aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › Zažijeme naživo scenár katastrofického filmu?
Tagged: cat_off_topic
-
Zažijeme naživo scenár katastrofického filmu?
Posted by uskalienka on 1. júla 2010 at 6:14K Zemi sa približuje sedemtisíc asteroidov
Osemdesiatsedem percent z nich má priemer sto metrov, čo je viac ako dvojnásobok priemeru meteoritu, ktorý v roku 1908 zasiahol tundru na Sibíri.BRATISLAVA 25. júna (SITA) – Takmer sedemtisíc asteroidov, z ktorých prevažná väčšina dosahuje priemer sto metrov, sa približuje k Zemi, informoval výskumník Boris Šustov z ruského vedeckého inštitútu. Ide presne o 6 960 asteroidov, ktoré sú podľa jeho vyjadrení pre našu planétu “potenciálne nebezpečné”. Osemdesiatsedem percent z nich dosahuje priemer sto metrov, čo je viac než dvojnásobok meteoritu, ktorý v roku 1908 zničil 2 000 kilometrov tundry na Sibíri. Ďalších 806 asteroidov je omnoho väčších a ich priemery sa pohybujú okolo tisícok metrov.
Ako informuje ruská agentúra, skupiny európskych, ruských a amerických vedcov pripravujú niekoľko vesmírnych misií, ktoré by mali slúžiť na ochranu pred týmito vesmírnymi telesami. Chceli by takýmto spôsobom zabrániť potenciálnej hrozbe, ktorú pre ľudí predstavujú. Podľa nich máme nedostatok prostriedkov na zabránenie alebo zničenie vesmírnych objektov, ktoré by mohli spôsobiť kolíziu so Zemou.
Informáciu zverejnila webová stránka elmundo.es.
uskalienka odpovedal 12 years, 10 months ago 1 Člen · 13 odpovede/odpovedí -
13 odpovede/odpovedí
-
Vo štvrtok vypustia satelit na kontrolu vesmírneho odpadu
Ide o Space Based Space Surveillance (SBSS), ktorý sa na obežnú dráhu Zeme dostane vo štvrtok 8. júla a mal by slúžiť na zvýšenie bezpečnosti vesmírnych misií a na zníženie počtu kolízií.BRATISLAVA 6. júla (SITA) – Vo štvrtok 8. júla plánuje Vojenské letectvo Spojených štátov amerických vyslať do vesmíru prvý satelit zameraný na monitoring tisícok úlomkov vesmírneho odpadu, ktorý obieha okolo Zeme. Jedinou misiou prístroja bude sledovať pozície iných satelitov a odpadu všetkých veľkostí voľne sa pohybujúceho na obežnej dráhe našej planéty. Ide o Space Based Space Surveillance (SBSS), ktorý stál 500 miliónov dolárov (v prepočte asi 400 miliónov eur) a od 8. júla, keď ho vypustia zo základne v Kalifornii, bude neustále monitorovať “premávku” okolo Zeme. Pozemné radary a optické teleskopy, ktoré sa v súčasnosti používajú na sledovanie častí vesmírneho odpadu, sú efektívne iba počas jasných nocí a navyše mnohé z týchto prístrojov nie sú dostatočne výkonné na detekciu malých objektov.
Satelit SBSS je prvý svojho druhu a pravdepodobne sa vďaka nemu začne séria nových satelitov určených na lokalizáciu a sledovanie potenciálne nebezpečných objektov. Nový prístroj bude používať najmä Vojenské letectvo, hoci jeho údaje bude tiež využívať Ministerstvo obrany Spojených štátov a Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Odhaduje sa, že v súčasnosti sa na obežnej dráhe nachádza takmer tisíc funkčných satelitov a viac než 20-tisíc častí vesmírneho odpadu všetkých veľkostí, hoci niektorí sa domnievajú, že čísla sa môžu vyšplhať až na niekoľko miliónov úlomkov, ak sa vezmú do úvahy aj malé časti.
Satelit bude obiehať vo výške 627 kilometrov nad Zemou a mal by byť vybavený výkonnou kamerou namontovanou na pohyblivej osi tak, aby sa mohla orientovať na všetky smery. Všetky údaje a obrázky sa odošlú do leteckej základne Schriever v Colorade. So súčasnými prostriedkami sú Vojenské sily schopné spozorovať objekty o veľkosti desať centimetrov. Použitie nového satelitu zväčší precíznosť a umožní spozorovať dokonca ešte menšie objekty. Prístroj by mal slúžiť na zvýšenie bezpečnosti vesmírnych misií a na zníženie súčasného počtu kolízií.
Informáciu zverejnila webová stránka abc.es
-
Asteroid sa priblíži k Zemi na nebezpečnú vzdialenosť
HONOLULU 28. septembra (SITA/AP) – V polovici októbra sa priblíži k našej planéte potenciálne nebezpečný asteroid. V pondelok o tom informovali pracovníci Havajskej univerzity, ktorý objekt objavili pomocou teleskopu Pan STARRS PS1 umiestnenom na havajskom ostrove Maui. Asteroid sa dostane do vzdialenosti menej ako 6,4 milióna kilometrov od zemského povrchu a má priemer 45 metrov. Tieto dva parametre z neho robia prvý pozorovaný objekt, ktorý by mohol byť pre našu planétu nebezpečný. Astronóm z Havajskej univerzity Robert Jedicke sa v utorok pokúsil upokojiť verejnosť tvrdením, že objekt sa “v najbližšej dobe” so Zemou nezrazí.
-
Hubblov vesmírny ďalekohľad odfotil výsledok zrážky asteroidov
Astronómovia tvrdia, že objekt P/2010 A2 je pozostatkom väčšieho asteroidu, ktorý sa minulý rok zrazil s menším telesom. Výsledkom tejto zrážky je zvláštna štruktúra v tvare písmena X a “chvost” ako u kométy.namiesto spravy zo sita.sk… som nasla totozny text s fotkami + viacej clankov s preklikmi…
http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/foto-takto-to-vyzera-po-zrazke-asteroidov.html
-
ked som este zaciatkom roka niekde v casopise citala Vanginu vestbu… vsetko mi prislo take, ze sak inak asi ani nebude… cokolvek spominala, prislo mi realne… jedna jedina vec mi nesedela…
preco odvratenu… ved sa tocime… a podla mna je super, ked sa den s nocou strieda :)
no prednedavnom som si precitala spravu… aaa som milo potesena, ze veda objavila a mne vysvetlila, ze aj odvratena strana planety moze existovat :)Objavili exoplanétu podobnú Zemi
BRATISLAVA 30. septembra (SITA) – Americkí astronómovia z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz a Carnegie Institution for Science objavili exoplanétu s podobnou veľkosťou ako Zem obiehajúcu okolo svojej materskej hviezdy vo vzdialenosti, ktorá je priamo uprostred takzvanej obývateľnej zóny. Ak sa tento objav potvrdí, pôjde o exoplanétu najpodobnejšiu Zemi a taktiež prvú, na ktorej by potenciálne dokázali prežiť ľudia.
Planéta s názvom Gliese 581g obieha okolo červeného trpaslíka Gliese 581, ktorý sa nachádza v súhvezdí Váhy vo vzdialenosti približne 20 svetelných rokov od Zeme. Novoobjavená planéta má hmotnosť približne trojnásobku až štvornásobku Zeme a doba jej obehu okolo materskej hviezdy je iba 37 dní. Na základe jej hmotnosti sa vedci domnievajú, že ide o kamennú planétu s pevným povrchom. Ak by to bola pravda, jej priemer by predstavoval 1,2 až 1,4 priemeru Zeme a gravitácia by bola podobná ako na Zemi. Na rozdiel od Zeme však Gliese 581g uviazla so svojou materskou hviezdou v takzvanej synchrónnej rotácii, čo znamená, že jedna jej časť je neustále otočená k hviezde a druhá od nej. Priemerná teplota povrchu planéty je podľa odborníkov v rozmedzí od -31 do -12 stupňov Celzia, pričom sa však výrazne mení medzi ohriatou a vychladnutou časťou. Najvhodnejšie podmienky na život sa pravdepodobne nachádzajú na rozhraní oboch častí.
Okrem Gliese 581g objavili astronómovia pri tejto hviezde aj ďalšiu planétu, ktorá dostala pomenovanie Gliese 581f. Celkovo sa tak počet známych exoplanét rotujúcich okolo Gliese 581 zvýšil na šesť, čo je po Slnečnej sústave vôbec druhý najpočetnejší planetárny systém. Objav oboch nových planét je výsledkom 11 rokov pozorovaní spektrometrom HIRES (High Resolution Echelle Spectrometer) v Keckovom observatóriu na Havaji. “Tento objav nám poskytuje veľmi presvedčivý dôkaz, že planéta Gliese 581g by mohla byť obývateľná. Skutočnosť, že sa nám ju podarilo objaviť tak rýchlo a relatívne blízko, znamená, že podobné planéty musia byť vo vesmíre veľmi bežné,” uviedol astronóm Steven Vogt z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz, ktorý spolu s kolegami zverejnil svoj objav v časopise The Astrophysical Journal.
Informácie pochádzajú z webovej stránky Sciencedaily.com.
-
dalsie prekvapko z prirody, ci scenar katasrofickeho filmu :?:
toxicka latka je stavebnym prvokom organizmu… nechcite vediet, co vsetko si moja fantazia predstavuje :twisted:
NASA: Vedci objavili novú formu života, arzénovú baktériu
BRATISLAVA 2. decembra (SITA/AFP) – Americkí vedci objavili neobyčajný druh baktérie, ktorej organizmus využíva ako stavebný prvok arzén. Uvádza sa to v najnovšej štúdii financovanej Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), ktorú vo štvrtok zverejnil týždenník Science. Prevratný objav je výsledkom skúmania usadenín z kalifornského jazera Mono, ktoré je známe vysokou koncentráciou solí a arzénu. Dôkaz o existencii takejto baktérie na Zemi znamená, že podobnú formu života by mohli nájsť aj na iných vesmírnych telesách, kde sa prítomnosť živých organizmov považovala za nepravdepodobnú.
“Novinkou je v tomto prípade to, že arzén je využívaný ako stavebný prvok organizmu,” vysvetlil jeden zo spoluautorov štúdie Ariel Anbar. Biológovia sa totiž doteraz domnievali, že chemickými prvkami podieľajúcimi sa na vzniku života môžu byť iba uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. Arzén je navyše pre väčšinu organizmov toxický. Autorkou objavu je americká biochemička Felisa Wolfe-Simon, ktorá sa podieľa na astrobiologickom programe NASA. Vesmírny úrad predtým na svojej internetovej stránke oznámil, že najnovší objav z oblasti astrobiológie sa týka hľadania mimozemského života, čím vyvolal nepodložené špekulácie v svetových médiách.
-
Rúti sa na nás 6-tonový satelit! NASA nevie, kam dopadne…
19.9.2011 | Nefunkčný satelit sa rúti rýchlejšie, ako vedci z NASA pôvodne predpovedali. Existuje šanca 1: 3200, že jeho dopad bude mať obete na životoch!
-
Rúti sa na nás 6-tonový satelit! NASA nevie, kam dopadne…
19.9.2011 | Nefunkčný satelit sa rúti rýchlejšie, ako vedci z NASA pôvodne predpovedali. Existuje šanca 1: 3200, že jeho dopad bude mať obete na životoch!
-
Družica UARS čoskoro vstúpi do atmosféry a rozpadne sa
UARS je dlhá 10,7 metra, jej priemer je 4,5 metra a váži 5,9 tony. Podľa NASA však nezhorené kusy družice nepredstavujú pre ľudí na Zemi nebezpečenstvo.BRATISLAVA 20. septembra (SITA) – Americká vedecká družica Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) by mala pravdepodobne v piatok 23. septembra vstúpiť do atmosféry. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to očakáva aj napriek pôvodne predpokladanému termínu koncom septembra, prípadne začiatkom októbra, teda takmer šesť rokov po ukončení jej misie.
