-
Zaniknuté predmety
Priznám sa, ten titulok mal znieť výstižnejšie, ale nenašla som v slovenčine adekvátne pomenovanie pre veci, artefakty, predmety, ktoré kedysi boli pre človeka neodmysliteľnou súčasťou dňa a dnes im nevieme prísť ani na meno… Alebo v lepšom prípade ich vieme pomenovať, ale nevieme určiť funkciu, nedokážeme ich spojiť s javom v ktorom existovali, ba možno nevieme o nich nič. Možno táto rubrika pomôže identifikovať predmety alebo ich súčasti. A také sa v zbierkových fondoch, domácnostiach, chalupách, v hospodárskych budovách a pôjdoch , myslím si, nachádzajú. Skúsim predstaviť FOKOŠ – tupá, najčastejšie mosadzná, medená ale i liatinová sekerka s ohnutím nahor alebo nadol, s ihlanovité alebo hranolovité ukončenie obušku na dlhom porisku. V 17. a 18. storočí plnil fokoš funkciu zbrane, zároveň však bol odzankom šľachtického, zemianskeho stavu. Taktiež symbolizoval postavenie richtára. Od 17. a 18.. storočia sa v dôsledku zákazov a nariadení v oblasti nosenia ostrých sekeriek udomácnil fokoš aj v pastierskej kultúre ako oporný a obranný nástroj. Fokoš neskôr nadobudol symbolickú funckiu v svadobno obrade, kedy s ním chodil družba zváč. Funkciu prezentácie hodnostárskeho stavu mal fokoš v baníctve. Podľa istých ukazovateľov (zhotovenie, výzdoba) označoval baníckeho úradníka v istej hierarchii. Vinohradnícke fokoše sú tiež služobným znakom – sčasti obranným nástrojom strážcov viníc (okolie BA v názve Hackenstock). Fokoše rovnako ako i valašky mali zdobené poriská a sekerky, boli však zhotovované aj mestskými remeselníkmi. Lit.: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska, Veda 1995 vlastné výskumy autora foto z archívu autoraPriznám sa, ten titulok mal znieť výstižnejšie, ale nenašla som v slovenčine adekvátne pomenovanie pre veci, artefakty, predmety, ktoré kedysi boli pre človeka neodmysliteľnou súčasťou dňa a dnes im nevieme prísť ani na meno… Alebo v lepšom prípade ich vieme pomenovať, ale nevieme určiť funkciu, nedokážeme ich spojiť s javom v ktorom existovali, ba možno nevieme o nich nič.
Možno táto rubrika pomôže identifikovať predmety alebo ich súčasti. A také sa v zbierkových fondoch, domácnostiach, chalupách, v hospodárskych budovách a pôjdoch , myslím si, nachádzajú.
Skúsim predstaviťFOKOŠ – tupá, najčastejšie mosadzná, medená ale i liatinová sekerka s ohnutím nahor alebo nadol, s ihlanovité alebo hranolovité ukončenie obušku na dlhom porisku.
V 17. a 18. storočí plnil fokoš funkciu zbrane, zároveň však bol odzankom šľachtického, zemianskeho stavu. Taktiež symbolizoval postavenie richtára.
Od 17. a 18.. storočia sa v dôsledku zákazov a nariadení v oblasti nosenia ostrých sekeriek udomácnil fokoš aj v pastierskej kultúre ako oporný a obranný nástroj.Fokoš neskôr nadobudol symbolickú funckiu v svadobno obrade, kedy s ním chodil družba zváč.
Funkciu prezentácie hodnostárskeho stavu mal fokoš v baníctve. Podľa istých ukazovateľov (zhotovenie, výzdoba) označoval baníckeho úradníka v istej hierarchii.
Vinohradnícke fokoše sú tiež služobným znakom – sčasti obranným nástrojom strážcov viníc (okolie BA v názve Hackenstock).
Fokoše rovnako ako i valašky mali zdobené poriská a sekerky, boli však zhotovované aj mestskými remeselníkmi.Lit.: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska, Veda 1995
vlastné výskumy autora
foto z archívu autora
Log in to reply.