-
Záhrada pri sobášnom paláci v Bytči
Neviem, či píšem novú tému, ako som plánovala, tak mi to opravte, ak môžem poprosiť. Aj tie fotky asi potrebujú upratať. Ďakujem
Tak začnem niečím, čo by som najradšej vychválila, ( málo novozaložených a ešte aj historických záhrad vzniklo v posledných desaťročiach v našich krajoch) no, ako sami uvidíte, nedá sa.
Neviem, čo bolo pred rekonštrukciou paláca na mieste zadnej záhrady. Netuším, čo hovorili archívne, prípadne archeologické nálezy, ani neviem, ako dopadol historicko-architektonický rozbor. Projektant rekonštrukcie mi nie je známy, rovnako ako zámer s ktorým do rekonštrukcie išiel investor. Kacírsky napíšem, že tieto informácie nie sú pre výsledok, aký máme možnosť dnes asi po 2 rokoch od realizácie vidieť , vôbec dôležité. Forma historickosti nestačí, priatelia. Niekde sa stala chyba.
Pri renesančnej stavbe sa stavilo na záhradu, ktorá síce nie je ani ryba ani rak, ale tvári sa renesančne, teda aspoň pravidelne a nechýba stredový prvok – fontána. Poteší aj krížová dispozícia, čoby archetyp všetkých pravidelných úprav. S proporciami je to už horšie, asi priestor nedovolil. Hra na historickú záhradu v zmenšenom meradle pokračuje tvarovanými buxusovými plotíkmi – a tým aj končí.
Plusy:
– realizácia historickej záhrady
– pravidelná dispozícia
– lavičky s operadlom, síce na krásu neumrú, ale pohodlne sa dá na nich posedieť a rozmýšľať, ako skritizovať záhradné kiksyMínusy:
– nevhodné stavebné materiály
o osvetlenie úplne mimo kontextu – romantizujúce kandelábriky (veď ako inak v historickej záhrade…)
o betónové parkové obrubníky, remeselne odflálnuté štrkové chodníčky s miesivým štrkom (chúdence lodičky)
o suchá betónová romantizujúca fontánka – čerešnička na torte
o plot je krytý plastovým šindľom imitujúc škridľu, drevo má lazúru, od parkoviska je pletivový– chyby sa nájdu pozornému oku aj pri výsadbách
o nevhodne použité novodobé kultivary drevín, s ktorými by Thurzo ťažko budoval záhradu: ( Acer platanoides Globosum – guľatokorunný mini javor, strom/nestrom; Thuja occidentalis Smaragd – celoročne zelená kráľovná živých plotov; Juniperus sp. – plazivé kultivary borievok, ľudovo nazývané plazivá tuja; Spiraea japonica Gold Princess – žltolistý tavoľník; a nakoniec v peších zónach NDR často využívaný a do dnešných čias obľúbený Cotoneaster dammeri – skalník )
o výsadby sú mulčované netkanou textíliou a ako inak: mulčovacou drvenou kôrou – technológia našťastie dosť reverzibilná ale tu čisto nešťastná (všimla som si na obrázku v .týždni , že aj v susednom Česku, pri zrekonštruovanej záhrade vily Tugendhat je na terasách použitá kôra, ktorá tam asi aj s nejakými na zimnej snímke neviditeľnými výsadbami nahradila pinetum z rokov osemdesiatych)– paradoxy:
o kandelábre sú vyššie ako stromy, ale pri troche hnojiva ich koruny za pár rokov spoľahlivo zakryjú
o vo fontáne je štrk a piesok namiesto efektu renesančného vodného osvieženia, energie a efektu tečúcej vody
o na realizácii sa šetrilo, ale niekto musel odsúhlasiť projekt a pustiť kolaudáciu, či?
o mizerná údržba zelene v duchu, že keď údržba, tak to zvládne údržbár ( široko akceptovaný fakt)(Sorry, ak som Vás unavila, ale Harp ma nedávno vyzval, tak píšem.)
Log in to reply.