“K 18. septembru 2011 sa obežná dráha UARS nachádzala vo výške od 133 do 149 míľ (od 214 do 240 kilometrov). Opätovný vstup do atmosféry sa očakáva 23. septembra, plus-mínus jeden deň,” uviedol úrad v pondelňajšom vyhlásení. Spomínaný satelit sa rozpadne na kusy, z ktorých však nie všetky zhoria v atmosfére. Podľa NASA ale ľuďom na Zemi nebezpečenstvo nehrozí. “Od začiatku vesmírneho veku na konci 50. rokov nedošlo k žiadnym potvrdeným prípadom poranení v súvislosti s návratom vesmírnych objektov do atmosféry. Neexistujú ani žiadne záznamy o nejakých významných škodách, ktoré by spôsobil opätovný vstup satelitu do atmosféry,” uviedla NASA. UARS je dlhá 10,7 metra, jej priemer je 4,5 metra a váži 5,9 tony. NASA ľuďom odporúča, aby sa prípadne nájdených kusov z nej nedotýkali a upovedomili miestne úrady.
UARS vypustili do vesmíru v roku 1991 a z prevádzky ju vyradili po ukončení misie v roku 2005. Ako uvádza NASA na svojej webovej stránke, družica dovtedy skúmala chemické zlúčeniny získané v ozónovej vrstve, robila výpočty týkajúce sa vetra a teploty v stratosfére, ako aj prísun energie pochádzajúcej zo Slnka.
Informáciu zverejnila webová stránka CNN.com.
-
Družica UARS čoskoro vstúpi do atmosféry a rozpadne sa
UARS je dlhá 10,7 metra, jej priemer je 4,5 metra a váži 5,9 tony. Podľa NASA však nezhorené kusy družice nepredstavujú pre ľudí na Zemi nebezpečenstvo.BRATISLAVA 20. septembra (SITA) – Americká vedecká družica Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) by mala pravdepodobne v piatok 23. septembra vstúpiť do atmosféry. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to očakáva aj napriek pôvodne predpokladanému termínu koncom septembra, prípadne začiatkom októbra, teda takmer šesť rokov po ukončení jej misie.
“K 18. septembru 2011 sa obežná dráha UARS nachádzala vo výške od 133 do 149 míľ (od 214 do 240 kilometrov). Opätovný vstup do atmosféry sa očakáva 23. septembra, plus-mínus jeden deň,” uviedol úrad v pondelňajšom vyhlásení. Spomínaný satelit sa rozpadne na kusy, z ktorých však nie všetky zhoria v atmosfére. Podľa NASA ale ľuďom na Zemi nebezpečenstvo nehrozí. “Od začiatku vesmírneho veku na konci 50. rokov nedošlo k žiadnym potvrdeným prípadom poranení v súvislosti s návratom vesmírnych objektov do atmosféry. Neexistujú ani žiadne záznamy o nejakých významných škodách, ktoré by spôsobil opätovný vstup satelitu do atmosféry,” uviedla NASA. UARS je dlhá 10,7 metra, jej priemer je 4,5 metra a váži 5,9 tony. NASA ľuďom odporúča, aby sa prípadne nájdených kusov z nej nedotýkali a upovedomili miestne úrady.
UARS vypustili do vesmíru v roku 1991 a z prevádzky ju vyradili po ukončení misie v roku 2005. Ako uvádza NASA na svojej webovej stránke, družica dovtedy skúmala chemické zlúčeniny získané v ozónovej vrstve, robila výpočty týkajúce sa vetra a teploty v stratosfére, ako aj prísun energie pochádzajúcej zo Slnka.
Informáciu zverejnila webová stránka CNN.com.
-
nic katastroficke sa neudialo :) … teda tak pisu…
Družica UARS sa pri vstupe do atmosféry rozpadla
BRATISLAVA 24. septembra (SITA) – Americká vedecká družica Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) zostúpila v sobotu ráno do atmosféry, kde sa podľa očakávaní rozpadla. Prípadné nezhorené časti satelitu mohli podľa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) dopadnúť na územie Kanady.
Podľa niektorých správ na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter neznáme úlomky dopadli v oblasti mesta Okotoks ležiaceho v západnej časti Kanady, južne od Calgary. Vedci predpokladajú, že by mohlo ísť práve o trosky družice UARS, ktorá sa tak po 20 rokoch na orbite vrátila na Zem. NASA dopredu nevedel presne určiť čas, ani miesto dopadu družice na Zem, pretože sa po vstupe do vrchnej časti atmosféry začala nepredvídateľne otáčať. Podľa skorších výpočtov vedcov sa do atmosféry mala dostať v sobotu medzi 5.45 a 6.45 SELČ.
Takmer šesť ton vážiaca UARS dlhá 10,7 metra a s priemerom 4,5 metra je jedným z najväčších vesmírnych zariadení, ktoré nekontrolovane klesli do atmosféry a zrútili sa na Zem. Stále však ide iba o pomerne malý objekt oproti 75-tonovej vesmírnej stanici Skylab, ktorej trosky dopadli na Zem v roku 1979. V roku 2001 sa do Tichého oceánu zrútila 135-tonová ruská vesmírna stanica Mir. Vtedy však išlo o riadený zostup.
UARS vypustili do vesmíru v roku 1991 a z prevádzky ju vyradili po ukončení misie v roku 2005. Družica dovtedy skúmala chemické zlúčeniny získané v ozónovej vrstve, robila výpočty týkajúce sa vetra a teploty v stratosfére, ako aj prísun energie pochádzajúcej zo Slnka. Satelit postupne vplyvom zemskej príťažlivosti strácal svoju výšku. Aj keď väčšia časť zariadenia zhorela v atmosfére, podľa vedcov mohlo na Zem dopadnúť spolu 26 kusov trosiek v celkovej váhe 500 kilogramov. Ich rozptyl odhadli na približne 500 míľ. Šanca, že by jedna z trosiek mohla zasiahnuť človeka, bola 1:3200.
Družica preletela ponad väčšinu našej planéty, pričom sa pohybovala v rozpätí od 57 stupňov severnej do 57 stupňov južnej šírky. UARS bola jedným z asi 20-tisíc vyradených vesmírnych zariadení nachádzajúcich sa na orbite Zeme. Objekt podobnej veľkosti zostúpil do atmosféry asi pred rokom.
-
nic katastroficke sa neudialo :) … teda tak pisu…
Družica UARS sa pri vstupe do atmosféry rozpadla
BRATISLAVA 24. septembra (SITA) – Americká vedecká družica Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) zostúpila v sobotu ráno do atmosféry, kde sa podľa očakávaní rozpadla. Prípadné nezhorené časti satelitu mohli podľa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) dopadnúť na územie Kanady.
Podľa niektorých správ na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter neznáme úlomky dopadli v oblasti mesta Okotoks ležiaceho v západnej časti Kanady, južne od Calgary. Vedci predpokladajú, že by mohlo ísť práve o trosky družice UARS, ktorá sa tak po 20 rokoch na orbite vrátila na Zem. NASA dopredu nevedel presne určiť čas, ani miesto dopadu družice na Zem, pretože sa po vstupe do vrchnej časti atmosféry začala nepredvídateľne otáčať. Podľa skorších výpočtov vedcov sa do atmosféry mala dostať v sobotu medzi 5.45 a 6.45 SELČ.
Takmer šesť ton vážiaca UARS dlhá 10,7 metra a s priemerom 4,5 metra je jedným z najväčších vesmírnych zariadení, ktoré nekontrolovane klesli do atmosféry a zrútili sa na Zem. Stále však ide iba o pomerne malý objekt oproti 75-tonovej vesmírnej stanici Skylab, ktorej trosky dopadli na Zem v roku 1979. V roku 2001 sa do Tichého oceánu zrútila 135-tonová ruská vesmírna stanica Mir. Vtedy však išlo o riadený zostup.
UARS vypustili do vesmíru v roku 1991 a z prevádzky ju vyradili po ukončení misie v roku 2005. Družica dovtedy skúmala chemické zlúčeniny získané v ozónovej vrstve, robila výpočty týkajúce sa vetra a teploty v stratosfére, ako aj prísun energie pochádzajúcej zo Slnka. Satelit postupne vplyvom zemskej príťažlivosti strácal svoju výšku. Aj keď väčšia časť zariadenia zhorela v atmosfére, podľa vedcov mohlo na Zem dopadnúť spolu 26 kusov trosiek v celkovej váhe 500 kilogramov. Ich rozptyl odhadli na približne 500 míľ. Šanca, že by jedna z trosiek mohla zasiahnuť človeka, bola 1:3200.
Družica preletela ponad väčšinu našej planéty, pričom sa pohybovala v rozpätí od 57 stupňov severnej do 57 stupňov južnej šírky. UARS bola jedným z asi 20-tisíc vyradených vesmírnych zariadení nachádzajúcich sa na orbite Zeme. Objekt podobnej veľkosti zostúpil do atmosféry asi pred rokom.
-
Vedci vynašli čip, ktorý napodobňuje činnosť mozgu
Takéto čipy by mohli byť základom prístrojov s umelou inteligenciou či prostriedkom na komunikáciu medzi umelo vyrobenými časťami tela a mozgom.
BRATISLAVA 18. novembra (SITA) – Vedci z Massachusettského technologického inštitútu úspešne napredujú v snahe vytvoriť počítačový systém, ktorý je schopný napodobniť činnosť mozgu. Navrhli počítačový čip, ktorý imituje správanie mozgových neurónov po tom, ako prijmú novú informáciu. Takéto čipy by časom mohli byť prostriedkom na komunikáciu medzi umelo vyrobenými časťami tela a mozgom. Tiež môžu byť základom prístrojov s umelou inteligenciou.
V mozgu sa nachádza približne 100 miliárd neurónov, ktoré tvoria synapsie – spojenia umožňujúce prenos informácií. Tento proces sa nazýva plasticita a je základom množstva mozgových funkcií, ako napríklad učenie či pamäť. Tím na čele s vedcom Pchunom Čchi-Sangom vytvoril čip, ktorý dokáže simulovať aktivitu jednej takejto synapsie. Tá závisí od takzvaných iónových kanálov, ktoré riadia tok nabitých atómov. Čip má približne 400 tranzistorov, ktoré sú prepojené tak, aby fungovali rovnako ako iónové kanály v mozgovej bunke. “Teraz máme spôsob, ako zachytiť každý jeden iónový proces, ktorý sa udeje v neuróne,” povedal Čchi-Sang. “Je to dôležitý pokrok v snahách zahrnúť do čipov všetko to, čo už o biológii neurónov a synaptickej plasticite vieme,” vyjadril sa Dean Buonomano, profesor neurobiológie na Kalifornskej univerzite.
Vedecký tím plánuje použiť svoj vynález na tvorbu systémov, ktoré budú simulovať špecifické nervové funkcie ako napríklad vizuálne spracovanie informácií. Čipy by mohli byť omnoho rýchlejšie ako počítače, ktorým simulácia trvá niekoľko hodín. Dokonca pravdepodobne rýchlosťou prekonajú aj biologický proces.
Informácie pochádzajú z webovej stránky http://www.bbc.co.uk.
-
USA: Asteroid veľkosti autobusu tesne minul Zem
(vyšlo aj v ZAH)
WASHINGTON 28. januára (SITA/AFP) – Asteroid veľký ako autobus v piatok takmer zasiahol Zem. Vesmírny objekt označený ako 2012 BX34 bol nepravidelného tvaru a jeho priemer sa pohyboval od šiestich do 19 metrov. Šanca, že by pristál na našej planéte, bola však podľa expertov od začiatku pomerne nízka.Asteroid rútiaci sa smerom k Zemi si všimli až v stredu, keď ho zachytil teleskop v americkom štáte Arizona. Astronóm Gareth Williams z Malého planetárneho centra (MPC) pre agentúru AFP potvrdil, že vesmírne teleso okolo nás preletelo "veľmi tesne". "Bolo to tesné," uviedol s tým, že asteroid sa zapíše do zoznamu "historicky 20 najtesnejších preletov okolo Zeme", aké kedy boli pozorované.
Vesmírne teleso bolo však príliš malé na to, aby v prípade zrážky so Zemou spôsobilo ľudstvu rozsiahlejšie škody. Jeho podstatná časť by totiž ešte pred dopadom na zemský povrch zhorela v atmosfére. Na Zem by tak pravdepodobne dopadlo len väčšie množstvo meteoritov približne veľkosti futbalovej lopty.
Log in to reply.