aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Zateplenie domu (vyhody a nevyhody)

  • harp

    Member
    8. februára 2007 at 11:41

    O tomto tu uz bolo toho popisaneho vela. Skus si prezriet starsie temy. Ale je mozne ze by sme to v tejto teme mohli zhrnut.

  • janko

    Member
    11. februára 2007 at 23:29

    Zvyčajne sa ľudia rozhodujú svojvoľne ako ich napadne alebo ako kde vidia, alebo ako im kto hocijako poradí.
    Ale ked teda chcete nad tým rozmýšľať tak usmerním.
    1. Treba si povedať aký dom v súvislosti s tepelnými stratami chcete mať či pasívny či nízkoenergetický či iba podľa platnej normy. Z toho vám víde či treba izolovať alebo netreba, resp. podľa stavebného systému či nosné murivo 25-30cm s izoláciou, alebo montovaný dom s drev. stlpikmi a izoláciou napr. 15cm.
    2. Ak vám víde že izolovať a chcete mať murovaný dom tak ak teda už chcete mať murivo ktoré prepúšťa vodné pary tak stačí použiť izoláciu daného druhu napr. minerálnu vlnu, slamu, špeciálny polystyrén na tento efekt, polystyrénový betón panely, drevolaknité dosky a mnoho iných. Zvyčajne avšak víde všetko drahšie okrem balíkovej slamy a možno ešte niečoho ako obyčajný polystyrén. Takže potom si ho aj ludia dajú ale z dlhodobého hľadiska môže nastať nahromadenie vlhkosti pod polystyrénom a tým by sa znížil tepelnoizolačný účinok tehly. Ale keďže ten v tomto prípade nie je až taký prioritný tak to nie je až tak dramatické. No a to dýchanie muriva to len taký skôr laický pojem. V odbornej termin sa hovorí buď o infiltrácii, alebo vlhkostnej bilancii, toku nasýt vod pár, alebo samotné vetranie. A všetk ytieto 3 veci sa dajú riešiť nezávisle na tom či je tam taká alebo onaká tep izolacia.
    3. Takže sme sa dostali k riešeniu samotného vetrania. Ktoré sa rieši v závislosti vašej voľby v bode 1. Buď nútené vetranie alebo prirodzené. Prirodzené cez netesnosť škárovú v tesneniach styku rámov a krídiel okien, alebo vetracími štrbinami. Nárazové oknami dokorán, alebo niečo medzi pootvorenou ventilačkou. Nútené sa používa s rekuperátorom pri pasív a nizkoener domoch.
    4. Avšak ako ďalši esamostatné kritérium ktoré môže urobyť škrty v predošlých 3 bodoch je hľadisko zdravého bývania. Výhody hlinených omietok, hlinených múrov, prírodných tepel izolácií, resp. nevýhody tých umelých môžu zavážiť. V tomto bode je dosť veľa kritérií a teda vlastností a účinkov ktoré sa sledujú a neviem či to rozpitvávať, lebo je toho asi viacej a taktiež mnohé veci nemám vedecky podložené, alebo nejak prehľadne kvantifikované. Ale v praxi sa na to zvyčajne nehľadí, keďže to buď víde drahšie ako obyčajné, alebo tomu človek jednoducho neverí, resp. nemá čas to študovať a zamýšlať sa nad tým, resp. jeho projektant. V konečnom dôsledku je to škoda, ale nevadí to lebo daná osoba o tom nevie o čo prichádza keďže v takom dobe nastriedačku nebýva a nevie to porovnať či už z dlhodobého alebo krátkodobého hľadiska.

  • janko

    Member
    19. februára 2007 at 23:56

    Našiel sommnožstvo úvah o zateplovaní, defektov, výhody, nevýhody. to môže niekomu poslúžiť, kdo by si chcel o tom rozšíriť viac vedomosti. Domnievam sa že sú tam poznatky dosť k veci.

    http://www.sme.sk/c/2949637/Zimny-kabat-pre-nas-dom.html

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť