Tagged: cat_pamiatky_pamiatky
-
Žehra
Posted by palo on 24. októbra 2010 at 17:55Obec Žehra leží juhovýchodne od Spišského hradu a patrí k najstarším osídleným miestam Spiša, preto je aj významnou archeologickou lokalitou. Prvá písomná zmienka o nej pochádza už z roku 1245.
Od roku 1993 je Spišsky hrad spolu s okolím – Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, kostol v Žehre – zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Teritoriálne Žehra patrí do Košického samosprávneho kraja, okresu Spišská Nová Ves.V Hodkovciach, miestnej časti Žehry, je barokový kaštieľ z roku 1703 s francúzskym parkom.
Zdroj: obnova.skpalo odpovedal 14 years ago 1 Člen · 3 odpovede/odpovedí -
3 odpovede/odpovedí
-
Základy štyroch domov a čulý stavebný ruch objavili ochranári zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Atraktívne prírodné prostredie, ticho a žiadni susedia. Ktože by takto nechcel bývať. Prírodná scenéria sa zrejme zapáčila štyrom obyvateľom osady Dobrá Vôľa z obce Žehra, ktorí na úpätí Dreveníka začali stavať domy. Stavajú však bez stavebného povolenia svojvoľne na cudzom pozemku. Okrem toho ide o okraj ochranného pásma národnej prírodnej rezervácie, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Žehra je malebná spišská obec, ktorá leží asi 4 km južne od Spišského hradu. Žije v nej približne 350 obyvateľov. V časti Hodkovce, ktorá od 19. storočia patrí k obci, žije približne 150 obyvateľov. Na 99 percent slovenského pôvodu. Za kopcom, vo vzdialenosti niekoľko kilometrov, leží rómska osada Dreveník. Žije v nej približne 1300 Rómov. Keďže Dreveník leží v katastri obce Žehra, obec má už druhé volebné obdobie starostu z Dreveníka.
Čítajte viac na blogu Milana Krajniaka. -
Minister vnútra Daniel Lipšic navrhuje obmedzenie samosprávy v obci Žehra. Dôvodom má byť dlhodobé zneužívanie samosprávnych oprávnení. Novela zákona o obecnom zriadení by mohla v budúcnosti umožniť rozdelenie obce.
20. októbra 2010 (SITA) – Ministerstvo vnútra preverí fungovanie miestnej samosprávy v obci Žehra. „Sú tu mnohé podozrenia z veľmi netransparentného nakladania s finančnými prostriedkami. Títo ľudia platia dane a mnohé veci z vlastných peňazí financujú. Financujú zadarmo odber vody, financujú zrejme fiktívne aktivačné práce, financujú obrovské odmeny poslancov samosprávy a starostovi,“ uviedol po návšteve rómskej osady v Žehre a stretnutí s členmi združenia Nová Žehra minister vnútra Daniel Lipšic.
Podľa ministra je neprijateľné, aby ľudia, ktorí platia dane, financovali aktivity, na ktoré nemajú žiadny vplyv. Minister uvažuje o novelizácii zákona o obecnom zriadení, aby v prípade dlhodobého zneužívania samosprávnych oprávnení, mohli byť tieto obmedzené a mohlo by prísť k zlúčeniu, prípadne rozdeleniu obce. Súčasný stav v obci Žehra je podľa ministra neudržateľný a k podobnej situácii môže dôjsť aj v ďalších obciach na Slovensku.
Novelu zákona o obecnom zriadení chce minister pripraviť na budúci rok. Blížiace sa komunálne voľby budú ešte podľa súčasného zákona. Počas volieb by mal byť v obci zvýšený počet policajných hliadok, aby nedošlo k manipulácii volieb. Podľa ministra je nemysliteľné, aby v situácii, keď obec na aktivačných prácach zamestnávala 240 ľudí „a videl som aké je prostredie v osade, tak sa mi zdá, že niečo nie je v poriadku a sú tu vážne podozrenia, že samospráva svoje oprávnenia evidentne zneužíva,“ povedal minister Lipšic.
„Prísľuby sú veľmi lákavé a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ uviedol Miloš Pacovský z občianskeho združenia Nová Žehra. Podľa neho obmedzenie samosprávnych oprávnení v súčasnej situácii by bolo určitým riešením, keďže momentálne nie je možné rozdelenie obce. Združenie bude však aj naďalej presadzovať odčlenenie od rómskej osady.
Obec Žehra s 2 035 obyvateľmi sa skladá z centrálnej časti Žehra s približne 300 obyvateľmi, časti Hodkovce s približne 200 obyvateľmi a rómskej osady Dreveník s 1 530 obyvateľmi. Nerómska časť obyvateľov obce sa chce domáhať svojich práv aj na Medzinárodnom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Obyvatelia centrálnej obce Žehra a osady Hodkovce sa na súde chcú domáhať práva na samosprávu.
Pacovský tvrdí, že všetky obecné peniaze idú len do osady Dreveník. Súčasné zastupiteľstvo podľa neho po doplňujúcich komunálnych voľbách v roku 2008 uhradilo dlhy za nájomné byty v rómskej osade, znížilo všetky poplatky za bývanie, na čo doplácajú ostatní obyvatelia v obci. V obecnom zastupiteľstve sedí sedem poslancov, z toho šiesti sú z rómskej osady. Starosta obce Ivan Mižigár je tiež z osady Dreveník.
-
V Žehre pochovávajú v ochrannom pásme pamiatky UNESCO
Nové hroby, ktoré boli nedávno vykopané v blízkosti kostola sv. Ducha v Žehre (okres Spišská Nová Ves), sa nachádzajú v ochrannom pásme pamiatky UNESCO. Sú navyše na mieste, ktoré je vedené ako trvalo trávnatý porast. Obyvatelia obce si myslia, že tu vzniká rodinné pohrebisko rodiny bývalého starostu obce. Cintorín pritom kapacitne už roky nepostačuje, hrozí, že Žehranov nebudú mať kde pochovávať. O rozšírení či vybudovaní nového cintorína sa roky iba hovorí.
Cintorín sa nachádza v susedstve kultúrnej pamiatky UNESCO, kostola sv. Ducha. Nie celý pozemok je však vyhradený na pochovávanie. Problémovým je miesto, kde je v súčasnosti pochovaný bývalý starosta obce Jozef Mižigár. Ten zomrel na zlyhanie srdca v novembri 2002. Na cintoríne v blízkosti kostola sv. Ducha mu rodina vystavala honosný náhrobok v životnej veľkosti, ktorý vidieť už z diaľky.
Hrobov pribúda
“Je tu tento náhrobok a dnes k nemu pribúda ďalší pomník príbuzného bývalého starostu. Obec za tie roky túto vec nedala do poriadku. Ľudia si myslia, že z toho čoskoro vznikne rodinné pohrebisko. Navyše cintorín už kapacitne nepostačuje. Pomaly nebude kam ľudí pochovávať. Ľudia zo Žehry cítia morálne právo byť pochovaní na cintoríne v obci, nie niekde inde, len preto, že nebude kam pochovávať a miesto pre svoje hroby bude mať iba jedna rodina. Z roka na rok sa tento problém posúva. Môže sa stať, že bude neskoro čokoľvek riešiť, tak ako to už u nás býva zvykom,” domnieva sa jeden z obyvateľov obce Miloš Pacovský.Pomníky ako na Dukle
V čase, keď vznikol honosný náhrobok, v obci starostoval František Hadušovský (kandidoval za Agrárnu stranu vidieka). Dnes je zástupcom súčasného starostu Ivana Mižigára (SDKÚ-DS). Ten už vtedy nesúhlasil s vybudovaním pomníka.“Už vtedy som mal k tejto veci negatívny postoj, aby v blízkosti kultúrnej pamiatky boli vystavané honosné pomníky ako na Dukle. Osobne som vtedy nedal súhlas na takýto náhrobok. Bola vykopaná jama a o aký náhrobok pôjde sme sa dozvedeli až po jeho osadení. Keby to bolo niečo malé decentné z travertínu, čo by aj pasovalo k tomuto miestu, nepoviem. Ale toto! Už v minulosti som dal vypracovať štúdiu, aby na tomto mieste boli posadené okrasné dreviny, bohužiaľ na tento projekt sa nám vtedy nepodarilo získať peniaze. Toto miesto je ochranným pásmom a mali sa k tomu vyjadriť pamiatkari. Veď oni dávajú súhlas na akékoľvek zmeny,” zdôraznil F. Hadušovský.
Chýbali kompetencie
Podľa slov riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Kristíny Markušovej, v čase, keď bol postavený pomník bývalého starostu, pamiatkari mali zo zákona kompetencie v oblasti ochrany archeologických nálezísk a pamiatkových území, nie v oblasti ochranného pásma. Navyše v tom čase to ochranným pásmom nebolo.“Tá parcela mimo kostola je v súčasnosti ochranným pásmom, nie pamiatkovým územím. Spätnú platnosť nie je možné tu uplatniť. Nemali sme v kompetencii zasahovať do toho. Mala si to ustrážiť obec, veď je stavebným úradom. Mala apelovať na svojich obyvateľov a nedovoliť vystavať tento pomník,” uviedla K. Markušová.
Ako zdôraznila, pamiatkari už v súčasnosti monitorujú tieto ochranné pásma. Na žehriansky cintorín sa chystajú na budúci týždeň. O tom, že tu vzniká nový náhrobok, nemajú informácie.
Žehranom došla trpezlivosť
“Nejde o to zbúrať už existujúce hroby, to nechceme. Rovnako však nechceme, aby sa tento priestor stal súkromným pohrebiskom. A aby obec konečne začala riešiť problém s kapacitou cintorína,” dodal M. Pacovský.Rozšírenie či vybudovanie nového cintorína deklaruje obec už niekoľko rokov. Zatiaľ sa však v obci neudiali žiadne zmeny. Ako dodal F. Hadušovský, miesto nového cintorína je už známe. Mal by vzniknúť na voľných pozemkoch na Dobrej Vôli. Obci však chýba územný plán, kde by bol nový cintorín vymedzený.
Čítajte viac v článku Márie Šimoňákovej z 23. 10. 2009 na korzar.sme.sk.
Log in to reply.