aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Zateplenie podkrovia

  • Zateplenie podkrovia

    Posted by zuzana7408 on 29. marca 2016 at 10:47

    Ahojte,

    mala by som otázku technologickejšieho charakteru.

    Plánujeme stavať rodinný dom, bungalov + obytné podkrovie. Známy sa rozumie trochu do tepelnej techniky, tak mi počítal hrúbku tepelenej izolácie. Prvý variant bol s minerálnou vlnou a aby sme sa dostali na normalizovanú hodnotu tepelného doporu, potrebujem 300 mm. Ten druhý variant sme skúšali s pur penou, hrúbka vyšla on niečo menej, na 250 mm. Ale čo sa týka objemovej hmotnosti, tak vlna je ťažšia, čo so sebou prinesie aj náročnejšie kotvenie a väčšie zaťaženie pre strechu. 

    Chcem vedieť čo by ste doporučili, resp. riešil niekto podobný problém? vďaka :)

    rado-z-mt odpovedal 8 years, 7 months ago 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • rudycerny

    Member
    30. marca 2016 at 15:36

    vies dat blizsie info aj skladbe strechy?

    Ono tej 300 mineralnej vlny by som sa nebal, uchytis to do rostu kotveneho do krokvy – rost drevo alebo hlinik, takto to vyzera:https://www.google.sk/search?q=IZOLACIA+POD+KROKVAMI&biw=1536&bih=759&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwidrp6sxOjLAhUlo3IKHVirAFoQ_AUIBigB#tbm=isch&q=ROST+NA+UCHYTENIE+IZOLACIE&imgrc=tsoIhfIaBjlLbM%3A

    tu si pozri nieco o zateplovani sikmych striech http://www.asb.sk/stavebnictvo/strechy/zateplovanie-sikmych-striech – ono chcete nad krokvami, pod alebo medzi izolovat?

  • zuzana7408

    Member
    30. marca 2016 at 16:57

    izoláciu nad krokvy asi nie, ževraj je to lepšie, ale predraží sa mi to a zväčší sa mi aj hrúbka celého strešného plášťa

    , kamarát nám odporučil 3plášťovou strechu :

    – krytina + lata+kontrala

    – vzduch.medzera vetrana

    – paropriepustná fólia 

    – vzduch.medzera vetrana

    – krokvy + izolácia medzi krokvy

    – izolácia pod krokvami

    – PE fólia

    – sadrokartón podhľad

     

    len mam trošku obavy zo životnosti tej vlny, resp. keď mi to navlhne, tak nechcem mať za 20 rokov plesnivú strechu

     tieto obrázky http://www.pur-system.sk/product/sk/mineralna-vlna ma trošku desia 

    ono tie poistné hydroizolácie a prelepovacie pásky nie sú potrebné zase pri pur pene

     

    čo myslíte, kde sú väčšie výhody? 

     

  • ice_age

    Member
    1. apríla 2016 at 9:21

    Zuzana7408 – ak to nema byt len reklama na PUR, tak zvaz este tieto veci:

    – kazdy cm izolacie v podkrovi navyse (pri konkretnom R izolacie) je len plus pre teba. Podkrovie je citlive na prehrievanie. Cim viac izolacie tam dostanes, tym lepsie pre teba.

    – mas porovnanie ceny realizacie PUR a miner. vlny pre tvoj konkretny pripad? Obavam sa, ze PUR bude vyrazne drahsia

    – vyhodou PUR je pri kvalitnej realizacii zateplenie vsetkych, aj horsie dostupnych detailov. Zarezavanie min. vlny zavisi od konkretneho montaznika, ako sa s tym vyhra (riziko lokalnych tepelnych mostov)

    – objemova hmotnost (hustota) izolacie suvisi s jej akumulacnou schopnostou, resp. fazovym posunom pri prestupe tepla. Zjednodusene vyssia hmotnost je lepsie pre teba.

     

    Ja som PUR pred stavbou zvazoval, ale ked som zistil realnu cenu pre moju stavbu (mam v podkrovi skoro 50 cm vlny, pasivny dom), tak ma to rychlo preslo…

  • zuzana7408

    Member
    5. apríla 2016 at 10:17

    ice_age vďaka za radu, no jasné ono to vychádza drahšie riešenie s pur penou, ale presne ak mi to niekto sfušuje ´, tak budem mať tepelné mosty pri detailoch. Ako si to prosím ťa riešil ty, dozeral na robotníkov alebo ti odporučili firmu, na kt. je možné sa spoľahnúť? 

     

  • ice_age

    Member
    5. apríla 2016 at 10:38

    Po skusenostiach s “majstrami” pri hrubej stavbe to skoncilo tak, ze som to riesil sam svojpomocne a s detailami som sa vyhral. Cim komplikovanejsia strecha (vikiere, uzlabia,..), tym viac prilezitosti na pokazenie. Z tohoto pohladu je vyhodnejsia PUR. Cena riesenia je uz na tvojom zvazeni / moznostiach penazenky.

    Z pohladu ekologie / recyklacie su obe alternativy asi dost bieda.

  • rado-z-mt

    Member
    9. apríla 2016 at 16:10

    Zdravím Zuzana. Po tých obavách ,ktoré máte z tepelných mostov, hmotnosti a skladby strechy, vlhkosti, efektívnosti, či ceny – nezvažovali ste fúkanú celulózu?? (sa vôbec čudujem, že ešte to tu nik nenavrhol…) V súčasnosti sa tomu už aj na Slovensku venuje kopa firiem, iste by nemal byť problém aj s referenciami. Fúkaná celulóza má kopec výhod, rýchlu aplikáciu, je ekologická a nezávadná a aj cenovo dostupná. Vhodná ajdo komplikovanejších striech, nevyžaduje zásadné zásahy do strešného plášťa. Odporúčam. 

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť