-
Výstavy v Košiciach
Pode Bal vystavuje prvý raz na Slovensku v Kulturparku
Výstava Pode Bal s názvom Košický program predstaví výber diel z posledných desiatich rokov, mnohé z nich vzbudili diskusie.KOŠICE 1. októbra (SITA) – Česká umelecká skupina Pode Bal, ktorá svojimi dielami vzbudila viackrát rozruch na umeleckej scéne, sa v košických Kasárňach/Kulturparku predstaví od 2. októbra výstavou nazvanou Košický program. Ako uviedla kurátorka výstavy Lenka Kukurová, výstava Pode Bal s názvom Košický program predstaví výber diel z posledných desiatich rokov a mnohé z nich vzbudili kontroverziu. „Odkrývaním boľavých miest minulosti a balansovaním na hrane provokácie usilujú v prvom rade o spoločenskú diskusiu,“ hovorí Kukurová.
Pode Bal sa po revolúcii začali zaoberať opätovným prepojením umenia s politickými a spoločenskými otázkami, preto je ich tvorba zároveň exkurziou do poprevratového politického umenia.
„Zatiaľ čo v Českej republike patria projekty skupiny k známym a verejne diskutovaným, na Slovensku je rozsiahly výber z tvorby Pode Bal vystavený po prvýkrát. Slovenské publikum má možnosť vidieť diela, ktoré reagujú na traumy českej histórie, ale i súčasnosti,“ povedala kurátorka Kukurová.
Ako uviedla, na výstave je výber z výstavy Malík urvi I (názov je slovnou hračkou), ktorá bola v pražskej Špálovej galérii v roku 2000. Pozostáva z portrétov bývalých komunistických funkcionárov a agentov ŠtB, ktorí ostali aj po revolúcii verejne činnými osobnosťami. Pred desiatimi rokmi vzbudila výstava takú vlnu odmietavých reakcií, že pre ne a intervencie z vyšších miest stratila galéria hlavného sponzora. Predstavia aj výber portrétov z najnovšieho projektu Malík urvi II, tentoraz sú témou osobnosti z radov súdnictva v minulosti činné v politických procesoch. Portréty sudcov a sudkýň sú vytvorené kresbou na podklade kópií rozsudkov a spisov. Legendu priamo v obraze tvorí vždy meno a súčasná pozícia osoby s krátkym opisom politických prípadov z totalitnej minulosti, v ktorých daný človek vystupoval ako sudca.
Pode Bal sa vyjadrujú aj k téme odsunu sudetských Nemcov – vystavujú fotografie prázdnych domov, ktoré boli po odsune pridelené novým majiteľom. Na výstave je v podobe záznamu prezentovaný tento projekt, ktorý na nádvorí pražského Hradu skončil zásahom polície. Umelecká skupina Pode Bal ironicky komentuje aj všade prenikajúcu reklamu – vystavuje artefakty z arabského sveta akoby vyrobené západnými firmami: turban značky Gore-Tex alebo burku značky Nike. „Priamo pre výstavu vytvorené video reaguje na priestor Kulturparku umiestnený v bývalých kasárňach. Upozorňuje na krehké hranice medzi bežným životom a vojnovou skutočnosťou. Práve objekt v minulosti využívaný armádou a v budúcnosti ako hlavné európske centrum kultúry poskytuje k tejto téme zaujímavý materiál,“ povedala Kukurová.
Umelecká skupina Pode Bal vznikla v roku 1998 a tvoria ju traja členovia: Michal Šiml, Petr Motyčka a Antonín Kopp. Témy, ktorými sa Pode Bal zaoberajú, sú vzhľadom na porevolučnú spoločenskú skutočnosť pomerne symbolické. Vo väčšine ich prác sa rozvíjajú dve hlavné línie: problematika historickej pamäti a vyrovnávanie sa s jej traumami a kritika vizuálnej komunikácie. Ich projekty sa vyjadrujú napríklad k odsunu sudetských Nemcov, totalitnej minulosti, spoločenskej amnézii, rasizmu, militarizmu alebo invazívnej reklame.
Sorry, there were no replies found.
Log in to reply.