aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Zosvetlenie dreva

  • Zosvetlenie dreva

    Posted by cifro on 7. septembra 2008 at 13:09

    Potreboval by som dosiahnuť čo najvýraznejší kontrast dreva korenice vresovca. Potrebujem dosiahnuť čo najsvetlejšiu fajbu dreva, najlepšie bielu, alebo žltú, alebo zlatú. Drevo potrebujem zosvetliť do hĺbky, aby som mohol po aplikácií tmavej zložky (tanín+železitá soľ) drevo brúsiť pre zvýraznenie štruktúry. Nevedel by mi niekto poradiť? – vyrábam fajky

    harp odpovedal 1 year, 3 months ago 7 Členovia · 14 odpovede/odpovedí
  • 14 odpovede/odpovedí
  • docent

    Member
    8. septembra 2008 at 19:23

    Nepochopil som celkom preco chces “dosiahnuť čo najsvetlejšiu fajbu dreva” u korenice vresovca (Erica arborea), ktore sa prave pre svoju tvrdost a krasnu cervenohnedu farbu pouziva na vyrobu hlaviciek fajok – bryerove drevo (brierwood). Chapal by som keby si chcel nahradit uslachtile drevo menej uslachtilym. Svetla farba dreva sa dosahuje bielenim . Viem vsak o dreve vresovcy velmi malo nez aby som odporucil nejaky postup.

  • cifro

    Member
    8. septembra 2008 at 20:11

    Nepochopil som celkom prečo chceš “dosiahnuť čo najsvetlejšiu fajbu dreva” u korenice vresovca (Erica arborea), ktore sa prave pre svoju tvrdost a krasnu cervenohnedu farbu pouziva na vyrobu hlaviciek fajok – bryerove drevo (brierwood). Chapal by som keby si chcel nahradit uslachtile drevo menej uslachtilym. Svetla farba dreva sa dosahuje bielenim . Viem vsak o dreve vresovcy velmi malo nez aby som odporucil nejaky postup.

    Áno, všetky fajky na svete sú vyrobené z koreňového zhluku Erica arborea. Okrem meršaumiek, ktoré sú z minerálu sepiolit, ľudovo morská pena a zanedbateľného množstva fajok z dreva olivového. Všetky ostatné dreviny sú na výrobu fajok nevhodné bez ďalších úprav. Briár sa pri výrobe fajok nahradiť iným drevom nedá. Nie je pravdou, že briár sa používa pre svoju tvrdosť a červenohnedú farbu. Dôvodom je žiaruvzdornosť, nasiakavosť a zároveň schopnosť vlhkosť v krátkej dobe uvoľňovať. Briar nie je tvrdé drevo. Veľmi ľahko sa opracováva. Drvivá prevaha fajok je farebne upravovaná. Až na malé percento veľmi drahých frihandov v prevedení natur, ktoré sú zaujímavý výtvarným spracovaním a zvýraznenie farebnosti dreva by pôsobilo rušivo. Pravdou je, že briár má krásnu štruktúru. A práve na jej zvýraznenie sa používajú rôzne metódy morenia, ktoré okrem prifarbenia dreva zvýrazňujú kontrast, čím získa drevo akoby na hĺbke. Majstrom kontrastu je výrobca John Eltang, ktorý je známy hlavne svojim “zlatým kontrastom”. Jeho fajky sú nádherné. A práve o niečo podobné sa snažím, ovšem bez väčšieho úspechu. Ak poznáš nejaké spôsoby bielenia dreva, bol by so ti vďačný, keby si mi ich prezradil, bez ohľadu na to, že nevieš ako fungujú na briáre. Ja ich veľmi rád na odrezkoch vyskúšam. Aby som to zhrnul: čo najsvetlejšiu farbu dreva potrebujem dosiahnuť preto, aby som mohol drevo cielene moriť aj moridlami svetlejšímí, ako bola pôvodná farba dreva.

  • docent

    Member
    9. septembra 2008 at 11:58

    Bielenie dreva je v podstate buď okysličovanie (oxydácia) olebo odkysličovanie (redukcia) podľa prostriedkov, ktoré použiješ. Najlepšie sa farbivá v dreve rušia odkysličovaním.
    Pred bielením treba z dreva odstrániť pryskyrice, triesloviny a iné látky, ktoré ho sťažujú. Preto treba drevo najprv omyť teplým roztokom potaše (K) alebo sódy (uhličitan sodný, Na2CO3).
    Najlacnejším fungujúcim spôsobom je bielenie chlórovým vápnom (zmes chlórnanu a chloridu vápenatého, vznikajúca pôsobením chlóru na hydroxid vápenatý).
    Bieliaci kúpel:
    30 g sódy alebo 25 g potaše sa rozpustí v 1l horúcej vody. Po úplnom vychladnutí sa pridá 50-60 g čerstvého chlorového vápna. Roztok sa dobre premieša a nechá odstáť. Potom sa prefiltruje. Do číreho roztoku sa ponorí drevo na 1/2 až 1 hodinu. Potom nasleduje dôkladné opláchnutie.
    Prebytočný chlór, ktorý ostane v dreve sa odstraňuje roztokom zriedenej kyseliny chlorovodíkovej (kyselina solná, acidum hydrogenchloridum, HCl) – 3 diely kyseliny na 3 diely vody, ktorým sa predmet natrie a následne opláchne.
    Tento spôsobv je vhodný najmä vtedy, ak sa má drevo moriť zásaditým moridlom.
    Pokiaľ je moridlo kyslé odporúčam odstrániť chlór roztokom marseillského mydla – 20g mydla na 1l vody.
    Prajem úspech a čakám správu o výsledku.

  • cifro

    Member
    9. septembra 2008 at 23:45

    Ďakujem za radu. Potešiteľné je, že všetky komponenty sa dajú bez problémov kúpiť v drogérií. Metódu vyskúšam hneď, ako to bude možné. Ešte by som poprosil o druhú radu. Ja na morenie používam práškové moridlá, ktoré mám ešte z doby budovania krajších zajtrajškov. Rozrábajú sa vodou za varu a dobre sa s nimi robí. Boli dostať v 20 g sáčkoch pod názvom Vodorozpustné moridlo na drevo, výrobca CHEDS Zdiby. Nevieš, či sú kyslé alebo zásadité? Po zaschnutí na povrchu kryštalizujú a kefou sa dajú trochu vyleštiť, asi obsahujú aj nejaký vosk. Ale dávam ne ne ešte karnaubu.

  • docent

    Member
    10. septembra 2008 at 1:52

    Predpokladám, že Tvoje moridlá, výrobok závodu CHEDS Zdiby (dnes CHEDS – Jan Löwit) sú dechtové. Takáto firmička musela a musí produkovať lacné, fungujúce výrobky a preto určite používala moridlá na báze látok, ktoré majú povahu silných kyselín. Medzi ne patria aj dechtové fabivá, ktoré dodávajú drevu trvanlivé zafarbenie.
    Samozrejme sa môžem mýliť a samozrejme, že existujú aj zásadité dechtové farbivá ale pokiaľ nemáš na sáčku zloženie dá sa iba hádať alebo zmerať pH moridla.
    Prečo práve karnaubu? a prečo vôbec karnaubu?

    p.s. Karnauba – tvrdý brazílsky vosk dobrý na podlahy.

  • cifro

    Member
    5. októbra 2008 at 9:18

    Ďakujem za informácie. K bieleniu som sa ešte nedostal, mením práve spôsob obživy a akosi mi nevychádza čas. Reakciu moridla zmerám radšej lakmusovým papierikom.
    Prečo práve karnaubu? Karnaubský vosk (čistý karnaubský vosk, bez akýchkoľvej prísad) sa používa ako povrchová úprava prevažnej väčšiny dobrých fajok, aj tých najdrahších, kde sa cena počíta v desiatkách tisíc korún. Má veľa vlastností, vhodných na tento účel, aj keď tiež, ako všetko na svete, nie je ideálny. Ale ešte nikto nič lepšie nevymyslel. Používa sa aj šelakový glazing (na dobré fajky), na lacné fajky všelijaké vodou riediteľné laky, ale všetky lakové úpravy majú negatívny vplyv na fajčiarske kvality fajky. Ak by ťa zaujímalo prečo je to tak, môžem popísať bližšie.

  • Anonymous

    Member
    6. decembra 2008 at 17:05

    Keďže sa tu spomínalo bielenie dreva, mal by som aj ja otázku ohľadom toho. Chcel by som prefarbiť stoličky. Sú morené a lakované.Lak som odstránil, moridlo celkom slušne zbrúsil, ale prdsa ostali nevybrúsené namorené fľaky. Nechcem to už viacej brúsiť. Čo by ste mi odporučili na vybratie toho moridla? Zohnal som kyselinu šťavelovú(aspoň dúfam, že je to ona) rozpustil som malé množstvo vo vode a natrel tým drevo. Žial žiadnu zmenu odtienu som na dreve ani na morenej časti nezbadal. Neviem aké je to moridlo, ale keď sme nechali vlhký uterák na operadle stoličky(viackrát) tak na tom mieste to vybledlo, skoro až po samotné drevo.
    Vďaka za každú radu.

  • ibaze

    Member
    9. apríla 2012 at 18:32

    uplne laicky – tiez mam skusenost, ze voda odstranuje z dreva moridlo. Akurat mam pocit, ze nejake dlhe macanie dreva vo vode neni to najvhodnejsie. Predpokladam, ze existuje nejaky setrnejsi sposob …

  • armadaspasy

    Member
    4. februára 2017 at 21:20

    Zdravim,

    pohravam sa z myslienkou zosvetlenia tmavo namorenej skrine. Skrina ma na porchu dyhu, ktora je tmavo namorena (moridlom neznameho druhu) a nalakovana. Existuje nejaky sposob ako zosvetlit dyhu, okrem mechanickeho odstranenia namorenej casti dyhy? na internete som nasiel minimum info, akurat sa spomina peroxid vodika a amoniak, ale to si myslim ze skor sluzi na zosvetlenie zostarnuteneho dreva.  Dakujem za rady

    Richard

  • harp

    Member
    16. februára 2017 at 10:57

    Bez fotografie ani na krok > nafot a posli sem.

  • harp

    Member
    13. apríla 2017 at 16:48

    Stale cakam naa fotografiu. Celkom bezne zosvetlujeme drevo momocou olejovych ci voskovych napustacov s bielym pigmentom.

  • matop

    Member
    19. augusta 2023 at 14:39

    Dobrý deň, prečítal som tu popísané rady o bieleni/zosvetleni dreva. Viete mi prosim niekto poradiť, či je to vhodné aj na zosvetlenie “obrazu” na dreve? Obraz sú ručne vypálené obrázky a texty do dreva (nejaký ihličnan, najskor smrek alebo borovica), nakoniec natretý Osmo olejom, ak sa dobre pamätám. Po okrajoch boli naschvál ponechane zvyšné stopy po kôre, na hlavnej ploche sú pekne zreteľné letokruhy. Samozrejme, najviac nám ide o to, aby sa po zosvetleni nestratili vypálené obrázky a text. Obraz je vždy v interiéri, no predsa prirodzene po rokoch stmavol. Nemám s takými prácami žiadne skúsenosti..Ďakujem vopred za rady.

  • docent

    Member
    10. septembra 2023 at 18:05

    Bielidlá na drevo sú dosť agresívne a predpokladám, že aj vypálené obrázky budú vybielené. Chcelo by to opatrný pokus s peroxidom. Najprv to odskúšať na dreve bez kresby. Ak drevo zosvetlí, vyskúšať na dreve s kresbou. Pokiaľ ostane kresba neporušená, aplikovať na celý povrch. Predpokladám, že bielenie sa bude musieť opakovať.

    Ukážka rôznych výsledkov bielenia dreva.

  • harp

    Member
    16. septembra 2023 at 10:43

    Skuste niektory z tychto produktov. Pracujeme s nimi pomerne casto a nie su vobec agresivne.

    https://www.lanovefarby.sk/produkt/ottosson-biele-mydlo-z-lanoveho-oleja-1-liter/

    https://www.lanovefarby.sk/produkt/ottosson-biele-mydlo-z-lanoveho-oleja-5-litrov/

    https://www.lanovefarby.sk/produkt/lanova-lazura-biela/

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť