-
Zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN)
Slovenský historický ústav MS proti zrušeniu ÚPN
Trend, ktorý nastolilo vedenie SNS svojim návrhom zákona na likvidáciu ÚPN je v zásadnom rozpore s budovaním demokracie a je hodný všeobecného odsúdenia, tvrdí šéf ústavu Ján BobákBRATISLAVA 26. apríla (SITA) – Slovenský historický ústav Matice slovenskej (MS) v Bratislave čo najrozhodnejšie protestuje proti návrhu poslancov parlamentu za Slovenskú národnú stranu (SNS) prijať zákon o zrušení Ústavu pamäti národa (ÚPN). Ako sa uvádza vo vyhlásení predsedu Slovenského historického ústavu MS Jána Bobáka, ÚPN vznikol na základe všeobecnej vôle občanov, vyjadrenej v novembri 1989, vyrovnať sa s dedičstvom komunistického režimu. Podobné inštitúcie boli založené aj v iných postkomunistických štátoch a majú všeobecnú podporu demokratických síl. Počas svojej päťročnej existencie ÚPN prispel významnou mierou k odhaľovaniu zločinov totalitného režimu. V súčasnosti je jediným špecializovaným pracoviskom na Slovensku, ktorý sa systematicky venuje výskumu komunistického režimu, zdôrazňuje sa v stanovisku predsedu Slovenského historického ústavu MS.
Ako ďalej konštatuje Bobák, “pozoruhodné na poslaneckom návrhu je predovšetkým tá skutočnosť, že poslanci za SNS chcú delimitovať archívne fondy na úzko špecializované pracovisko – Vojenský historický ústav, ktorý sa zaoberá vojenskou históriou, s tým, že úlohy zo zákona zverené ÚPN štátom však už Vojenský historický ústav nebude plniť. A toto je podstata poslaneckého návrhu SNS.” Vedeniu SNS podľa Bobáka nejde o zlepšenie podmienok pre prácu ÚPN, ale o to, aby v SR zanikla inštitúcia, ktorá skúma obdobie neslobody v rokoch 1948 až 1989, sprístupňuje dokumenty o ich prenasledovaní, podáva podnety na trestné stíhanie zločinov a trestných činov v období neslobody a plní ďalšie úlohy. Týmto bezprecedentným návrhom autori poslaneckého návrhu zákona – Ján Slota, Rudolf Pučík, Ján Slabý a Rafael Rafaj zrušia nielen zákon o Ústave pamäti národa, “ale chcú podstatne obmedziť aj Zákon o protikomunistickom odboji”, zdôrazňuje predseda Slovenského historického ústavu MS Ján Bobák. “Trend, ktorý nastolilo vedenie SNS svojim návrhom zákona na likvidáciu ÚPN je v zásadnom rozpore s budovaním demokracie a je hodný všeobecného odsúdenia,” dodáva.
Poslanci za SNS Ján Slota, Rudolf Pučík, Ján Slabý a Rafael Rafaj predložili v piatok do parlamentu návrh na zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN). Ako dôvod pre tento krok uvádzajú, že “ústav už dlhší čas neplní svoje spoločenské poslanie a úlohy, ktoré mu vymedzuje zákon o pamäti národa”. Podľa návrhu by ÚPN mal zaniknúť k 1. januáru budúceho roku. Dokumenty ústavu by mal spravovať Vojenský historický ústav.
Log in to reply.