aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Zasypove prace klenieb

  • rado-z-mt

    Member
    10. novembra 2011 at 8:00

    Ahoj. Ja som nie moc kamarát s betónom a materiálmy, ktoré majú betón ako príponu. Starý meštiansky dom mal isto nejaký zásyp, dal by som tam späť to, čo tam bolo. A predpokladám, že to bola hlina. Je lacná, ekologická a má dobré izolačné vlastnosti. Ešte je asi aj podstatné, či v podkrový domu na tých zásypoch bude podlažie, alebo nie. Dal by som tam suchú zmes hliny a piesku, pomer si netrúfnem odhadnúť. Stovky rokov sa to takto používalo, nevymýšľal by som už raz vymyslené a odskúšané.

  • ondrej

    Member
    10. novembra 2011 at 17:29

    Ten predpklad nie je velmi spravny. Obvykle sa tam davalo, co bolo zadarmo. Cize stavebny odpad. Urcite nie zmes, alebo kombinacia hliny, vapna, piesku. Nemyslim si, zeby si to niekto mohol dovolit a navyse, v tej dobe nikto neriesil zateplenie, alebo odvodnenie, ci uz murov, alebo podlah. Dnes je vsak moderna doba. Ńa strane druhej, ani ja nie som barbar a k betonu mam prirodzeny odstup. Nie jeden kubik som z domu odstranil a stavebny nasyp na klenbach nahradil kamennym podlozim. Jednalo sa vsak o pivnicne priestory, alebo priestory na prizemi. Odstranil som si tym zavlhnute casti domu. A teda domu som tym dovolil dychat. Momentalne riesim poschodie a kamenny nasyp mi pride ako neprirodzena a zbytocna zataz domu. Samozrejme, zohladnujem aj zateplenie. Preto tie uvahy, aky material pouzit na zasyp. Hladam vsak nieco uslachtilejsie, ako je hlina. Zijem v 21 storoci a v pribytku slamenno hlineneho domu by som sa necitil komfortne. Aj ked aj to moze mat svoje caro.  

  • rado-z-mt

    Member
    10. novembra 2011 at 18:53

    Zmes hliny, vapna a piesku by som dal, pokiaľ by na zasyp šla ešte drevena podlaha. Najekologickejšie, najjednoduchšie a aj najlacnejšie je použitie hliny. Hlina a moderna doba vôbec niesu v rozpore, práve naopak, hlina začína byť opätovne objavovaná ako unikátny nielen stavebný materiál. Tak ako flakón od parfumu nenosíme na krku, aby každý videl, že mám Chanell no.5, tak predsa dom nieje priesvitný a nik neuvidí, že v zásype klenby máš hlinu. Podstatné sú jej vlastnosti a pre teba to, že spĺňa všetko, čo potrebuješ. Len nieje “značková”…

  • harp

    Member
    27. novembra 2011 at 17:19

    Po vrchol klenby zasypat sutinou so stavby na baze hornin a malt. Nie drevo ci iny organicky material!. Potom podla toho co bude nad klenbou. Nad vrcholom klenby: 

    – liapor

    – penove sklo

    – mineralna vlna

    – konpne panely

    – atd.

    Pokial bude nad tym podlaha. Pozri si prispevky o tejto teme na Obnova.sk Je ich tu vyse hlavy.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť