Niečim podobným som prechádzal keď som projektoval rekonštrukcie druhým luďom. Ale najviac som sa do tejto témy zahrizol pri svojom vlastnom dome.
1.Takže najčastejšie narážam na problém ako spraviť kontinuálnu parozábranu keď sú tam tie trámy -no a na to som uspokojivú odpoveď pri takýchto domoch nenašiel. Jej zrealizovanie by si vyžadovalo tmelenie trámov, hoblovanie, a potom precizne lepenie fólie originálnou páskou -ešte som nebol na stavbe, kde by sa s tým ozaj vyhrali a spravili to ako treba.
2.Takže som sa začal zaujímať o materiály ktoré izolujú a nepotrebujú parozábranu, lebo sú paropriepustné. Tu je na trhu “chytrá izolácia” alebo nazývaná aj “striekaná” ide o niečo čo vyzerá ako purpena a teda spolahlivo zaizoluje krov. Nieje to však prírodný materiál, tak som pátral ďalej
3. Prišiel som k skúmaniu a vymýšlaniu nadkrokvových izolačných systémov. Tých je ozaj vela a celú vec s parozábranou rieši tým, že sa všetko montuje až nad krokvy -to sú tie šikmé trámy. Takže celý krov je potom viditelný z interierovej strany. Ako izolanty sa tu využívajú potom všetky možné produkty: polystyren, panely, minerálna vata, fúkaná celulóza, drevovlákno, konope, ovčia vlna, slama… Je však treba povedať že takéto riešenie môže finančne výsť aj na viac ako 2násobok bežného riešenia. Ide však o spolahlivé a krásne riešenie a ušetrí sa svetlosť /priestor/ v podkroví.
4. Takže keď som šiel robiť podkrovie na svojom dome, rozhodli sme sa s manželkou pre nadkrokvovú izoláciu. Potom čo som si zkreslil konštrukciu, začali sme hladať vhodnú kritinu a tu sa všetko zrazu, ani neviem ako to popísať. Proste sme sa dostali k rákosovej streche, ktorá spĺňala všetky naše potreby a na koniec bola aj lacnejšia ako konvenčné riešenie s izoláciou medzi a pod krokvi. Krov nieje ešte zobytnený, ale prikladám foto