. Ich jediný syn, spisovateľ Peter Karvaš, tieto tragické a hanebné udalosti prežil.

  • uskalienka

    Member
    13. septembra 2010 at 21:45

    Výročie filatelie pripomenie výstava v Poštovom múzeu

    BANSKÁ BYSTRICA 13. septembra (SITA) – Vzácne exponáty zo zbierok členov banskobystrických filatelistických klubov si budú môcť záujemcovia o filateliu pozrieť na výstave nazvanej 75. výročie obnovenia filatelie v Banskej Bystrici, ktorú slávnostne otvoria v utorok popoludní vo výstavných priestoroch Poštového múzea Slovenskej pošty na Partizánskej ceste v Banskej Bystrici.

    Ako informovala Mária Hromadová z oddelenia komunikácie Slovenskej pošty, na výstave spolupracovali filatelistické kluby 53-07 a 53-53 z Banskej Bystrice. Medzi najvzácnejšie exponáty patria Európa 2000, Československo I Hradčany, Banská Bystrica na starých pohľadniciach či Uhorsko 1874 – 1908. Vystavené budú aj medaily, diplomy a čestné uznania, ktoré získali filatelisti z oboch klubov a výstavu doplnia aj exponáty Poštového múzea približujúce históriu slovenskej a banskobystrickej filatelie.

    Výstava 75. výročie obnovenia filatelie v Banskej Bystrici potrvá v Poštovom múzeu do konca októbra.

  • uskalienka

    Member
    10. novembra 2010 at 12:40

    Galéria vystaví súťažné práce z bienále LOGO 2010

    BANSKÁ BYSTRICA 9. novembra (SITA) – Výstavu súťažných diel z druhého ročníka medzinárodného bienále LOGO otvorí v stredu Stredoslovenská galéria vo výstavných priestoroch Pretória na Moysesovom námestí v Banskej Bystrici. Vernisáž bude spojená s odovzdaním cien autorom víťazných prác, výstava bude sprístupnená do 12. decembra.

    Ako informovala Iveta Mečiarová zo Stredoslovenskej galérie, súťažné bienále Logo 2010 zorganizovala nezisková organizácia Re-culture v spolupráci s agentúrou Enterprise a Slovenským centrom dizajnu. Určené je najmä pre profesionálnych grafikov, dizajnérov, umelcov na voľnej nohe, grafické štúdiá a reklamné agentúry, ale aj pre študentov stredných a vysokých škôl zameraných na výtvarné umenie, grafiku a dizajn. Prihlásilo sa doň 44 súťažiacich z troch krajín, ktorí poslali spolu 95 súťažných prác – 53 do hlavnej kategórie a 42 do študentskej kategórie. Hodnotí ich päťčlenná medzinárodná porota pod vedením českého dizajnéra Tomáša Macheka.

    Okrem troch hlavných cien v každej kategórii sa bude v tomto ročníku udeľovať aj Cena Slovenského centra dizajnu v študentskej Cena mesta Banská Bystrica v hlavnej kategórii.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť