aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Zeleznicny vagon ako byvanie
-
Zeleznicny vagon ako byvanie
Posted by admin_obnova on 8. februára 2007 at 11:34moj problem spociva v tom ,že by som si rad postavil zeleznicny vagon na pozemok , ktory vlastnim.neviem ci sa toto bude klasifikovat ako stavba??vagon bude bez kolies postaveny na paneloch , takze nebude mat pevne zaklady.maja otazka znie , ako postupovat na uradoch kvoli papierom(stavebne povolenie??????)
ak mate skusenost poradte .pracovnici uradu nevedia co maju robit .je to stavba alebo nieje?
Anonymous odpovedal 16 years, 9 months ago 3 Členovia · 8 odpovede/odpovedí -
8 odpovede/odpovedí
-
Podla mna v tom nemoze byt problem. Ak stavba nema zaklady mozes ju kludne umiestnit na svoj pozemok. Inak pekny napad s byvanim vo vagone :)
-
Ja by som bol opatrný v tomto. Ono totižto aj panely sú základy a to plošné ako železobetónová doska. Inak vela bude záležať na samotných úradníkoch. Ak je vec tak ako píšeš že nevedia, tak by som vyskúšal jeden pokus daj tam študiu nech ti dajú vyjadrenie že to neni stavba lebo napr. nemá základy, lebo sa dá celá premiestniť autožeriavom, lebo nemá prípojky na inžinierske siete a tak. Možno by bolo najlepšie to tam fúknuť a nikoho sa na nič nepítať ale asi nechceš riskovať že niekto podá sťažnosť a začne sa šetrenie či nenastal nejaký priestupok a úradníci si môžu povedať že nastal a budú požadovať obieliť stavbu, dodatočne vybaviť povolenia, čo sa môže a nemusí podariť, ale aj tak sa dá hrať aspoň na čas. Ked sa ten vagón pekne obloží latkami možno by tam aj pasoval. Akorát ten pocit že som v nejakom plechovej škatuly mi robý zle, ked auto tak kabriolet.
-
Idem to teraz riešiť keďže pracujem na podobnej koncepcii a to tak že si to najskôr predbežne omáknem telefónom na Ministerstve stavebníctva a podľa reakcie by som tak naformuloval požiadavku aby bola odpoveď že netreba stavebné povolenie. A keď taký papier podsuniete úradníkom ktorý sa boja rozhodnúť a teda zvolili by zrejme račej ten náročnejší postup ktorý sa zvyčajne zvolí keď je to otázne a to spôsob stavebné povolenie tak takto by jednoducho nemal pochybnosti a v prípade nejakého štátneho stavebného dohľadu ak by sa niekto kvôli tomu vzrušoval že čo to tam za nádheru vyrástlo môžeme argumentovať daným vyjadrením. Vo štvrtok budem mať lajstro z Ministerstva že na nafukovacie haly netreba povolenie. No a pozriem kto to písal a niečo také vybavím na takýto typ stavieb. Dám tunak vedieť ako postupujem.
-
Ak sa ti teda nepodarí vybaviť stavebné povolenie alebo nejakú ohlášku alebo neviem aký súhlas by ešte mohol existovať na tvoj objekt. Tak je dosť pravdepodobné že by pomohlo nazvať tvoj objekt ako krátkodobé prenosné zariadenie. Nemusí mať tie kolesá, v podstate ho môžeš naložiť autožeriavom alebo poskladať ako skladačku. Podstatné ale je aby tam nevznikli terénne zásahy, alebo nejaké prípojky, alebo podzemné zásobníky, nádrže, alebo žumpa. Neviem ako by sa klasifikovalo prírodné jazierko ako súčasť skalky, alebo okrasnej záhrady. Na studňu by tiež z oficiálneho hľadiska malo byť nejaké povolenie, aj keď sa hromadne robia po záhradách.
Neviem o tvojej akcii veľa. Tak iba všeobecne niečo navrhnem. Takže najskôr sa ústne popítaj či ti tam dovolia postaviť rodinný dom, ak nie tak skús chatku. Ak ani to nie tak im môžeš už dať rovno písomne žiadosť že chceš vyjadrenie, formálne potvrdenie že tebou zamýšľané mobilné zariadenie kategorizované podľa stavebného zákona ako krátkodobé prenosné zariadenie bude na tom pozemku a že nemáš žiadne verejné siete, žiadny zásah do terénu a tak podobne. Mali by ti odpísať že na daný typ stavby resp. zariadenie netreba stavebné povolenie a už by si mohol kľudnejšie spávať. Ale sú to len domnienky, lebo môžu preskúmať konštrukčné riešenie tvojho zariadenia a ak sa im bude zdať že tie panely alebo koly v zemy je už zásah do terénu tak môžu tvrdiť že treba stavebné povolenie. Alebo ak by sa to prenosné zariadenie nachádzalo v nejakom ochrannom území kde by pôsobilo rušivo či už z hľadiska architektúry alebo svojho objemu (môže zavadzať lesníkom, rybárom) zase môžu požadovať stavebné povolenie, resp. v lepšom prípade iba vyjadrenie od dotknutej zložky, resp. ty by si argumentoval že súhlasia a máš to na papieri. Otázka je pre mňa či môže zavážiť v tvoj neprospech to že je to masívna stavba, čiže z ocele, alebo dreva. Čiže bol by si na tom lepšie keby to bolo z plachty a nejakých drevených tyčiek ako nejaká jurta, stan, prístrešok. Ale nemyslím že by to malo nejak výrazne zavážiť, v podstate by sa jednalo o také isté zariadenie ako je včelín a takých čo som už videl po prírode. Vyzerá to ako maringotka, resp. vagón. Stačí keď tam dáš jeden úľ, resp. ich tam pripravíš keď sa rozhodneš že už ich tam chceš dať. To sa mi celkom páči nazvi to ako krátkodobé prenosné zariadenie za účelom chovu včiel. Ide o to že toto má logickú koncepciu, je to pochopiteľné a nie je v tom cítiť nejaké podvod. Je jasné že včelár musí mať v tom karavane aj nejaké zázemie aby mohol spracovať ten med, nejaký stôl, možno posteľ, lebo moja babka vraví že keď si dáš med tak sa ti bude chcieť spať. Ale keďže naozaj neviem nič o tvojom zamýšľanom pláne na čo to má slúžiť a podobne moje úvahy sú len všeobecné a nedoporučujem stavať v rozpore so stavebným zákonom. Takže je potrebné sa obrátiť na stavebný úrad kde ťa poučia o povinnostiach zriaďovateľa resp. stavebníka pri zriaďovaní tvojho zariadenia, alebo realizácie tvojej stavby.
Teraz som si ešte raz prečítal čo píšeš a tam stojí že to má byť na bývanie. V podstate krátkodobé prenosné zariadenie môže slúžiť na rôzny účel, napr. predaj vianočných suvenírov ako jarmok, lešenie pri vešaní vianočnej výzdoby, športovanie v nafukovacej hale, alebo aj bývanie ako napr. v karavanoch. Podstatné je aby to bolo prenosné, čiže malo to kolesá, alebo sa to dalo naložiť, poskladať a bolo to na určitú krátku dobu, napr. počas jarmoku, Vianoc, počas leta ako táborisko, alebo ako zázemie pre uskladnenie náradia počas výsadby ovocných stromov pokiaľ ideš zakladať ovocný sad, alebo na dobu keď bude v danej oblasti peľ pre včely napr. počas kvitnutia lipového háju, alebo počas krátkej doby rekreácie keď cestuješ s autokaravanom alebo podobným zariadením po svete. Neviem do akej miery bude skúmať stavebný úrad účel využitia a z neho vyplývajúce požiadavky, ale v podstate ak povieš že tam chceš prechodne bývať ako rekreácia (teraz naozaj neviem či tam chceš byť nadlho alebo nakrátko, v príspevku si to neuvádzal, niekto naozaj rád cestuje) tak môžeš mať daný karavan zariadený tak ako keď cestuješ v aute, alebo autobuse, máš tam nádrž s pitnou vodou, chemický záchod, solárne panely, alebo motor auta ti nabíja akumulátory. Čiže naozaj nie si viazaný na daný pozemok ani ty nijako neovplyvňuješ daný pozemok.
Niečo som aj popísal pri téme dom na koloch. -
Nechcem celú vec dramatizovať, lebo možno to tu všetko komplikovane a strašidelne vypisujem. Možno naozaj sa netreba báť ani toho stavebného povolenia. Ak s ním budú nejaké problémy, to vôbec nevadí veď v živote budú stále problémy, pokiaľ sa budeme pozerať na dané veci ak ona problémy. Tiež mám s tým často problém nepozerať sa na mnohé skutočnosti ktoré mi prichádzajú do cesty a spôsobujú mi komplikácie hlavne časové a z nich finančné , keď mi nejaký úradník buď nechce alebo nemá čas napísať kladné alebo aspoň nejaké vyjadrenie aby som mohol ďalej rýchlo konať. Ale asi to má svoju príčinu prečo to k nám prichádza.
Ale otázka vlastne bola či treba alebo netreba stavebné povolenie, bez toho že by si naznačoval že sa mu chceš vyhnúť. Takže podľa mňa netreba, za predpokladu splnenia vyššie uvedených podmienok.Ale chcel som uviesť ešte jednu podstatnú vec a to je studňa a prírodné jazierko. Povoliť na začiatku tieto dve veci spolu v jednej žiadosti by nemalo byť problém. Musím sa akurát opýtať známych či na to stačí ohláška na Obci alebo Vodopravné stavebné povolenie na Okresnom úrade životného prostredia. Ale tieto veci nepredpokladám že by niekoho obmedzovali, ide len o to že sa ti neskôr môže dobre hodiť že na to budeš mať povolenie. A to vtedy keď si tam pristavíš to svoje prenosné zariadenie a napojíš sa naň pre to aby si dotankoval vodu a aby si použitú vodu keď si umyješ ruky vylial do toho jazierka. Jazierko totižto môžeš vybudovať ako rastlinný biotop ktorý má funkciu biologického čistenia znečistených vôd. Čiže môže slúžiť aj na kúpanie, na chov okrasných rýb, ako pekný prvok v rekreačnej záhrade. Povoliť dané jazierko na čistenie odpadových vôd z kanalizácie na to nedokážem jednoznačne odpovedať. Norma rešpektuje koreňovú čističku s jazierkom. Avšak mnohý úradníci požadujú ako základ biologickú kupovanú certifikovanú čističku čo stojí okolo 30-50 tis. podľa výkonu, ktorá už vyžaduje aj elektrickú energiu. A nakoniec aj jazierko s koreň čističkou niečo stojí. Ale ty v podstate môžeš naozaj mať iba chemické WC v svojom vagóne alebo na kompostovacom princípe. Ale jako dá sa naozaj v predstihu povoliť aj nejaká prírodná čistička s tým že má oficiálne slúžiť na prečistenie splaškových vôd z krátkodobých prenosných zariadení, čiže ako také stojisko pre karavany alebo vagóny, keď tam budú chodiť ľudia na rekreáciu. V zahraničí hlavne Holandsku sú vybudované také stojiská kde sa dá oprať šaty, natankovať vodu, vypustiť odpad, napojiť na elektrickú energiu. Niekde sú aj verejné sprchy ako také chatky, ale na to samozrejme treba stavebné povolenie, pokiaľ to teda nie je tiež krátkodobé prenosné zariadenie. Ale naozaj tie koncepcie prírodných čistení splaškových vôd sú rôzne a rôzne sú aj prístupy povoľovacích orgánov, takže si to treba ísť osobne, telefonicky alebo emailom predjednať.
-
Príspevok vzadu som radil že skús povoliť to ako chatku. A písal som že pri chatke by mohli byť benevolentnejší ak k nej nejde majetkovo vysporiadaná cesta. Tak podľa stavebného zákona musí byť k akémukolvek stavebnému pozemku zabezpečený prístup po majetkovej stránke ošetrený buď súhlasom vlastníka cesty alebo nájomnou zmluvou k pozemku. Čiže na meste mi povedali že prístup musí mať danú charakteristiku a na stavebnom úrade že by to pustili. Takže treba pristupovať individuálne.. Teda dá sa to ale …. Takže všetky veci čo som tvrdil o povoľovaní sú veľmi relatívne, pokiaľ nezoberieme v platnosť tú najhoršiu variantu. Ale všetko sa dá nejako ináč riešiť, len treba vedieť ako, a keď nevieš nejaký dobrý človek sa už nájde čo poradí.
Chcel som doplniť spôsob povoľovania studní a jazierka a koreňových čističiek. Bol som si vypučiť kompetentných. Najväčšie radostné prekvapenie bolo v oblasti povoľovania koreňových čističiek. Totižto moje pôvodné informácie taktiež od kompetentných boli takého druhu že je to veľký problém.
– Studňa pre občana na ručný pohon – netreba povolenie
– Studňa pre občana na čerpadlo – rozhodnutie vydáva mesto alebo obec na základe žiadosti s podkladmi: projekt, list vlastníctva, súhlas sused pozemkov, vyjadrenie príslušnej vodohospodárskej spoločnosti
– Studňa pre právnickú osobu – vodopravné konanie, rozhodnutie vydáva okresný úrad životného prostredia na základe žiadosti a prílohami
– Menší problém bol s tým že studňa sa štandardne povoľuje k nejakej hlavnej stavbe, no a na meste boli z toho trochu nimi a chceli by to na niekoho iného posunúť
– Žumpa a prípojky ak sú k hlavnej stavbe tak ohlásenie drobnej stavby
– Žumpa, oplotenie, jazierko ak nie je k nejakej hlavnej stavbe malo by to ísť na stavebné povolenie stavebným úradom a zahrnuli by sa doňho rovno aj studňa alebo nejaké terénne úpravy
– Koreňová čistička v technickom riešení: 3 komorový septik, koreňová čistička min.4m2 na 1 osobu, kontrolná šachta, trativod, alebo potok. Musí sa spraviť hydrogeolog posudok ak je do vsaku. Ak do potoka musí byť trvalý prietok. Každý rok sa musí robiť meranie min. BSK5 a meranie zaslať na vedomie na okres. Stojí cca 300sk. Takže nie je potrebné ako predstupeň zaraďovať aj mechanicko biologickú čističku ako mi bolo pôvodne zdelené čo boli dosť veľké náklady a žralo to elektriku.Ale zase konštatujem že treba to brať na konkrétny prípad a konkrétny úrad – human factor.
Takže keď bola na začiatku otázka či treba stavebné povolenie na vagon na paneloch tak áno ak:
– objekt tam bude trvalo
– dôjde ku akýmkoľvek terénnym zásahom, napr. kopanie dier pre plot, vykop jamy pre žumpu, zarovnanie terénu pre uloženie panelov (ale mal som aj prípad že sme uhádali oplotenie ako ohlásenie drobnej stavby aj keď nebolo súčasť hlavnej stavby, čiže niekde v poli, ale musel sa za nás hádať právnik, čo sú majstri presadzovania záujmov svojich klientov)
– objekt bude napojený na inžinierske siete resp. súčasťou osadenia stavby bude zároveň vybudovanie inžinierskych sietíTakže ak by niekto z jednoducho chcel odpoveď v akom prípade netreba to stavebné povolenie tak:
– ak objekt bude na mieste iba dočasne na prechodné obdobie (napr. pre účel prenosného chovu včiel)
– ak sa na danom mieste nebudú realizovať terénne úpravy (pozemok sa neoplotí, panely ako podklad pod vagón budú volne položené na teréne, nebudú sa kopať jamy pre oplotenie alebo jazierko alebo nejaké trubky)
– ak sa nebudú budovať verejné inžinierske siete ak je to pozemok bez jestvujúcej stavby, tj. bez prípojky ele. energie, žumpy, koreňovej čističky) tj. vagón bude mať vlastný zdroj elektrickej energie, studňa by sa mala dať povoliť jednoducho alebo sa nemusí povoľovať ak je ručná pumpa, odpad bude ako kompostovací záchod priamo v vagóne, a nejaká povrchová nádrž ktorá by tam bola tiež dočasne resp. bola by súčasťou toho vagónu a po naplnení vodou z umývadla, sprchy, príp. WC by sa vyviezla oprávnenou organizáciou.
Ale opakujem sú to veľmi špecifické veci a každý úradník si môže povedať hocičo iné.Takže ja by som navrhoval kompromis:
– predpokladáme že akúkoľvek trvalú stavbu nám tam nepovolia lebo to nerieši územný plán (to sa dá vybaviť dodatkom k územnému plánu, resp. mnohé menšie obce ho nemajú a tak sa vyjadria podľa vlastného uváženia či to tam nebude rušiť. Vo väčších mestách je to ale na dlhšie lakte, navyše ak by to bolo škaredé aj tak by to nepovolili) alebo to nepovolia z dôvodu že k pozemku nie je verejná komunikácia resp. vlastníci pozemku nedali písomný súhlas, alebo preto lebo to nie je architektonicky hodiace sa na danom území. Čiže do stavebného povolenia sa nám nechce.
– Vybaviť vodopravné povolenie na okresnom úrade životného prostredia pre zriadenie koreňovej čističky ktorá by recyklovala kompletne odpad zo splachovacieho WC a kúpelne a kuchyne
– Vybaviť povolenie na meste, resp. obci pre zriadenie studni, ale toto by teoreticky nemuselo sa keďže ručné studne sú nie potrebné povoľovať
– No a objekt osadiť buď na tých paneloch, alebo na nejakých pätkách a na ne dať oceľové traverzy, zoskrutkovať ich do rámu a na ne až položiť vagón. Aby to pôsobilo naozaj len tak dočasne. Ale možno je to jedno. No a zriadiť v danom vagóne úle, teda aspoň teoreticky, pokiaľ sa im tam bude páčiť a neodletia preč.Ale stále na týchto koncepciách pracujem, takže berte tieto údaje len ako predbežné.
Vraj nedeľu 18.2 bolo na nove rady ptaka loskulaka dom na kolesách ale s napojením na inžinierske siete. Nevidel som to ale vraj to dopadlo tak že v Čechách majú nejakú možnosť povoľovať stavby jednoduchým územným určením a nahradí to stavebné povolenie. V archíve TV Nova som to nenašiel neviem prečo. Ak to niekto videl, či by to nemohol zreprodukovať.
-
Opäť som si bol niečo skonzultovať teraz pre zmenu s odborníkom na vysporiadavanie pozemkov, kataster. Vzniklo opäť nových otázok. A opäť sa mi potvrdilo že ľudský faktor zohráva tak veľkú rolu že takmer všetko čo som doteraz popísal o povoľovaní stavieb račej beriem späť a má hodnotu iba príspevkovú do verejného blogu ako orientačnú ale nejak reálno záväznú. Pravdepodobne je najlepšie keď sa rieši konkrétny prípad, keďže všade je toľko vplyvov že by to bolo na riadne hrubú knihu všetko predriešiť. Tento problém môže je tak široký že sa môže zdať úpln evšetko relatívne.
Takže uvediem iba zopár nových orientačných nápadov, postrehov, otázok:
– treba makať aspoň 20 rokov zarobiť veľmi veľké prachy, kúpiť si vesmírnu raketu a vystreliť sa do vesmíru, do galaxie kde neplatia zákony ľudskej spoločnosti ale nejakej inej čo by možno mohlo byť priechodzejšie tam niečo takéto postaviť
Toto sú iba názory druhej strany:
– vraj akékoľvek spojenie so zemou už sa považuje za základ, čiže koly, betónové pätky, panely, takže ak to je spojené so zemou tak to je stavba a treba stavebné povolenie (ja s tým moc nesúhlasím lebo stavebný zákon hovorí o dočasnosti a mobilnosti, čiže napr. predajný stánok, alebo stan by bola tiež stavba)
– ak chce niekto stanovať v stane alebo jurte tak sa treba riadiť zákonom o ochrane prírody, kde je vraj napísané že stanovať sa môže iba na vyhradených povolených miestach (toto si musím naštudovať, ak je to pravda tak zrejme bude existovať nejaký spôsob ako vybaviť povolenie že na danom miest esa môže stanovať a predpokladám že to povolenie nebude stavebné povolenie, ale treba to naštudovať)
– ak chceme niečo prezentovať ako objekt na kolesách, čiže karavan, alebo maringotka tak platí cestný zákon kde sa určujú technické podmienky ako by také zariadenie malo vyzerať. Aj na včelín. Potom je potrebné si ho povoliť a platiť cestné dane (Asi to treba naštudovať do akej miery sú tie požiadavky reálne, náročné pre splnenie, ale riešitelné to možno bude)
– auto si nemôže človek odstaviť len tak kde chce, taktiež nemôžeme ísť autom kade sa nám chce aj keď ideme alebo chceme parkovať na vlastnom pozemku. Čiže chráni sa príroda aby sa nepokvapkala olejom ktorý by mohol z daného auta tiecť. (Toto by sa mohlo vyriešiť odstavením vozidla na inom pozemku ktorý je prístupný hneď z verejnej komunikácie a k pozemku sa pôjde pešo. Alebo vyčleniť pozemok až k našemu, odkúpiť ho, spraviť z neho komunikáciu, ale to sa mi vidí nereálne)
– Akože dobrý nápad sa javilo prenajať si pozemok od Urbariátu lebo by sa nemuselo pátrať po viacerých vlastníkoch, ale keby nejaký jednoduchý dedinčan šéf urbariátu zistil že na danom pozemku niekde v prírode si chce človek zriadiť karavan tak by nás vyrazil aj so zárubňami. Resp. najviac by to vadilo poľovníkom lebo iba vďaka nim existujú srnky a iná lesná zver, lebo sa o ňu starajú. No a my by sme ich rušili svojím hlukom a činnosťou takže by nás z ich revíru hnali o sto šesť.V podstate sú to iba zákony ktoré treba naštudovať a na základe nich spracovať najvhodnejšiu koncepciu. Pokiaľ je to správne to na čom robíme tak si myslím že skôr alebo neskôr sa to vyrieši aj keď sa to vidí na začiatku náročné.
Vybavovať stavebné povolenie na nejakú stavbu v prírode na lúke prístupnou iba lesnou cestou sa mi nezdá ako moc jednoduché. V obciach a dedinách možno o niečo skôr ale to je veľmi relatívne. Takže ešte treba popracovať na danej koncepcii aby to išlo. Ak je to v intraviláne, alebo nejaká záhradkárska kolónia tak to je už jednoduchšie, ale zase také hromadné a drahšie, teda cena pozemku, ale ak tam nie sú siete tak možno nie. Uvidíme.
-
Anonymous
Member5. februára 2008 at 17:23Neviem či brontak autor članku o bývaní vo vagone žije, ale riešim teraz podobnú zaležitosť a len tak zo zvedavosti by ma zaujímalo či niekto nevie ako pochodil.
Log in to reply.